İmplantlar; dişlerini kaybeden hastalar için kullanılan, eksik kalan dişlerin yerini alan yapay diş kökleridir. Her hastanın ağız ve diş yapısı farklı olduğu için aynı implant türünü kabul etmez. Bu nedenle diş implant çeşitleri ve özellikleri de birbirinden farklıdır.

Diş implant çeşitleri: ham maddesine, uygulama şekline, markasına ve bağlantı yapısına göre birbirinden ayrılır. Bu yazımızda kaç çeşit implant vardır ve implant özellikleri nelerdir inceleyelim. Keyifli okumalar!

Diş İmplant Çeşitleri Hangi Özelliklerine Göre Ayrılır?

diş implant çeşitleri

Diş implantları hangi özelliklerine göre ayrılır diye merak edenler için bu özellikleri liste halinde gösterelim.

Diş İmplant Çeşitleri;

 • Ham maddesine, 
 • Uygulama türüne,
 • Yüzey yapısına,
 • Bağlantı yapısına,
 • Boyutuna,
 • Açısına,
 • Yapılacak implant sayısına göre ayrılır.

Bunların yanı sıra teknoloji geliştikçe vidasız implant gibi implant türleri de üretilmiştir. Her geçen gün hastalar ve diş hekimleri için tedavi sürecini kolaylaştırmak adına daha gelişmiş implant türleri üretilir.

Vidasız implant nedir merak ediyorsanız ilginizi çekebilir: "Vidasız İmplant Nedir Nasıl Uygulanır?"

Ham Maddesine Göre Diş İmplant Çeşitleri

Diş implant çeşitleri ilk olarak ham maddesine göre ayrılır. Bu ham madde seçimini hastaya en uygun olacak şekilde diş hekimi yapar.

İmplantlar ham maddesine göre;

 1. Titanyum implant,
 2. Seramik implant olmak üzere ikiye ayrılır.

Titanyum implantlar vida şeklinde olur ve yapay diş kökü olarak kullanılır. Biyouyumlu bir metal olan titanyum vücuda kolaylıkla uyum sağlar ve sıkça kullanılır. Titanyum implant fiyatları ise kullanılacak sayıya, hastanın tedavi planına göre değişiklik gösterebilir.

Seramik diş implant çeşitleri ise doğal dişe yakın olması ile estetik bir görünüm sunar. Metal alerjisi olan hastalarda titanyum yerine alternatif olarak kullanılır. Yine seramik de biyouyumlu bir malzemedir.

Uygulama Şekline Göre Diş İmplant Çeşitleri

diş implant çeşitleri

Diş implant çeşitleri denildiğinde ayrıma sebep olan bir diğer nokta da uygulama şeklidir. Bu farklılık ise implantın diş etinin altında mı yoksa üstünde mi olacağına, kemik ile temas yüzeyine göre belirlenir.

İşte uygulama şekline göre diş implant çeşitleri:

 1. Endodontik İmplantlar
 2. Transosseöz İmplantlar
 3. İntramukozal İmplantlar
 4. Subperiostal İmplantlar
 5. Endostal İmplantlar

Uygulama şekli ise sizinle ilgilenen diş hekiminin detaylı muayenesi sonrası kararlaştırılır. Her insanın ağız ve çene kemiği yapısı farklı olduğu için farklı tedavi süreçleri planlanır.

Siz de tedavi sürecinizi planlamak ve uzman hekimlerimizin görüşlerini almak için bizimle iletişime geçebilir, ücretsiz muayene hizmetimizden faydalanabilirsiniz.

Markalarına Göre Diş İmplant Çeşitleri

diş implant çeşitleri

Diş implant çeşitleri markalarına göre de birbirinden ayrılır. Dünya genelinde çokça tercih edilen bazı markalar ve yerli marka implant çeşitleri bulunur.

İşte en çok tercih edilen implant çeşitleri markaları:

 1. Straumann
 2. Nobel Biocare
 3. Zimmer Biomet
 4. Osstem
 5. Medentika

İmplant markaları hakkında daha çok bilgi sahibi olma istiyorsanız;

İlginizi çekebilir: "En İyi İmplant Markaları"

Yerli implant markalarını sıralayacak olursak:

 1. Bilimplant
 2. Nucleoss
 3. Mode Medikal
 4. DTI İmplant
 5. Implance

Yerli ve yabancı farklı implant markalarında fiyat, performans, kalite ve tasarımsal açıdan farklar vardır. Kullanılacak olan implant markasını da diş hekiminiz sizin için en iyi olacak şekilde seçer.

En İyi İmplant

Diş implant çeşitleri arasından birini seçmek zor gibi görünebilir. Ancak diş hekimleri yüzlerce hasta ile karşılaştığı için hangi ağız yapısı için hangi implantın uygun olabileceğini kısa sürede anlayabilirler.

Bu süreçte sizin için en iyi implant ağız yapınıza en uygun olan implanttır. Kemik, diş ve ağız yapınızın muayene sürecinde detaylı incelenmesi implant seçilmesinde ilk adımdır. Diş hekiminiz bu adımda sizin fikirlerinizi de alarak implant seçimini yapar.

İmplant seçiminde fiyatları da önemli bir rol oynar. İmplantın markası, ham maddesi, boyutu ve yapısı implantın fiyatını belirlemede etkin rol oynar.

İmplant diş fiyatları 2023 verilerini incelemek istiyorsanız;

İlginizi çekebilir: "İmplant Fiyatları 2023 – GÜNCEL FİYAT LİSTESİ!"

Diş implant çeşitlerindeki zenginlik kişilerin rahat ve konforlu bir şekilde eksik dişlerin yerine yapay diş kullanmalarını sağlar. Gün geçtikçe de farklı özellikte implantlar hastalara sunulur.

Siz de eksik dişlerden muzdaripseniz ve diş implantı hakkında daha detaylı bilgi almak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz. Uzman diş hekimi kadromuz tarafından verilen ücretsiz muayene hizmetinden faydalanabilirsiniz.

Diş implantı hizmetimiz hakkında daha detaylı bilgi almak istiyorsanız;

İlginizi çekebilir: "Diş İmplantı"