Diş kökü iltihabı dişin kök kısmına yerleşen bakterilerden dolayı olur. Kök kısmına yerleşen bakteriler burada enfeksiyon meydana getirir. Diş kökü iltihabı apse olarak da bilinir.

Yanlış diş tedavileri, dişteki problemlerin tedavi edilmemesi sonucunda apse oluşabilir. Apse tedavisinde kanal tedavisi, diş çekimi ve iltihabın temizlenmesi uygulamaları yapılabilir.

Bu durum tedavi edilmediğinde hem çok ağrılı hem de çok tehlikeli bir durum oluşturabilir.

Diş Kökü İltihabı Nedir?

Diş Kökü İltihabı

Dişlerde oluşan çürükler, kırıklar veya boşluklar bakterilerin diş köküne ulaşması için onlara alan yaratır. Bu sayede bakteriler dişlerin köklerine ulaşır. Diş köklerinde enfeksiyona sebep olan bakteriler nedeniyle çok daha büyük problemlerle karşılaşılabilir.

Sigara, yetersiz ağız hijyeni ve sağlıksız beslenme diş kökü iltihabına sebep olabilir. Genellikle iltihap kendini ateş, şiddetli ağrı ve şişlik şeklinde belli eder. Bunların yanı sıra apsenin pek çok farklı belirtisi de vardır.

Diş Kökü İltihabı 7 Belirtisi

Diş Kökü İltihabı

Diş kökü iltihabı pek çok farklı şekillerde kendini belli eder. Bu belirtiler arasında yaygın olarak görülenleri listeleyelim.

İşte İltihabın 7 Önemli Belirtisi

 1. Çene kemiğinde, boyunda ve kulakta şiddetli ağrı,
 2. Yiyeceklere karşı aşırı hassasiyet,
 3. Çiğneme sırasına ağrı,
 4. Yüzde ve boyunda şişme,
 5. Ağız kokusunun kötüleşmesi ve ağızda kötü bir tat,
 6. Ateş,
 7. Çene altı lenf düğümlerinde şişme,

Siz de bu belirtilerin bir veya birkaçını yaşıyorsanız diş eti iltihabınız veya başka bir diş probleminiz olabilir. Bu nedenle hızlı bir şekilde diş hekimine başvurmanız önerilir. Unutmayınız diş problemleri evde yapılan uygulamalarla veya zamanla iyileşmez. Tam aksine probleme sebep olan bakteriler zamanla çoğalarak ağız ve diş sağlığınızı hızla bozmaya devam eder.

Diş Kökü İltihabı Neden Olur?

Diş Kökü İltihabı

Diş kökü iltihabı neden olur sorusuna keskin yanıtlar vermek doğru olmaz. Yine de bazı faktörlerin diş eti iltihabını tetiklediği belirlenmiştir. Bu faktörleri listeleyerek inceleyelim.

İltihabın Nedenleri

 1. Ağız ve diş bakımına yeteri özenin gösterilmemesi,
 2. Çok fazla asitli ve şekerli gıdaların tüketilmesi,
 3. Ağız kuruluğu,
 4. Anatomik ve genetik etkiler,
 5. Diş çürümesi,
 6. Dişte yaralanma,
 7. Diş sıkma davranışı,
 8. Dişin kırılması,
 9. Dişin yanlış bir şekilde tedavi edilmesi,

Bunlar diş kökü iltihabına sebebiyet verebilecek durumlardır. Ancak bu saydıklarımızın hepsine dikkat etseniz dahi dişlerinizde apse meydana gelebilir. Bu durumda hızlı bir şekilde doktora başvurmalısınız.

Diş etleri ile ilgili diğer rahatsızlıklar hakkında bilgi almak için,

Diş Kökü İltihabına Ne İyi Gelir?

Diş Kökü İltihabı

Diş kökü iltihabı ciddi bir durumdur. Bu nedenle bu durumu fark ettiğinizde hızlı bir şekilde diş hekimine gitmeniz gerekir. Diş hekimi;

 • Dişlerinizi elle muayene ederek,
 • Röntgen çekerek,
 • BT taraması ile

Apsenin boyutunu ve yerini tespit eder.

Diş Kökü İltihabı Tedavisi

Apse için ilk olarak iltihap temizlenir. Sonrasında yapılacak tedavi belirlenir. Herkesin tedavi süreci birbirinden farklı olsa uygulanan bazı aşamaları listeleyebiliriz.

1.     Antibiyotik Kullanımı ile Apsenin Kurutulması

Diş Kökü İltihabı

Enfeksiyonun iyileşmesi için ilk olarak hastaya antibiyotik reçete edilebilir. Bu antibiyotiğin düzenli olarak kullanılması gerekir. Genellikle bu tedavi 7-14 gün arasında sürer.

2.     Apsenin Kesi ile Boşaltılması

İltihap olan bölgede küçük bir kesik açılır. Bu kesi alanından iltihabın dışarı akıtılması sağlanır. Bu sayede apse boşaltılır.

3.     Kanal Tedavisi

Kanal tedavisi işleminde diş kökü açılır ve hastalıklı doku çıkarılır. Burada boşluk olarak kalan alan doldurulur. Son olarak kaplama yapılır ve diş daha da sağlamlaştırılır.

4.     Diş Çekimi

Diş çekimi genel olarak diş hekimlerinin en son başvurduğu yöntemdir. Ancak yapılan tüm tedavilere rağmen hastanın şikayeti devam ediliyorsa diş çekilir.

Diş Kökü İltihabı Vücuda Yayılma Belirtileri

Diş kökü iltihabı vücuda yayılma belirtileri; ateş, yorgunluk, şişlik ve bulantı olarak ortaya çıkabilir. Bu durum oldukça ciddidir ve hızlı bir şekilde doktora başvurulması gerekir.

Diş Kökü İltihabı Ameliyatı

Diş kökü iltihabı ameliyatı sık sık tekrarlayan iltihap durumlarında yapılır. Bu ameliyat çene cerrahları tarafından yapılır. Ameliyat süresince dişin köküne ulaşılır ve buradaki anomali ortadan kaldırılır. 15 dakika süren bu işlemde anestezi uygulaması yapılır.

Diş Kökü İltihabını Önlemek Mümkün mü?

Diş Kökü İltihabı

Apse diş kökünün çürümesinin bir sonucudur. Bu durumda diş kökü çürümesini önleyebilmek için diş çürüğünü önlemeliyiz.

İşte Apse Oluşumunu Önlemek için Yapılabilecekler

 1. Dişleri günde 2 kere doğru bir şekilde fırçalamak.
 2. Diş ipini her gün düzenli bir şekilde kullanmak.
 3. Tuzlu su veya özel solüsyonlarla gargara yapmak.
 4. Sigara ve alkol kullanımı azaltmak yapabiliyorsak tamamen kesmek.
 5. 6 ayda bir diş hekimi kontrolüne gitmek.
 6. Dişlerdeki çürükleri, kırıkları ve yaralanmaları ihmal etmemek.
 7. Diş ağrılarını ağrı kesicilerle geçiştirmek yerine diş hekimine başvurmak.

Tüm bunlara dikkat etmeniz durumunda diş problemlerinin birçoğundan kendinizi koruyabilirsiniz.

Diş çürümesi hakkında bilgi almak için,

Yazımıza Göz Atın: "Çocuklarda Diş Çürümesi: Belirtileri ve Tedavisi"

Sıkça Sorulan Sorular

1-Diş Kökü Neden Ağrır?

Diş köklerinde oluşan apseler, çürümeler şiddetli ağrılara sebep olabilir. Bu gibi durumlarda ağrılar ihmal edilmemeli direkt olarak doktora başvurulmalıdır.

2-Diş Kökü İltihabı için Antibiyotik Kullanılır mı?

Apse için antibiyotik kullanımı oldukça yaygındır. Antibiyotik ile kökteki iltihabın kurutulması amaçlanır. Genellikle 7-10 gün arasında antibiyotik kullanımında apse giderilir ve devamında doktorunuz hangi tedavinin uygulanacağını seçer.

3-Diş Eti İltihabı İlerlerse Ne Olur?

İltihap tedavi edilmediği sürece diş kaybına sebep olabilir. Bunun yanı sıra ağız içerisinden başlayan iltihap çevre dokulara yayılarak başka rahatsızlıklara da neden olur.

Özellikle hastalığa sebep olan bakteriler kan dolaşımına girerse vücuda yayılır. Bunun sonucunda da vücut tepki verir.

4-Diş Kökü İltihabının Yaygın Belirtileri Nelerdir?

Diş kökü iltihabının yaygın belirtileri arasında;

 • Çene ve yüzde şişme,
 • Ateş,
 • Şiddetli ağrılar vardır.

5- Diş Kökü İltihabı Kaç Günde İyileşir?

Apsenin iyileşme süreci kişiden kişiye göre farklılık gösterir. İltihabın kuruması için diş hekimleri çeşitli antibiyotikler verir ve bu ilaçların iltihabı kurutması 7 ila 10 gündür. Sonrasında yapılacak tedaviye göre süreç belirlenir.

Doktorunuz bu aşamada diş çekimine veya kanal tedavisine karar verebilir. Bu da sürecin uzunluğunu belirler.

6- Diş Kökü İltihabı için Evde Ne Yapılabilir?

Apse çok ciddi bir problem olup hızlı bir şekilde tedavi edilmelidir. Evde uyguladığınız yöntemler iyileşme sağlamaz hatta problemi daha kötü bir hale de getirebilir. Evde uyguladığınız yöntemler ile yalnızca ağrıyı azaltabilir ve anlık rahatlama sağlayabilirsiniz.

Diş hekiminden randevu aldıktan sonra iltihabın daha da kötüleşmemesi için ve ağrılarınız için belli başlı yöntemler uygulayabilirsiniz. Tuzlu su veya karbonatlı su ile gargara yapmak, nane yağı damlatılmış pamuğu dişin üzerine koymak, şişlik için soğuk kompres uygulamak gibi yöntemleri yapabilirsiniz.

Unutulmamalıdır ki diş problemleri için uzman bir hekimin teşhis ve tedavisine ihtiyaç vardır. Bu nedenle böyle durumlarda hızlı bir şekilde doktorunuzdan randevu alınız.

Diş eti ağrısı ile ilgili merak ettikleriniz için bize yazabilir, kliniğimizdeki ücretsiz ilk muayene hizmetimizden faydalanabilirsiniz. Hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için “Hizmetlerimiz” sayfasını okuyun!

Tıklayın: “Hizmetlerimiz”