Halk arasında "takma diş" olarak bilinen diş protezi nedir nasıl yapılır? Konuyla alakalı merak edilen bir ok konu var. Protez diş; diş, diş eti ve ağız içi dokuların zarar gördüğü ya da diş kayıplarının yaşandığı durumlarda uygulanmaktadır.

Diş protezi nasıl temizlenir? Bu içerikte detaylı olarak açıkladık. Ayrıca diş protez hakkı nedir sorusunu da yanıtladık. Protez diş nedir sorusuyla birçok konuyu merak ediyorsanız, bu içerik tam olarak size göre!

Hastalara estetik bir görünüm kazandıran protez diş, aynı zamanda kişinin konuşmasının da düzelmesini sağlıyor. Bu tedavi yöntemiyle ilgili tüm bilinmesi gerekenleri ve merak edilenleri anlattık.

Diş Protezi Nedir?

Protez Diş Nedir?
Protez Diş Nedir?

Diş protezi nedir? Bundan temel olarak bahsedelim. Protez diş, kaybedilen dişlerin yerine konulmak için kişinin ihtiyacına göre özel olarak üretilen ve kaybedilen fonksiyonların tekrar yerine gelmesini sağlayan bir tedavi yöntemidir.

Kalıcı protez diş işlemi çoğu zaman son çare olarak görülmekte ve diş kaybının engellenemediği durumlarda uygulanmaktadır. Hastalar kaybettikleri dişlerinin yerine protez kullanmakta ve çiğneme fonksiyonunu tekrar aktif hale getirmektedirler.

Kişinin ağzına tam uyum sağlaması, kolay kullanılması ve doğal görünmesi bu tedavinin en önemli özellikleri arasında yer almaktadır. Tüm dişlerin yerine yapılabildiği gibi sadece birkaç diş için de uygulanabilmektedir.

Eğer hastanın ağzında kalan diş varsa onun korunması tedavi sürecinde ön planda tutulur. Diş protezi kişinin diş kemiği rengine uygun olarak tasarlanmakta ve doğal bir görünüm elde edilmektedir.

Diş protezi nedir, nasıl yapılır? Açıklamaya devam edelim...

Öneri içerik: Protez Diş Fiyatları

Protez Diş Nasıl Yapılır?

Protez Diş Nasıl Yapılır?
Protez Diş Nasıl Yapılır?

Diş protezi nedir? Sorusundan sonra en önemli soru, diş protezi nasıl yapılır? Sorusudur. İyi bir tedavinin uygulanıp, uygulanmadığını bu sorunun yanıtlarında bulabilirsiniz.

 • Diş protezleri genel olarak porselen ya da akrilik malzeme kullanılarak yapılmaktadır.
 • Tedavi sürecine başlamadan önce hasta detaylı bir şekilde muayene olur. Varsa ağız içindeki dişleri, önceden çekilen dişlerinden kalan kemikler, kırık diş kökleri ve damaklar kontrol edilmektedir. Muayene sonunda ise ölçü alma işlemi başlar.
 • Bu işlem tek bir seansta ve kısa sürede tamamlanmaktadır.
 • Alt ve üst çenenin ölçüsü ayrı ayrı alınmakta ve birbirleriyle ilişkisine de dikkat edilmektedir.
 • Son olarak alınan ölçü modele aktarılır ve protez dişlerin 3 boyutlu bir modeli hazırlanmış olur.
 • Protez hazırlanırken gülümseme çizgisi ve dişlerin orta hattı dikkate alınır.
 • Renk seçimi yapılırken de olabildiğince doğal bir görünüm elde edilmeye odaklanır.
 • Protez hazır hale geldikten sonra uyum sağlayıp sağlayamadığı kontrol edilir.
 • Hastaya rahatsızlık veren bir durum söz konusu olursa bunlar düzeltilmektedir. Herhangi bir sorun olmazsa dişler takılmaktadır.

Öneri içerik: İmplant Tedavisi Nasıl Yapılır?

Diş Protezi Çeşitleri

Protez Diş Çeşitleri
Protez Diş Çeşitleri

Diş protezi nedir? Diye açıklarken, kişinin ihtiyacına yönelik üretildiğinden bahsetmiştik. İhtiyaca yönelik diş protezi çeşitleri mevcuttur. Protez dişler iki ana başlıkta incelenir:

 1. Sabit protez dişler: Sabit protez diş kişinin kendi kendine takıp çıkaramayacağı şekilde ağız içine sabitlenmektedir. Genel olarak diş kaybı fazla olmayan bireylerde kullanılmaktadır. Hastanın kendi dişi kullanılarak üretilmektedir. İşlem genel olarak 10 güne kadar sürmektedir. Genel olarak zirkonyum ve lamine restorasyonlar uygulanmaktadır.
 2. Hareketli protez dişler: Hareketli protez dişler ise genellikle daha fazla diş kayıpları yaşandığında kullanılmaktadır. Kişinin kendi kendine takıp çıkarabildiği bu dişler takma diş olarak da adlandırılmaktadır. Kullanım sonrasında düzenli olarak temizlenmesi gerekmektedir. Pek çok farklı çeşidi bulunmaktadır.
  • Total protezler, ağızda hiç diş kalmadığı durumlarda kullanılmaktadır.
  • Parsiyel protezler, eksik dişler yerine kullanılmakta ve genel olarak akrilik malzemeden üretilmektedir.
  • İmmediat protezler, dişler çekildiği anda takılmakta sonrasında hastanın devamlı olarak kullanabileceği protezler hazırlanmaktadır.
  • İmplant üstü protezler ise hem sabit hem hareketli olabilmektedir.

Diş Protezi Nasıl Temizlenir?

Diş protezi nedir konusuyla alakalı olarak şu soruyu sıkça alıyoruz: Diş protezi nasıl temizlenir? İşte açıklaması...

Takma diş olarak da bilinen protez dişlerin düzenli olarak bakımı ve temizliği yapılması gerekir. Takma diş temizliği nasıl yapılır diyorsanız detayları sizinle paylaşalım:

 • İlk olarak protezlerin diğer doğal dişler kadar güçlü olmadığını bilin ve düzenli olarak bakımını yapın.
 • Protezler mutlaka çıkarılarak temizlenmelidir. Protez temizleyici olarak yarım su ve sirke kullanılabilir.
 • Karışımın içine koyduktan sonra protez dişlerinizi mutlaka fırçalayarak temizleyin. Fırçalamak, protez dişlerin üzerinde yer alan kalıntıların temizlenmesine yardımcı olur.
 • Temizlik rutini haricinde dişlerinizi her gün fırçalayın ve bakım ürünleriyle bu süreci destekleyin.

Diş protezi nedir? Avantajları ile açıklayalım!

İlginizi çekebilir: Lamine Diş Nedir?

Protez Dişin Avantajları

Diş Protezi Nedir?
Diş Protezi Nedir?

Diş protezi nedir? Açıklarken, avantajlarından da bahsetmek gerek. Birçok kişi için önemli bir konu. Protez dişin avantajları şöyle sıralanabilir:

 • Dişlerin tamamının kaybı durumunda son çare olur ve estetik bir görünüm sunar,
 • Konuşma ve çiğneme gibi temel fonksiyonların yerine getirilmesini sağlar,
 • Oldukça sağlamdır ve doğal diş gibi kullanılabilir,
 • Doğru temizlik ve bakım yapılırsa oldukça uzun ömürlüdür,
 • Alışma sürecinden sonra rahatlık ve kolaylıkla kullanılabilir.

Protez Diş Temizliği Nasıl Yapılır?

Protez Diş Temizliği Nasıl Yapılır?
Protez Diş Temizliği Nasıl Yapılır?

Hareketli protezler yemeklerden sonra çıkarılıp temizlenmelidir. Sabit protezler ise bol su ile çalkalanmalıdır. Doğal dişlerin temizliğinde kullanılan fırça ve macunlar protezlere zarar verebilmektedir. Bu sebeple protezler için özel olarak tasarlanmış ürünlerin kullanılması gerekmektedir.

Özel olarak üretilen bu ürünlerin içinde diş fırçası, diş macunu, özel olarak geliştirilen tabletler bulunmaktadır.

Özel olarak geliştirilen tabletler bakterilerin yok edilmesini sağlamakta ve haftada en az 1 kez kullanılması gerekmektedir. Özel ürünler kullanılmadığında ise hareketli protezlerin su içerisinde bekletilmesi önerilmektedir.

Öneri içerik: Diş Nasıl Çekilir?

Diş Protezi Hakkı Nedir?

Diş protez fiyatları, her sene giderek yükselmekte ve belirli şartlar dâhilinde bu tedavi SGK tarafından karşılanmaktadır. SGK diş protezi hakkı nedir sorusunu da sıkça alıyoruz. Bu konuda şu bilgileri verebiliriz:

 • Devlet, 4 yılda bir yenilenecek şekilde protez değişikliği yapmak isteyen kişilere destek vermektedir.
 • Protez diş hakkı da buna bağlı olarak uygulanan bir destek projesidir.
 • 4 yıldan önce eskiyen, yıpranan ya da hasar alan protez dişleri devlet karşılamamaktadır.

Eğer diş protezi hakkınız vardır, yaptırabilirsiniz şeklinde mesaj alırsanız konuyla ilgili Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan detaylı bilgi alabilirsiniz.

Son olarak diş protezi nedir konusunda sıkça sorulan soruları derleyelim.

Öneri içerik: Köprü Diş Nasıl Yapılır?

Sıkça Sorulan Sorular

Diş protezi nedir sorusuyla bağlantı en çok sorulan sorular şu şekilde:

Diş protezi ömrü ne kadar?

Genel olarak, diş protezleri iyi bakıldıklarında ve düzenli olarak bakımları yapıldığında 10 ila 20 yıl arasında dayanabilir. Ancak, bazı kişilerde protezler daha uzun süre dayanabilirken, bazıları daha kısa sürede değiştirmek zorunda kalabilirler.

Protez diş kimlere uygulanır?

Protez dişler, çeşitli sebeplerle dişlerinin bir kısmını ya da tamamını kaybetmiş hastalara uygulanmaktadır.

İmplant mı yoksa protez mi?

İmplant, protez dişlere göre daha uzun ömürlüdür. Ancak fiyat olarak daha fazladır. Bu nedenle diş hekiminizin muayenesi sonrasında en doğru kararı verebilirsiniz.