Dişlerde zamanla biriken plak ve tartar diş taşı oluşumuna sebep olur. Bu plaklar sebebiyle hem diş etlerinde hem de dişlerde çeşitli hastalıklar oluşabilir. Peki diş taşı nasıl temizlenir?

Diş taşı nasıl temizlenir kısaca değinecek olursak öncelikle bu işlemin profesyonel bir şekilde yapılması gereklidir. Diş temizliği özel aletlerle diş hekimi tarafından yapılır. Diş taşları bu aletler yardımıyla dişten uzaklaştırılır.

Gelin yazımızda diş taşı nedir, nasıl temizlenir ve nelere dikkat etmeliyiz detaylı bir şekilde inceleyelim.

Diş Taşı Nasıl Temizlenir Doktor

diş taşı nasıl temizlenir

Diş taşı nasıl temizlenir diye merak ediyorsanız bu işlem yalnızca diş hekimi tarafından özel aletler yardımıyla yapılabilir. Bunun sebebi diş taşlarının oldukça sert bir madde olmasıdır. Bu maddenin diş hekimlerince ultrasonik cihazlar ile temizlenmesi gerekir. Peki diş taşı nasıl temizlenir doktorun uyguladığı prosedür nedir?

Diş taşı temizliği ultrasonik cihazlar ile gerçekleştirilir. Kavitron adı verilen cihaz sayesinde 30-45 dakika arasında diş taşları temizlenir. Bu cihaz ince bir uca sahiptir ve titreşim hareketi sayesinde temizleme işlemini gerçekleştirir. Bu titreşim sayesinde plak kırılır ve bu işleme ise detertraj denir. Cihaz diş minesine herhangi bir şekilde zarar vermeden diş yüzeyinde detaylı bir temizlik sağlar.

İşlem sonrası dişler daha temiz ve beyaz görünür. Ayrıca hastalar da ağız içerisinde ferahlama hisseder. İşlem sonrasında diş etlerinde hassasiyet gözlemlenebilir. Bu nedenle aşırı sıcak veya soğuk gıdalardan kaçınılması tavsiye edilir.

Diş Taşı Nasıl Temizlenir Evde

Diş taşı temizleme işlemi ile dişlerdeki çürükler ve diş eti hastalıkları önlenebilir. Aynı zamanda dişler daha beyaz görünür ve ağızda ağır bir koku problemi varsa azaltılmasını sağlar. Genellikle ağrısız olan bu işlem diş taşlarının dişten ayrılması sırasında hafif bir rahatsızlık hissi verebilir.

Diş taşı nasıl temizlenir evde diye merak ediyorsanız bu durumun evde yapılması maalesef mümkün değil. Diş taşı temizliğinin doktor kontrolünde yapılması gerekir. Evde yapacağınız şeyler yalnızca diş taşı oluşumunu engelleyebilir. Diş taşları oluştuktan sonra bir hekime görünmelisiniz.

Şimdi gelin birlikte diş taşı oluşumunu nasıl önleyebiliriz bakalım:

 1. Düzenli ve gerektiği kadar dişlerinizi fırçalamanız diş taşı oluşumunun önüne geçer.
 2. Diş taşları genellikle diş aralarında oluşur. Diş aralarını diş ipi ile temizlemek de taş oluşumunu engeller.
 3. Düzenli olarak diş kontrolüne gitmek oluşan diş taşlarının hızlı fark edilmesini sağlar ve sonrasında hızlı müdahale dişlerin ve diş etlerinin alacağı zararı en aza indirir.
 4. Günde bir kez gargara yapmak ağız sağlığı için oldukça faydalıdır. Gargara sayesinde ağız içinde tamamen hijyen sağlanmış olur.
 5. Yediğiniz yiyeceklere dikkat etmek de diş sağlığı için önemlidir. Şekerli ve yapışkan yiyecekler diş aralarında birikerek taş oluşumuna sebep olabilir.
 6. Diş taşı oluşumunu tetiklemesinden dolayı sigara ve alkol kullanımdan kaçınmak da  alabileceğiniz önlemlerden biridir.

Bu başlığımızda evde diş sağlığımızı korumak ve diş taşı oluşumunu engellemek için neler yapabiliriz onlardan bahsettik. Diş sağlığınız için bu maddelere dikkat etmeniz önerilir.

Diş Taşı Temizliği Acıtır mı?

diş taşı nasıl temizlenir

Diş taşı temizliği acıtır mı pek çok kişinin merak ettiği bir soru. Öncelikle işlemler genellikle ağız içi uyuşturulmadan yapılır. Ancak bazı durumlarda hastalık çok ilerlediği için anestezi ile işlem yapılabilir. Temizlik sırasında hastalar acıdan ziyade rahatsızlık hissinden bahsederler. Bu rahatsızlık hissi de dayanılamayacak boyutlara ulaşmaz.

Diş taşı nasıl temizlenir konusunu detaylı bir şekilde inceledik. Peki diş taşları temizliği neden bu kadar önemlidir ve diş taşları temizlenmezse ne olur? Gelin birlikte inceleyelim.

 • Diş taşları dişlerin arka kısmını sıkıştırır ve bunun sonucunda diş etinde şişlik, kızarıklık veya kanama meydana gelebilir.
 • Diş taşları ilerleyen dönemlerde çok büyük bir problem olan diş eti çekilmesine sebep olur.
 • Diş taşları zamanla diş çürüğü oluşmasına sebep olabilir.
 • Diş eti iltihaplanmasına yol açabilir.
 • Diş taşları ilerlerse dişlerin köküne zarar verir ve bunun sonucunda diş kayıpları yaşanabilir.
 • Taşlar bakterilerin bir sonucu olduğu için ağızda kötü bir kokuya sebep olabilir.
 • Diş minesine zarar veren taşlar dişlerde hassasiyete sebep olabilir.

Dişlerinizde uzun süreli diş taşları varsa zamanla diş eti çekilmesi denen probleme sebebiyet verebilir. Bu sorun hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için öneri içeriğimize göz atabilirsiniz. Ayrıca dişlerinizdeki taşlar veya diğer problemlerle ilgili bize ulaşabilir, uzman hekimlerimizce verilen ücretsiz muayene hizmetinden yararlanabilirsiniz.

Öneri İçerik: Diş Eti Çekilmesi Nedir?

Diş Taşı Nasıl Temizlenir ve Sonrasında Ne Yapılması Gerekir?

diş taşı nasıl temizlenir

Diş taşı nasıl temizlenir sorusunu cevaplandırdık. Şimdi de diş taşı temizliği sonrası ne yapılmalı, dişlerimizin sağlığını nasıl koruyabiliriz bu konuya değinelim. Diş taşı temizliğinden hemen sonra diş etlerinde hassasiyet meydana gelir. Bu hassasiyet birkaç gün içerisinde kendiliğinden iyileşir.

Diş taşı temizliğinden sonra birkaç gün aşırı soğuk ve sıcak gıdalardan kaçınmanız tavsiye edilir. Bu süreçte kürdan, diş ipi gibi ürünlerin de kullanımına ara verilmesi iyi olabilir. Bunun yanı sıra tütün ürünleri, çay ve kahve gibi gıdalardan aşırı şekerli yiyeceklerden ilk günlerde olabildiğinde az tüketmek ağız sağlığınız için önemlidir.

Diş taşı nasıl temizlenir fiyatları nasıl merak ediyorsanız öneri içeriğimize göz atabilirsiniz. Fiyatlar kişiden kişiye değişebilir çünkü her hastanın ağız yapısı, problemi ve problemin şiddeti farklıdır. Kendi probleminiz hakkında detaylı bir uygulama ve fiyat bilgisi almak için bize ulaşabilirsiziniz. Uzman hekimlerimizce yapılan ücretsiz muayeneler ile diş sağlığınız hakkında bilgi alabilirsiniz.

Öneri İçerik: Diş Taşı Temizliği Fiyat 2023