Temiz ve lekesiz görünümlü dişler herkesin hayalidir. Kimi zaman dişlerimizin üzerinde özellikle alt dişlerin arka tarafında yoğun olmak üzere kahverengi lekeler ve taşlar olabilir. Diş taşı neden olur ve nasıl tedavi edilir? yazımızda yer verdik.

Diş taşı nedir? Sizler için açıkladık. Ayrıca diş taşı temizliği sonrasında nelere dikkat etmeniz gerektiğini de paylaştık.

Sizlere konuyla alakalı tüm bilinmesi gerekenleri anlattık. Diş taşı ve diş taşı temizliği hakkındaki bilgileri okuyabilirsiniz!

Diş Taşı Nedir?

Diş Taşı Nedir?
Diş Taşı Nedir?

Diş taşı neden olur sorusuna geçmeden önce konuyu detaylı olarak açıklayalım...

Dişlerimiz ve diş etimiz arasında cepler vardır. Bu cepler diş ipi ve doğru fırçalama uygulanmadığında plaklarla dolar. Plaklar ceplere doldukça diş etinin ve kemiğin çekilmesine sebep olur. Uzun vadede bu çekilmeler diş kayıplarına bile sebep olabilmektedir.

Plaklar ağızımızdaki bakterilerin etkinliklerinden kaynaklanır. Beyaz ve yumuşak bir görünüme sahip olmakla birlikte fırçalama ve diş ipi kullanımı ile temizlenebilir.

Fakat plaklar temizlenmezse bakteri fonksiyonları ve tükürükteki minerallerle zaman içinde daha sert yapıda bir forma girerek taşları oluşturur. Taşlar fırçalama ve diş ipiyle temizlenmez. Taşlar ancak ve ancak diş hekimi müdahalesiyle temizlenir.

Öneri içerik: Diş Taşı Temizleme Fiyatı

Diş Taşı Neden Olur?

Diş Taşı Neden Olur?
Diş Taşı Neden Olur?

Diş taşı plakların temizlenmemesi sonucu oluşur. Bazı etkenler diş taşı oluşumunu arttırır. Bunlara örnek vermek gerekirse:

  • Sigara içmek
  • Düzenli fırçalamamak
  • Diş ipi kullanmamak
  • Yanlış fırçalama
  • Kullanılan ilaçlar
  • Bazı sistemik hastalıklar

Diş taşı neden olur sorusunun temel yanıtları bu şekildedir. Ancak bazı durumlarda bu nedenler haricinde de gelişebilmektedir.

Diş taşı oluşumuna sebep olan şeyler arasında sigara da yer alıyor. Sigara kullanımı dişlerde tükürük salgısında yarattığı değişimler sebebiyle taş oluşumuna ve dişlerde lekelenmelere sebep olur. Fazla çay ve kahve tüketimi de lekelenmelere sebep olan etkenler arasındadır.Düzenli fırçalamamak taş oluşumuna ortam hazırlar. Plakların temizlenmemesi kaçınılmaz olarak taşa dönüşmesine sebep olur.

Günde en az iki kere fırçalamamak, diş ipi kullanmamak diş etimizdeki ceplerin içine dolan plakların taşa dönüşmesindeki en büyük etkendir. Özellikle diş ipi kullanımı ceplerin ve dişlerin arayüzlerinin temizlenmesi için çok önemlidir.

Doğru fırçalama toplumumuzda yaygın olarak bilinen bir unsur değildir. Her yarım çene en az otuz saniye fırçalanmalıdır. Ceplerdeki plakların temizlenmesi için doğru diş fırçalamanın bilinmesi oldukça önemlidir. Yaygın olarak uygulanan yatay fırçalama yalnızca çiğnediğimiz yüzeylere yapılmalıdır.

Dişlerin ön ve arka yüzeyleri diş etinden dişe doğru fırçalanmalıdır. Bu şekilde ceplerdeki plaklar uygun bir şekilde temizlenmiş olur.

Kortizol içeren ilaçlar, antikoagülan ve psikiyatrik gibi tükürük salgısında ve lekelenmede etkili olan ilaçlar diş taşı oluşumuna sebep olabilir. Sjögren hastalığı da tükürük salgısında azalmaya sebep olduğu için diş taşı oluşumuna sebep olur.

Diş taşı neden olur, öğrendik. Peki, tedavisi nasıl yapılıyor? İnceleyelim...

Okuyabilirsiniz: İmplant Nedir?

Diş Taşı Nasıl Tedavi Edilir?

Diş Taşı Nasıl Tedavi Edilir?
Diş Taşı Nasıl Tedavi Edilir?

Dişte oluşan plaklar fırçalama ve diş ipiyle temizlenebilse de diş taşları diş hekimleri tarafından yapılan temizlik ile yok edilir. Bu temizlik iki yöntemle yapılır.

  • Kavitron ile diş taşı temizliği (Detertraj): Kavitron denilen titreşşimle çalışan alet saysinde taşlar titeşim etkisiyle parçalanarak dökülür. Kavitron su ile çalıştığı için titreşim etkisinde oluşan ısıyı da engeller. Engellenen ısınma ve titreşimle çalışması sayesinde dişin kendi yapısına hiçbir şekilde zarar vermez. Ceplerin içindeki plakları da temizlediği için oldukça etklili ve hızlı bir yöntemdir.
  • Küretaj: Küretaj el aletleriyle derin ceplerdeki plakların ve taşların temizlenmesidir. Anesteziyle yapıldığı için herhangi bir ağrı hissedilmez. Kök yüzeyindeki taşlar ve plaklar bu şekilde temizlenebilir.

Temizlik işlemi bittikten sonra polisaj yapılarak dişler temizleme padları ile fırçalanır. Polisaj işlemi dişlerdeki lekeleri de temizler. Detertraj ve polisaj işlemleri dişe zarar vermez ve yaygın bilinenin aksine daha çok taş oluşumuna sebep olmaz.

Diş taşı neden olur konusu için oldukça önemli bir başlık daha var: Temizlik tedavisinden sonra nelere dikkat edilmelidir?

Öneri içerik: Artrosentez Nedir?

Diş Taşı Temizliğinden Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

Diş Taşı Tedavisi
Diş Taşı Tedavisi

Diş taşı neden olur konusunu açıklamaya devam ediyoruz...

Diş taşı temizliğinden sonra hekiminizin size önerdiği ‘’Oral Hijyen Kuralları ve Uygulamaları’’na dikkat etmeniz gerekmedir. Günde en az iki defa fırçalama, diş ipi kullanımı ve diş etinizde ödem varlığı durumunda tuzlu su ile gargara önerilir.

Anatılan doğru fırçalama adımları mutlaka uygulanmalıdır. Dişlerin ön ve arka yüzeyleri diş etinden dişe doğru fırçalanmalıdır ve her yarım çenede en az otuz saniye fırçalama işlemi yapılmalıdır.

Ağız içinde köprü veya kaplama olması durumunda bu kaplamaların ve köprülerin altının temizlenmesi altındaki dişin sağlığı açısından hayati önem taşır. Köprü altının temizlenmesi için ‘’Superfloss’’ adı verilen özel bir diş ipi bulunmaktadır. Bu diş ipinin kullanımı ile köprü ile diş etiniz arasında biriken plak ve taşların alttaki dişin sağlığına zarar vermesi önlenir.

Tuzlu su gargarası ise ödemli diş etleri için iyileştirici bir etki yapar. Bir çay bardağı suya bir çay kaşığı tuz koyularak gargara yapılması diş etindeki ödemi azaltmada yardımcı olur. Ödemin azalması diş etindeki cepte biriken plakların azalmasına ve bu şekilde taş oluşumunu azaltacak yönde etkiler yapabilir.

Diş etini etkileyen kullanılan ilaç ve sistemik bir rahatsızlık bulunması durumunda ağız hijyeninize daha çok özen göstermeniz gerekmektedir. Çürük kadar diş eti rahatsızlıkları da diş kayıplarına sebep olmaktadır.

Düzenli olarak hekim kontrollerinize giderek temizlik sıklığınızı belirlemeniz ve belirlenen süreye uyarak temizliğinizi yılda en az bir kez yaptırmalısınız.

Diş Taşı Temizliği Acıtır Mı?

Diş taşı temizliği için mutlaka tedavi işlemlerini bir an önce başlatmalısınız. Çünkü diş taşları, uzunca süreler diş yüzeyinde kaldığında zararlı etkileri olabiliyor. Peki, diş taşı temizliği acıtır mı? Bu soruyu yanıtlayalım...

Diş taşı temizliğinde endişe yaşayacağınız derecede bir acı hissedilmez. Ancak ileri derecede diş taşı varsa, bu noktada dişin zarar görmesi olasılığına karşı bazı ek işlemlere tabi tutulabilir. Bu da çoğu durumda çok az bir acıya neden olabilir. Ancak bu durumda anestezi kullanıldığı için bu hafifletilecektir.

Diş taşı neden olur konusuyla alakalı sıkça sorulan sorulara değinelim...

İlginizi çekebilir: Diş Beyazlatma Ücreti Ne Kadar?

Sıkça Sorulan Sorular

Diş Taşı Neden Olur?
Diş Taşı Neden Olur?

Diş taşı neden olur konusuyla alakalı sıkça sorulan sorular şu şekilde:

Diş taşı temizliği daha çok diş taşı oluşumuna sebep olur mu?

Hayır. Diş taşı temizliği, diş taşının temizlenmesi ve ilerlememesi için yapılır. Daha çok taş oluşumuna, lekelenmelere sebep olmaz.

Diş taşı temizliği dişe zarar verir mi?

Diş taşı temizliği hiçbir şekilde dişe zarar vermez. Diş taşı temizliğinde kullanılan aletler titreşimle çalıştığı için dişin sağlıklı dokusunu kesmez. Diş etine de zarar verici bir etkisi yoktur.

Diş taşı temizliğinden sonra ağrı olması normal midir?

Diş taşı temizliğinde ve küretaj işlemlerinde diş etine zararsız da olsa bir müdahele olduğu için hafif bir ağrı olması normaldir. İşlemden birkaç saat sonra geçmesi beklenir.

Diş taşı neden olur, detaylı olarak açıkladık. Konuyla ilgili merak ettiklerinizi YORUMLAR aracılığıyla bizimle paylaşabilirsiniz.