Sigara, kahve, çay ya da çeşitli yiyecekler, zaman içerisinde diş ve diş etlerinin birleştiği noktada bir tabaka oluşturur. Bu tabaka doğru bir şekilde temizlenmediğinde, tartar adını verdiğimiz sert bir maddeye dönüşür.

Tartar hekim kontrolünde belirli yöntemler ile temizlenir. Temizlenmediği sürece dişe zarar vermeye devam eder, ağız sağlığını bozar. İçeriğimizde diş taşı temizliği 2024 en güncel fiyat bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Diş taşları, tedavi edilmediğinde zararlı olabilir. Peki, diş temizleme ücreti ne kadar? İşte detaylar...

Diş Taşı Temizliği Fiyat 2024 Listesi

Diş Temizleme Ücreti 2023
Diş Temizleme Ücreti 2024

Aşağıdaki tabloda, Türk Diş Hekimleri Birliği (TDB) tarafından belirlenen 2024 güncel diş temizleme fiyatlarını inceleyebilirsiniz.

Diş taşı temizliği fiyatları 2024 yılında şu şekildedir:

TedaviFiyat (KDV Hariç)Fiyat (%10 KDV Dahil)
Detertraj (Diş Taşı Temizliği - Tek Çene)1.545,45 TL1.700,00 TL
Subgingival Küretaj (Diş eti altındaki diş taşları) (Tek Diş)877,27 TL965,00 TL
Flap Operasyonu (Subgingival Küretaj Dahil - Tek Diş)2.463,64 TL2.710,00 TL
Apse Drenajı ve Tedavisi (Extraoral)4.931,82 TL5.425,00 TL
Apse Drenajı ve Tedavisi (İntraoral)4.263,64 TL4.690,00 TL
Diş Taşı Temizliği Fiyatları

Diş taşı temizleme fiyatları, yapılacak işlem türüne göre farklılık göstermektedir. Bunun yanı sıra diş temizliği öncesi hastanın başka bir tedaviye ihtiyacı varsa ve öncelikle o tedavi uygulanacaksa da ödenecek toplam ücret değişmektedir.

Örneğin kapsamlı bir işlem gerektiren durumda diş tartar temizleme fiyatları daha farklı olabilecektir.

Öneri içerik: Diş Teli Fiyatları

Diş Taşı Temizliği (Detertraj) Nedir?

Detertraj nedir sorusunu yoğun olarak aldık. Hemen açıklayalım: Diş yüzeyinde bakteri plağı kaynaklı olarak oluşan sarı ve kahverengi renkte olan, diş üzerinde fark edilebilen, kötü görüntü yaratan diş taşlarının temizlenmesi işlemine detertraj adı verilmektedir.

Diş problemleri arasında sıkça karşılaşılan bir durum olan diş taşı, tedavi edilmediğinde dişler üzerinde zarar verici etkiye sahip olabilir. Bu nedenle düzenli olarak diş bakımı yaptırmalı ve diş taşı temizliğini önemsemelisiniz.

Diş Taşı Temizliği Fiyatlarını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Diş Taşı Temizleme Ücreti
Diş Taşı Temizleme Ücreti

Diş tedavi ücretleri her sene TDB tarafından belirlense de, her kliniğin fiyatlandırması farklı olabilmektedir. Bu nedenle de ücretler farklılık gösterebilir. Diş taşı temizliği fiyatlarını etkileyen faktörleri şu şekilde sıralamak mümkündür;

 • Türk Diş Hekimleri Birliği fiyatlandırmalarına göre
 • Tedaviyi uygulayacak diş hekiminin uzmanlığına göre
 • Şehirlere göre
 • Klinik fiyat politikasına göre
 • Ek tedaviye ihtiyaç duyulup duyulmadığına göre diş taşı temizleme fiyatları değişiklik göstermektedir.

Diş taşı temizliği fiyat bilgilerini aktardık. Şimdi diş taşları ile ilgili kritik bilgilere göz atalım.

Diş Temizleme Fiyatları 2024 - TOPLAM ÜCRET

Diş taşı temizliği, çoğu durumda kapsamlı bir tedavi programını içerir. Yukarıda fiyatları etkileyen faktörleri sıralamıştık. Peki, diş temizleme fiyatları 2024 yılında toplamda ne kadar? İsterseniz bu konuya detaylı bir açıklama getirelim.

 • Fiyatlar üzerinde işlem yapılacak çene sayısı oldukça etkilidir.
 • Örneğin iki çene için de temizleme işlemi yapılacaksa yukarıdaki fiyatlardan daha yüksek ücretler söz konusu olabilir.
 • Tek çene diş temizleme fiyatları 2024 yılında toplam 1.750 TL civarındadır.
 • Net fiyat, yapılacak muayene sonrasında daha iyi bir şekilde belirlenebilir.

Okuyabilirsiniz: Diş Beyazlatma Ücreti

Diş Taşları Temizlenmezse Ne Olur?

Diş Taşları Temizlenmezse Ne Olur
Diş Taşları Temizlenmezse Ne Olur

Diş taşı temizliği fiyat bilgilerini nasıl buldunuz? Görüşlerinizi bizimle paylaşın, hemen yayınlayalım!

Diş taşları, dişlerin üzerinde biriken mineral bir tabakadır. Ne yazık ki bu tabaka diş fırçalama ile kolayca temizlenmez. Temizlenmeyen diş taşları, zaman içerisinde bakteri oluşumunu hızlandırır ve hem dişlere hem de diş etlerine ciddi zarar verir. Temizlenmeyen diş taşlarının zararları şunlardır;

 • Diş Çürükleri: Diş taşları nedeniyle ağızdaki bakteri miktarı artar. Bu bakteriler zaman içerisinde dişlerin mine tabakasını zayıflatır ve çürüklere neden olabilir. Çürükler, dişin iç kısmında hasar oluşmasına ve ağrıya yol açar. Diş taşları temizlenmediğinde ilerleyen diş çürüğü diş kaybına neden olabilir.
 • Ağız Kokusu: Ağızdaki bakteri birikimini artıran diş taşları kötü ağız kokusuna neden olabilir. Bu durumdan kaynaklı kişinin sosyal yaşantısı etkilenir ve kendine olan özgüveni azalır.
 • Diş Eti Hastalıkları: Diş taşları temizlenmediğinde verdikleri en büyük zararların başında diş eti hastalıkları gelmektedir. Diş taşları, diş etlerine zarar verdiği için diş eti hastalıklarının ortaya çıkmasına zemin hazırlar. Diş eti hastalıkları, diş etlerinde kızarıklık, kanama, şişme ve diş eti çekilmelerine yol açabilir. Bu durum ilerlediğinde diş destek dokuları zayıflayabilir.
 • Diş Kaybı: Diş taşları, dişlerdeki destek dokularını zayıflatır. Bu dokular zayıflarken dişlerin çevresindeki kemik dokuları da aynı şekilde zayıflar. Bunun sonucunda dişler sallanabilir ve diş kaybı yaşanabilir.

HATIRLATMA: Diş taşı temizliği fiyatları, dişinizin yapısı, temizleme yapılacak diş sayısı ve ağız - çene yapısına göre değişiklik gösterecektir.

Diş Taşı Temizliğinin Önemi Nelerdir?

Diş Taşı Temizliği Fiyat
Diş Taşı Temizliği Fiyat

Diş taşı temizleme ücreti yukarıdaki tabloda belirtildiği şekildedir. Her bireyin, ağız ve diş sağlığını koruyabilmesi için düzenli aralıklar ile diş hekimi kontrolüne gitmesi ve diş taşı temizliği yaptırması gerekmektedir.

Diş eti temizliği yapıldığında diş çürükleri önlenir, diş eti kanamaları azalır, diş eti hastalıkları oluşumunun önüne geçilir, rahatsız edici ve kişinin özgüvenini etkileyen ağız kokusu giderilir ve diş rengi düzelir. Diş ve diş eti problem riskini en aza indirmek için bireylerin düzenli aralıklar ile diş temizliği yaptırmaları gerekmektedir.

En az diş taşı temizliği fiyatı kadar önemli bir konu daha var: Diş taşı nasıl temizlenir? İnceleyelim...

Detaylı bilgi için okuyabilirsiniz: Diş Taşı Neden Olur

Diş Taşı Nasıl Temizlenir?

Diş Taşı Nasıl Temizlenir?
Diş Taşı Nasıl Temizlenir?

Diş taşları, bir diş hekimi yardımı ile tamamen temizlenebilir. Diş taşlarının temizlenmesi için iki farklı yol vardır;

 • Detertraj: Diş taşlarını ve dişlerin yüzeyinde birikmiş plak tabakasını çıkarmak için detertraj yöntemine başvurulur. Kavitron gibi özel diş temizleme aletleri ile diş taşları temizlenir. Bu özel alet, diş ve diş etlerine zarar vermeden diş taşlarını temizlemeye yardımcı olur. Ağrısız bir işlem olup işlem sırasında anestezi uygulanmasına gerek yoktur.
 • Küretaj: Diş etlerinin altında biriken plak, bakteri ve diş taşları küretaj yöntemi ile temizlenir. Bu sayede ağız sağlığı korunur ve diş etleri iyileştirilir. Küret adı verilen özel bir alet yardımıyla diş etlerinin altına girilir, diş kökleri etrafındaki plak ve bakteriler çıkarılır. Detertaj işlemine göre daha zahmetlidir. İşlem, lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Bu sayede hastanın ağrı hissetmemesi sağlanır. Küretaj yöntemi ile diş taşı temizleme her zaman uygulanan bir yöntem olmayıp çoğunlukla diş eti hastalıkları tedavisinde uygulanır.

Diş taşı temizliği fiyat bilgilerini ve merak edilenleri sizlerle paylaştık. Diş temizliği fiyatlarına dair daha detaylı bilgi almak için kliniğimiz ile iletişim kurabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Kanal Tedavisi Nedir?

Sıkça Sorulan Sorular

Diş taşı temizliği fiyat 2024 bilgileriyle ilgili olarak sıkça aldığımız sorular şu şekilde:

2024 diş taşı temizleme ne kadar?

2024 yılında diş taşı temizleme fiyatı, uygulanacak yönteme bağlı olarak değişmektedir. Diş taşı temizleme ücretleri ortalama olarak 1000 TL'den başlamakta ve 3.000,00 TL'ye kadar çıkmaktadır.

Kaç ayda bir diş taşı temizliği yapılmalı?

Maalesef ki ağız içerisindeki diş taşı oluşumu fırçalama ile önlenemez. Bu nedenle her altı ayda bir diş taşı temizliği yapılmalıdır.

Diş taşı ağız kokusu yapar mı?

Diş taşı, bakteri plağı denilen yumuşak tabakanın zaman içerisinde sertleşmiş halidir. Ağızda biriken bakteriler zaman içerisinde kötü ağız kokusuna neden olabilir.

Diş taşı temizliği fiyatları ile ilgili siz ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi ve düşüncelerinizi YORUM olarak bizimle paylaşabilirsiniz.