Diş taşı temizliği fiyatları 2024 yılında nasıl değişir? Devlet ve özel hastanelerde fiyatlandırmalar farklı mıdır? Temizlik işlemi nasıl yapılır? Gelin inceleyelim!

Sigara, kahve, çay ya da çeşitli yiyecekler, zaman içerisinde diş ve diş etlerinin birleştiği noktada bir tabaka oluşturur. Bu tabaka doğru bir şekilde temizlenmediğinde, tartar adını verdiğimiz sert bir maddeye dönüşür.

Diş taşları, tedavi edilmediğinde zararlı olabilir. Peki, diş temizleme ücreti ne kadar ve nasıl temizlenir? İşte detaylar...

Diş Taşı Temizliği Fiyat 2024 Listesi!

Diş Taşı Temizliği Fiyat

Aşağıdaki tabloda, Türk Diş Hekimleri Birliği (TDB) tarafından belirlenen 2024 güncel diş taşı temizliği fiyatlarını inceleyebilirsiniz.

Diş Taşı Temizliği Fiyatları 2024 Yılı Verileri:

TedaviFiyat (KDV Hariç)Fiyat (%10 KDV Dahil)
Detertraj (Diş Taşı Temizliği - Tek Çene)1.545,45 TL1.700,00 TL
Subgingival Küretaj (Diş eti altındaki diş taşları) (Tek Diş)877,27 TL965,00 TL
Flap Operasyonu (Subgingival Küretaj Dahil - Tek Diş)2.463,64 TL2.710,00 TL
Apse Drenajı ve Tedavisi (Extraoral)4.931,82 TL5.425,00 TL
Apse Drenajı ve Tedavisi (İntraoral)4.263,64 TL4.690,00 TL
Diş Taşı Temizliği Fiyatları

Diş taşı temizliği fiyatları, yapılacak işlem türüne göre farklılık göstermektedir. Bunun yanı sıra diş temizliği öncesi hastanın başka bir tedaviye ihtiyacı varsa ve öncelikle o tedavi uygulanacaksa da ödenecek toplam ücret değişmektedir.

Diş Taşı Temizliği Fiyatlarını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Diş Taşı Temizleme Ücreti
Diş Taşı Temizliği Fiyatları

Diş tedavi ücretleri her sene TDB tarafından belirlense de, her kliniğin fiyatlandırması farklı olabilmektedir. Bu nedenle de diş taşı temizliği fiyatları da farklılık gösterebilir.

Diş taşı temizliği fiyatlarını etkileyen faktörleri şu şekilde sıralamak mümkündür;

 • Türk Diş Hekimleri Birliği fiyatlandırmalarına göre,
 • Tedaviyi uygulayacak diş hekiminin uzmanlığına göre,
 • Şehirlere göre,
 • Klinik fiyat politikasına göre,
 • Ek tedaviye ihtiyaç duyulup duyulmadığına göre diş taşı temizleme fiyatları değişiklik göstermektedir.

İlginizi Çekebilir: "Evde Diş Taşı Temizliği Nasıl Yapılır?"

Diş taşı temizliği fiyat bilgilerini aktardık. Şimdi diş taşı temizliğinde toplam fiyatlandırma nasıl belirlenir ona bakalım!

Diş Taşı Temizliği Fiyatları 2024 - TOPLAM ÜCRET BELİRLENMESİ!

Diş Taşı Temizliği Fiyat

Diş taşı temizliği, çoğu durumda kapsamlı bir tedavi programını içerir. Yukarıda fiyatları etkileyen faktörleri sıralamıştık. Şimdi de diş taşı temizliği sürecinde toplam fiyatın nasıl belirlendiğine bakalım!

İşte toplam fiyatlandırmada etkili olan etmenler:

 • Fiyatlar üzerinde işlem yapılacak çene sayısı oldukça etkilidir.
 • Örneğin iki çene için de temizleme işlemi yapılacaksa yukarıdaki fiyatlardan daha yüksek ücretler söz konusu olabilir.
 • Tek çene diş temizleme fiyatları 2024 yılında toplam 1.750 TL civarındadır.
 • Net fiyat, yapılacak muayene sonrasında daha iyi bir şekilde belirlenebilir.

Diş taşlarınızın neden olduğunu merak ediyor ve bu konuda daha detaylı bilgi sahibi olmak istiyorsanız yazımıza göz atabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: "Diş Taşı Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?"

Diş Taşı Nasıl Temizlenir?

Diş Taşı Temizliği Fiyat

Diş taşı nasıl temizlenir diye merak ediyorsanız bu işlem yalnızca diş hekimi tarafından özel aletler yardımıyla yapılabilir. Bunun sebebi diş taşlarının oldukça sert bir madde olmasıdır.

Bu maddenin diş hekimlerince ultrasonik cihazlar ile temizlenmesi gerekir.

Peki diş taşı nasıl temizlenir doktorun uyguladığı prosedür nedir?

Diş Taşı Temizleme Prosedürü

Diş Taşı Temizliği Fiyatları
Diş Taşı Temizliği Fiyatları

Diş taşı temizliği ultrasonik cihazlar ile gerçekleştirilir. Kavitron adı verilen cihaz sayesinde 30-45 dakika arasında diş taşları temizlenir. Bu cihaz ince bir uca sahiptir ve titreşim hareketi sayesinde temizleme işlemini gerçekleştirir.

Titreşim sayesinde plak kırılır ve bu işleme ise detertraj denir. Cihaz diş minesine herhangi bir şekilde zarar vermeden diş yüzeyinde detaylı bir temizlik sağlar.

İşlem sonrası dişler daha temiz ve beyaz görünür. Ayrıca hastalar da ağız içerisinde ferahlama hisseder. İşlem sonrasında diş etlerinde hassasiyet gözlemlenebilir.

İşlem sonrası aşırı sıcak veya soğuk gıdalardan kaçınılması tavsiye edilir.

Gelin şimdi bu prosedürlere daha yakından bakalım...

Diş Taşı Temizleme Yöntemleri

Diş taşları, bir diş hekimi yardımı ile tamamen temizlenebilir.

Diş taşlarının temizlenmesi için iki farklı yol vardır;

Diş Taşı Temizliği Fiyatları
Diş Taşı Temizliği Fiyatları

Detertraj kavitron gibi özel aletlerle diş taşlarının temizlenmesidir.

Diş taşlarını ve dişlerin yüzeyinde birikmiş plak tabakasını çıkarmak için detertraj yöntemine başvurulur.

Kavitron gibi özel diş temizleme aletleri ile diş taşları temizlenir. Bu özel alet, diş ve diş etlerine zarar vermeden diş taşlarını temizlemeye yardımcı olur.

Ağrısız bir işlem olup işlem sırasında anestezi uygulanmasına gerek yoktur.

Küretaj; küret adı verilen alet ile diş taşlarının temizlenmesi işlemidir.

Diş etlerinin altında biriken plak, bakteri ve diş taşları küretaj yöntemi ile temizlenir. Bu sayede ağız sağlığı korunur ve diş etleri iyileştirilir.

Küret adı verilen özel bir alet yardımıyla diş etlerinin altına girilir, diş kökleri etrafındaki plak ve bakteriler çıkarılır. Detertaj işlemine göre daha zahmetlidir. İşlem, lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Bu sayede hastanın ağrı hissetmemesi sağlanır.

Küretaj yöntemi ile diş taşı temizleme her zaman uygulanan bir yöntem olmayıp çoğunlukla diş eti hastalıkları tedavisinde uygulanır.

Diş Taşı Temizliği Acıtır mı?

Diş Taşı Temizliği Fiyatları
Diş Taşı Temizliği Fiyatları

Diş taşı temizliği acıtır mı pek çok kişinin merak ettiği bir soru.

Öncelikle işlemler genellikle ağız içi uyuşturulmadan yapılır. Ancak bazı durumlarda hastalık çok ilerlediği için anestezi ile işlem yapılabilir.

Temizlik sırasında hastalar acıdan ziyade rahatsızlık hissinden bahsederler. Bu rahatsızlık hissi de dayanılamayacak boyutlara ulaşmaz.

Diş taşı nasıl temizlenir konusunu detaylı bir şekilde inceledik.

Peki diş taşları temizliği neden bu kadar önemlidir ve diş taşları temizlenmezse ne olur?

 • Diş taşları dişlerin arka kısmını sıkıştırır ve bunun sonucunda diş etinde şişlik, kızarıklık veya kanama meydana gelebilir.
 • Diş taşları ilerleyen dönemlerde çok büyük bir problem olan diş eti çekilmesine sebep olur.
 • Diş taşları zamanla diş çürüğü oluşmasına sebep olabilir.
 • Diş eti iltihaplanmasına yol açabilir.
 • Diş taşları ilerlerse dişlerin köküne zarar verir ve bunun sonucunda diş kayıpları yaşanabilir.
 • Taşlar bakterilerin bir sonucu olduğu için ağızda kötü bir kokuya sebep olabilir.
 • Diş minesine zarar veren taşlar dişlerde hassasiyete sebep olabilir.

Diş Taşı Nasıl Temizliği Sonrasında Ne Yapılması Gerekir?

Diş Taşı Temizliği Fiyatları
Diş Taşı Temizliği Fiyatları

Diş taşı nasıl temizlenir sorusunu cevaplandırdık. Şimdi de diş taşı temizliği sonrası ne yapılmalı, dişlerimizin sağlığını nasıl koruyabiliriz bu konuya değinelim.

Diş taşı temizliğinden hemen sonra diş etlerinde hassasiyet meydana gelir. Bu hassasiyet birkaç gün içerisinde kendiliğinden iyileşir.

Diş taşı temizliğinden sonra birkaç gün aşırı soğuk ve sıcak gıdalardan kaçınmanız tavsiye edilir. Bu süreçte kürdan, diş ipi gibi ürünlerin de kullanımına ara verilmesi iyi olabilir.

Tütün ürünleri, çay ve kahve gibi gıdalardan aşırı şekerli yiyeceklerden ilk günlerde olabildiğinde az tüketmek ağız sağlığınız için önemlidir.

Diş Taşları Temizlenmezse Ne Olur?

Diş Taşı Temizliği Fiyatları
Diş Taşı Temizliği Fiyatları

Diş taşları, dişlerin üzerinde biriken mineral bir tabakadır. Ne yazık ki bu tabaka diş fırçalama ile kolayca temizlenmez.

Temizlenmeyen diş taşları, zaman içerisinde bakteri oluşumunu hızlandırır ve hem dişlere hem de diş etlerine ciddi zarar verir.

Temizlenmeyen diş taşlarının zararları şunlardır;

Diş Çürükleri

Diş taşları nedeniyle ağızdaki bakteri miktarı artar. Bu bakteriler zaman içerisinde dişlerin mine tabakasını zayıflatır ve çürüklere neden olabilir.

Çürükler, dişin iç kısmında hasar oluşmasına ve ağrıya yol açar. Diş taşları temizlenmediğinde ilerleyen diş çürüğü diş kaybına neden olabilir.

Ağız Kokusu

Ağızdaki bakteri birikimini artıran diş taşları kötü ağız kokusuna neden olabilir. Bu durumdan kaynaklı kişinin sosyal yaşantısı etkilenir ve kendine olan özgüveni azalır.

Diş Eti Hastalıkları

Diş taşları temizlenmediğinde verdikleri en büyük zararların başında diş eti hastalıkları gelmektedir. Diş taşları, diş etlerine zarar verdiği için diş eti hastalıklarının ortaya çıkmasına zemin hazırlar.

Diş eti hastalıkları, diş etlerinde kızarıklık, kanama, şişme ve diş eti çekilmelerine yol açabilir. Bu durum ilerlediğinde diş destek dokuları zayıflayabilir.

Diş Kaybı

Diş taşları, dişlerdeki destek dokularını zayıflatır. Bu dokular zayıflarken dişlerin çevresindeki kemik dokuları da aynı şekilde zayıflar. Bunun sonucunda dişler sallanabilir ve diş kaybı yaşanabilir.

Diş Taşı Temizliğinin Önemi

Diş Taşı Temizliği Fiyatları
Diş Taşı Temizliği Fiyatları

Diş eti temizliği yapıldığında diş çürükleri önlenir, diş eti kanamaları azalır, diş eti hastalıkları oluşumunun önüne geçilir, rahatsız edici ve kişinin özgüvenini etkileyen ağız kokusu giderilir ve diş rengi düzelir.

Diş ve diş eti problem riskini en aza indirmek için bireylerin düzenli aralıklar ile diş temizliği yaptırmaları gerekmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

Diş taşı temizliği fiyat 2024 bilgileriyle ilgili olarak sıkça aldığımız sorular şu şekilde:

2024 diş taşı temizleme ne kadar?

2024 yılında diş taşı temizleme fiyatı, uygulanacak yönteme bağlı olarak değişmektedir. Diş taşı temizleme ücretleri ortalama olarak 1000 TL'den başlamakta ve 3.000,00 TL'ye kadar çıkmaktadır.

Kaç ayda bir diş taşı temizliği yapılmalı?

Maalesef ki ağız içerisindeki diş taşı oluşumu fırçalama ile önlenemez. Bu nedenle her altı ayda bir diş taşı temizliği yapılmalıdır.

Diş taşı ağız kokusu yapar mı?

Diş taşı, bakteri plağı denilen yumuşak tabakanın zaman içerisinde sertleşmiş halidir. Ağızda biriken bakteriler zaman içerisinde kötü ağız kokusuna neden olabilir.

Diş taşları ve diş temizliği ile ilgili kafanıza takılan sorularla ilgili bizimle iletişime geçebilirsiniz. Dişlerinizde herhangi bir problem varsa kliniğimize gelerek ücretsiz ilk muayene hizmetimizden faydalanabilirsiniz.

Hizmetlerimizle ilgili detaylı bilgi için;

TIKLAYIN: "HİZMETLERİMİZ"

Diş taşı temizliği fiyatları ile ilgili siz ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi ve düşüncelerinizi YORUM olarak bizimle paylaşabilir, bizimle iletişime geçebilirsiniz.