Diş tedavisinde sedasyon nedir ve uygulama kimlere, nasıl yapılır gelin inceleyelim. Öncelikle sedasyon tıp literatüründe kullanılan bir terimdir. Hastanın uyur hale getirilmesi işlemidir. Bir çeşit anestezik süreçtir.

Diş tedavisinde sedasyon uygulaması yapılır. Sakinleştirmek anlamına gelen bu terim hekim onayı ile hastaya uygulanır. Anestezi uzmanı süreci ilerletir. Hasta ağrı ve korku hissetmez.

Diş Tedavisinde Sedasyon Ne Demek?

Diş Tedavisinde Sedasyon

Diş tedavisinde sedasyon nedir daha detaylı inceleyelim.

Sedasyon işlemi sedatif (sakinleştirici) ilaçlarla yapılır. İlaçtan ne kadar miktar verileceğine doktor ve uzman personel karar verir. Özellikle de diş hekimi korkusu olan, yüksek derecede korku ve anksiyete yaşayan hastalar için kullanılır.

Dişçi fobisi olan bireyler için bu uygulama kurtarıcıdır. Çünkü hastanın korkusu nedeniyle önemli tedaviler ertelenebilir veya tedavi sırasında hasta ani hareketlerle kendine zarar verebilir.

İlginizi Çekebilir: "20’lik Diş Çekimi"

Sedasyon Anestezi

Diş tedavisinde sedasyon kullanılmasıyla dişçi fobisi olan kişiler için büyük bir kolaylık sağlanmıştır. Bu işlemin belli kademeleri vardır. İşlemin derinliği ise uzman ekip tarafından belirlenir.

İki farklı türde sedasyon işlemi vardır:

  • Derin sedasyon bilinçsiz sedasyon olarak da adlandırılır. Hasta bu işlemde bilinci kapalı şekilde uyutulur. Tamamen uyku durumunda olan hasta ağrı hissetmez.
  • Bilinçli sedasyon ise hastanın daha hafif düzeyde bir uyku durumuna sokulmasıdır. Bu durumda hastanın bilinci açıktır ve sorulan soruları cevaplayabilir. Bu sedasyon işleminde daha hafif ilaçlar kullanılır. Hasta etrafındakileri anlayabilir ancak ağrı hissetmez.

Sedasyon ve anestezinin en temel farkı da budur. Genel anaestezi uygulandığında hasta tamamen bilinçsiz halde uyur. Hiçbir şekilde dış dünya ile bir bağlantı kurmaz. Sedasyonda ise kişi derin sedasyon dahi uygulansa solunumunu kendi devam ettirir. Bilinçli sedasyon işleminde ise hastaya ağrıyı hissetmeyeceği kadar ilaç verilir.

Sedasyon ile Diş Tedavisi İzmir

diş tedavisinde sedasyon
gingivektomi nedir

Sedasyon ile diş tedavisi İzmir için işlemler nasıl yapılıyor gelin birlikte bakalım:

  • Sedasyon işlemi ağız yoluyla veya enjeksiyon ile yapılabilir.
  • Bu işlem öncesi anestezi uzmanı hastanın nabzını ve kan basıncını ölçer.
  • Uygulama yapıldıktan sonra hasta kısa sürede etkisini gösterir.
  • İşlem sonrasında kişide baş ağrısı, halsizlik gibi yan etkiler gözlemlenebilir.

Sedasyon Yaptıran Kişilerin Yorumları

Bu işlemi yaptıran kişiler genellikle sakinleştiklerini ve acı hissetmediklerini belirtir. Fobi kaynaklı hastada oluşan anksiyete ve panik hali de yatıştırılır. Bu sayede hastaların tedavi işlemleri daha rahat bir şekilde gerçekleştirilir.

Bu işlem doktorunuzun öneri ve onayıyla yapılmalıdır. İşlem hakkında daha detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilir ve ücretsiz muayene hizmetimizden faydalanabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: “Hizmetlerimiz”

Sedasyon Uygulaması Kimlere Yapılabilir?

Diş tedavisinde sedayson işlemi için kesinlikle uzman ekibin karar vermesi gerekir. Bunun sonucunda işlem başlatılır.

Genellikle sedasyon işlemi:

  1. Şiddetli diş hekimi korkusu olan hastalara,
  2. Kolonoskopi ve endoskopi gibi işlemlerde,
  3. Gömülü diş çekimi gibi operasyonlarda uygulanabilir.

Uzman kişiler tarafından yapılan bu işlem kişinin yaşına, cinsiyetine ve sağlık durumuna bağlı olarak yapılır. Kaygı ve panik düzeyi çok yüksek olan kişiler için bu uygulama yapılabilir.

Sedasyon Etkisi Ne Zaman Geçer?

Diş tedavisinde sedasyon işlemi için tedavi süreci hesaplanarak ilaç verilir. Yani tedavi bittikten kısa bir süre sonra işlemin etkisi geçer.

İşlemin etkisinin tamamen geçmesi için biraz daha fazla zaman gerekebilir. Bu gibi durumlarda baş ağrısı ve halsizlik gibi hafif yan etkiler gözlemlenebilir.