Diş tomografisi hastanın ağız ve dişlerinin detaylı incelemesini yapmak için kullanılan görüntüleme tekniğidir. Bu teknikte x ışınları kullanılır.

Tomografi sonrası hastanın ağız ve çene yapısı 3 boyutlu şekilde görüntülenir. Teşhis ve tedavi için oldukça önemlidir.

Gelin yazımızda diş tomografisi nedir ve nasıl çalışır daha detaylı inceleyelim!

Diş Tomografisi (Dental Tomografi) Nedir?

Diş Tomografisi
Dental Tomografi

Dental tomografi; dişleri ve çenedeki kemikleri görüntülemek için kullanılır. Radyografi tekniklerinden biridir. Diş hekimine dişler ve çene kemiği hakkında detaylı bir bilgi verir.

Dental tomografi diş hekimliğinden birçok tedavide ve teşhisde kullanılır. Özellikle;

 • İmplantların yerleşimi,
 • Dişlere kanal tedavisi yapılması,
 • Çene kemiklerindeki bozuklukların tanımlanması için sıkça kullanılır.

Diş Tomografisi Çalışma Prensibi

Bilgisayarlı tomografi (BT) x ışınları sayesinde görüntü elde etme yöntemidir. Pek çok sağlık alanında kullanılır. Bu sayede teşhisler daha kolay ve daha doğru yapılabilir.

Diş hekimliğinde de dental tomografi kullanılır. Çeşitli görüntüler alınıp birleştirilir ve hastanın ağız ve diş yapısı üç boyutlu şekilde ortaya çıkarılır. Bunun sonucunda da ayrıntılı inceleme gerçekleştirilebilir.

Dental tomografi çok fazla x-ışını taramasının bir döngüde toplanması ile oluşturulur. Makine bir detektör ve tüp yardımıyla döngü oluşturur. Tüp ve detektör hastanın kafasının etrafında döner.

Bunun sonucunda çene üzerinde düşük dozlu bir x-ışını taraması yapılmış olur. Sonrasında bu taramalar bazı teknolojiler kullanılarak bir araya getirilir. En sonucunda 3 boyutlu bir görüntü oluşturulur.

İlginizi Çekebilir: "Diş Aşısı Nedir?"

Diş Tomografisi Kimlerde Kullanılabilir?

Diş Tomografisi
Diş Tomografisi

Diş tomografisi hem ağız hem de dişlerdeki problemlerin tespiti için kullanılır. Bu sayede dişlerin sağlığı hakkında, çene yapısı hakkında pek çok bilgi elde edilir. Bunun yanı sıra diş implantı ve diş çekimi gibi tedaviler planlanır.

Dental tomografi çok yüksek oranda diş hekimliği uygulamalarında kullanılır. Ancak bunun yanı sıra ağız ve dişlerde çeşitli anomalilerin tespiti için de kullanılabilir. Tümör gibi anormallikler tomografi aracılığıyla tespit edilebilir.

Diş Tomografisinin Önemi Nedir?

Diş tomografisi diş hekimliği alanı için oldukça önemli bir tekniktir.

Bu teknik sayesinde;

 • Dişler ve kemiklerin net görüntüsü çıkarılabilir.
 • Dişlerin yerleşimi net bir şekilde anlaşılabilir.
 • Diş tedavileri için doğru ve iyi bir planlama yapılabilir.
 • Ağız içerisinde gözle görülemeyen yerdeki problemler tespit edilebilir.

Dental tomografi sayesinde yüksek kalitede ve üç boyutlu görüntüler elde edilir. Hem kemik hefrm de yumuşak dokular ayrıntılı bir şekilde gözlemlenebilir. Bu taramalar sonucunda hem teşhislerin doğruluk oranı oldukça yüksektir hem de tedavi planlaması en iyi şekilde yapılabilir.

İlginizi Çekebilir: "Diş Tedavisinde Sedasyon Nedir?"

Hastanın ağız ve diş yapısı farklı açılarda ve kesitlerde rahatlıkla incelenebilir. Peki diş tomografisi nasıl çekilir? Gelin açıklayalım…

Diş Tomografisi Nasıl Çekilir?

Diş tomografisi diş hekimleri ve asistanları tarafından kliniklerde yapılır. Bu işlemin 6 aşaması vardır.

İşte tomografi çekimi aşamaları:                                                     

 1. Hasta ilk muayene sonrası diş hekimi tarafından radyografi alanına yönlendirilir.
 2. Cihaz çekim yapılması istenen alana, hastanın ağız içerisine yerleştirilir.
 3. Hasta uygun bir pozisyonda bekler. Bu pozisyon da dişlerin hangi alanı görüntülenmek isteniyorsa ona göre diş hekimi tarafından belirlenir.
 4. Cihaz alanı tarar ve görüntü üretir. Bu aşamada hastanın hareket etmemesi gerekir. Bu sayede net bir görüntü elde edilebilir.
 5. Çekim tamamlandıktan sonra görüntüler çıkar ve diş hekimi bu görüntüleri değerlendirir.

Tomografi çekim işlemi ağrısız ve hızlı bir işlemdir. Koni şeklindeki x ışınları ve görüntü alıcı ile hastanın etrafında 180 ve 360 derecelik dönüşler geçekleştirilir. Bunun sonucunda bilgisayar yazılımları sayesinde pek çok farklı kesitten görüntüler elde edilir.

Diş Tomografisi Ne Zaman Çekilir?

Diş Tomografisi
Diş Tomografisi

Dental tomografi diş hekimizin gerek gördüğü durumlarda çekilir. Bu durumları; diş çekimi öncesi, ilk değerlendirme ve muayene aşaması, diş implant süresi, dişlerdeki anormalliklerin tespiti olarak sıralanabilir.

Diş Tomografisi Çekilen Durumlar:

 1. Diş Çekimleri
 2. Diş İmplantları
 3. Ağız ve Diş Anomalilerinin Tespiti
 4. Ağız İçerisindeki Tümörlerin Tespiti
 5. Çene Kemiğine Gömülü Dişlerin Tespiti
 6. Damak Yarıkları
 7. Ciddi Ağız ve Çene Travmaları
 8. Diş ve Çene Operasyonu Öncesi

Sıkça Sorulan Sorular

Son olarak pek çok kişinin aklına takılan sıkça sorulan soruları cevaplandıralım!

Dental Tomografi Çekilirken Radyasyon Maruziyeti Olur mu?

Diş tomografisinde oldukça düşük dozlarda radyasyon kullanılır. Tarama bittikten sonra hastanın vücudunda herhangi bir şekilde radyasyon kalmaz. Bu nedenle diş hekiminizin isteği doğrultusunda tomografi çekilebilisiniz.

Dental Tomografi ve Diş Röntgeni Aynı Şey mi?

Diş röntgeninde iki boyutlu görüntüler elde edilebilir. Bu bazı teşhis ve tedaviler için yeterli olsa da bazı durumlarda daha detaylı bir görüntüye ihtiyaç duyulabilir.

Dental tomografinin özelliği kemik, diş ve yumuşak dokuların 3 boyutlu görüntüsünün alınmasına imkan vermesidir. İyi görüntü kalitesi ve kesit görüntüleri sunar.

Bizimle İletişime Geçin

Yazımızda diş tomografisini detaylıca anlattık. Dişleriniz ve çene eklemleri hakkında hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçebilir ve kliniğimize gelerek de ücretsiz muayene hizmetinden yararlanabilirsiniz!

Hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi için,

TIKLAYIN: "HİZMETLERİMİZ"