Diş törpüleme işlemi dişler üzerindeki çürükler, düzensizlikler ve lekeler için uygulanabilen bir işlemdir. Kişilere daha estetik bir diş görüntüsü vermeyi hedefler. Uzun, düzensiz şekilli ve tırtıklı dişler için uygulanabilir.

Diş törpüleme nasıl yapılır, kimlere uygulanabilir ve işlem hakkında tüm merak edilenlere detaylarıyla yazımızda yer verdik. Keyifli okumalar!

Diş Törpüleme Nedir?

Diş Törpüleme Nasıl Yapılır ?

Diş törpüleme nedir ve neden yapılır?

Diş törpüleme belli aletler yardımıyla dişin üst katmanlarını düzeltmek, hafif çürükleri gidermek için kullanılır. Bu işlem hekim tarafından yapılır ve dişe istenen şekil verilir.

Diş törpüleme evde yapılabilecek bir işlem değildir ve kesinlikle uzman bir hekim tarafından yapılmalıdır. Diş hekimi diş yüzeyini özel aletler yardımıyla dikkatli bir şekilde düzeltir.

Peki diş törpüleme nasıl yapılır?

Diş Törpüleme Nasıl Yapılır?

Diş Törpüleme Nasıl Yapılır ?

Diş törpüleme nasıl yapılır tüm detaylarıyla aşama aşama inceleyelim.

İlk Muayene

Her diş probleminde olduğu gibi ilk muayene oldukça önemlidir. Diş hekimi muayene aşamasında hastanın problemini net bir şekilde belirler. Özellikle estetik diş tedavilerinde hastanın isteğini de göz önüne alarak tedavi planını oluşturur.

Kliniğimizdeki hizmetlerimizden haberdar olmak ve uzman hekimlerimiz tarafından verilen ücretsiz ilk muayene için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: “Hizmetlerimiz”

Anestezi

Hastaların ağrı hissetmemesi için işlemin yapılacağı bölgeye lokal anestezi uygulanır.

Törpüleme ve Problemleri Giderme

Hekim törpüleme aletleri ile hastanın dişlerindeki problemleri giderir. İşlem oldukça hassas bir şekilde yapılır. Törpüleme işleminde mine sınırının aşılmaması oldukça önemlidir.

Dişleri Parlatma

Törpüleme işlemi tamamlandıktan sonra son olarak dişlere parlatma işlemi yapılır.

Diş Törpüleme Ne Kadar Sürer?

Diş törpüleme işlemi hassas ve kişiye özel bir tedavi şeklidir. İşlemin süresi tamamen hastanın problemine ve kaç dişe uygulama yapılacağına göre değişir.

Diş törpüleme fiyat ise işlemin yapıldığı kliniğe, işlemi yapan hekime ve yapılan işlem detayına göre değişiklik gösterir.

İlginizi Çekebilir: "Diş Eti Peelingi Nasıl Yapılır?"

Diş Törpüleme Sağlıklı mıdır?

Diş Törpüleme Nasıl Yapılır ?

Diş törpüleme sağlıklı mı diye pek çok kişi merak eder.

Törpüleme işlemi oldukça hassas bir işlemdir. Törpüleme sırasında diş mine sınırının aşılmaması gerekir. Bu sınır aşıldığında dişlerde hassasiyet oluşabilir ve dişler zayıflayabilir.

Diş hekimi tarafından dikkatli bir şekilde yapıldığı sürece bu işlem herhangi bir probleme sebep vermez ve sağlıklıdır.

Diş Törpüleme Hangi Problemler için Uygulanabilir?

Diş törpüleme nasıl yapılır ve sağlıklı mıdır sorularını cevaplandırdıktan sonra şimdi de bu işlemin hangi problemler için uygulandığına bakalım.

Diş Törpüleme İşlemi,

  1. Dişlerdeki düzensizliklerin giderilmesi için yapılabilir. Bunlar hafif çarpıklıklar, kapanıştaki problemler veya pürüzlü bir yüzey olabilir. İşlem sonucunda hem dişlerde daha estetik bir görünüm sağlanır hem de fonksiyonel problemler giderilir.
  2. Dişlerdeki hafif lekeler için yapılabilir. Bu lekeler aşırı sigara veya kahve tüketimi sonucu oluşabilir. Bu lekeler törpüleme işlemi ile giderilir ve hasta daha beyaz dişlere sahip olur.
  3. Dişlerde oluşan küçük kırıklar için uygulanabilir. Bu kırıklar kişileri estetik olarak rahatsız edebilir. Bu nedenle törpüleme işlemi ile hızlıca giderilir.  

Farklı Problemler için Farklı Diş Törpüleme İşlemleri Nelerdir?

Diş törpüleme işlemi farklı hastalar için farklı şekillerde uygulanır. Bunun sebebi diş yapısındaki farklılıklar ve problemlerin farklı nedenlerden kaynaklanmasıdır.

Ön Dişlerde Törpüleme İşlemi

Ön dişler estetik bir görüntü için oldukça önemlidir. Bazı kişilerde ön dişlerde problemler olabilir. Bu dişler hekim tarafından detaylı şekilde incelenerek törpülenir. Dişlere daha estetik bir görünüm kazandırılır.

Tırtıklı Dişleri Törpüleme İşlemi ile Düzeltme

Diş yüzeylerinde tırtıklar sıkça karşılaşılan bir durumdur. Diş yüzeylerinin daha pürüzsüz hale getirilmesi de törpüleme işlemi ile yapılır.

Törpüleme ile Dişlerdeki Uzun Kısa Eşitsizlikleri Giderme

Dişlerin hepsinin tek bir hizada olmaması ve boylarındaki eşitsizlikler kişilerde estetik kaygılar yaratabilir. Bazı kişilerde dişlerde fazla uzun veya fazla kısa olma gibi problemler görülebilir. Bu problemler törpüleme işlemi ile giderilir.

Tavşan Dişleri Törpüleme İşlemi

Ön dişlerin öne doğru çıkık olması veya aşırı uzun olması simetrik görünümü bozabilir. Bu nedenle bu dişler törpüleme işlemi ile diğer dişlerle daha dengeli bir görüntü oluşturacak şekilde düzeltilir.

Kırık Dişler için Törpüleme İşlemi

Bazı travmalar sonucu dişlerde kırılmalar olabilir. Büyük kırıklıklar için farklı yöntemler kullanılsa da daha ufak çaptaki kırılmalar için törpüleme işlemi uygulanabilir.

Diş Törpüleme Acıtır mı?

Diş törpüleme nasıl yapılır detaylıca bahsettik. Diş törpüleme işleminde ikinci adım anestezi işlemidir. Hastaya uygulanan lokal anestezi sayesinde hasta herhangi bir acı hissetmez.

Ağız ve diş sağlığı ile ilgili her türlü problem için biziml iletişime geçebilir, uzman kadromuz tarafından verilen ücretsiz muayene hizmetinden faydalanabilirsiniz.