Dişteki siyah lekeler kötü ağız hijyeni veya yanlış beslenme sonucu oluşabilir. Dişlerin koruyucu yapısına özellikle şekerli ve asitli gıdalar zarar verir. Bu problem zamanla dişlerinizi kaybetmenize bile sebep olabilir.

Dişteki siyah lekeler söz konusu olduğunda bir diğer başlıca neden sigara tüketimidir. Sigara içerisindeki kimyasallar zamanla dişlerinizin sarı görünmesine ve kararmalara sebep olabilir.

Peki bu siyah lekeler için neler yapılabilir? Gelin yazımızda inceleyelim…

Dişteki Siyah Lekeler Neden Olur?

dişteki siyah lekeler

Dişteki siyah lekelerden kurtulmak istiyorsanız öncelikle bunun sebebini bulmanız önerilir. Genellikle yanlış beslenme ve bağımlılıklar diş sağlığı üzerinde etkilidir. Bu alışkanlıklarınızı değiştirmek diş sağlığınız için fayda olacaktır. Bu sayede bu durumun tekrarlanmasının da önüne geçebilirsiniz.

Peki dişteki siyah lekeler neden oluşur?

 • Tütün kullanımı,
 • Kafeinli gıdaların fazla tüketimi,
 • Yaşlılık,
 • Genetik,
 • Diş hijyenine özen göstermeme,
 • Bazı ilaçlar,
 • Şekerli gıdalar,
 • Asitli içecekler,
 • Eski protezler kullanmak,
 • Bazı sağlık problemleri,

Dişteki siyah lekelerin sebeplerini bu şekilde sıralayabiliriz. Kendi hayatınızda bunlara dikkat ederek bu durumu önleyici önlemler alabilirsiniz.

Dişteki siyah lekeler nasıl çıkar diye merak ediyorsanız bu durumda diş hekimlerinin uyguladığı tedaviler vardır. Profesyonel bir temizlik ile yüzeydeki siyah lekeler kolayca temizlenebilir. Ancak lekeler derinleştikçe tedavi de zorlaşır.

Dişteki Siyah Lekeler Nasıl Geçer Evde: 5 Doğal Yöntem

Dişteki siyah lekeler pek çok kişinin rahatsız olduğu bir problemdir. Bu problemi çözmek için diş hekimine muayene olmaya gitmeniz önerilir. Diş hekimi lekelerin derinliğine göre bir tedavi yöntemi belirler.

Bunun yanı sıra evde uygulanan bazı yöntemler vardır. Bu yöntemler tamamen halk arasında bilinen yöntemler olup kesinlikle bilimsel bir dayanağı yoktur. Bu yöntemlerin etkisi kişiden kişiye değişebilir.

İşte dişteki siyah lekeler için evde uygulanan doğal yöntemler:

 1. Limon ve Karbonat
 2. Muz Kabuğu
 3. Çilek
 4. Adaçayı ve Tarçın
 5. Defne Yaprağı ve Portakal Kabuğu

Şimdi bu yöntemler halk arasında nasıl uygulanıyor daha detaylı inceleyelim.

1-Limon ve Karbonat

1 çay bardağı karbonatın üzerine limon sıkılır. Karışım karıştırılır ve köpükler meydana gelir. Bu karışım ile dişler fırçalanır. Bu karışım çok asidik olduğundan dolayı dişlere zarar verebilir.

Dikkatli kullanılmalıdır. Düzenli uygulama yapmaktan kaçınılmalıdır.

2-Muz Kabuğu

Muz kabuğu içerisinde potasyum, magnezyum ve manganez bulunur. Bu içerikler sayesinde muz kabuğu ile dişleri fırçalamak dişlerinizde beyazlama sağlayabilir.

3-Çilek

Çilek plak oluşumunu önleyici etkisi ile bilinir. İçeriğindeki malik asit dişlerin beyazlamasını sağlayabilir. Çileği direkt olarak yiyebilir veya püre haline getirerek bununla dişlerinizi fırçalayabilirsiniz.

4-Adaçayı ve Tarçın

Adaçayının iltihap giderici özelliği vardır. Bu nedenle ağız hijyenini desteklediği söylenir. Havanda adaçayı dövülür ardından bir kaşık tarçın eklenir. Bu karışım ile dişler fırçalanır.

5-Defne Yaprağı ve Portakal Kabuğu

Defne yaprağı halk arasında mikropları temizleme özelliği ile bilinir. Portakal kabuğu ile karıştırıldığında da beyazlatma etkisi olduğu söylenir.

Defne yaprağı ve portakal kabuğu rondodan geçirilir. Macun kıvamına getirilir. Sonrasında da bu karışımla diş fırçalanır.

Sayılan yöntemler halk arasında kullanılan ve doğruluğu kanıtlanmamış tariflerdir. Bu tarifler dişlerinize iyi gelebileceği gibi zarar da verebilir. Bu nedenle siyah lekeler için doktora danışmanız önerilir.

Dişlerinizde kararmalar ve lekelenmeler varsa bizimle iletişime geçebilir, merak ettiklerinizi sorabilir ve ücretsiz muayene hizmetimizden faydalanabilirsiniz.

Diş problemleri tedavi edilmediği takdirde daha kötü bir hale gelebilir ve diğer dişleri de etkileyebilir.

Dişteki Siyah Lekeler Temizlenir mi?

dişteki siyah lekeler

Dişteki siyah lekeler dişin yapısının bozulması sonucu oluşur. Bu nedenle bu lekeler fark edildiğinde direkt olarak diş hekimine başvurulmalıdır. Diş hekiminiz size uygun bir tedavi planı oluşturur.

Çürük diş temizlenir, restore edilir ve kanal tedavisi yapılabilir. Bunun yanı sıra problemin büyüklüğüne göre de farklı tedaviler uygulanabilir. Bazı beyazlatıcı içerikli diş macunları da dişlerinizdeki lekeler üzerinde azaltıcı etki yapabilir.

Bunların yanı sıra evde uygulanan doğal yöntemler de vardır. Bu yöntemler bazı kişilerde etkisini gösterirken bazı kişilerde herhangi bir değişiklik yapmaz. Hatta dişlerinize zarar verebilir. Bu nedenle doktora danışmanız tavsiye edilir.

Peki doktora danışıldığında siyah lekeler nasıl geçer?

Genellikle kişiye özel bir tedavi planı oluşturulur. Burada ilk amaç lekeleri temizlemektir. Sonrasında da dişteki açık kalan kısımlar restore edilir. Bazı lekeler yüzeyde iken bazı lekeler çok derine inmiş olabilir.

Diş beyazlatma yöntemi ile ilgili daha detaylı bilgi almak için "Bleaching Diş Beyazlatma Nedir? Nasıl Yapılır?" başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

İlgili İçerik: "Bleaching Diş Beyazlatma Nedir? Nasıl Yapılır?"

Dişteki Siyah Lekelerin Oluşumu Nasıl Önlenir?

dişteki siyah lekeler

Dişteki siyah lekeler oluştuktan sonra temizlenmesi oldukça zordur. Bu nedenle bu lekeleri önlemek için hayat tarzınızda değişiklikler yapmanız önerilir.

İşte siyah diş lekelerinin oluşumunu önlemek için 5 madde:

 1. Sigara ve diğer tütün ürünlerinin tüketimini sınırlandırmak.
 2. Kafein içeren içeceklerin tüketimini azaltmak.
 3. Alkol kullanımını azaltmak.
 4. Düzenli ve doğru uygulamalarla ağız hijyenine dikkat etmek.
 5. Asitli ve şekerli gıdalardan uzak durmak.

Dişteki siyah lekeler temizlendikten sonra tekrar oluşmaması için önleyici yöntemleri uygulamanız önerilir. Hayatınızdaki bu değişiklikler hem siyah lekeler hem de tüm ağız hijyeni için önemlidir.