Doğal diş beyazlatma geçmişten günümüze birçok farklı yöntemle yapılabilir. Doğal yöntemlerin yanı sıra kliniklerde yapılan çeşitli diş beyazlatma işlemleri de vardır.

Genellikle diş beyazlatma işlemi estetik kaygılar nedeniyle yapılır. Beyaz dişler hem sağlık açısından hem de estetik açıdan önemlidir. Dişlerdeki renk değişimleri kişilerin özgüvenlerini etkileyebilir.

Ağız hijyenine dikkat etmek sararmaları önlemek ve var olanları azaltmak için en iyi yöntemdir. Evde doğal diş beyazlatma yöntemleri özellikle yüzeydeki sararmalar için etkilidir. Ancak bu uygulamalar sık sık yapıldığında dişlerde aşınmaya ve sonrasında daha yoğun şekilde renk değişimlerine sebep olur. Gelin birlikte bu uygulamaları inceleyelim!

Doğal Diş Beyazlatma Yöntemleri

doğal diş beyazlatma yöntemleri

Doğal diş beyazlatma limon, karbonat ve çeşitli meyveler ile yapılabilir. Bu uygulamalar halk arasında kullanılan ancak tıbbi olarak geçerlilikleri kanıtlanmamış uygulamalardır. Bu nedenle faydası veya zararı kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Diş problemleri için en doğru çözüm diş hekimlerine danışmak ve ağız sağlığını korumak için diş hijyenine özen göstermektir.

İşte en çok bilinen evde doğal diş beyazlatma yöntemleri;

 1. Karbonat ve Limon
 2. Doğal Diş Macunları
 3. Muz Kabuğu
 4. Defne Yaprağı
 5. Çilek
 6. Adaçayı
 7. Havuç
 8. Tuz

Doğal diş beyazlatma yöntemleri bu şekilde sıralanabilir. Şimdi gelin bu listedeki maddeleri daha detaylı inceleyelim...

1-Karbonat ve Limon

Doğal diş beyazlatma yöntemi denildiğinde akla ilk karbonat ve limon gelir. Karbonata limon sıkıp dişlerinizi bu karışımla fırçaladığınızda dişlerinizin üzerindeki sarılık azalır. Ancak bu işlemde kullanılan limon asitli olduğu için kesinlikle sık kullanımdan kaçınılmalıdır.

2-Doğal Diş Macunları

Dişlerinizi günde iki kere doğal diş macunları ile fırçalamanız dişlerdeki kalıntıları giderir. Bu sayede dişlerdeki renk değişimi probleminin önüne geçebilirsiniz. Bunun yanı sıra dişleriniz zamanla daha beyaz ve parlak hale gelir.

3-Muz Kabuğu

Dişleri fırçaladıktan sonra muz kabuğu ile ovalamak da hem diş sağlığına iyi gelir hem de dişlerinizin beyazlamasına yardımcı olur. İçeriğindeki potasyum ile dişlerde oluşan tartarı temizleme etkisi vardır. Ovalama işleminden sonra dişlerinizi temiz bir fırçalayla tekrardan temizlemeniz gerekir.

4-Defne Yaprağı

Defne yaprağı oldukça şifalı bir bitkidir. İçtiğiniz suların içine atacağınız defne yaprağı hem bedeniniz hem de dişleriniz için faydalıdır.

5-Çilek

Meyveler doğal olarak çeşitli asitler içerir ve bu asitler dişler üzerindeki tabakaları yok edebilir. Bu nedenle çocukların diş sağlığı için de diş fırçalamaya başlamadıkları dönemde bol bol meyve yemeleri önerilir. Özellikle çilekte bulunan malik asit dişler üzerindeki tabakalarda çok etkilidir. Bol bol çilek yemek en doğal diş beyazlatma yöntemlerinden biridir.

6-Adaçayı

Düzenli adaçayı tüketimi pek çok açıdan sağlığa faydalıdır. Faydalarından birisi de dişlere olan beyazlatma etkisidir. Adaçayını direkt olarak tüketebilir ve fırçalama esnasında az miktarda macununuza katabilirsiniz. Bu uygulamanın zamanla diş beyazlatmaya olumlu etkisinin olduğu söylenir.

7-Havuç

Havucu sık sık tüketmek veya dilimleyerek dişlere masaj yapmanın diş beyazlatma üzerinde olumlu etkisi olduğu söylenir. İçeriğindeki asitler dişleriniz üzerindeki tabakaların giderilmesini sağlar.

8-Tuz

Sofra tuzu ile diş fırçalamanın dişleri beyazlattığı ve ağız içerisindeki bakterileri öldürdüğü söylenir. Dişlerinizi normal macun ile fırçaladıktan sonra temiz diş fırçasını tuza batırarak dişlerinizi fırçalayabilirsiniz. Ancak bu uygulama dişlerinize zarar da verebilir. Sık kullanımdan kaçınılması önerilir.

Dişler Neden Sararır?

doğal diş beyazlatma yöntemleri

Diş beyazlatma işlemlerinden önce dişlerin neden sarardığını öğrenmek daha faydalı olabilir. Bu sayede dişlerinizdeki sararmaların önüne geçebilirsiniz.

Peki dişler neden sararır?

 • Sigara tüketiminin aşırı olması,
 • Dişlerin düzgün fırçalanmaması,
 • Çay, kahve tüketiminin çok olması,
 • Diş minesinin yaşlanmayla incelmesi,
 • Ağız kuruluğu sonucu mine tabakasının hassaslaşması,
 • Genetik faktörler,
 • Bazı ilaçlar,
 • Diş sıkma,
 • Yüksek oranda şeker tüketimi,
 • Son olarak doğal diş beyazlatma yöntemlerinin bazıları, özellikle asit içerenler, dişlerin üzerinde çizikler oluşturabilir ve diş minesine zarar verebilir. Bu da zamanla dişte geri dönüşü olmayan renk değişimlerine sebep olur.

Diş sararmalarının sebepleri genel olarak bu şekilde sıralanabilir. Bu saydığımız maddelere dikkat ederek dişlerinizdeki sararmaların önüne geçebilirsiniz.

Diş Sararması Nasıl Önlenebilir?

doğal diş beyazlatma

Diş sararması temel olarak diş minesinin incelmesi ve dişlerin eski parlaklığını kaybetmesi sonucu gerçekleşir. Dişlerdeki sararmaların pek çok farklı sebebi vardır. Bunları öğrenerek ve diş hijyeninize dikkat ederek sararmaları önleyebilirsiniz.

Diş Sararması Nasıl Önlenebilir?

 • İçecekleri özellikle de kafeinli ve asitli olanları pipet yardımıyla tüketmek dişlerin daha az zarar görmesini sağlar.
 • Diş fırçalama işlemini yumuşak kıllı fırçalarla, günde iki kez ve yavaş bir şekilde yapmak diş sararmalarını önler.
 • Diş aralarındaki tabakalar zamanla dişlerinizi sarartabilir veya çürümeye sebep olabilir. Düzenli olarak bunları temizlemek bu problemin önüne geçer.
 • Çay, kahve ve sigara tüketimini minimumda tutmak da diş sararmalarını önler.

Kliniklerde Diş Beyazlatma

Doğal diş beyazlatma yöntemlerinin yanı sıra uzman hekimler tarafından uygulanan diş beyazlatma yöntemleri de vardır. Bu uygulamalar hekim kontrolünde yapıldığı için çok daha güvenlidir. Klinikte yapılan işlemlerin hızlı sonuç alabilme ve kalıcılık açısından avantajları vardır.

Kliniklerde diş beyazlatma hakkında daha fazla bilgi almak için hizmetlerimiz sayfasını inceleyebilir ve “Bleaching Diş Beyazlatma Nedir?” adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Öneri İçerik: "Bleaching Diş Beyazlatma Nedir"