Diş ve diş eti sağlığını korumak için düzenli diş fırçalamak son derece önemlidir. Zaman içerisinde diş üzerinde oluşan plaklar diş eti kanaması ve diş eti çekilmesi dahil olmak üzere pek çok soruna neden olmaktadır. Bu nedenle doğru diş fırçalama tekniği bilmek her bireyin görevidir. Ancak doğru diş fırçalama ile diş ve ağız sağlığımızı koruyabiliriz.

Diş fırçalama, dişlerin yüzeyindeki plakları temizleyerek bakteri oluşumunu azaltır ve çürük, diş eti hastalıkları ve kötü nefes gibi bireyi rahatsız eden sorunları önler. Bunun yanı sıra, düzenli diş fırçalama yapıldığında dişlerin daha beyaz ve sağlıklı görünmesi sağlanır. Bu nedenle, diş fırçalamanın günlük bir alışkanlık haline getirilmesi ve doğru bir şekilde uygulanması büyük önem taşımaktadır.

Doğru Diş Fırçalama Tekniği

doğru diş fırçalama tekniği
doğru diş fırçalama tekniği

Her sabah kahvaltıdan önce ve gece yatmadan diş fırçalamak diş ve diş eti sağlığını korumada atılacak en önemli adımdır. Diş fırçalamanın yanı sıra düzenli diş ipi kullanmak ve gargara yapmak da ağız sağlığımız için önemlidir.

Ağzımız, dışardan gelecek bakteri ve virüslere karşı savunmasız olduğu için diş fırçalama ihmal edilmemelidir. Çünkü, sağlığımız için zararlı bu virüs ve bakteriler ağız yoluyla vücudumuza da etki edebilmektedir. Bunu önlemenin ilk ve en etkili yolu ise ağzımızı düzenli temizlemektir. Aşağıda, en etkili diş fırçalama tekniklerini anlatacağız.

Diş Eti Çekilmesi Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri yazımızı okumanızı öneririz.

Bass Yöntemi

bass yöntemi
bass yöntemi

Doğru diş fırçalama tekniğinde ilk sırasa Bass yöntemi vardır. Bu yöntem, en temel diş fırçalama yöntemidir ve hekimler tarafından bütün bireylere tavsiye edilir. Bu fırçalama tekniği ile fırçanın ileri geri hareket etmesi kolaydır ve diş eti olukları etkin bir şekilde temizlenebilir.

Bass yöntemi diş fırçalama ile fırça kılları, 45 derece açı ile diş uzun ekseni ve dişeti kenarlarına yerleştirilir. Hareket, fırça kaldırılmadan ileri geri 20 kez tekrarlanır.

Charters Yöntemi

Diş etine uygulanan cerrahi işlem sonrası hastaların Charters yöntemi ile diş fırçalamaları önerilir. Diş fırçasının kılları yumuşak ve esnek olmalıdır. Fırçayı, dişlerinizin dış yüzeyine yine 45 derece açı ile yerleştirin ve kısa öne-arkaya hareketler ile dişlerinizi fırçalayın.

Modifiye Stillmann Yöntemi

Diş fırçası, fiş etinin tam üzerine yerleştirilir. İleri geri ve aşağı yukarı hareketler ile diş eti kenarlarına doğru oranda basınç yapılır ve dişler temizlenir. Bu fırçalama yöntemi ile diş eti çekilmeleri önlenebilmektedir.

Roll Yöntemi

Fırça, diş üzerine 45 derece açı ile yerleştirilir. Fırça, diş dokusuna hafifçe bastırılır. Herkes tarafından kolaylıkla uygulanabilen bir yöntemdir. Dairesel hareketler ile dişler temizlenmektedir.

Diş Sararması Nasıl Geçer? yazımızı okuyabilirsiniz.

Diş Fırçası Tipi Nasıl Olmalı?

Doğru diş fırçası ile dişleri fırçalamak düzgün bir ağız sağlığı için büyük önem taşımaktadır. İdeal diş fırçasının özellikleri şunlar olmalıdır;

  • Kılları yumuşak ve esnek diş fırçaları dişlerinizi çizmeden ve diş etlerinizi yaralamadan plakları temizlemenize yardımcı olur.
  • Fırçanın başlığı küçük ve yuvarlak olmalıdır. Böylece dişlerinizin arka yüzeylerine ve diğer zor ulaşılabilen alanlara kolayca ulaşabilirsiniz.
  • Diş fırçasının boyutu ağız yapınıza uygun olmalıdır. Küçük bir ağıza sahip bireyler küçük boyutlu bir diş fırçası tercih etmelidir.
  • Diş fırçası düzenli olarak değiştirilmelidir. Diş fırçasının kılları zamanla aşınır ve fırçalama işlemi etkisini kaybeder. Bu nedenle, diş fırçanızı 3-4 ayda bir değiştirmeniz gerekmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

Bir gün diş fırçalamazsak ne olur?

Diş fırçalamayı bir gün atlamak ağız sağlığınız için büyük bir tehdit oluşturmamaktadır. Ertesi gün düzenli diş fırçalamaya devam edebilirsiniz. Ancak, diş fırçalamayı düzenli olarak ihmal ederseniz ağzınız kokmaya, dişleriniz sararmaya ve diş etlerinizde problemler oluşmaya başlayabilir.

Sabah kalkınca diş fırçalanır mı?

Evet. Sabah kahvaltıdan önce ve gece yatmadan günde 2 defa diş fırçalamak gerekir.

Diş fırçası ıslatılmalı mı?

Hayır. Dişleri fırçalamaya başlamadan önce diş fırçasını ıslatmak fırçanın sertliğini kaybetmesine neden olmaktadır. Diş macunun köpürmesi için ağızda yeteri kadar sıvı bulunmaktadır.

Diş fırçalamak çürümeyi yavaşlatır mı?

Her gün düzenli diş fırçalamak ve diş ipi kullanmak ağız sağlığı için en önemli adımlardır. Bu sayede, dişlerde çürümeye yol açabilen plaklar temizlenir ve diş çürümesi engellenebilir.

Kaç dakika diş fırçalamak gerekir?

Diş fırçalama işlemi en az 2 dakika sürmeli ve her bir diş 7 ile 10 kez arası fırçalanmalıdır.