Flap operasyonu nedir, nasıl yapılır, işlem sonrası iyileşme ne kadar sürede gerçekleşir tüm detaylarına yazımızda değinelim.

Ağız ve diş sağlığı bir bütün olarak değerlendirildiği için dişler kadar diş etleri de bu sağlığın tamamlayıcısıdır. Diş etlerinde oluşan problemler için çeşitli tedavi yöntemleri vardır. Flap operasyonu da diş eti tedavilerinden biridir.

Bu operasyonda diş eti açılır ve derinlerdeki diş taşları ve plaklar temizlenir. İşlem sonrasında da diş eti dikilerek eski görünümü verilir.

Flap Operasyonu Nedir?

flap operasyonu

Diş etlerinin sağlığı genel ağız sağlığı için oldukça önemlidir. Diş etlerinde oluşan problemler dişleri de etkileyeceğinden zamanla diş kayıplarına dahi sebebiyet verebilir.

Diş etlerinizdeki problemleri ihmal etmemeniz oldukça önemlidir. Tartar ve diş eti iltihapları diş etlerinde en sık karşılaşılan problemlerdir. Flap operasyonu da bu problemin çözümü için yapılan bir tedavidir.

Pelki flap operasyonu ne demek? Gelin daha detaylı inceleyelim...

Bu işlem aynı zamanda diş eti ameliyatı olarak da bilinir. Diş taşı ve plakların tedavisi için kullanılan bu yöntem özellikle bu problemler çok ilerlediğinde tercih edilir.

Operasyonda diş eti açılır ve en alt noktalardaki plaklar, iltihaplar temizlenir. Temizleme işlemi tamamlandıktan sonra da dikiş atılır. İyileşme süreci sonrası diş eti sağlıklı bir hal alır.

Flap Operasyonu Nasıl Yapılır?

flap-operasyonu

Flap operasyonu nedir cevaplandırdıktan sonra şimdi de flap operasyonu nasıl yapılır, süreç detayları nasıl onu inceleyelim.

Operasyon Süreci:

 1. İlk olarak detaylı muayene yapılır ve operasyona karar verilir.
 2. Flap operasyonundan önce hastaya lokal anestezi verilir.
 3. İlk olarak hastalıklı diş eti kısmına kesi atılır.
 4. Bu kesi sayesinde hastalıklı dokulara ulaşılır.
 5. Plaklar ve diş taşları temizlenir.
 6. Kemiklerde hasar varsa greftler yerleştirilerek hasar giderilmeye çalışılır.
 7. İşlem tamamlandıktan sonra kesi kapatılır ve dikişler atılır.

Bu süreç tamamlandıktan sonra iyileşme süreci vardır. Genellikle operasyon ve iyileşme süreci hastadan hastaya göre ve işlem yapılan bölgenin genişliğine göre farklılık gösterir.

Flap Operasyonu Kimlere Yapılır?

Diş etlerinde çeşitli problemler meydana gelebilir. Bunun sonucunda diş hekiminiz bu probleme ne tür bir tedavi uygulayacağına karar verir.

Özellikle diş etinin sık sık kanaması, şişkinlik ve hassasiyet diş etlerinde bir problem olduğu anlamına gelir. Bu gibi durumlarda diş taşları ilk olarak küretaj işlemi ile temizlenir. Bu uygulama işe yaramadığında ise flap operasyonuna karar verilir.

Diş Eti Ameliyatı

Diş eti ameliyatı diş taşlarının çok derinlere indiği ve küretaj işlemi ile temizlenmesinin zor olduğu durumlarda yapılır. Bu ameliyat ile diş eti kesilir ve altındaki plaklar temizlenir.

Bu hastalıklı yapılar temizlenmediği takdirde ilerler ve dişleri olumsuz etkiler. Bu nedenle düzenli olarak doktor kontrolüne gitmeniz tavsiye edilir.

İlginizi Çekebilir: "Diş Taşı Temizliği Fiyat 2024 – Diş Temizliği Nasıl Yapılır?"

Flap Operasyonu Ne Kadar Sürer?      

Flap operasyonu; hastaya anestezi verilmesi, kesi atılması, hastalıklı bölgenin temizlenmesi ve dikiş atılması şeklinde yapılır. Bu süreçte hastalıklı bölge ne kadar fazlaysa işlem de o kadar uzayacaktır. İşlem hastadan hastaya değişmekle birlikte genellikle birkaç saat sürer.

Flap Operasyonu Acıtır mı?

Operasyon öncesinde hastaya anestezi verilir. Bu nedenle hasta operasyon sırasında herhangi bir acı hissetmez. İşlem sonrasında ise iyileşme süreci birkaç hafta sürebilir.

İyileşme sürecinde ağrılarınız olabilir bu süreçte doktorunuzun önerdiği ağrı kesicileri kullanabilirsiniz.

Küretaj ve Flap Operasyonu Farkı Nedir?

Küretaj ve flap operasyonlarının ikisi de diş etleri hastalıklarını tedavi etmek için uygulanır. Ancak küretaj işlemi diş taşları ve plak problemlerini erken evrede çözebilir. Bu işlemde çeşitli aletler ile diş etlerinde oluşan diş taşları temizlenir.

Diş taşları ve plaklar temizlenmezse zamanla daha da derinlere ilerler. Bunun sonucunda daha detaylı bir temizleme işlemi yapılması gerekir. Flap operasyonu bu problemlerin ilerleyen evrelerinin tedavisinde kullanılır.

İlginizi Çekebilir: "Gingivitis Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?"

Flap Operasyonu Sonrası İyileşme Süreci

flap-operasyonu

Flap operasyonundan birkaç hafta sonra atılan dikişler alınır ve diş eti tamamen kapanmış olur. Bu iyileşme sürecinin sağlıklı bir şekilde tamamlanması ve kısa sürede atlatılması için hastaların dikkat etmesi gereken bazı şeyler vardır. Gelin bunları listeleyim.

Operasyon Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler:

 • Operasyon sonrası bir hafta sert yiyecekler yemekten kaçınılmalıdır.  
 • Sigara içilmemelidir.
 • Aşırı soğuk ve sıcak yiyecek, içecekler diş etlerinde hassasiyet yaratabilir bu nedenle tavsiye edilmez.
 • İşlem sonrasında ağız hijyenine ekstra dikkat etmeniz gerekir.

İyileşme işlemi tamamlandıktan sonra da dikkatli bakımları yapmadığınız takdirde diş taşları tekrar eder. Bunun sonucunda diş etleriniz aynı şekilde kötü etkilenebilir.

Ağız ve diş sağlığınız için diş ipi ve arayüz fırçası kullanımı tavsiye edilir. Günde 2 kez de doğru bir şekilde dişlerinizi fırçalamalı ve dengeli beslenmelisiniz.

Ağız ve diş sağlığı ile ilgili her türlü sorununuz için bizimle iletişime geçebilir, hizmetlerimiz sayfasından hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Unutmayınız ki bu yazılar yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Asıl teşhis ve tedavi işlemleri için mutlaka diş doktorunu ziyaret etmelisiniz. Dişleriniz konusunda göz ardı ettiğiniz her problem zaman içerisinde ilerler ve daha büyük bir problem haline gelir.

Dişlerinizdeki herhangi bir problem veya yalnızca rutin kontrolleriniz için kliniğimizi ziyaret edebilir uzman ekibimiz tarafından verilen ücretsiz muayene hizmetinden faydalanabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: "Hizmetlerimiz"