Gargara nasıl yapılır ve faydaları nelerdir bu yazımızda detaylı bir şekilde inceleyelim. Gargara, ağız ve boğazdaki virüsleri yok eden bir çeşit sıvıdır. Ağız hijyeninin tamamlayıcılarından birisidir.

Gargara ne işe yarar diye merak ediyorsanız genellikle diş eti iltihabı, ağız kokusu veya bademcik iltihaplarına iyi gelen bir uygulamadır. Ağızda fırçalama ve diş ipi ile ulaşılamayan her yere ulaşarak genel bir temizlik ve ferahlık sağlar. Peki gargara nasıl yapılır?

Gargara Nasıl Yapılır Evde?

gargara nasıl yapılır

Yazımıza gargara nasıl yapılır detaylarıyla açıklayarak devam edelim. Öncelikle gargarayı eczaneden alabilir veya evde basit malzemeler ile yapabilirsiniz.

İlk olarak hazır gargaralardan bahsedelim. Her gargara birbirinden farklı olduğu için etiket talimatlarını okumanız tavsiye edilir. Dozajı da genellikle gargaraların kapakları yardımıyla ayarlanabilir. Sıvıyı ağzınıza aldıktan sonra 30-40 saniye boyunca gargara yapmanız tavsiye edilir. Bu gargaraları günde birkaç kere kullanabilirsiniz.

Ağız gargarası seçerken ne amaçla alacağınızı belirleyerek ona göre tavsiye alabilirsiniz. Bunun yanı sıra etiketinden hangi yaşa uygun olduğunu, ne kadar sıklıkla kullanabileceğinizi de öğrenebilirsiniz. İçeriklerine bakarak da daha temiz içerikli olanlara yönelebilirsiniz. Alacağınız gargaranın yan etkilerini okumanız da tavsiye edilir.

Gargara nasıl yapılır evde diyorsanız bunun için de birkaç yöntem bulunur. Ancak bu konuda dikkatli olmanız gördüğünüz her tavsiyeyi uygulamamanız gerekir. İlk tarifte bir çay bardağı suya bir kaşık tuz atarak yapabilirsiniz. Bu sayede mikropları ağzınızdan uzaklaştırabilirsiniz.

Bir diğer yöntem ise karbonat ve nane yağlı su ile gargara yapmaktır. Bu yöntemde de yine birkaç yudum alarak bu sıvıyla ağzınızı çalkalayabilirsiniz. Ancak bu gargaraları diş hekiminize danışarak yapmanız tavsiye edilir.

Gargara Yapmanın 5 Faydası

Gargara nasıl yapılır cevaplandırdıktan sonra bu uygulamanın faydalarından bahsedelim. Gargara yaparken sıvı ağzın her yerine ulaşabildiği için detaylı bir hijyen sağlar. Bunun da pek çok faydası vardır. Şimdi gargara faydaları neler listeleyelim.

İşte gargara yapmanın 5 faydası;

  1. Ağız kokusunu önleyici etkisi vardır.
  2. Dişlerde detaylı bir hijyen sağladığı için diş çürümelerini önler.
  3. Diş eti hastalıklarından koruyucu etkisi vardır.
  4. Yemek sonrası ağızda kalan koku ve tadı giderir.
  5. Bazı diş operasyonları sonrası ağrı kesici gargaralar kullanılabilir. Ağrıyı hafifletici etkisi vardır.

Öneri İçerik: Diş Apsesi Nedir? 

Diş Eti için Gargara Nasıl Yapılır?

Diş etlerimiz oldukça hassastır. Ağız hijyenine dikkat edilmemesi, dişlerdeki çürükler diş etlerinin sağlığını da etkiler. Gargara yapmak tüm ağız hijyenine ve sağlığına olumlu yönde etki yapar. Diş etlerinizdeki problemler için de doktora danıştıktan sonra gargara kullanabilirsiniz.

Diş eti için gargara nasıl yapılır diye merak ediyorsanız uygulama çoğu gargarada benzerdir. Gargara üzerinde belirtilen dozda sıvı ağıza alınır belirli bir süre çalkalandıktan sonra tükürülür. Gargarayı diş eti hastalıklarını önlemek veya var olan problemi azaltmak için kullanabilirsiniz.

Diş etinizdeki herhangi bir problem için doktorunuza danışmanız tavsiye edilir. Bu sayede doktorunuz gerekli tedaviyi oluşturur. Sonrasında sizin sorununuza özel gargarayı size önerir.

Diş eti hastalıklarıyla ilgili daha detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilir ücretsiz muayene hizmetimiz ile sorununuzu tespit edebilirsiniz. Hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için “Hizmetlerimiz” adlı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Gargara Ne İşe Yarar?

gargara nasıl yapılır

Gargara nasıl yapılır detaylı bir şekilde açıkladık. Genel olarak gargara diş ipi ve diş fırçasının yanı sıra ağız hijyeninin tamamlanması için kullanılan bir üründür. Ağız hijyeninin kötü olmasından kaynaklanan problemlerinin bir çoğunu önlemekte olumlu bir etkisi bulunur. Bazı durumlarda da diş hekimleri tarafından tedaviye olan destekleyici etkisi sayesinde tavsiye edilir.