İltihaplı diş ağrısı pek çok kişinin muzdarip olduğu bir sorundur. Diş apsesi olarak da adlandırılabilen diş iltihabı bakteriler sebebiyle olur.

Çürük dişler, diş yaralanmaları veya herhangi bir diş operasyonu dişte apse oluşumunu tetikler.

Gelin yazımızda iltihaplı diş ağrısı nedir, neden olur ve tedavisi nasıldır daha detaylı inceleyelim.

İltihaplı Diş Ağrısı Nedir?

İltihaplı diş ağrısı

Diş iltihabına sebep olan bakteriler zamanla diş köküne ulaşır. Bunun sonucunda köklerde de iltihap meydana gelir. Enfeksiyon ilerledikçe iltihaplı diş ağrısı katlanılamaz bir hal alır.

İltihaplı diş ağrısı dişlerde belirli sebeplerden biriken iltihaplardan kaynaklı olur. Zamanla bakteriler dişin köküne doğru ilerler. Bunun sonucunda dişlerinizde daha büyük problemlerle ve uyutmayan diş ağrısı ile karşılaşabilirsiniz.

Çürük dişler, dişlerdeki kırıklar, kötü ağız hijyeni ve diş sıkma problemi gibi birçok neden dişte apse oluşumuna sebep olabilir. Bunun sonucunda da dişlerde ağrı, şişlik ve kötü koku meydana gelir.

İltihapli Diş Ağrısı Belirtileri

Peki iltihaplı diş ağrısı nasıl kendini belli eder? Gelin maddeler halinde listeleyelim.

İşte İltihaplı Diş Ağrısının 7 Belirtisi:

 1. Çenede, boyunda ve kulakta hissedilen şiddetli ağrı,
 2. Dişlerde hem soğuk hem de sıcağa karşı hassasiyet,
 3. Çiğnemede zorluk,
 4. Yanakta şişme,
 5. Yanak ve yüz kısmında ağrılar,
 6. Ağızda kötü tat ve koku,
 7. Ağızda tuzlu su hissi,

Siz de kendinizde bu belirtileri gözlemliyorsanız bir diş hekimine görünmeniz tavsiye edilir. Bunlar iltihaplı diş ağrısı belirtileri olsa da başka bir problem olduğu anlamına da gelebilir. Doktorunuz gerekli tetkikleri yaparak sorunun ana kaynağını bulacaktır.

Bu belirtileri fark ettiğinizde acilen bir diş hekimine danışmalısınız.

Çenenizde şişme varsa ve bu konu hakkında daha detaylı bilgi almak istiyorsanız "Çene Altında Şişlik Neden Olur?" adlı yazımıza da göz atabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: "Çene Altında Şişlik Neden Olur?"

İtihaplı Diş Ağrısı Neden Olur?

İltihaplı diş ağrısı

Diş iltihabı ağız içerisinde bakterilerin yerleşerek enfeksiyona sebep olmasından kaynaklanır. Bunun sonucunda da iltihaplı diş ağrısı meydana gelir. Tedavi edilmediği sürece apse büyür ve dişe daha da çok zarar verir.

Peki İltihaplı Diş Ağrısı Neden Olur?

 • Ağız hijyenine yeterince özen göstermemek.
 • Diş ipi kullanmamak.
 • Aşırı kafein, sigara veya şeker tüketimi.
 • Dişe yapılan yanlış uygulamalar.
 • Diş çürümesi.
 • Dişlerdeki kırıkların tedavi edilmemesi.
 • Dişleri hassas hale getiren sıkma ve gıcırdatma davranışları.

Dişlerinizde oluşan problemlerin nedenini öğrenmek önleyici tedaviler için oldukça önemlidir.

İltihaplı Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diş iltihabına sebep olan bakteriler zamanla diş köküne ulaşır. Bunun sonucunda köklerde de iltihap meydana gelir.

Enfeksiyon ilerledikçe iltihaplı diş ağrısı katlanılamaz bir hal alır. Bu problem için en kısa sürede doktora başvurmanız önerilir. Bu sayede ağrılarınız ve dişinizdeki problem ilerlemeden çözülebilir.

Doktorunuz sizin için en doğru tedavi sürecini planlayacaktır.

İltihaplı Diş Ağrısına Ne İyi Gelir Evde?

Evde uygulayacağınız yöntemler ağrıyı anlık olarak kesebilir ve dişteki iltihabın ilerlemesini durdurabilir. Ancak tüm bu yöntemler halk arasında bilinen bilimsel dayanağı olmayan yöntemlerdir.

Sarımsak, ağrılar üzerinde hafifletici etkisi ile halk arasında bilinir.

İltihaplı diş ağrısı

Sarımsak bu özelliği ile sık sık tercih edilir. Ayrıca şifa deposu olduğu, kişiyi hastalıklardan koruduğu söylenir. Bunun yanı sıra enfeksiyonun yayılmasını engellediği de bilinir.

Uygulama sırasında ise iltihap olan diş ile taze sarımsak çiğnenir. Sonrasında sarımsak çıkarılır ve dişler fırçalanır.

Yağ çekme yöntemi Hintliler tarafından yapılır.

İltihaplı diş ağrısı

Günümüzde ise yağ çekme yaygınlaşmıştır. Pek çok kişi ağız hijyenini tam anlamıyla sağlamak için sabahları bu yöntemi uygular.

Aç karnına hindistan cevizi yağı ağza alınır. Yutulmadan bu yağ ağızda çalkalanır. Sonrasında tükürülür. Bunun ağızdaki bakterileri azaltmada etkili olduğu söylenir.

Karanfil anti-bakteriyel özelliği ile bilinir.

Pamuk üzerine karanfil yağı damlatılır. Ağrıyan ve iltihaplanan dişin üzerine bu pamuk konulur. Karanfilin anti-bakteriyel özelliği ile iltihabın azalması beklenir. Ayrıca ağrı kesici özelliği olduğu da söylenir.

Tuzlu su pek çok diş problemi için önerilen bir yöntemdir.

Hem ağrı kesici hem de anti-bakteriyel özelliği ile bilinir. Tuzlu su ile yapılan gargaranın iltihaba da iyi geldiği söylenir.

Elma sirkesinin enfeksiyon olan bölgeyi dezenfekte ettiği söylenir.

İltihaplı diş ağrısı

Sirkeden bir miktar ağıza alınır. Çok asidik olduğu için su ile seyreltilebilir. Ağızda gargara yapılır. Sonrasında istenirse ağız çalkalanabilir.

Zerdeçal da iltihap giderici olarak bilinir.

Zerdeçal iltihap giderici özelliği ile kullanılabilir. Az bir miktarı su ile karıştırılır ve ağızda bekletilir. Zerdeçalı kullanırken dikkatli olmanız önerilir çünkü oldukça keskin bir tadı vardır.

Kekik yağı da ağrıyan ve iltihap kapan dişin üzerine sürülür.

İltihaplı diş ağrısı

Kekik yağı iltihap azaltıcı ve ağrı giderici bir etkiye sahiptir. Dişe pamukla veya parmak yardımıyla uygulanır. Bir süre beklendikten sonra dişler fırçalanır ve ağız temizlenir.

Nane yağı da kekik yağına benzer şekilde kullanılır.

Nane yağının da antibakteriyel özelliğinin olduğu söylenir. Ağrıyan dişe bir pamuk yardımıyla veya direkt olarak sürülebilir. Bir süre beklenir ve sonrasında ağız temizlenir.

Listelediğimiz yöntemler halk arasında uygulanan yöntemler olup bilimsel dayanağı yoktur. Bilgilendirme amacı ile yazıya eklenen bu yöntemlerin faydası kişiden kişiye göre değişmektedir.  

Dişteki İltihabı Önleme Yöntemleri

Dişteki iltihap olduktan sonra evde uygulayabileceğiniz yöntemleri detaylı olarak anlattık. Şimdi de iltihabı nasıl önleyebilirsiniz onu öğrenelim.

Aslında diğer diş problemlerini önlemenin de bu problemi önlemenin de yöntemi kısaca ağız ve diş sağlığına dikkat etmektir. Merak edenler için bunu nasıl yapacağınızı kısaca listeleyelim.

İşte maddeler halinde bazı öneriler.

 1. Florür içeren iyi bir diş macunu kullanmak.
 2. Dişleri doğru şekilde ve doğru diş fırçası ile günde 2 kez 3 dakika fırçalamak.
 3. Diş ipi kullanımını alışkanlık haline getirmek.
 4. Diş fırçalarını 2 3 ayda bir yenilemek.
 5. Şekerli gıdalardan uzak durmak.
 6. Düzenli olarak diş kontrolüne gitmek.
 7. Sigara ve alkolden uzak durmak.

İltihaplı Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

İltihaplı diş ağrısı bakterilerin diş köklerinde enfeksiyona sebep olması sonucu olur. Dişteki çürükler veya kırıklardan zamanla bakteriler diş köküne kadar ilerler. Burada apse oluşur. Bu apse diş köklerine baskı yapar ve şişlik, ağrı hissi verir.

Peki iltihaplı diş ağrısı nasıl geçer?

Öncelikle dişinizdeki problemin kesin tanısı için bir diş hekimi ile görüşmelisiniz. Burada muayene olarak dişlerinizdeki problemi öğrenebilirsiniz. Çeşitli tetkikler sonucu hekiminiz problemin ne olduğunu belirler.

Belirli tanı yöntemleri ile iltihap teşhisi konulduktan sonra tedavi süreci başlar. Tedavi hastadan hastaya değişiklik gösterebilir. Hastanın ağız yapısı, iltihabın yeri ve etkilediği dişler de tedavi sürecini etkiler.

İşte Diş İltihabı Tedavi Yöntemleri

İltihaplı diş ağrısı

Apse Boşaltması

Apsenin üzerine ufak bir kesi açılır ve buradaki iltihap boşaltılır. Sonrasında o bölge temizlenir.

Kanal Tedavisi

İltihabın ilerlediği durumlarda diş hekimi apseyi boşaltır. Sonrasında kanal tedavisi uygular.

Diş Çekimi

Diş çekimi dişin kurtarılamayacağından emin olduktan sonra yapılır. Diş iltihabı dişte kalıcı hasara sebep olduysa öncelikle antibiyotik tedavisi ile iltihap kurutulur. Sonrasında da diş çekimi yapılır.

Antibiyotik Kullamımı

Bazı durumlarda hekiminiz size antibiyotik reçete edebilir. Bu antibiyotiği düzenli kullandığınızda iltihabın kuruması sağlanır.

Diş İltihabı Ağrısı Kaç Gün Sürer?

İltihaplı diş ağrısı tedavi edilmediği sürece her geçen gün artarak devam eder. Bu nedenle en kısa sürede doktora başvurmanız tavsiye edilir. Uygulanacak tedaviye göre iyileşme süreci farklılık gösterir.

Diş hekimine gittiğinizde tedavi ve ilaçlarla diş iltihabı ağrısı birkaç saat içerisinde hafifletilir. Antibiyotik tedavisi 6-10 gün arasında uygulanır. Birkaç gün içerisinde ağrıda belirgin bir azalma olur.

Diş İltihabını Ne Kurutur?

Diş iltihabını doktorunuzun reçete ettiği antibiyotikler kurutur. Tam anlamıyla bir iyileşme gerçekleşmesi için antibiyotikleri düzenli olarak kullanmalısınız. Ağrınız geçse dahi doktorunuzun söylediği dozda kullanıma devam etmelisiniz.

İlginizi Çekebilir: "Diş için Antibiyotik İsimleri | Geçmeyen Diş Ağrısı!"

Bizimle İletişime Geçin!

İltihaplı diş ağrısı

Dişleriniz ile ilgili bir sorun yaşıyorsanız kliniğimize gelerek ücretsiz ilk muayene hizmetinden yararlanabilirsiniz. Dişleriniz ile ilgili merak ettiğiniz sorularınız için de bizimle iletişime geçip sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. 

Hizmetlerimizle ilgili detaylı bilgi almak için:

TIKLAYIN: "Hizmetlerimiz"