İltihaplı diş ağrısı pek çok kişinin muzdarip olduğu bir sorundur. Diş apsesi olarak da adlandırılabilen diş iltihabı bakteriler sebebiyle olur. Çürük dişler, diş yaralanmaları veya herhangi bir diş operasyonu dişte apse oluşumunu tetikler.

Diş iltihabına sebep olan bakteriler zamanla diş köküne ulaşır. Bunun sonucunda köklerde de iltihap meydana gelir. Enfeksiyon ilerledikçe iltihaplı diş ağrısı katlanılamaz bir hal alır.

Gelin yazımızda iltihaplı diş ağrısı nedir, neden olur ve tedavisi nasıldır daha detaylı inceleyelim.

İltihaplı Diş Ağrısı Nedir?

iltihaplı diş ağrısı

İltihaplı diş ağrısı dişlerde belirli sebeplerden biriken iltihaplardan kaynaklı olur. Zamanla bakteriler dişin köküne doğru ilerler. Bunun sonucunda dişlerinizde daha büyük problemlerle ve uyutmayan diş ağrısı ile karşılaşabilirsiniz.

Çürük dişler, dişlerdeki kırıklar, kötü ağız hijyeni ve diş sıkma problemi gibi birçok neden dişte apse oluşumuna sebep olabilir. Bunun sonucunda da dişlerde ağrı, şişlik ve kötü koku meydana gelir.

Peki iltihaplı diş ağrısı nasıl kendini belli eder?

İşte İltihaplı Diş Ağrısının 7 Belirtisi:

 1. Çenede, boyunda ve kulakta hissedilen şiddetli ağrı,
 2. Dişlerde hem soğuk hem de sıcağa karşı hassasiyet,
 3. Çiğnemede zorluk,
 4. Yanakta şişme,
 5. Yanak ve yüz kısmında ağrılar,
 6. Ağızda kötü tat ve koku,
 7. Ağızda tuzlu su hissi,

Çenenizde şişme varsa ve bu konu hakkında daha detaylı bilgi almak istiyorsanız "Çene Altında Şişlik Neden Olur?" adlı yazımıza da göz atabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: "Çene Altında Şişlik Neden Olur?"

Bu belirtileri fark ettiğinizde acilen bir diş hekimine danışmalısınız.

İtihaplı Diş Ağrısı Neden Olur?

Diş iltihabı ağız içerisinde bakterilerin yerleşerek enfeksiyona sebep olmasından kaynaklanır. Bunun sonucunda da iltihaplı diş ağrısı meydana gelir. Tedavi edilmediği sürece apse büyür ve dişe daha da çok zarar verir.

Peki İltihaplı Diş Ağrısı Neden Olur?

iltihaplı diş ağrısı
 • Ağız hijyenine yeterince özen göstermemek.
 • Diş ipi kullanmamak.
 • Aşırı kafein, sigara veya şeker tüketimi.
 • Dişe yapılan yanlış uygulamalar.
 • Diş çürümesi.
 • Dişlerdeki kırıkların tedavi edilmemesi.
 • Dişleri hassas hale getiren sıkma ve gıcırdatma davranışları.

Dişlerinizde oluşan problemlerin nedenini öğrenmek önleyici tedaviler için oldukça önemlidir.

İltihaplı Diş Ağrısına Ne İyi Gelir Evde?

İltihaplı diş ağrısı için en kısa sürede doktora başvurmanız önerilir. Bu sayede ağrılarınız ve dişinizdeki problem ilerlemeden çözülebilir. Doktorunuz sizin için en doğru tedavi sürecini planlayacaktır.

Evde uygulayacağınız yöntemler ağrıyı anlık olarak kesebilir ve dişteki iltihabın ilerlemesini durdurabilir. Ancak tüm bu yöntemler halk arasında bilinen bilimsel dayanağı olmayan yöntemlerdir.

İltihaplı Diş Ağrısına Ne İyi Gelir Evde:

iltihaplı diş ağrısı
 1. Sarımsak, ağrılar üzerinde hafifletici etkisi ile halk arasında bilinir. Bunun yanı sıra enfeksiyonun yayılmasını engellediği de söylenir. İltihap olan diş ile taze sarımsak çiğnenir. Sonrasında sarımsak çıkarılır ve dişler fırçalanır.
 2. Yağ çekme yöntemi Hintliler tarafından yapılır. Bunun ağızdaki bakterileri azaltmada etkili olduğu söylenir. Aç karnına hindistan cevizi yağı ağza alınır. Yutulmadan bu yağ ağızda çalkalanır. Sonrasında tükürülür.
 3. Karanfil anti-bakteriyel özelliği ile bilinir. Pamuk üzerine karanfil yağı damlatılır. Ağrıyan ve iltihaplanan dişin üzerine bu pamuk konulur.
 4. Tuzlu su pek çok diş problemi için önerilen bir yöntemdir. Hem ağrı kesici hem de anti-bakteriyel özelliği ile bilinir. Tuzlu su ile yapılan gargaranın iltihaba da iyi geldiği söylenir.
 5. Elma sirkesinin enfeksiyon olan bölgeyi dezenfekte ettiği söylenir. Sirkeden bir miktar ağıza alınır. Çok asidik olduğu için su ile seyreltilebilir. Ağızda gargara yapılır.
 6. Zerdeçal da iltihap giderici olarak bilinir. Su ile karıştırılır ve ağızda bekletilir.
 7. Kekik yağı da ağrıyan ve iltihap kapan dişin üzerine sürülür. Bir süre beklendikten sonra dişler fırçalanır ve ağız temizlenir.
 8. Nane yağı da kekik yağına benzer şekilde kullanılır. Antibakteriyel özelliğinin olduğu söylenir. Ağrıyan dişe bir pamuk yardımıyla veya direkt olarak sürülebilir. Bir süre beklenir ve sonrasında ağız temizlenir.

Listelediğimiz yöntemler halk arasında uygulanan yöntemler olup bilimsel dayanağı yoktur. Bilgilendirme amacı ile yazıya eklenen bu yöntemlerin faydası kişiden kişiye göre değişmektedir.  

İltihaplı Diş Ağrısı Önleme Yöntemleri:

 1. Florür içeren iyi bir diş macunu kullanmak.
 2. Dişleri doğru şekilde ve doğru diş fırçası ile günde 2 kez 3 dakika fırçalamak.
 3. Diş ipi kullanımını alışkanlık haline getirmek.
 4. Diş fırçalarını 2 3 ayda bir yenilemek.
 5. Şekerli gıdalardan uzak durmak.
 6. Düzenli olarak diş kontrolüne gitmek.
 7. Sigara ve alkolden uzak durmak.

İltihaplı Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

İltihaplı diş ağrısı bakterilerin diş köklerinde enfeksiyona sebep olması sonucu olur. Dişteki çürükler veya kırıklardan zamanla bakteriler diş köküne kadar ilerler. Burada apse oluşur. Bu apse diş köklerine baskı yapar ve şişlik, ağrı hissi verir.

Peki iltihaplı diş ağrısı nasıl geçer?

Öncelikle dişinizdeki problemin kesin tanısı için bir diş hekimi ile görüşmelisiniz. Burada muayene olarak dişlerinizdeki problemi öğrenebilirsiniz. Çeşitli tetkikler sonucu hekiminiz problemin ne olduğunu belirler.

Belirli tanı yöntemleri ile iltihap teşhisi konulduktan sonra tedavi süreci başlar. Tedavi hastadan hastaya değişiklik gösterebilir. Hastanın ağız yapısı, iltihabın yeri ve etkilediği dişler de tedavi sürecini etkiler.

İşte Diş İltihabı Tedavi Yöntemleri:

iltihaplı diş ağrısı
 1. Apse Boşaltması: Apsenin üzerine ufak bir kesi açılır ve buradaki iltihap boşaltılır. Sonrasında o bölge temizlenir.
 2. Kanal Tedavisi: İltihabın ilerlediği durumlarda diş hekimi apseyi boşaltır. Sonrasında kanal tedavisi uygular.
 3. Diş Çekimi: Diş çekimi dişin kurtarılamayacağından emin olduktan sonra yapılır. Diş iltihabı dişte kalıcı hasara sebep olduysa öncelikle antibiyotik tedavisi ile iltihap kurutulur. Sonrasında da diş çekimi yapılır.

İltihap ile ilgili aklınıza takılan herhangi bir soru için bizimle iletişime geçebilir ve kliniğimizdeki ücretsiz muayene hizmetimizden yararlanabilirsiniz. Hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgiye "Hizmetlerimiz " sayfasından ulaşabilirsiniz.

Tüm Hizmetlerimiz Hakkında Bilgi Almak için: "HİZMETLERİMİZ"

Diş İltihabı Ağrısı Kaç Gün Sürer?

İltihaplı diş ağrısı tedavi edilmediği sürece her geçen gün artarak devam eder. Bu nedenle en kısa sürede doktora başvurmanız tavsiye edilir. Uygulanacak tedaviye göre iyileşme süreci farklılık gösterir.

Diş hekimine gittiğinizde tedavi ve ilaçlarla diş iltihabı ağrısı birkaç saat içerisinde hafifletilir. Antibiyotik tedavisi 6-10 gün arasında uygulanır. Birkaç gün içerisinde ağrıda belirgin bir azalma olur.

Diş İltihabını Ne Kurutur?

Diş iltihabını doktorunuzun reçete ettiği antibiyotikler kurutur. Tam anlamıyla bir iyileşme gerçekleşmesi için antibiyotikleri düzenli olarak kullanmalısınız. Ağrınız geçse dahi doktorunuzun söylediği dozda kullanıma devam etmelisiniz.