Implant, ağız içerisinde eksik dişlerin tedavisinde kullanılan titanyumdan yapılmış bir vidadır. Çene kemiği içerisine yerleştirilir. Tecrübeli bir hekim ve steril bir ortamda gerçekleşen implant tedavilerinin başarı oranı %98’e yakındır. Peki, implant başarısız olursa ne olur? Sizler için açıkladık!

Diş implantı cerrahi sürecinde vidalar eksik dişlerin olduğu bölgeye yerleştirilir. Bu vidalar, işlev bakımından gerçek diş kökü görevi görür. Böylece eksik dişin olduğu bölgedeki hasar giderilir.

Bazı sebeplerden dolayı implant ameliyatları başarısız olur. Bu nedenle implant kaybı yaşanır. Bir implant düşerse ne olur ve hangi adımlar izlenmelidir sizler için açıkladık.

Implant Tedavisi Neden Başarısız Olur?

Implant Tedavisi Neden Başarısız Olur
Implant Kaybı

İmplant başarısız olursa ne olur sorusundan önce ilk olarak implant tedavisinin başarısız olma sebeplerini açıklayalım.

Başarısız implant tedavisine çok az rastlarız. Bazı durumlarda, hasta ya da yetersiz hekim kaynaklı implant düşmeleri yaşanabilir. Bazı başarısız implant nedenleri şunlardır:

 • Implant tedavisi yapılan hastanın cerrahi işlem sonrası dikkatli olmaması. Hasta kontrollerine düzenli gitmez ve ağız bakımını düzenli yapmazsa implant tedavisi başarısız olabilir.
 • Implant ameliyatından sonraki 3-6 aylık dönem iyileşme dönemidir. Bu dönemde hastanın implantlarına dikkat etmesi gerekir. Yapışkan ve sert yiyecekler, temizlenmeyen ağız acı, aşırı sert ısırma gibi pek çok sebep implant düşmesine yol açabilir.
 • Implant ameliyatı önemli bir ameliyattır. Bu nedenle gideceğiniz kliniği ve hekimi çok doğru seçmelisiniz. Alanında uzman olmayan bir doktor da implantın başarısız olma sebeplerinden biridir.
 • Sigara içmek implant kaybına yol açabilir. Sigara içtiğinizde diş eti kan akışını kısıtlar. Bu da iyileşme sürecini oldukça yavaşlatır.
 • Implantın çene kemiğine yerleştirilmesi için kemiğin güçlü olması gerekir. Eğer çene kemiğiniz güçlü değilse implant fail olur.

İmplant başarısız olursa ne olur sorusu için başarısız implant belirtilerini açıklayalım...

Daha detaylı bilgi için Implant Nedir? Nasıl Yapılır? adlı yazımızı okuyunuz.

Başarısız Implant Belirtileri Nelerdir?

Başarısız Implant Belirtileri Nelerdir
Başarısız Implant Belirtileri Nelerdir


Implant kaybı kişinin yaşam standardını oldukça etkilemektedir. Bazı başarısız implant belirtileri oldukça sancılı olabilir. Kişide görülen implant kaybı belirtileri şu şekildedir:

 • Sürekli ve şiddetli ağrılar: Implant tedavisinden sonra hasta bir süre ağrı çekebilir. Bu ağrı gün geçtikçe artıyor ve dinmiyorsa derhal cerrahınıza başvurmalısınız.
 • Diş etlerinde iltihaplanma: Implant ameliyatı sonrasında çoğu hastada şişlik görülür. Şişlik zaman içinde geçmezse bölgede iltihaplanma başlar ve implant düşebilir.
 • Diş etlerinde çekilme: Diş eti gerilemesi pek çok sebebe bağlı olabilir. Yapılacak implant yerinde yeterli doku ve kemik bulunması gerekir. Sadece implant çevresinde diş eti çekilmesi görülüyorsa implant yanlış yerleştirilmiş demektir.
 • Çiğnerken zorlanma: Implant tedavisinden sonra bir süre hastaların daha yumuşak gıdalarla beslenmesi gerekir. Daha sonrasında hasta normal bir şekilde yemek yemeye devam etmeli. Belirli bir süre sonunda hala ağrı hissediyorsanız implant başarısız olmuş olabilir.
 • Dil ve dudakta uyuşma: Implant tedavisine başlanmadan önce hastadan röntgen çektirmesi istenir. Ameliyatı yapacak cerrah hastanın ağız içi sinir hattını inceler. Eğer implant yanlış açıyla ve yanlış uzunlukta yerleştirilirse sinire değebilir. Bunun sonucunda ağızda sinir hasarı ve his kaybı meydana gelir.

İmplant Başarısız Olursa Ne Olur?

İmplant tedavisi, ağız ve diş sağlığı alanında başarı oranı yüksek bir yöntemdir. Ancak bazı durumlarda implantın tutmaması da söz konusu olabilir. Bu da implant başarısız olursa ne olur sorusunu gündeme getiriyor.

 • İmplant tutmadığında ilk olarak diş düşer.
 • Sonrasında ağrı ve şişlik meydana gelebilir.
 • Tedavinin başarısız olması halinde daha kapsamlı bir şekilde yenilenmesi gerekir.
 • Bu sürece yeniden başlamak için gereken iyileşme sürecini diş hekiminiz belirleyecektir.

Öneri içerik: İmplant Fiyatları 2023

Implant Kaybı Olursa Ne Olur?

İmplant Başarısız Olursa Ne Olur?
İmplant Başarısız Olursa Ne Olur?

Implantınız düşerse korkmanıza gerek yok. Çünkü tekrardan aynı bölgeye implant yapılabilir.

Bu süreçte implant bölgesi tekrardan lokal anesteziyle uyuşturulur. Başarısız implant çıkarılır ve iltihap temizlenir. Yeniden implant takılabilmesi için hastanın iyileşmesi gerekir. Cerrah uygun gördüğü vakit tekrardan implant tedavisine başlanır.

İmplantın Tutmama Sebepleri Nelerdir?

İmplant tedavisinde başarısız bir gelişme meydana geldiyse, buna bağlı sebeplerin tespit edilmesi gerekir. Bunun için diş hekiminizden mutlaka destek almanız gerekiyor. İşte implantın tutmama nedenleri:

 • Vücudun Reddetmesi: İmplant tedavisinde vücuda yabancı bir cisim yerleştiriliyor. Buna bağlı olarak vücut tarafından reddedilme olasılığı her zaman bulunmaktadır.
 • Düzgün Yerleştirmemek: İmplantın doğru pozisyonda uygun yere yerleştirilmesi gerekir. Bunun için profesyonel hekim desteği almalısınız. Eğer yanlış işlem yapılırsa implantın tutmama olasılığı artar.
 • Yetersiz Kemik: İmplant yerleştirilen alana bazen kemik desteği gerekebilir. Yetersiz kemik desteği, başarısız implant nedenleri arasında yer alıyor.
 • İlaç Yan Etkisi: Kullandığınız ilaçların yan etkisi, implantın başarısız olmasına neden olabilir.
 • Sigara Kullanımı: Çoğu durumda implant tedavisinin başarısız olmasının asıl nedeni, sigara kullanımı olarak ifade edilebilir.

İmplant başarısız olursa ne olur sorusunu sizler için yanıtladık. Diğer sorularınız için YORUMLAR kısmından bizimle iletişime geçebilirsiniz. Başarısız implant tedavileri için Hizmetlerimiz sayfasından destek alabilirsiniz.