İmplant nasıl yapılıyor, ne kadar süren bir tedavi süreci dişlerini kaybeden kişiler tarafından merak edilen bir konudur. Gerçek dişe en yakın deneyimi sunan implant tedavisi diş kayıplarında sıkça kullanılan bir tedavidir. Kemiğe yerleştirildiği için takma dişlere oranla kişiye kendi diş konforunu sunmada daha başarılı olur. Tedavi işlemi öncesi röntgen ve detaylı muayene gerektirir.

İmplant vida şeklinde yapısı ile rahatça kemiğe yerleştirilir ve diş kökünü taklit eder. Kullanılan implant, diş hekiminiz, hekimin sizin çene yapınıza uygun tedavi seçimi gibi faktörler süreci etkiler. Bu yazımızda da diş implant nasıl yapılıyor tüm sürece değinilmiştir. Detaylı bilgi almak için yazımızdan faydalanabilir tedavi için bizimle iletişme geçebilirsiniz.

İmplant Nasıl Yapılıyor: 5 Aşama

implant nasıl yapılıyor

Diş kaybında sıkça tercih edilen implant tedavisi uzun yıllar kullanıma uygun ve konforlu bir çözümdür. Hem fonksiyonel oluşu hem de estetik görüntüsüyle doğal dişin taklididir. Tek bir diş veya birden fazla diş için uygulanabilir. Peki implant nasıl yapılıyor?

İmplant nasıl takılır tüm detaylarıyla aşamalar halinde inceleyelim:

Aşama 1:

Tüm tedavilerde olduğu gibi implant tedavisinde de ilk aşama muayenedir. Bu aşamada hekim hastanın çene yapısını, dişlerini ve genel sağlığını inceler. Hastaya implant yapılmasına karar verme aşaması çok önemlidir. Hastaya implant yapılmasına karar verildikten sonra implant sayısı, hangi tür implant kullanılacağı ve implant üzerine konulacak yapay diş planlanır.

Aşama 2:

İmplantlarla ilgili tüm detaylar planlandıktan sonra operasyon aşamasına geçilir. Öncelikle hastanın çene ve diş bölgesi acı hissetmemesi için uyuşturulur. İmplant yerleştirilecek yerler ağız içinde açılır ve implantlar buralara yerleştirilir. Sonrasında açılan yerler kapatılır ve bu aşama tamamlanır. Genellikle bu aşama 15-45 dakika arasında değişir.

Aşama 3:

İmplantlar çene kemiğine yerleştirildiği için burada kemikle bütünleşmesi beklenir. İmplantın kemikle bütünleşmesi 3-6 ay arasında değişir. Burada kişinin çene yapısı süreci etkiler. Sonrasında implant oradaki kemikle bütünleşmiş olur ve diş kökü görevini görür.

Aşama 4:

Dördünci aşamada yine küçük bir operasyonla dayanak implantın üzerine yerleştirilir. Bu süreç sonunda da birkaç hafta iyileşme süreci vardır. Bu süreç boyunca hastanın konforu ve estetik görünüm için geçici yapay dişler kullanılabilir.

Aşama 5:

Son aşamada taç denilen yapay dişi tutacak olan kısım implanta yerleştirilir. Burada hasta rahat mı, taç ağza tam olarak oturdu mu anlayabilmek için birkaç kez deneme yapılabilir. Karar verildikten sonrasında da yapay diş yerleştirilir. Bu işlemin sonucunda bir süre diş etlerinde hassasiyet veya ağrı olabilir. Ağrılarınız ve şişlikler için soğuk kompres uygulayabilirsiniz.

Bu süreç tamemen hastanın problemine ve tedavi sürecine bağlı olmakla birlikte 5 – 9 ay arasında değişebilir. Süreç içerisinde oluşabilecek problemler tedaviyi uzatabilir. Tüm bu süreç boyunca diş hekiminizin tavsiyelerine uymanız, ağız hijyeninize ekstra özen göstermeniz önemlidir. İmplant nedir daha detaylı bilgi almak için "İmplant Nedir? Nasıl Yapılır?" başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Öneri İçerik: İmplant Nedir?

En İyi İmplant Nasıl Yapılıyor?

İmplant nasıl yapılıyor detaylı bir şekilde inceledik. İmplant oldukça önemli ve dikkatle yapılması gereken bir tedavi sürecidir. Birçok etken tedavinin kalitesini ve ömrünü etkileyebilir. Peki en iyi implant nasıl yapılır ve bu süreçte nelere dikkat edilmesi gerekir?

Öncelikle süreci yöneten diş hekimi burada en önemli etkendir. Hekim detaylı bir muayene sayesinde hasta için implantın uygun olup olmadığına karar verir. Hastanın medikal geçmişi, diş röntgeni detaylı bir şekilde incelenir. İmplant uygulamasına karar verildikten sonra ise planlamalar yapılır.

Planlama aşamasında hekiminiz ne kadar implant kullanılacağına, hangi implantın kullanılacağına ve tedavinin zamanlamasına karar verir. İyi bir hekimle sürece başlamak size uzun ömürlü ve konforla kullanabileceğiniz implant diş tedavisi sağlar.

Öneri İçerik: "İmplant Fiyatları 2023"

İmplant Nasıl Yapılıyor ve Ne Kadar Sürer?

İmplant nasıl yapılır ne kadar sürer ve fiyatları nasıl değişir birçok kişi tarafından merak edilen sorulardır. İmplant 5 aşamada gerçekleşen bir tedavi sürecidir. Hastanın çene yapısına, problemine ve dişlerine bağlı olarak tedavi süreci değişebilir. Genelleme yapılacak olursa 5 – 9 ay gibi bir süreçte tedavi yapılır.

Tedavi hakkında aklınıza takılan soru işaretleri olabilir. Tüm sorularınız için bizimle iletişime geçebilir ekibimizden bilgi alabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz muayene hizmetimizden de faydalanabilirsiniz.