Bu içerikte sizlere implant nedir nasıl yapılır sorusunu yanıtlayacağız. Diş kayıpları çürük, diş eti hastalıkları ve travma kaynaklı olabilir. Günlük hayatımızı, yeme fonksiyonumuzu ve estetik kaygılarımızı etkileyen diş kayıpları çözümsüz değildir.

Aksine diş kayıplarının çözümü olarak birçok seçeneğiniz vardır. Bunlardan biri ise günümüzde yaygın olarak yapılan implantlardır. İmplant nasıl yapılır sorusuna da bu içerikte yanıt bulabilirsiniz.

Konu hakkında soru işaretlerini gidermek adına, diş implant tedavisi hakkında tüm bilinmesi gerekenleri sizlere anlattık.

İmplant Nedir?

İmplant Nedir
İmplant Nedir

İlk olarak implant nedir sorusuyla başlayalım. İmplant; diş kaybının olduğu bölgedeki kemiğe vida yerleştirilmesi ve akabinde üstüne protez yapay diş gelmesiyle yapılan bir tedavi seçeneğidir. Titanyumdan yapılır ve vidaya benzer şekle sahip olup çene kemiğinin içerisine yerleştirilir.

Kemiğin içinde kalan vida kısmı kök görevi görür ve daha sonra üzerine yapılan protez diş yerleştirilir. Etrafındaki dişlere hiçbir müdahele yapılması gerekmez. Bu sayede eksik diş yerine geçerek kendi doğal dişinizin görevini görür.

Öneri İçerik: "İmplant Fiyatları 2023"

İmplant Diş Nasıl Yapılır?

İmplant Diş Nasıl Yapılır?
İmplant Diş Nasıl Yapılır?

İmplant nedir, öğrendiğimize göre bu dişlerin nasıl yapıldığını açıklayalım...

İşlem öncesi röntgen ve tomografi istenir ardından hekim yeterli kemik seviyesi ve kalitesi olup olmadığını değerlendirir. Tomografi sayesinde aynı zamanda implant girişinin yolu belirlenerek sinir ve doku hasarları önlenir.

Lokal anestezi ve kimi gerekli durumlarda sedasyon veya genel anestezi altında yapılır. Bu şekilde kemikte implant için yer açılırken hiçbir şekilde ağrı hissetmezsiniz. İmplant yeri açıldıktan sonra implant yerleştirilerek iyileşme başlığı ile diş eti ve kemiğin uyum süreci başlamış olur.

Bu süreçte implantın kemikleşmesi beklenir. Bu kemikleşme ve iyileşme süreci üç ila altı ay arası değişiklik gösterebilir.

Kemikleşme ve iyileşme süreci tamamlandıktan sonra tercih edilen protetik materyaller ile implant üstü protezler yapılır. Bu protezler sabit olabileceği gibi hareketli veya hekim tarafından takılıp çıkarılabilen özelliklere sahip çeşitleri barındırmaktadır.

İmplantların birçok boyu ve çeşidi bulunmaktadır. Kimi zaman yetersiz kemik yoğunluğu olduğunda kemik tozu ilavesi ile ideal kemik kalitesine ulaşım sağlanır. Kimi zaman ise mini-implantlar ile yetersiz kemik boyutuna da çözüm bulunabilir. Konulacak implant sayısı, çeşidi ve boyutu hekim tarafından karar verilir.

İmplant nedir konusu için açıklamalara devam edelim...

İlginizi çekebilir: All On Four Implant Nedir?

İmplant Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenlerler

İmplant Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler
İmplant Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

En az implant nedir sorusu kadar önemli bir konu daha var: İmplant tedavisi sonrasında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Bu konuyu şu şekilde açıklayabiliriz:

 • İmplant tedavisi süresince yapılması gereken en önemli unsurlar sigara içmemek ve hijyene dikkat etmektir. Sigara kullanımı ağız içinde ısınmaya ve kan dolaşımını etkilediği için implantın kemikleşme sürecinde problemlere sebep olmaktadır.
 • Aynı zamanda iyileşmeyi geciktirdiği ve enfeksiyona ortam hazırladığı için sigara kullanan hastalar implant tedavisi için risk grubudur.
 • Ağız hijyeni kötü olan hastalar için de aynı durum geçerlidir. İmplant tedavisi sırasında diş eti ve kemik iltihabını önlemek ve iyileştirmeyi geciktirmemek için fırçalama, gargara gibi genel ağız sağlığı hijyen kurallarına mutlaka dikkat edilmelidir.
 • Cerrahi işlemden 24 saat sonrasına kadar tükürmek, sıcak suda duş almak, bölgeyi kurcalamak, ağızda ters basınç oluşturabilecek herhangi bir eylem, çok sıcak veya çok soğuk tüketmek, alkol ve sigara tüketmek kesinlikle zararlıdır.
 • İmplantitis denen enfeksiyon hastalığını önlemek için implant üstü protezler takıldıktan sonra da bu hijyen kurallarına mutlaka dikkat edilmelidir.
 • Arayüz fırçası, diş ipi ve doğru fırçalama uygulamaları mutlaka yapılmalıdır.
 • Hekiminizin kontrol muayenelerine mutlaka gitmeli ve istenen röntgenleri çektirmelisiniz. Herhangi bir komplikasyon durumunun erken fark edilmesi çok önemlidir.

İmplant nedir, nasıl yapılır? Artık biliyorsunuz. Peki, bu tedavi avantajlı mıdır? Farklı bir bakış açısıyla inceleyelim...

İlginizi çekebilir: İmplant Fiyatları Ne Kadar?

İmplant Tedavisi Daha Avantajlı Mıdır?

İmplant Tedavisi Avantajları
İmplant Tedavisi Avantajları

Diş kayıpları köprüler, hareketli protezler ile de tedavi edilebilir. Fakat hareketli tak-çıkar protezler kimi hastalar için oldukça konforsuz ve uğraştırıcıdır. Köprüler ise komşu dişlerin kesilip küçültülerek yapılmasıyla olur. Dişiniz sağlıklı da olsa kesilip küçültülür ve doğal olarak bu da ileride oluşabilecek problemlere yol açabilir.

İmplantlar köprüler gibi komşu dişlere zarar vermez. Kimi zaman sağlıklı bir köprünün restore edemeyeceği boşluklar için hastanın implant ya da hareketli protez seçeneği kalır. İmplantlar hareketli protezler gibi bütün çeneyi kaplamazlar ve sabit seçenekleri bulunur.

Bu nedenle diş implanlarının köprülere ve hareketli protezlere kıyasla daha avantajlı olduğu söylenebilir. İmplant nedir konusu için devam edelim...

İlginizi çekebilir: Başarısız Kanal Tedavisi Belirtileri

İmplant Tedavisinde Ne Gibi Komplikasyonlar Oluşabilir?

Diş İmplantı Nasıl Yapılır?
Diş İmplantı Nasıl Yapılır?

İmplant tedavisi sırasında ve tedavi sonrasında bazı komplikasyonlar oluşabilir. Örnek vermek gerekirse:

 • Kızarıklık
 • Şişlik
 • Ağrı
 • Morarma
 • Sızı

Kimi zaman daha ciddi komplikasyonlar da oluşabilir:

 • Sinüs iltihabı
 • Sinüs Yırtılması
 • Kemik seviyesinde kayıp
 • Dudaklarda ve yüzde kalıcı uyuşma
 • Komşu dişlerde hasar
 • Sinir ve doku hasarları

İmplant nedir konusunda son olarak fiyatlara değineceğiz...

Amerika'da İmplant Neden Yasaklandı?

İmplant ile alakalı sosyal medyada çok fazla yalan haber dolaşmaktadır. Bu konuda en çok şu soru soruluyor: Amerika'da implant neden yasaklandı? Bu konu gerçek mi, yanıtlayalım...

Amerika'da implantın yasaklandığına dair herhangi bir bilgi bulunmamaktadır. Bu yanlış bilginin kaynağı ise silikon göğüs üzerinde kullanılan implantlara yapılan düzenlemelerdir. Bu nedenle Amerika'da implantın yasaklanmasıyla alakalı yalan haberlere karşı dikkatli olunuz.

İmplant nedir konusunda ayrıca fiyatlara da değinelim...

Diş İmplant Fiyatları ve Markaları

İmplant markaları dayanıklık, materyal ve garanti gibi birçok etkene bağlı olarak değişmektedir. En sık kullanılan implant markaları AlphaBio ve Nobel markalarıdır. Yerli implantlar da bulunmaktadır ve yerli diş implant fiyatları ithal markalara göre daha uygundur.

Fakat ithal implantların çoğu hayat boyu garantisi vermektedir. Yerli implantlarda böyle bir seçenek yoktur. Hayat boyu garantisi ise implantların başarısızlık durumunda maliyetsiz yenilenmesi anlamına gelmektedir.

İmplantın vida kısmı sipariş üzerine gelmektedir ve her marka için belirlenmiş fiyatları vardır. İmplant üstü protezler kliniklerin anlaşmalı olduğu laboratuvarlarda yapıldığı için fiyatta değişiklik gösterebilir. Fiyatlar hakkında bilgi almak için bizlerle iletişim kurabilirsiniz.

Öneri içerik: Florür Nedir?

Sıkça Sorulan Sorular

İmplant nedir sorusuyla bağlantılı olarak sıkça aldığımız soruların yanıtları şu şekilde:

İmplant diş ömürlük mü?

İmplant diş ömrü genel olarak 20 yıl ile 30 yıl arasında belirtebiliriz. Ancak tedavi sonrasında diş bakımını düzenli olarak gerçekleştirerek bu süre daha da uzatılabilir. Yeteri kadar bakım yapmamanız halinde diş ömrü daha da azalacaktır.

İmplant diş çürür mü?

İmplant diş tedavisi sonrasında oluşturulan dişler hiçbir şekilde çürümez. Ancak yeterli ve düzenli olarak bakım yapılmaması halinde dişlerde bazı bozulmalar meydana gelebilir.

İmplant Nedir, Nasıl Yapılır? konusunu sizlere açıkladık. Merak ettiklerinizi YORUMLAR bölümünden bizlere sorabilirsiniz.