İmplant sonrası ağrı pek çok kişi tarafından sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. İmplant yerleştirme işlemi sonrası hafif ve orta dereceli ağrılar oldukça normaldir. Ancak ağrılar çok şiddetli ve uzun süreliyse implantla ilgili farklı bir problem olabilir.

İmplant sonrası yaşanan ağrı, şişlik ve karşılaşılabilecek diğer problemleri ve bu sürecin nasıl olması gerektiğini, ne kadar süreceğini yazımızda daha detaylı inceleyelim.

İmplant Sonrası Ağrı

İmplant çeneye yerleştirilen vida şeklinde yapılardır. Bu yerleştirme sırasında diş etlerinde ve çenede bir takım deformasyonlar meydana gelebilir. Bunun sonucunda da ağrı oluşur.

İşlem sonrası ağrı genellikle birkaç gün sürebilir. Bu süreçte doktorunuzun önerdiği ağrı kesicileri kullanarak ağrıyı azaltabilirsiniz.

İmplant işlemı sonrasında ilk birkaç gün ağrılar normaldir. Sonrasında yavaş yavaş ağrılar azalır. Ancak bazı hastalarda ağrılar haftalarca sürebilir ve çok şiddetli olabilir.

Peki implant sonrası şiddetli ve anormal ağrılar ne anlamaya geliyor olabilir?

  1. İmplant sonrası enfeksiyon oluşumu,
  2. İmplant yerleştirilirken meydana gelen sinir hasarı,
  3. İmplantın uyumuyla ilgili sorunlar,

Bunların yanı sıra pek çok problem bu ağrılara sebep olabilir.

İmplant Sonrası Ağrı Neden Olur?

İmplant süreci boyunca hasta herhangi bir ağrı hissetmez. Peki implant sonrası ağrı neden olur?

İşlem sonrası ağrı tedavi sürecinde yapılan cerrahi müdahaleler sonucu oluşur. Bu ağrıya şişlik ve diş etlerinde hassasiyet de eşlik edebilir. İyileşme sürecinde bunlar oldukça olağan durumlardır.

Bunun yanı sıra işlem sonrası ağrınız çok şiddetliyse ve uzun süreli devam ediyorsa doktorunuza danışmanız tavsiye edilir.

İlginizi Çekebilir: "İmplant Nedir? Nasıl Yapılır?"

İmplant Sonrası Şişlik

İmplant sonrası şişlik de ağrı gibi sık karşılaşılan bir durumdur. İmplant vücuda yabancı olan bir materyal olduğu için vücudun uyum sağlaması birkaç günü bulabilir. Şişlik için soğuk kompres yapmak faydalı olacaktır.

İlginizi Çekebilir: "İmplant Sonrası Sigara"

İmplant Sonrası Ağrı Ne Kadar Sürer?

İmplant sonrası ağrı her hastada görülen bir durumdur. Peki implant sonrası ağrı ne kadar sürer?

İmplant sonras ağrı bazı hastalarda birkaç gün sürerken bazı kişilerde birkaç haftaya kadar sürebilir. Bunun sebebi hastaların ağız yapılarının, tedavi süreçlerinin farklı olmasıdır.

Genellikle ilk birkaç gün ağrılarınız artabilir. Bu nedenle tedavi sonrası en zor süreç ilk birkaç gündür. İlk birkaç gün atlatıldıktan sonra ağrı yavaş yavaş azalır.

İki veya daha fazla hafta süren ağrılar bir sorunun habercisi olabilir. Bu nedenle doktorunuza danışmanız tavsiye edilir.

Bunların yanı sıra hastanın tedavi sonrası iyileşmek için gösterdiği özen de bu süreci etkiler. İşlem sonrası implant sonrası ağrı için ne yapılmalı ve nasıl sağlıklı bir iyileşme süreci geçirebilirsiniz gelin detaylı olarak inceleyelim.

İlginizi Çekebilir: "İmplant Fiyatları 2024"

İmplant Sonrası Ağrı için Ne Yapılmalı?

İmplant sonrası ağrı ve iyileşme dönemi için belli noktalara dikkat etmeniz daha konforlu bir süreç geçirmenizi sağlar.

İşte İmplant Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler ve Öneriler:

  1. İmplant sonrası ağrılarınız için doktorunuzun önerdiği ağrı kesiciler dışında ilaçları tercih etmeyiniz.
  2. Özellikle iyileşme sürecinde ağız ve diş hijyenine ekstra dikkat ediniz.
  3. Şişlik olan bölgeler için soğuk kompres uygulaması yapınız.
  4. İmplant sonrası alkol ve sigaradan uzak durunuz.
  5. Dişlerinizi aşırı zorlayacak yiyecekleri yemekten kaçınınız.

İmplant Sonrası Sıkıntılar

İmplant sonrası ağrı bazı problemlerin de habercisi olabilir. Genellikle işlem sonrası ilk birkaç gün görülen şiddetli ağrılar ve sonrasında birkaç hafta devam eden hafif ağrılar normaldir. Ancak ağrılar bu sürecin sonunda azalmıyor aksine şiddetleniyorsa bir problem olabilir.

Bu gibi durumlarda direkt olarak doktorunuza danışmanız tavsiye edilir.

İmplantlar, diş ağrıları ve ağız sağlığı ile ilgili aklınıza gelen her sorun için bizimle iletişime geçerek detaylı bilgi alabilirsiniz. Diş kontrolünüz veya dişlerinizdeki problemlerin tespiti için de ücretsiz muayene hizmetimizden faydalanabilirsiniz.