İmplant sonrası sigara içilir mi, ne kadar süre beklenilmesi gerekir, nelere dikkat edilmelidir gibi sorular pek çok kişi tarafından merak edilir. Bu işlem sonrasında sigara tüketimi risklidir ve işlemin başarısını da olumsuz etkiler.

İmplant tedavisi öncesi ve sonrasında sigaraya belirli bir dönem ara verilmesi önerilir. Hastalar tedavi öncesi minimum 15 gün implant sonrasında ise daha uzun süre sigara içmemelidir.

Bu yazı bilgilendirme amaçlı olup tedavi ve iyileşme süreçleri kişiden kişiye değişebilir. Bu süreçleri doktorunuzun önerisine göre uygulayınız.

İmplant Sonrası Sigara

implant sonrası sigara ne zaman içilir
implant sonrası sigara ne zaman içilir

İmplant tedavisi cerrahi bir işlemdir. İşlem sonrasında ağız içerisinde kanamalar olabilir. Bu nedenle işlem öncesi ve sonrasında dikkat edilmesi gereken belli konular vardır.

Ağız ve diş sağlığına ekstra özen göstermek, doktorun önerilerine uymak, alkol ve sigaradan uzak durmak iyileşme döneminizi hızlandırır.

İmplant diş tedavisinden önce en sağlıklı olan sigarayı bırakmaktır. Eğer bırakamayacak kadar bağımlıysanız tedavi öncesi minimum 15 gün ve sonrasında birkaç ay ara vermeniz gerekir.

Bu sayede tedavi süreciniz daha başarılı olur. İyileşme dönemini de daha kolay atlatabilirsiniz.

İmplant diş tedavisi sonrasında ağız içerisinde yaralar oluşur. Bu iyileşme sürecinde de ağız sağlığına ekstra özen gösterilmesi gerekir. İmplant sonrası sigara içmek ağızda oluşan zararlı bakterileri arttırdığından iyileşmeyi olumsuz etkiler.

Ağız içerisindeki yaraların iyileşmesi vücudun iyileşme mekanizması sayesinde olur. Sigara içmek genel olarak vücut sağlığına zararlı olduğundan bu iyileşme sürecini de yavaşlatır.

İmplant Sonrası Sigara İçilirse Ne Olur?

implant-sonrasi-sigara

İmplant sonrası sigara ağız ve diş sağlığı için çok zararlıdır. Bu nedenle kullanılmaması önerilir. Peki implant sonrası sigara içilirse ne olur?

İmplant tedavisi nedeniyle ağız içerisinde cerrahi işlemler yapılır. Bu işlemler sonrasında yaralar oluşur. Bu yaraların iyileşmesi için de ağız ve diş sağlığına dikkat edilmesi gereklidir.

İmplant Sonrası Sigara İçmenin Zararları:

  • Sigara ağızdaki zararlı bakterileri arttırır.
  • Sigara genel olarak tüm vücudu etkiler ve vücudun iyileşme mekanizmasını zayıflatır.
  • İmplant sonrasında özellikle de diş eti ve kemik kaynaşma süreci oldukça önemlidir. İmplant sonrası sigara bu kaynaşma sürecini yavaşlatır.
  • İmplantın çene kemiği ile kaynaşma süreci oldukça önemlidir. Bu süreç sigara içildiğinde olumsuz şekilde etkilenir. Bunun sonucunda da implant başarı oranı düşer.
  • İmplant yapımı cerrahi bir işlemdir ve enfeksiyon ihtimali bulunur. Bu işlem sonrası sigara kullanmak da enfeksiyon riskini daha çok arttırır.
  • Sigara içmek aynı zamanda implant sonrası kanamayı da arttırır.
  • İmplant yapılan bölge hassas olduğu için sigara o bölgede tahrişe sebep olabilir.

İlginizi Çekebilir: "İmplant Nasıl Yapılıyor? 5 Aşamada Süreç Detayları"

İmplant Sonrası Sigara Kullanımı

İmplant sonrası sigara kullanımına birkaç ay ara verilmelidir. İmplant işlemi ağız içerisinde yapılan cerrahi bir işlemdir. Ağız içerisindeki nemli ortam ve yeme, içme süreçleri nedeniyle işlem sonrası iyileşme süreci uzundur.

Bu iyileşme sürecinde hastaların ağız hijyenlerine ekstra özen göstermeleri gerekir. Sigara kullanımı ve özensiz ağız hijyeni gibi sebeplerden diş etinde iltihaplanmalar ve çeşitli diş eti hastalıkları meydana gelebilir.

İmplant sonrası şişlik oluşması da buna bağlı olabilir.

İlginizi Çekebilir: "Farklı İmplant Çeşitleri ve Uygulamaları"

İmplant Sonrası Şişlik

implant-sonrasi-sigara

İmplant sonrası şişlik pek çok farklı sebepten meydana gelebilir. İlk günlerde bu şişlik ve buna eşlik eden ağrı normaldir. Ancak şişlik artmaya devam ediyorsa ve ağrı da şiddetleniyorsa doktorunuzla görüşmeniz tavsiye edilir.

İmplant sonrası sigara kullanımı da ağız sağlığınızı negatif etkileyeceğinden diş etlerinde ekstra hassasiyete ve şişliklere sebep olur. Bu da sizin iyileşme sürecinizi negatif etkiler.

İmplant Sonrası Sigara İçmek

İmplant sonrası sigara içmek hem vücut sağlığını olumsuz etkileyerek iyileşme sürecini yavaşlatır hem de ağızda bakteri oluşumunu arttırır.

Sigara içen kişilerde kan dolaşımı olumsuz etkilenir ve bu da vücudun iyileşme mekanizmasını etkiler. Sigara içen kişilerin iyileşme dönemi hem daha uzun hem da daha zor geçebilir.

İmplant sonrası sigara için daha doğru bilgiyi diş hekiminizden alabilirsiniz. Diş hekiminin önerdiği süreç boyunca sigara kullanmamanız ağız sağlığınız ve iyileşme süreciniz için önemlidir.

Ağız ve diş sağlığı ile ilgili aklınıza takılan başka sorular varsa bizimle iletişime geçebilirsiniz. Hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için sayfamızı ziyaret edebilir, diş problemleriniz için kliniğimize gelerek ücretsiz muayene hizmetimizden faydalanabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: "Hizmetlerimiz"