İnley ve onley dolgu, dişte oluşan hasarın dolgu ile tedavi edilemeyeceği durumlarda uygulanan alternatif tedavi yöntemidir. Standart dolgular daha küçük diş çürüklerinin tedavisinde uygulanırken inley-onley dolgular ileri seviye diş çürüklerinde tercih edilir. Bu dolgular, dişin ölçüsü alındıktan sonra laboratuvar ortamında hastaya özel olarak üretilir ve diş yapısına uyum sağlar.

Estetik açıdan normal dişten farkı olmayan inley ve onlar dolgular sayesinde diş kaybı önlenir ve diş hasarı ortadan kaldırılır. Hastanın ağız ve diş yapısına uygun olarak üretildikleri için tek bir diş hekimi randevusunda hemen uygulanmazlar. Dolguların belirli bir hazırlık sürecinden geçmesi gerekir.

İnley ve Onley Dolgu Arasındaki Farklar Nelerdir?

inley onley nedir
inley onley nedir

İnley ve onley dolgulardan hangisinin uygulanacağı, dişteki çürüğün bıraktığı hasara göre değişiklik gösterir:

 • İnley Dolgu: Dişin tepeciklerini içine almayan diş hasarları için uygulanan dolgu yöntemidir. Dişteki çürükler normal koşullarda dolgu ile tedavi edilebilecek seviyededir. Ancak, estetik görüntüsü ve diş ile olan doğal uyumu nedeniyle inley dolgular daha sık tercih edilir. Avantajları, normal dolgu tedavilere göre daha fazladır.
 • Onley Dolgu: Normal dolgu ile kuron tedavisi arasında onley dolgu tedavisi tercih edilebilir. Bu durumda diş çürüğü, ne klasik dolgunun tedavi edebileceği kadar küçük ne de kaplama ihtiyaç duyacak kadar büyüktür. Kuron tedavisinde olduğu gibi dişin küçültülmesine gerek kalmaz. Hasta, bu dolgu tedavisi sayesinde rahatlıkla ısırma ve çiğneme yapabilir. Onley dolgu, inley dolgulara göre ebat olarak daha büyüktür.

Inley ve Onley Dolgu Nasıl Yapılır?

İnley ve onley dolgu yapımı kuron yapımına son derece benzese de, dişin küçültülmesine ve şeklinin bozulmasına ihtiyaç duyulmadan hazırlanır. Burada asıl amaç, dişin doğal yapısını koruyarak hasarı gidermektir. İnley-onley dolgu tedavi prosedürü şu şekildedir;

 1. Dolgunun yapılacağı diş bölgesi lokal anestezi ile uyuşturulur. Bu sayede işlem sırasında hasta herhangi bir ağrı hissetmez.
 2. Ardından dişteki çürükler geleneksel dolgu tedavisinde olduğu gibi temizlenir.
 3. Inley-onley dolgunun hazırlanabilmesi için dişin ölçüsü alınır. Dişe uygun porselen dolgunun hazırlanması için alınan ölçü laboratuvara gönderilir.
 4. Dolgu laboratuvarda özel olarak hazırlanırken hasta rahatsızlık hissetmesin diye dişe geçici dolgu uygulanır.
 5. Hastanın diş rengine ve diş yapısına uygun dolgu hazırlandıktan sonra 2. randevuda kalıcı dolgular dişe yerleştirilir. Kimi durumlarda tedavi tek seansta da tamamlanabilir.

Bu dolgular dişin anatomik yapısına uygundur ve uzun süreler kullanılabilmektedir. Estetik açıdan normal dişlerden farkları yoktur.

Inley-Onley Dolgu Avantajları Nelerdir?

inley onley dolgu
inley onley dolgu
 • Inley ve onley dolgu porselenden üretildiği için estetik olarak doğal diş ile uyumludur.
 • Dişler düzenli fırçalandığında ve diş ipi kullanıldığında uzun yıllar deforme olmaz. Uzun ömürlüdür.
 • Aşınma ve renklenme ihtimali son derece düşüktür.
 • Klasik dolguların ulaşamayacağı alanları doldurabilir. Bu sayede dişteki hasar daha etkili bir şekilde tedavi edilir.
 • Sağlam diş dokusu korunur. Yalnızca hasar gören bölge iyileştirilir.

Doğru ağız bakımı için diş ipi nasıl kullanılır öğrenebilirsiniz.

Inley-Onley Dolgu Fiyatları

2023 yılı Ağız Diş Sağlığı Muayene ve Tedavi Ücret Tarifesine göre inley ve onley dolgu fiyatları şu şekildedir;

Dolgu TipiKDV Hariç Fiyat%10 KDV Dahil Fiyat
Bir Yüzlü Seramik İnley Dolgu4.296,30 TL4.640,00 TL
İki Yüzlü Seramik İnley Dolgu5.078,70 TL5.485,00 TL
Üç Yüzlü Seramik İnley Dolgu5.462,96 TL5.900,00 TL
Onley Dolgu2.092,59 TL2.260,00 TL
Seramik Onley5.347,22 TL5.775,00 TL
İnley-Onley Dolgu Fiyatları