Yarım damak kancalı diş protezi tedavisi eksik dişleri olan hastalar için kullanılır. Bazı özel durumlarda tercih edilen bir tedavi türüdür. 

Kancalı diş protezi; kolay kullanımı, temizlenmeye elverişli olması gibi avantajlara sahiptir. Hastalar tarafından protez çıkarılarak kolayca bakımı yapılabilir.

Kancalı diş protezi çeşitleri nelerdir, nasıl uygulanır gelin yazımızda hepsini cevaplayalım. Keyifli okumalar!

Yarım Damak Kancalı Diş Protezi Nedir?

Yarım Damak Kancalı Diş Protezi
Yarım Damak Kancalı Diş Protezi

Yarım damak kancalı diş protezi, dişlerin kaybedilmesinde ya da diş etlerinin zarar görmesi durumunda kullanılan tedavi türlerinden birisidir. Kancalı diş protezi "parsiyel protez" olarak da adlandırılır.

Sabit köprü protezi yapılırken dişin sayısı yeterli olmadığında kancalı diş protezi kullanılır. Yapılan protez, dişin olmadığı kısmın önündeki dişe kanca ile tutturulur. Parsiyel protezler metal kancalar ile dişe tutturulur ve önündeki dişten destek alarak bir bağlantı oluşturulur. 

Bu protez metal kancaları olması sebebiyle ilk kullanımda rahatsız edici olabilir. Zamanla ve düzenli kullanımda kişilerde ağız içerisindeki doğal bir parça gibi olacaktır.

Yarım damak kancalı diş protezi sürekli takılı olan sabit protezler gibi değildir. Takılıp çıkarılabilen bu diş protezi sabit olanlarla kıyaslandığında pek çok avantaja sahiptir.

Şimdi de bu tedavi kimlere uygulanır ve tedavi ne kadar sürer yazımızda bakalım!

Kancalı Diş Protezi Kimlere Yapılır?

 • Dişlerini kaybetmiş olan kişilere, 
 • İmplant tedavisi yapılamayan kişilere,
 • Sabit köprü diş protezi yapılamayan kişilere kancalı diş protezi tedavisi uygulanır.

Kancalı Diş Protez Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Yarım damak kancalı diş protezinin yapımı genel olarak 5 seans sürer. Diş hekimi tarafından diş röntgenine ve ağız, çene yapısına bakıldıktan sonra kancalı diş protezi hasta için uygunsa yapılır. Bu diş protezinin tedavisi de yaklaşık olarak 2 hafta sürer. 

Bu süreçler tedavilerin çoğunluğuna bakılarak verilmiştir. Her hastanın ağız ve diş yapısında farklılıklar olduğu için bu süreçler de farklılık gösterebilir. Bu nedenle süreci en iyi ve doğru şekilde belirlemek için diş hekiminize danışmalısınız.

Kancalı Diş Protezi Nasıl Çıkarılır?

Yarım Damak Kancalı Diş Protezi

Kancalı diş protezi diğer diş protezlerine göre daha farklıdır. Takılıp çıkarılabilen bir diş protezi olduğu için sabit olanlara göre kişilere çeşitli yönlerden avantaj sağlayabilir. Çıkarılabilen bu protezin temizliği de oldukça kolaydır.

Peki kancalı diş protezi nasıl çıkarılır gelin anlatalım. 

Kancalı diş protezinin çıkarılması da geri yerine takılması da oldukça basittir. Bu diş protezi ilk yapıldığı zaman daha sıkı bir durumda olduğu için biraz zor çıkabilir. Ancak diş protezi kullanıldıkça daha esnek olacaktır.

Alt dişlerde takılı olan protezi çıkarmak için başparmaklar ile hafif bir baskı yapılarak yukarı doğru çekilir. Üst dişlerdeki protezleri çıkarmak için ise işaret parmakları kullanılarak hafif bir baskı ile aşağı doğru çekilerek çıkartılır.

Takıp çıkarma işlemi için herhangi bir aparat kullanmaya gerek yoktur. 

Yarım Damak Kancalı Diş Protezi Avantajları 

Kancalı diş protezi eksik olan dişlerde kullanılan bir tedavidir. Kalıcı ve sabit olarak yapılan protezlerden farklı olarak yapılan bu protez çıkarılıp takılabilir.

Bu takıp çıkarma işlemi bazı kişilerin gözünü korkutabilir. Bu nedenle de kancalı diş kullanışlı mı diye merak edilir. 

Gelin bu tedavinin avantajlarına birlikte bakalım.

Kancalı Diş Protezi Avantajları:

 • Diş eksikliği olduğunda kancalı diş protezi uygulanarak diş görünümü düzenlenir. 
 • Dişlerde estetik bir görünüm sağlanır. 
 • Diş protezi çıkarılıp takılabildiği için temizlenmesi oldukça kolaydır. 
 • Bu diş protezi yapılırken ağızdaki dişlerin çekilmesine gerek yoktur. 
 • Diş protezinde bir sorun olduğunda tamiri bir iki gün içerisinde yapılabilir.
 • Ağızda boş olan dişlerin yerine yapıldığı için yemek yerken oluşan ağrıları da ortadan kaldırır.  

Diş protezleri hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için "Diş Protezi Nedir? Nasıl Yapılır?" başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Öneri İçerik: "Diş Protezi Nedir? Nasıl Yapılır?"

Yarım Damak Kancalı Diş Protezi Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Yarım Damak Kancalı Diş Protezi

Her tedavide olduğu gibi diş protezi tedavisinde de dikkat edilmesi gereken durumları vardır. Peki bu durumlar nelerdir gelin bunlardan bahsedelim. 

Kancalı Diş Protezi Kullanımı:

 1. Kancalı diş protezini kullanan kişiler günde iki kere diş protezlerini temizlemelidir. Ağız hijyenine dikkat edilmezse diş protezinde problemler ortaya çıkabilir. 
 2. Bu diş protezini kullanan kişiler ilk önce bunları temizlemek için dikkatlice çıkarmalıdır
 3. Ağızdan çıkarılan diş protezlerinin ılık su olan bir bardağın içine konması gereklidir. Diş protezleri su içine konmaz ise kuruyabilir bu da diş protezine zarar verir. 
 4. Protezi temizlerken sıcak su kullanılmamalıdır. Sıcak su proteze zarar verir. Ilık bir su ile temizlenmesi gerekir. 
 5. Diş protezi temizlenirken sert bir fırça ile temizlemek uygun değildir. Yumuşak bir diş fırçası ile temizlenmelidir. 
 6. Diş protezinin zarar görmemesi için kancalı olan kısma çok fazla temas edilmeden temizlenmesi gerekir. 
 7. Diş protezi özel tabletler ve diş macunu ile temizlenebilir. 

Bu diş protezi, uzun süreli kullanıma dayanıklı olarak yapılır. Ancak yukarıda bahsettiğimiz dikkat edilmesi gereken durumlar uygulanmadığında diş protezi hasar görebilir.

Bu durum diş protezinin ömrünü kısaltır. Diş protezinizi kullanırken belirttiğimiz noktalara dikkat ettiğinizde protezi hem uzun ömürlü hem de sağlıklı bir şekilde kullanabilirsiniz.  

Bu yazımızda kancalı diş protezi nedir konusunu detaylıca ele aldık. Bu tedavi yöntemlerinin size uygulanabilmesi için diş hekiminizden randevu alarak muayene olmanız size uygun tedavinin sağlanması için önemlidir. Diş hekiminiz en iyi tedavi seçeneğini sizler için oluşturur. 

Dişleriniz ile ilgili her türlü problem için bizimle iletişime geçebilir, ücretsiz ilk muayene fırsatından yararlanabilirsiniz. Hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. 

Detaylı bilgi için TIKLAYIN: "Hizmetlerimiz"