Kaplama diş ağrısı ilk günlerde ve belli şiddetlerde normal kabul edilir. Ancak bazı durumlarda ağrı günlerce geçmez ve çok şiddetlidir. Bu durumda diş hekimine başvurmanız gerekebilir.

Özellikle ilk günler ağrı ve hassasiyet oldukça normaldir. İlerleyen zamanlarda ağrınız geçmiyor aksine şiddetleniyorsa bir problemin habercisi olabilir.

Gelin yazımızda kaplama diş ağrısı hangi noktada bir problemin habercisidir inceleyelim!

Kaplama Diş Ağrısı Neden Olur?

kaplama diş ağrısı

Kaplama yapılan dişlerde ağrı ve rahatsızlık hissi pek çok sebepten kaynaklanabilir. Bu durum birkaç gün içerisinde kendiliğinden azalır. Birkaç hafta içerisinde de ağrı tamamen geçecektir.

Ağrı geçmiyorsa ve artıyorsa bunun farklı sebepleri olabilir. Gelin bu sebeplere daha yakından bakalım.

İşte Kaplama Diş Ağrısının 6 Sebebi:

  1. İşlemden kaynaklanan ağrı,
  2. Geçici kaplamadan kaynaklanan ağrı,
  3. Hastanın diş yapısı,
  4. Dişte çatlamalar oluşması,
  5. Diş etinde çeşitli problemler olması,
  6. Yanlış boyutlandırma,

Tüm bu sebepler kaplama dişlerinizde ağrıya neden olabilir. Gelin şimdi de bu sebepleri daha detaylı inceleyelim.

İşlemden Kaynaklanan Ağrı

Kaplama işlemi sırasında diş hekimin dişi hazırlaması gerekir. Bu hazırlama işleminde dişin üst kısmı temizlenir ve bu sırada dişte hassasiyet oluşabilir. Özellikle dişlerin sinirine yaklaşılırsa şiddetli ağrılar oluşabilir.

Geçici Kaplamadan Kaynaklanan Ağrı

Kaplama işleminde dişin üst kısmı hazırlanır ve temizlenir. Bu işlem sonrasında asıl kaplama hemen yerleştirilemeyebilir. Bu durumda geçici kaplama kullanılır. Geçici kaplamalar da bazı kişiler de hassasiyet ve rahatsızlık uyandırabilir.

Diş hekiminize bu probleminizi anlattığınızda problemin ana sebebini daha detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz. Bunun sonucunda geçici kaplama değiştirebilir, kaldırılabilir veya hassasiyet yaşanan bölge düzenlenebilir.

Hastanın Diş Yapısı

Dişin yapısı bazı durumlarda ağrıya sebep olabilir. Eğer hastanın dişinin iç kısmında enfeksiyon varsa şiddetli ağrılara sebep olabilir. Bu kaplama altında çürük oluşmasına ve bu çürüğün ilerlemesine neden olur.

Yine böyle bir durumda da hızlı bir şekilde diş hekimine danışılmalıdır. Diş hekiminiz çürükler ve enfeksiyonlar için gereken müdahaleleri yapacaktır.

Dişte Çatlakların Oluşması

Kaplama yapılırken bazı hastalarda kırık ve çatlak oluşabilir. Bunun sonucunda da ağrılar görülebilir. Bu durumda diş hekimine hızlı bir şekilde başvurmanız önerilir. Kırıklarda ve çatlaklarda çürük oluşumu görülebilir.

Diş Etinde Problemler

Hastanın diş etleri hassassa veya öncesinden diş etlerinde bir problem varsa kaplama bu durumu tetikleyebilir. Diş eti iltihabı, çekilmeleri ağrıya sebep olabilir.

Diş iltihapları ve çekilmeleri için diş hekiminiz size uygun tedaviyi uygulayacaktır. Özellikle diş iltihaplarında hekimin reçete ettiği antibiyotikler kullanılır.

Diş eti problemleri hakkında daha detaylı bilgi almak için diğer yazılarımızı da okuyabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: “Diş Eti İltihabı Nedir?| Diş Eti İltihabı 9 Belirtisi!”

Yanlış Boyutlandırma

Kaplama yapılan dişin şekli ve boyutlandırılması doğru ayarlanmazsa bu da ağrıya sebep olabilir. Bu durumda hastanın tekrar diş hekimine başvurması gerekir.

Diş hekimi dişin tekrar boyutlandırılması ve kaplama ile tam bir uyum sağlaması için çeşitli uygulamalar yapacaktır. Sonrasında dişlerinizdeki ağrı ve rahatsızlık hissi geçecektir.

Kaplama dişlerinizde bu sebeplerden dolayı ağrılar meydana gelebilir. Ağrılarınız ilk gününde problem teşkil etmese de ilerleyen dönemlerde devam ediyorsa hekime danışmalısınız.

Kaplama Diş Ağrısı

kaplama diş ağrısı

Kaplama yapılan dişler ilk zamanlar oldukça hassas olur. Bunun sebebi ise dişlere uygulanan temizleme ve düzeltme işlemidir. Dişler bu işlem sırasında hassaslaşabilir.

Kaplama yapılmadan önce diş yüzeyinin düzenlenmesi, kaplamaya hazır hale getirilmesi gerekir. Bu işlem de dişlerde ağrıya, hassasiyete sebep olabilir.

İşlem sonrasında hasta hem diş etlerinde hem de dişlerinde ağrı, rahatsızlık hissi fark edebilir. Bu tamamen normaldir. Zamanla hem hassasiyet hem de ağrı azalır ve hasta rahatlar. Hastanın diş hekiminin verdiği tavsiyeleri de uygulaması bu noktada ağrılarının da daha hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlar.

Ancak diş kaplamasından sonra ağrı geçmiyor tam tersine şiddetleniyorsa bir problem olduğu anlamına gelebilir. Bu nedenle kaplama sonrasında dikkatli olmak gerekir. Doktorunuzun önerilerini dikkate almak ve ağız hijyeninize ekstra özen göstermek bu dönemde sizin için faydalı olacaktır.

Kaplama Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

kaplama diş ağrısı

Kaplama diş ağrısı nasıl geçer işlem sonrası hastaların en çok merak ettiği soruların başında gelir. Bunun için doktorunuzun önerdiği ilaçları kullanabilirsiniz.

Kaplama diş ağrısını geçirmek için bir diğer yöntem de soğuk kompres uygulamasıdır. Bu uygulama sayesinde hem şişlik varsa azalacaktır hem de ağrınız azalacaktır.

Bunların yanı sıra alacağınız bazı önlemler ile ağrının şiddetlenmesini önleyebilirsiniz.

Bu önlemleri;

  • Aşırı sıcak ve soğuk yiyeceklerden kaçınma,
  • Sert yiyecekler yerine yumuşak gıdalar tüketme,
  • Dişlerinizi temizlerken ekstra hassas davranma olarak sıralayabiliriz.

Diş kaplamaları hakkında daha detaylı bilgi almak için diğer yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

TIKLAYIN: "En İyi Diş Kaplaması Hangisi? | Seçimde 8 Önemli Kriter!"

Kaplama Diş Ağrısı Ne Kadar Sürer?

Kaplama işlemi sonrası diş ağrıları başlayabilir. Bu oldukça normal bir durumdur. Ağrılar birkaç gün ile birkaç hafta arasında değişebilir.

Bu süre içerisinde dişlerinize ekstra özenli davranmanız, aşırı sıcak ve soğuk yiyeceklerden kaçınmanız önerilir. Ayrıca sert yiyecekler yerine yumuşak ve sıvı gıdalar tüketmeniz dişleriniz için daha iyi olacaktır.

Ağrı ve hassasiyet kaplama işleminde dişin ne kadar hazırlandığına, dişlerinizin hassasiyetine ve işlem sonrasında dişlerinize gösterdiğiniz özene göre değişiklik gösterir.

Peki hangi durumda endişe etmelisiniz ve kaplama diş ağrısı ne zaman tehlikelidir? Gelin açıklayalım!

Kaplama Diş Ağrısı Ne Zaman Tehlikelidir?

Kaplama diş ağrısı ilk birkaç gün hatta birkaç hafta oldukça normaldir. Bu ağrı zamanla azalır ve tamamen geçer.

Dişlerinizdeki ağrı zamanla azalmıyor, şiddetleniyor ve geçmiyorsa bir problem olduğu anlamına gelebilir. Özellikle birkaç haftayı geçen ağrılarda diş hekiminizle görüşmeniz tavsiye edilir.

Kaplamanın Altındaki Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

diş kaplama ağrısı

Kaplamanın altındaki diş ağrısına ne iyi gelir kısaca özetleyelim.

Kaplama altındaki dişlerinizin ağrısı için soğuk kompres, gargara ve ağrı kesici ilaçları kullanabilirsiniz. Ağrınız azalmıyor zamanla daha da şiddetleniyorsa diş hekiminizi bilgilendirebilirsiniz. Diş hekimizin tedavi başından beri size önerdiği

Şiddetli ağrılar kaplamada bir hata olduğunu veya dişte bir problem oluştuğunu gösterebilir. Bu nedenle ihmal edilmemelidir.

Diş Kesiminden Sonra Ağrı Ne Zaman Geçer?

Diş kesimi kaplama gibi işlemler öncesinde dişleri hazırlamak için yapılabilir. Bu durum dişlerde bir miktar ağrı ve hassasiyete sebep olabilir. Diş kesimi sonrası şiddetli ağrı ne zaman geçer merak ediyorsanız bu durum kişiden kişiye değişkenlik gösterir.

Dişlerinizin hassasiyet derecesi, kaplama için ne kadar kesim yapıldığı ve birçok etken ağrının süresini etkileyebilir. Genel bir süre verecek olursak bu ağrıların en geç birkaç haftada azalarak geçmesi öngörülür.

Bzimle İletişime Geçin!

Kaplama Diş Ağrısı

Yazımızda kaplama diş ağrısı neden olur ve ne zaman tehlikelidir detaylı bir şekilde inceledik. Ağız ve diş sağlığı ile ilgili daha fazla yazı için bloğumuza göz atabilirsiniz. Dişleriniz hakkında aklınıza takılan herhangi bir soru için bizimle de iletişime geçebilirsiniz.

Dişlerinizle ilgili yaşadığınız herhangi bir problemde kliniğimizi ziyaret edebilir, ücretsiz ilk muayene kampanyamızdan faydalanabilirsiniz.

Hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi için,

TIKLAYIN: "HİZMETLERİMİZ"