Kırık dişler, tedavi edilmedikleri durumda çok daha büyük sorunlara neden olan travma yaralanmalarıdır. Bu nedenle kırık diş tedavisine erkenden başlamak ağız ve diş sağlığı için son derece önemlidir. Kırılan dişler, hem estetik hem de fonksiyonel açıdan kişiyi rahatsız edebilmekte ve gündelik yaşantısını etkileyebilmektedir.

Kırık diş, birden fazla yöntem ile tedavi edilebilir. Hangi yöntem ile tedavinin uygulanacağı hastanın durumu ve beklentileri göz önünde bulundurularak kararlaştırılır. Kırık diş için doğru tedavi yöntemini belirlemek ve uygulamak uzman bir hekime danışmaktan geçmektedir.

Diş Kırılması Çeşitleri Nelerdir?

Dişler, farklı pek çok sebepten dolayı kırılabilir. Dişin hangi sebeple ve hangi boyutta kırıldığını belirlemek uygulanacak tedavi yöntemini de değiştirmektedir. Bu nedenle dişin neden kırıldığını saptamak sağlıklı bir sonuç için önem taşımaktadır. Diş hekiminiz, durumunuzu titizlikle değerlendirecek ve en doğru tedavi yöntemine karar verecektir.

En yaygın diş kırılması çeşitlerini şöyle sıralayabiliriz;

 • Küçük kırıklar: Dişin yalnızca küçük bir parçası kırılır. Bu tür kırıklar sonrasında hasta genellikle ağrı hissetmez, ancak dişin görünümü değişir. Bu durum da hastayı rahatsız eder. Küçük kırıklar genellikle kaplama ya da lamine gibi kozmetik diş hekimliği uygulamaları ile tedavi edilmektedir.
 • Büyük kırıklar: Dişin büyük bir parçası kırılır. Hasta ağrı hissedebilir ve diş fonksiyonu etkilenebilir. Kırığın boyutuna bağlı olarak restoratif diş tedavisi ya da diş çekimi gerekebilir.
 • Çatlak oluşumu: Dişte ağrı oluşturmayacak ve dişin işlevselliğini etkilemeyecek şekilde küçük çatlaklar oluşur. Bu küçük çatlaklar tedavi edilmezlerse zaman içerisinde derinleşir. Bu aşamadan sonra diş daha ciddi zarar görmeye başlar.
 • Diş kökünde kırık: Bu tür kırıklar meydana geldiğinde dişin yüzeyinde herhangi bir değişim meydana gelmez. Kırık, diş etinin altında yer alacak şekilde diş köküne doğru ilerler. Diş kökünde kırık oluştuğunda çoğu zaman dişin çekilmesi ve oluşan boşluğa diş implantı yapılması gerekmektedir.
 • Diş etinin altında oluşan kırıklar: Bu kırıklar direkt olarak diş kökünde başlar ve diş çevresindeki kemik dokusuna yayılır. Bu tip kırılmalar ağrıya neden olur. Dişin çekilmesi, ardından implant tedavisine başlanması gerekir.

Dişler Neden Kırılır?

kırık diş tedavisi
kırık diş tedavisi

Diş kırılması çeşitleri gibi dişlerin neden kırıldığı da önemli ve birbirinden farklıdır. Diş kırılması nedenleri şu şekilde özetlenebilir;

 1. Travma: Dişler, kaza ya da düşme gibi travmatik etkilere maruz kaldığında kırılabilir. Diş, doğrudan gelen darbe veya aşırı kuvvet uygulanması sonucunda kırılabilir.
 2. Bruksizm (Diş sıkma): Gece ya da gündüz diş sıkma/gıcırdatmadan kaynaklı dişler birbirine baskı uygular. Bu baskı sonucunda dişlerde kırılmalar meydana gelebilir.
 3. Çürük: Dişte oluşan çürükler tedavi edilmediklerinde zaman içerisinde diş minesine zarar verir. Zayıflayan diş minesi sonucunda dişler kırılmaya yatkın hale gelir.
 4. Genetik: Kimi bireylerin dişleri genetik faktörlerden dolayı daha zayıf/incedir. Bundan kaynaklı dişleri daha kolay kırılabilir.
 5. Düzensiz ağız bakımı: Dişler düzenli fırçalanmadığında ya da diş ipi kullanılmadığında, ağızda üreyen bakteriler diş eti hastalıklarına neden olur. Bunun sonucunda dişler zayıflamaya ve daha kolay kırılmaya başlar.
 6. Kötü beslenme alışkanlığı: Çok sık şekerli ve asitli yiyecek-içecek tüketmek diş sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Bu tarz yiyecekler, diş minesini aşındırır ve diş kırılması riskini arttırır.

Doğru ağız bakımı için okuyunuz: Diş İpi Nasıl Kullanılır?

Kırık Diş Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kırık dişler, pek çok insanın karşılaşabileceği yaygın sorunlardan bir tanesidir. Kırılan dişler ağrıya, enfeksiyona ve estetik sorunlara neden olabilir. Bu nedenle en kısa sürede tedavi edilmeleri en doğru olanıdır.

Günümüzde, kırık diş tedavisi için birçok seçenek mevcuttur. Bundan dolayı hastanın durumuna göre en uygun tedavi yöntemine diş hekimi tarafından karar verilebilir. Kırık diş tedavisi, dişteki ağrının giderilmesi, estetik görünümün iyileştirilmesi ve diş fonksiyonunun geri kazanılması açısından son derece önemlidir. Yaygın olarak başvurulan kırık diş tedavisi yöntemleri şunlardır;

Dolgu / Bonding

Özellikle ön dişlerde oluşan diş kırıkları diş dolgusu / kompozit bonding yöntemi ile tedavi edilebilir. Bonding işleminde diş rengine uygun bir kompozit reçine seçilir. Bu reçine ile dişlere şekil verilir, dolgu yapılır ve kırılan bölge kapatılır. Böylece kırılan diş kısa süre içerisinde tedavi edilir.  

Kanal

Kırılan dişin diş köküne zarar vermesi ya da enfeksiyona yol açması durumunda kanal tedavisine başvurulur. Kanal tedavisi direkt olarak diş kırığını tedavi etmez. Ancak, diş kırığından kaynaklı oluşan ve oluşabilecek sorunları ortadan kaldırır.

Kanal tedavisi sırasında bölgedeki iltihap temizlenir ve kök kanalları yeniden şekillendirilir. Bu sayede durum daha da kötüleşmeden ve diş kaybı yaşanmadan problem ortadan kaldırılır.

Lamine Veneer

kırık diş tedavisi
kırık diş tedavisi

Lamine veneer, dişlerin yalnızca ön yüzeyine yerleştirilen yaprak porselen kaplamalardır. Diş kırıklarını tedavi etmenin en ağrısız yollarından bir tanesidir. Özellikle ön dişinde kırık olan bireyler bu tedavi yöntemini sıklıkla tercih eder.

Lamine veneer tedavisinde, alınan diş ölçüsü laboratuvara gönderilir ve hasta için özel olarak yaprak kaplama hazırlanır. Bu kaplamaları normal dişten ayırt etmek neredeyse imkansızdır. Lamine kaplamalar doğal diş dokusu ile uyumludur. Bu neden düzenli ağız bakımı sağlandığında uzun yıllar kullanılabilir.

Kaplama

Diş kırılma vakalarında en çok başvurulan bir diğer tedavi yöntemi ise kaplamadır. Bu tedavide hastanın kırılan dişi tıraşlanır/küçültülür. Diş ölçüsü alınarak laboratuvarda hasta için özel hazırlanan kuronlar, tıraşlanan dişin etrafını tamamen saracak şekilde yerleştirilir. Kuron tedavisi sayesinde diş kırığı tedavi edilir, dişte çürük varsa temizlenir ve diş rengi eşitlenir. Bir ya da birden fazla kırılan diş için başvurulan yaygın tedaviler arasındadır.

Okuyabilirsiniz: Porselen Diş Kaplama

Kırık diş tedavisi, kırığın çeşidine ve büyüklüğüne göre değişiklik göstermektedir. Bu nedenle doğru tedaviyi belirlemek ileride meydana gelecek sorunları önceden ortadan kaldırmak ve hastaya sağlıklı dişler sağlamak açısından önem taşımaktadır. Kırık diş tedavisi, kliniğimizde uzman hekimler tarafından planlanır ve uygulanır. Bizlerle iletişime geçerek tedavi hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Diş kırıldıktan sonra ne yapılmalı?

Dişiniz kırıldığında, kırılan parçaları bulabiliyorsanız temiz bir kap içine koyarak diş hekiminize götürmelisiniz. Buna ek olarak, kırılan diş bölgesini ılık su ile temizlemelisiniz. Travma sonucu diş kırığı oluştuysa bölgeye buz uygulamalısınız. Bu şekilde şişlik ve kızarıklık hafifleyecektir.

Kırılan diş düzelir mi?

Evet. Dişin neden ve hangi boyutlarda kırıldığı belirlendiğinde hastaya uygun bir tedavi planı çıkarılır ve diş kırığı tedavi edilir.

Kırık diş yapılmazsa ne olur?

Diş kırıkları, başta zararsız gibi görünse de tedavi edilmediklerinde diş kayıplarına kadar ciddi problemlere neden olurlar. Kırık dişin etrafında bakteri oluşumu artar. Bu durum sonucu diş apsesi ya da enfeksiyon oluşur. Buna ek olarak, kırık dişler zaman içerisinde sinirlere ulaşabilir ve kanal tedavisi gerektirebilir.