İnsanlar çürümüş dişlerini ya da kaybetmiş oldukları dişleri için implant tedavisine başvururlar. Farklı implant tedavilerini araştırırlar. Bu yazımızda da insanların merak ettiği bir implant türü olan kök hücre implant prf prp nedir sorusunu araştırdık.

Diş implantları genel olarak kaybedilmiş olan dişlerin ya da hasar almış, çürümüş olan dişlerin yerine yapılan bir tedavi türüdür. Diş implantı öncesinde diş hekiminiz tarafından kontrole alınarak detaylı şekilde muayene olmanız gerekir.

Kök Hücre İmplant Nedir?

Kök hücre implant nedir sorusu diş sorunu yaşayan hastaların sıklıkla araştırdığı bir konudur. Diş implantı kaybedilmiş olan dişlerin yerine yapılır. Diş implant tedavisinde en büyük sorunlardan birisi de çene kemiğinin olmamasıdır.

İmplant yuvasını oluşturacak yeterli kemik bulunmaması bu işlemi zorlaştırır. Bu durumda da implant olarak kemik ile ilgili işlem yapılırken daha başarılı olması için kök hücre implant tercih edilir. 

Kişinin kanında kök hücresi vazifesi gören elementler vardır. Bu kök hücreler vücuttaki tüm dokuların yapı taşını oluşturur. Kök hücreler kişinin kendi kanından elde edildiği için doğal bir iyileştiricidir. Bir hasar ya da yaranın iyileşme sürecini de hızlandırır. 

PRF olarak kısaltılmış olan platelet rich plasma, trombosit hücrelerinden elde edilmiş kan plazmasıdır. Trombosit hücreleri kanın pıhtılaşmasını sağlayan, hastanın vücudundaki hasarlı dokuları onaran ve içerisinde de büyüme faktörleri bulunduran hücrelerdir.

Kök hücre tedavisi olan PRF uygulamasındaki amaç hızlı iyileşmeyi sağlamaktır. PRF içerisinde çok fazla sayıda büyüme faktörü olan hücreleri bulundurduğu için kan dolaşımı yoluyla hastanın yaralı ve hasarlı bölgesine ulaştırılı. Bu sayede hızlı bir şekilde dokunun iyileşmesi sağlanır.

Tüm implant çeşitleri hakkında bilgi almak için "Farklı İmplant Çeşitleri ve Uygulamaları" başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: "Farklı İmplant Çeşitleri ve Uygulamaları"

Kök Hücre İmplant Nasıl Yapılır?

Kök hücre implant nasıl yapılır süreçleri nelerdir sorusu da sıklıkla karşılaştığımız bir sorudur. Bu tedavi diğer diş implant tedavilerine göre daha doğal bir tedavidir. Kök hücre implant tedavisinin nasıl yapıldığını maddeler halinde sıralayalım. 

İşte tedavi aşamaları:

 • Öncelikle PRF kan hücresi yaratmak için hastadan kan alınır. 
 • Tüpe alınan kan özel bir medikal santrifüj makinesiyle trombosit konsantrasyonu haline dönüştürülür.
 • Trombosit konsantrasyonundan beyaz kan hücreleri ve kan damarı büyütücü etken maddeleri açısından zengin zarlar üretilir. 
 • Bu üretilmiş olan zarlar hastanın iyileşmesi gereken bölgeye konulur. 

Kök Hücre İmplant Kimlere Yapılabilir?

Bir alt başlığımız olan kök hücre implant kimlere yapılabilir sorusunu cevaplandıralım. Bu tedavi diş eksikliği ve diş hasarı yaşayan hastalar tarafından tercih edilir. Bu tedavi doğal yolla yapılır ve iyileşme süreci hızlıdır.

Bu tedavide hastanın kendi kanıyla kök hücre oluşturulur. Zehirlenme gibi durumların az olması sebebiyle çoğu hastaya yapılabilir. 12 yaş üzeri hastalara yapılması daha çok tercih edilir.

Kök Hücre İmplant Avantajları Nelerdir?

Kök hücre implant tedavisi insanların tercih ettiği diş implant tedavi türlerinden biridir. Peki kök hücre implant avantajları nelerdir diğer diş implantlarıyla arasında nasıl bir fark vardır gelin hep beraber inceleyelim. 

Bir diş implant tedavisi olan kök hücre implantının avantajlarını maddeler halinde sıralayalım. 

 • Diş implant türlerine göre kök hücre implant tedavisi daha kolay bir iyileşme süreci sağlar. 
 • Daha iyi bir kemik oluşumu sağlanır.
 • Hastanın kendi kanından elde edilen bir implant tedavisi olduğu için bağışıklık sisteminde herhangi bir reaksiyon göstermez. 
 • Doğal yolla elde edilen bir tedavi çeşidi olması sebebiyle zehirli değildir. 
 • Hastanın tedavi uygulanan bölgesindeki kanamayı daha hızlı durdurur. 
 • Tedavideki başarı oranının artmasını sağlar.
 • Kandan çok kısa sürede üretilen PRF ile diş eti ve kemiğin onarımı ve büyümesi hızlı olur. 

Kök hücre implant ve tüm tedaviler hakkında daha detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilir, kliniğimizde ücretsiz muayene hizmetinden faydalanabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: "Hizmetlerimiz"