Düzensiz ağız bakımından ve/ya diş sıkma gibi problemlerden kaynaklı dişler zaman içerisinde hasar görebilir. Kompozit dolgu, dişlerde oluşan çürüme, çatlak ya da kırık sonucu meydana gelen deformasyonların onarımı için hekimler ve hastalar tarafından sıklıkla tercih edilen bir dolgu yöntemidir. Dolgu tedavileri, diğer restoratif diş tedavilerine oranla daha ağrısız olduğu için sıklıkla tercih edilir.

Kompozit Dolgu Nedir?

Çeşitli sebeplerden dişlerde deformasyonlar meydana gelebilmektedir. Bu durum sonucunda diş kayıplarını önlemek için başvurulan tedavi yöntemlerinden ilki diş dolgularıdır. Dişin durumuna ve hastanın tedaviden beklentilerine göre farklı diş dolgu çeşitlerinden bir tanesi tercih edilebilir. Kompozit diş dolguları, dişin yapısı ve rengi ile uyumlu olmalarından kaynaklı hastaların ilk tercihleri arasında yer alır.

Dişte meydana gelen bozulmalar kompozit dolgular sayesinde giderilir. Kompozit diş dolguları, reçine bazlı malzemeden elde edilir ve bu malzeme en başta hamur kıvamındadır. Özel ışınlar yardımıyla bu hamur kıvamındaki dolgu sertleşir ve diş ile son derece uyumlu hale getirilir.

Doğal diş ile arasında farkın neredeyse hiç olmamasından kaynaklı kompozit diş dolguları daha çok ön diş tedavileri için tercih edilse de arka dişlerde de rahatça uygulanabilir. Çiğnemeyi ve ısırmayı güçlendiren bu dolgular sayesinde hem dişin estetik görüntüsü kurtarılır hem de fonksiyonu düzeltilir.

Kompozit Dolgu Nasıl Yapılır?

kompozit dolgu nasıl yapılır

Kompozit diş dolgusu işlemi son derece zahmetsizdir ve tek bir seansta bitirilebilir.

 • Tedaviye başlanmadan önce hastanın dişleri incelenir. Dolgunun hangi diş bozukluğunu tedavi etmek amaçlı uygulanacağı saptanır.
 • Dolgu yapılacak dişte çürük olması durumunda öncelikle hastaya lokal anestezi uygulanır ve diş çürükleri temizlenir.
 • Kırık diş dolgusu tedavilerinde lokal anesteziye ihtiyaç duyulmaz.
 • Diş temizlenir ve dolgu işlemi için uygun hale getirilir.
 • Diş boşluğuna uygun olacak şekilde kompozit dolgu ayarlanır. Burası son derece önemlidir çünkü uygulanacak dolgunun diş ile aynı renkte ve tamamen uyumlu olması gerekmektedir. Hastanın doğru bir şekilde ısırabiliyor olması ve dolgu yüzeyinin doğal diş ile uyumlu olacak şekilde ayarlanması başarılı bir tedavi sonucu için gereklidir.
 • Hastanın diş yapısı için uygun olacak en doğru şekilde dolgu malzemesi şekillendirilir. Son rötuşlar yapılır ve tedavi tamamlanır.

NOT: Dolgu işleminden sonra hastanın soğuk ve sıcağa karşı hassasiyeti olabilir. Buna ek olarak ısırma yaptığı zaman dişlerinde ağrı hissedebilir. Bu durum son derece normal olup kısa süre içerisinde geçmektedir.

Okuyabilirsiniz: Amalgam Dolgu

Kompozit Diş Dolgusu Kimlere Yapılır?

Doğal dişlerinin görüntüsünden memnun olmayan ve/ya dişlerinde zaman içerisinde deformasyon oluşan hastalar için kompozit diş dolguları tercih edilmektedir.

 • Amalgam dolgular gibi fazla estetik durmayan diş dolgularına alternatif arayanlar,
 • Dişleri arasındaki boşluğun giderilmesini isteyenler,
 • Dişteki çürükler temizlendikten sonra oluşan boşluğu doğal diş rengi dolgusu ile kapatmak isteyenler,
 • Ön dişlerde meydana gelen kırık ve çatlakların onarılmasını isteyenler,
 • Mevcut dişlerinin görüntüsünden memnun olmayanlar,
 • Diş rengini ya da yapısını iyileştirmek isteyenler, kompozit diş dolgusunu tercih etmektedir.

Bonding olarak da bilinen kompozit işlemi, estetik ve doğal bir görüntü elde etmek isteyen hastalar için son derece uygun bir tedavi seçeneğidir.

Kompozit Diş Dolgusunun Avantajları Nelerdir?

kompozit dolgu

Kompozit diş dolgularının pek çok avantajı bulunmaktadır. Genellikle dişlerdeki çürük ve kırıkların tedavisinde kullanılan bu dolguların avantajlarını şu şekilde listeleyebiliriz;

 1. Kompozit diş dolgusunun en büyük avantajı, estetik ve fonksiyonel açıdan dişleri iyileştirmesidir. Bu sayede hasta estetik kaygılarından kısa sürede kurtulur.
 2. Hem ön hem de arka dişlere rahatlıkla uygulanabilir. Amalgam dolgudan farklı olarak diş renginde bozulmalara neden olmaz. Arka dişlere uygulandığında metal bir görüntü oluşturmaz.
 3. Dolgu malzemesi, hastanın diş rengine uygun olarak seçilir. Bu nedenle doğal diş ile yapılan dolgu arasında herhangi bir fark görülemez.
 4. Kompozit diş dolguları, özel ışınlar sayesinde sertleştirilir. Son derece sağlamdırlar. Isırma ve çiğneme yapıldığında hastayı rahatsız etmezler. Doğal diş ile tamamen uyumludurlar.
 5. İşlem ağrısızdır. Çürük tedavisi dışında kalan uygulamalar için genellikle lokal anestezi uygulanmasına gerek yoktur.
 6. Tedavi tek seansta bitirilebilir. Tek bir günde birden fazla dişe dolgu uygulanabilir. Bu nedenle restoratif diş tedavileri arasında en sık tercih edilenler arasındadır.

Okuyabilirsiniz: Kırık Diş Tedavisi

Kompozit Dolgunun Dezavantajları Nelerdir?

Çok fazla olmamakla birlikte kompozit dolgu tedavisinin bazı dezavantajları da mevcuttur;

 1. Tedaviden sonra hasta, soğuk ve sıcağa karşı kısa süreli hassasiyet hissedebilir. Bu durum yaklaşık 1 ay içerisinde geçmektedir. Geçmediği takdirde diş hekiminize danışmanız gerekir.
 2. Sert kabuklu yiyecekler tükettiğinizde dolgunuzda kırılma ya da çatlama meydana gelebilir. Bu nedenle yiyip içtiklerinize dikkat etmeniz gerekir.
 3. Dolgular, kimi hastalar için alerjiktir. Derinizde kaşıntı ya da döküntü gibi alerjik reaksiyonlar oluştuğunda en kısa sürede hekiminize başvurmanız gerekmektedir.
 4. Kompozit diş dolguları zaman içerisinde kahve, şarap, çay ya da sigara tüketiminden kaynaklı sararabilir.

Kompozit Dolgunun Ömrü Ne Kadar?

kompozit dolgu

Kompozit dolgunun ömrü, dolgu malzemesinin ne kadar kullanıldığına ve ağız bakımının nasıl yapıldığına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Dolgu malzemesi gerektiği şekilde korunduğunda, ağız ve diş bakımı düzenli olarak yapıldığında kompozit diş dolguları 5 yıldan 15 yıla kadar kullanılabilmektedir.

Doğru bir ağız bakımı için okumanızı öneririz: Doğru Diş Fırçalama Tekniği Nedir?

Kompozit Dolgu Fiyatları Ne Kadar?

2023 yılı için belirlenen kompozit dolgu fiyatları şu şekildedir;

İşlemKDH Hariç Fiyat%8 KDH Dahil Fiyat
Kompozit Dolgu (Bir Yüzlü)968,18 TL1.065,00 TL
Kompozit Dolgu (İki Yüzlü)1.213,64 TL1.335,00 TL
Kompozit Dolgu (Üç Yüzlü)1.509,09 TL1.660,00 TL

Sıkça Sorulan Sorular

Kompozit dolgu sararır mı?

Kompozit dolgu sararır mı işlem gören pek çok hastanın merak ettiği sorular arasındadır. Evet, kompozit dolgular zaman içerisinde sigara, kahve, çay ya da şarap gibi dişte leke oluşturabilecek maddelerden etkilenir ve sararırlar.

Kompozit dolgu her dişe yapılır mı?

Çürüye ya da kırılan dişlere kompozit dolgu uygulaması yapılabilmektedir. Geçmişte yalnızca ön dişlere uygulanan bu dolgular, teknolojinin de gelişmesiyle birlikte artık arka dişlere de rahatlıkla uygulanmaktadır.

Kompozit dolgu sızlaması ne zaman geçer?

Dolgu işlemi sonrasında dişlerde bir süre hassasiyet olabilir. İşlemden sonra sızlama en fazla 1 ay sürmektedir. Bu süreden sonra sızlamanız devam ediyorsa diş hekiminize başvurmalısınız.

Kompozit dolgu ne kadar dayanır?

Ağız ve diş bakımı iyi yapıldığında kompozit dolguların ömrü 5 ile 15 yıl arasında değişmektedir.