Köprü diş günümüzde pek çok kişi tarafında tercih edilmekte ve diş kayıplarından oluşan olumsuzlukları engellemek için uygulanmaktadır. Tüm ayrıntılarıyla köprü diş nedir? Nasıl yapılır? Köprü diş üçlü veya dörtlü olarak yapılmaktadır.

Bu içerikte köprü diş ne kadar dayanır sorusuna da yanıt bulabileceksiniz. Köprü diş fiyatları TDB tarafından belirleniyor. Güncel fiyatları takip edebilirsiniz. Köprü diş nasıl yapılır? Şimdi öğrenin!

Diğer dişlerden destek alınarak yapılan bu yöntemde iki diş arasındaki boşluk doldurulmakta ve eksik diş yeri kapatılmaktadır. Bu sayede çiğneme ve konuşma fonksiyonu daha etkin hale gelmekte, estetik olarak da düzgün bir görünüm sağlanmaktadır.

Köprü Diş Nedir?

Köprü Diş Nedir?
Köprü Diş Nedir?

Diş köprüsü yaptırmak isteyenler, köprü diş nedir? Detaylarıyla öğrenmek istiyor. Köprü diş, diş kaybı nedeniyle sağlıklı iki diş arasındaki boşluğu doldurmak için uygulanan tedavi yöntemidir. Diş kayıpları genel olarak diş eti hastalıklarına, diş eti çekilmesine, tedavi edilemeyen diş çürüklerine ve travmalara bağlı olarak gelişmektedir. Bu yöntemde arası açık olan iki diş küçültülmekte ve köprü ile boşluk kapatılmaktadır.

Bu yöntem uzun zamandır kullanılmakta ve geleneksel tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır. Uzun süreli diş kayıpları çene yapısının bozulmasına ve diğer dişlerin konumunun değişmesine neden olabilmektedir. Ayrıca birden fazla diş kaybı yaşanılan durumlarda konuşma bozukluğu da görülebilmektedir.

Diş kayıplarının neden olduğu en büyük olumsuzluklardan birisi de boşluklardan kaynaklanan görüntüdür. Köprü diş, estetik bir görünüm sağlamak için idealdir. Hem estetik bir görünüm sağlamak hem de sağlıklı bir ağız ve diş yapısına sahip olmak için köprü diş uygulaması yapılmaktadır.

İlgili yazı: Diş Köprü Fiyatları

Köprü Diş Hangi Durumlarda Tercih Edilmelidir?

Köprü diş nedir? Daha iyi anlamak açısından, hangi durumlarda tercih edildiğini bilmelisiniz. Genel olarak iki sağlıklı diş arasında bir ya da iki dişin eksik olduğu durumlarda tercih edilmektedir. En avantajlı diş estetik işlemlerinden biridir. Bu işlem uygulanarak eksik dişlerin yeri kapatılmaktadır.

Bu sayede de hem estetik bir görünüm elde edilmekte hem de çiğneme ve konuşma fonksiyonlarını tam olarak yerine getirilmektedir. Ayrıca ağızda bulunan diğer dişlerin boşluğa doğru kayıp konumlarının ve yapılarının bozulması da engellenmiş olmaktadır.

Köprü Diş Nasıl Yapılır?

Köprü Diş Uygulaması
Köprü Diş Uygulaması

Köprü diş nedir konusunda farklı bir başlığa daha değinelim: Köprü diş nasıl yapılır?

Uygulama öncesinde hastanın diş röntgeni çekilmekte ve hasta detaylı bir muayeneye alınmaktadır. Muayene esnasında hastanın çene yapısı kontrol edilmekte, eksik diş sayısı ve boşlukların yerleri belirlenmektedir.

Bu yöntemde boşluğun hemen yanındaki sağlam dişler törpülenerek küçültülmektedir. Sonrasında ağız ve çene ölçüsü alınarak uygun protez yapılmaktadır. Protez, hastanın diş yapısı ve rengine uygun olacak biçimde hazırlanmaktadır.

Protez hazır hale geldikten sonra ağız içine yerleştirilerek tam oturduğundan ve hastaya bir sıkıntı verip vermediğinden emin olunmaktadır. Eğer protez hastanın diş etine ya da damağına batıyorsa veya başka bir sıkıntı oluştuysa yeniden düzenlenmektedir. Herhangi bir sıkıntı oluşmadıysa protez tam olarak sabitlenmektedir.

Alternatif İçerik: 20'lik Diş Çekimi

Köprü Diş Çeşitleri Nelerdir?

Köprü Diş Çeşitleri
Köprü Diş Çeşitleri

Köprü diş nedir, çeşitleri nelerdir? İşte detaylar...

Hastanın ağız ve çene yapısına en uygun olacak şekilde hazırlanan köprü dişin birkaç çeşidi vardır. Diş köprüsü nedir? Konusu için önemli bir mevzudur.

 1. Geleneksel köprü yönteminde boşluğun hemen sağındaki ve hemen solundaki dişler törpülenerek küçültülmekte ve bir köprü ayağı oluşturulmaktadır. Hazırlanan diş protezi bu ayaklar üzerine sabitlenmektedir.
 2. Maryland bir diğer adıyla kanatlı ya da dirsekli köprü yönteminde ise köprü diğer dişlere yapıştırılmaktadır. Boşluğun yanındaki sağlıklı dişler küçültülmeden uygulanan bu yöntemde hazırlanan köprü, dişlerin arka tarafından yapıştırılır. Boşluğun yanında tek bir diş olması durumunda da uygulanabilmektedir. Sağlamlık açısından diğer türlere göre çok fazla tercih edilmemektedir.
 3. Bir diğer ve son yöntem ise implant destekli köprüdür. Genellikle birden fazla diş kaybı yaşandığında uygulanan bir yöntemdir. Bu işlem yapılırken de sağlıklı dişlerin kesilmesine ve küçültülmesine gerek kalmaz. Çene kemiği uygun olan vakalarda çeneye vidalanan implant köprü ile eksik dişlerin yeri doldurulmaktadır. En sağlam köprü yöntemi olarak bilinmektedir.

Köprü diş nedir konusu için devam edelim...

Köprü Diş Tedavisi Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Diş Köprüsü Nedir?
Diş Köprüsü Nedir?

Dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar vardır. Öncelikle ağız ve diş temizliği çok önemlidir. Diş köprülerinin doğru bir şekilde temizlenmesi, gıda birikimini ve plak oluşumunu önlemektedir. Doğru temizleme yapılmazsa köprü altındaki dişlerde çürüme ve diş eti sorunları ortaya çıkabilmektedir.

Öneri içerik: İmplant Nasıl Yapılır?

Köprü Diş Ne Kadar Dayanır?

Köprü dişlerin ne kadar uzun ömürlü olacağı, yaptırdıktan sonra ne kadar iyi bakıldığına bağlıdır. Ağız ve diş bakımına dikkat edilir ve korumaya özen gösterilirse uzun yıllar boyu kullanılabilmektedir.

Diş köprüsü tedavisini yapan hekimin tecrübesi ve özeni de bu süreyi etkilemektedir. Ayrıca kullanılan malzemenin kalitesi de köprü diş ne kadar dayanır? Sorusunun yanıtını belirlemede öne çıkmaktadır.

Köprü diş nedir, bakımı nasıl yapılır? Devam edelim...

Köprü Diş Bakımı Nasıl Yapılır?

Köprü Diş Bakımı Nasıl Yapılır?
Köprü Diş Bakımı Nasıl Yapılır?

Köprü diş nedir? Artık biliyorsunuz. Şimdi son ve önemli bir konudan bahsedeceğim. köprü diş bakımı için şunlara dikkat edilmeli:

 • Köprü dişler doğal dişlerden destek alınarak yapılmaktadır. Bu destek noktalarının temiz tutulması gerekmektedir.
 • Bunu sağlayabilmek için dişleri günde en az iki kere fırçalamalı, diş ipi ve ağız gargaraları kullanılarak da destek verilmelidir.
 • Küçük diş başlarına sahip diş fırçalarıyla köprünün altında kalan yemek parçalarının temizlenmesi gerekmektedir. Bu fırçalar yeterli gelmezse hava püskürtücüler de kullanılmaktadır.
 • Köprü dişlerin bakımına özen gösterilmesi, dişlerde ve köprü altında oluşabilecek bakterileri önlemektedir. Böylece enfeksiyon riski de ortadan kalkmış olmaktadır.
 • Bakteriler köprü dişin altına yerleştiğinde köprünün altındaki dişlerde çürümeler görülmektedir. Bu bölgelerin temizliği konusunda çok hassas davranılması gerekmektedir.

Öneri içerik: Zirkonyum Diş Kaplama Nedir?

Köprü Diş Ömrü Ne Kadardır?

Köprü diş nedir konusunda en önemli soruların başında bu dişlerin ömrünün ne kadar olduğu geliyor. Köprü diş ne kadar dayanır? İnceleyelim...

Diş köprüsü tedavisinin başarılı bir şekilde gerçekleşmesi, kullanışlılık açısından oldukça önemlidir. Normal şartlarda köprü diş tedavisinin 5 - 15 yıl arasında kullanım ömrü vardır. Ancak tedavi sonrasında diş bakımını düzenli olarak yapmanız gerekiyor. Bu süreçte diş bakımını yapmanız halinde daha uzun süreler boyunca kullanılabilmektedir.

Diş Köprüsü Kaç Saat Sürer?

Köprü diş tedavisinin kapsamına göre gerçekleşecek süre değişecektir. Tedavi sürecinde protez diş hazırlığı ve köprü dişin takılması dâhil birçok faktör saat bakımından etkilidir.

 • Protez hazırlığı ortalama olarak 2 saat sürecinde gerçekleşir.
 • Özel kuronların hazırlanması ise yaklaşık 5 günü bulabiliyor.
 • Kuronlar hazır olduktan sonra 2 saat içerisinde diş yerleşimi gerçekleştirilmektedir.

İlginizi çekebilir: Diş Beyazlatma Nedir?

Sıkça Sorulan Sorular

Köprü diş nedir konusuyla alakalı olarak sıkça sorulan sorular şu şekilde:

Köprü diş ağrısı ne kadar sürer?

Köprü dişi takıldıktan sonra ağrı genellikle birkaç gün sürebilir. Ancak, herkesin ağrı toleransı farklı olduğu için ağrı süresi ve şiddeti kişiden kişiye değişebilir. Ağrı süresi ve şiddeti, köprü dişin nasıl yerleştirildiği, hangi tür ağrı kesicilerin kullanıldığı, dişlerin durumu ve hastanın diş hijyeni alışkanlıkları gibi faktörlere bağlıdır.

Köprü diş hangi durumlarda yapılır?

Diş köprüsü, diş eksikliğinin olması durumunda bu boşluğun giderilmesi için uygulanan bir tedavi yöntemidir. Boşluk olan diş yerinin her iki yanında sağlam diş olması, bu tedavinin uygulanması için şarttır.

Köprü diş nedir konusuyla ilgili farklı sorularınız varsa YORUMLAR bölümünden bize ulaşabilirsiniz.