SoLamine diş kaplama, diş yüzeyinin çok az törpülenip üzerine ince bir porselen yapıştırılması işlemidir. Sağlam diş dokusuna zarar vermeyen kaplama yöntemi son dönemlerde oldukça rağbet görmekte. Lamine diş nedir? Tüm bilinmesi gerekenlerle birlikte anlattık.

Lamine diş nasıl yapılır? Süreç nasıl işler? Eğer lamine diş yaptırmak istiyorsanız, tüm bu soruların yanıtını bilmeniz gerekiyor. Bir diğer adıyla yaprak kaplama olarak bilinen bu tedavi yöntemi zararlı mı? Konu ile alakalı tüm bilinmesi gerekenleri sıraladık.

Lamine Diş Nedir?

Lamine Diş Nedir?
Lamine Diş Nedir?

Lamine diş, dişlerdeki estetik kaygıları gidermek ve diş görünümünü iyileştirmek için kullanılan bir diş tedavi yöntemidir. Yaprak kaplama olarak da anılan lamine diş, dişlerin kesilmeden inceltilmesi ve yüzeyine yaprak şeklinde porselenler yapıştırılmasıyla oluşmaktadır.

Diş yüzeyine yapıştırılan bu porselenler oldukça ince yapıdadır ve içeriğinde metal bulunmamaktadır. Yarı saydam yapıda olan lamine kaplama ışığı geçirmekte ve oldukça doğal bir görünüm elde edilmektedir.

Lamine diş nedir konusuyla alakalı diğer başlıklara değinelim...

Lamine Diş Nasıl Yapılır?

Lamine Diş Kaplama
Lamine Diş Kaplama

Son yıllarda oldukça rağbet gören lamine kaplamanın tedavi süreci de oldukça kolay ve konforludur. Ağız içi ölçülerinin alınmasıyla başlayan süreç dişlerin törpülenmesiyle devam etmektedir. Diş üzerinde ufak bir inceltme yapıldıktan sonra kişiye özel olarak üretilen yaprak porselenler özel bir yapıştırıcı ile diş yüzeyine yapıştırılmaktadır.

Kaplama sırasında hasta herhangi bir ağrı ya da acı hissetmemekte ve hemen yapıldığı gün dişlerini kullanmaya başlayabilmektedir.  

Lamine diş nedir, açıklamaya devam edelim...

Öneri içerik: Diş Taşı Belirtileri

Lamine Diş Kaplama Neden Yapılır?

Lamine Diş Kaplama Neden Yapılır?
Lamine Diş Kaplama Neden Yapılır?

Lamine diş nedir? Anlamak için neden yapıldığına bakmak gerek. Ağız ve diş bakımı zaman zaman aksayabilmekte ve dişlerin renginde değişim görülebilmektedir. Sararma başladıktan sonra dişleri tekrar eski beyaz haline kavuşturmak zordur.

 • Yapılan başka işlemler dişleri eski haline geri getiremediğinde lamine diş kaplamaya başvurulur. Bu yöntem doğal ve beyaz bir görünüm sunmaktadır.
 • Bazı durumlarda ağız ve diş bakımını aksatmasak bile genetik faktörler ve gıda maddelerinin etkisiyle dişlerde sararma, aşınma, kırılma, lekelenme, yapısında bozulma görülebilmektedir. Tüm bu görüntüleri ortadan kaldırıp estetik bir görünüm oluşturmak için bu kaplama yöntemi uygulanmaktadır.
 • Bu yöntem dişler arasındaki ayrıkların birleştirilmesi için de kullanılabilmektedir.
 • Dolgu ve kanal tedavilerinde sonra dişlerde kararma olabilmekte ya da dolgu geri düşebilmektedir. Bu sebeplerle oluşan kötü görüntülerin giderilmesi için de lamine diş kaplama oldukça işlevseldir.

Lamine Diş Kaplama Kimlere Uygulanır?

Lamine Diş Kaplama
Lamine Diş Kaplama

Lamine diş nedir, kimlere uygulanır? İşte detaylar...

Lamine kaplama yaptırmak isteyen bireylerin 18 yaşını doldurmuş olmaları gerekmektedir çünkü çene gelişimi henüz tamamlanmayan bireylerde uygulama yapılması sakıncalıdır.

Bazı özel durumlar da bu yöntemin uygulanmasına engel teşkil edebilmektedir. Bu özel durumlar arasında çene yapısında bozukluk, fluorozis, tırnak yeme, uyurken diş sıkma ve gıcırdatma, bruksizm hastalığı, kalem ve benzeri sert cisimleri ısırma gibi bozukluklar bulunmaktadır.

Ayrıca ileri seviyede diş eti çekilmesi olan bireylere de lamine kaplama yapılması sakıncalıdır. Diş kaplama işleminden önce diş ve diş etlerinde sıkıntılar varsa tespit edilmeli ve tedavisi tamamlandıktan sonra kaplama işleminin gerçekleşmesi gerekmektedir.

Öneri içerik: İmplant Tedavisi Nedir?

Lamine Diş Çeşitleri

Lamine Diş Çeşitleri
Lamine Diş Çeşitleri

Lamine diş nedir sorusunu yanıtladık. Şimdi lamine diş çeşitlerine örnekler verelim. Lamine uygulamasının farklı çeşitleri vardır. Bunlar:

 • Kompozit lamina,
 • Yaprak porselen diş,
 • Yaprak zirkonyum,

Olarak 3 başlık altında incelenmektedir.

Bunlar arasındaki fark kullanılan maddeden kaynaklanmaktadır. Fakat hangisi kullanılırsa kullanılsın yarı saydam özellikte bulunan kaplama ışığı iletmekte ve oldukça doğal bir görünüm elde edilmekte estetik açıdan da güzel görünen beyaz dişlere kavuşulmaktadır.

Lamine diş nedir, avantajları nelerdir? İşte detaylar...

Lamine Diş Uygulamasının Avantajları

Estetik diş hekimliği uygulamaları son dönemde oldukça popüler bir hale gelmekte ve lamine diş uygulamaları da bu alanda ön plana çıkmaktadır. Bu kaplama işleminin avantajları şunlardır:

 • Doğru renk seçimiyle beraber oldukça doğal bir görünüm sunmaktadır,
 • Renk değişimi görülmez,
 • Güçlü ve sağlam bir yapısı vardır,
 • Estetik açıdan oldukça güzel bir görünüm sağlamaktadır,
 • İhtiyaç halinde tek bir dişe bile uygulanabilmektedir,
 • Yüzeyi pürüzsüz bir yapıya sahiptir,
 • Germe ve çekmeye karşı dirençlidir,
 • Doğal görünümü sayesinde gerçek diş ile ayırt etmek zordur.

Lamine diş nedir, ömrü ne kadardır? İnceleyelim...

Öneri içerik: Lamine Diş Fiyat Listesi

Lamine Diş Ömrü Ne Kadar?

Lamine Kaplama Diş
Lamine Kaplama Diş

Uygulamayı yaptıracak kişilerin akıllarındaki en büyük soru kaplamanın ömrünün ne kadar olduğudur. Sağlam ve dirençli yapıları olan bu kaplamalarda kırılma ya da düşme gibi durumlar genel olarak görülmemektedir hatta hiç yaşanmıyor bile denilebilmektedir.

Kaplamanın sağlıklı ve estetik bir görünüme sahip olması için ağız ve diş bakımı düzenli olarak yapılmalıdır. Ağız ve diş temizliğine önem verilmezse diş etinde çekilme gibi durumlarla karşılaşılmaktadır.

Böyle durumlarda kaplamalar zarar görmekte hatta kaldırılması gerekebilmektedir. Tam aksine ağız ve diş temizliğine önem verildiğinde işlemin ömrü uzamakta 10-20 yıla varana dek kullanılabilmektedir.

NOT: Lamine diş nedir konusunda uygulamanın zararlı olup olmadığına değinelim...

Öneri içerik: İzmir Acil Diş Polikliniği

Lamine Diş Kaplamasının Zararları Var mı?

Lamine Kaplama Nedir?
Lamine Kaplama Nedir?

Lamine diş nedir diye araştıran insanların akıllarındaki en büyük sorulardan birisi de lamine diş zararları ne? Lamine diş uygulaması klinik ortamda doğru şekilde yapıldığı takdirde sağlığa hiçbir zararı bulunmamaktadır. Uygulama sonrası sıkıntı yaşayan hastaların genel olarak ağız ve diş temizliğini ihmal ettiği görülmektedir.

Uygulama sırasında ve işlemin kendisiyle ilgili sıkıntı bulunmamakla birlikte lamine kaplamanın bazı olumsuz sayılabilecek yanları da olabiliyor:

 • Kırık ya da çatlak olursa tamir edilmesi mümkün değildir,
 • Dişte az da olsa sıcak ve soğuk hassasiyeti oluşturabilir,
 • Diş beyazlatma işlemi ile ağartılamaz.

Yaprak Lamine Diş Yaptıranların Yorumları

Lamine diş tedavisi, birçok durumda kişiler tarafından beğenilen ve olumlu sonuç veren bir yöntemdir. Fakat her zaman için kişiler olumlu yorum yapmayabiliyorlar. Lamine diş yaptıranların yorumları ile bu konuyu açıklayalım...

 • Lamine diş yaptıranların birçoğunun bu uygulamadan memnun kaldığını söyleyebiliriz. Özellikle estetik ve görüntü açısından kişiler memnun kalmış.
 • Ancak lamine diş tedavisi her zaman için başarılı bir şekilde uygulanamayabilir. Özellikle çene yapısında bazı bozukluklar varsa lamine diş uygulaması yapılamaz. Bu tür durumlarda da hastaların yorumları genellikle olumsuz olmaktadır.
 • Ayrıca fiyatların yüksek olmasından birçok hastanın şikayetçi olduğunu da belirtmek gerekiyor.

İlginizi çekebilir: Köprü Diş Nedir?

Sıkça Sorulan Sorular

Lamine diş nedir sorusuyla bağlantılı en fazla sorulan sorular şu şekilde:

Lamine diş kaplama işlemi ne kadar sürer?

Genel olarak 2-3 seans sürmektedir. İlk seansta diş bakımı yapılıp ölçü alınırken ikinci seansta kaplama diş yüzeyine yapıştırılmaktadır. Son seansta ise genel kontrol yapılmaktadır. Bu da yaklaşık olarak 1-2 haftaya kadar sürmektedir. Ancak diş ve diş etlerinde başka bir sıkıntı varsa bu süreç uzamakta ve ücretler buna bağlı olarak değişebilmektedir.

Lamine diş kaplama kaç TL?

Lamine diş fiyatları ortalama olarak 2.300 TL ile 8.000 TL arasında değişmektedir.