Travma, genetik faktörler ve diğer sebeplerden dolayı ön dişlerde bazı problemler meydana gelebilir. Tedavisi oldukça kısa süren bu işlem sonucu hastaların hayat kalitesi yükselir. Bu işlem estetik veya fonksiyonel kaygılar nedeniyle yapılabilir.

Ön diş kaplama için zirkonyum, cam seramik ve çeşitli malzemeler kullanılabilir. Malzeme seçimi diş hekimi kontrolünde yapılır. Ağız ve diş yapınız, dişlerinizin rengi ve bütçeniz sonucunda materyale karar verebilirsiniz.

Ön Diş Kaplama Nedir?

ön diş kaplama

Estetik bir ağız ve diş yapısı için ön dişler oldukça önemlidir. Bu nedenle bu uygulama estetik gülüş tasarım tedavilerinde sıkça kullanılır. Ön diş kaplama işlemi renk eşitsizliklerini gidermek, dişlerdeki boşlukları kapatmak, çarpıklıkları ve şekildeki bozulmaları gidermek amacıyla yapılır.

Ön diş kaplama diş üzerinde herhangi bir aşındırma yapılmadan uygulanabilir. Bu sayede alttaki doğal diş yapısına verilen zarar minimuma indirilir. Küçük problemler için yaprak seramik denilen çok ince bir kaplama şekli uygulanabilir.

Gülümseme ve konuşma sırasında görülen ön dişlerdeki bozukluklar kişilerde estetik kaygılara sebep olabilir. Hatta kişinin özgüvenini düşürebilir. Aynı zamanda ön dişlerdeki bozukluklar nedeniyle diğer dişlerde de kayma meydana gelebilir.

Bu gibi sebeplerden ötürü diş hekimleri ön diş kaplama tedavisini tavsiye eder. Peki ön diş kaplama nasıl yapılır?

Ön Diş Kaplama Nasıl Olur?

Ön diş kaplama için cam seramik kullanılabilir. Bu materyal diş üzerine yerleştirilir. Bu uygulama bir veya birden fazla dişe yapılabilir. Sonrasında materyal bazı cihazlar yardımıyla setleştirilir.

Diş hekiminin yapacağı ayrıntılı muayene ile tedavi süreci ve uygulama detayları planlanır. Her bireyin ağız ve diş yapısı farklı olduğu için uygulanacak tedavide de farklılıklar olabilir.

Son teknoloji sayesinde tedavi gerçekleşmeden hastanın dişlerinin nasıl gözükeceği bilgisayar destekli modellemeler ile hastalara gösterilir. Bu sayede hasta tedavi süreci hakkında daha detaylı bilgi sahibi olur.

Ön Diş Kaplama Kimlere Yapılır?

Ön diş kaplama genellikle estetik kaygılar bazen de dişteki fonksiyonel kayıplar için yapılabilir. Özellikle gülüş tasarımı için sıkça başvurulan bir yöntemdir. Gülme ve konuşma sırasında görünen ön dişler estetik bir görünüm açısından oldukça önemlidir.

Ön Diş Kaplaması Yapılan Durumları Listeleyelim:

 1. Ön dişlerdeki renk bozukluklarını gidermek.
 2. Çatlakları düzeltmek.
 3. Hizalanma problemlerini yok etmek.
 4. Dişler arasındaki boşlukları kapatmak.
 5. Aşınmış diş minesini korumak ve estetik bir görünüm sağlamak.

İlginizi Çekebilir: "Zirkonyum Diş Kaplama Nedir?"

Ön Diş Kaplama Ne Kadar Sürer?

Diş kaplama işlemi öncesi detaylı bir muayene yapılması gerekir. Yapılacak diş sayısı, hastanın dişinin durumu süreyi etkileyebilir. Genel olarak bir süre verilecek olursa iki veya üç seans sonunda hasta istediği gibi dişlere sahip olabilir.

Tedavi sürecinin ilerleyişine göre süreç uzayabilir veya kısalabilir.

Ön Diş Kaplama Ağrısı

Diş kaplama işlemi sonrasında ağrılar meydana gelebilir. Ön diş kaplama ağrısı ve hassasiyeti işlem sonrası birkaç gün görülebilir. Bu tamamen normal bir durumdur.

Kaplama sonrası süreçte aşırı sıcak ve soğuk yiyeceklerden kaçınarak, daha yumuşak gıdalar tüketerek ve ağız ve diş bakımınıza ekstra özen göstererek bu süreci atlatabilirsiniz. Ağrınız uzun süreli devam ediyorsa diş hekimine danışmalısınız.

İlginizi Çekebilir: "Lamine Diş Fiyatları 2024 Yılında Ne Kadar?"

Ön Diş Kaplama Fiyatları

Diş tedavileri kişinin ağız ve diş yapısına özel olarak yapıldığından tam bir muayene olmadan fiyat vermek mümkün değildir. Genel olarak bakacak olursak;

 • Porselen kaplamalar 3500 TL,
 • Yaprak tipi porselen kaplamalar ise 9000 TL gibi fiyatlandırılabilir.

Fiyatlandırma klinikten kliniğe göre değişiklik gösterebilir. Siz de daha detaylı bilgi almak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: "Hizmetlerimiz"

Aklınıza takılan sorular için bize ulaşabilir kliniğimize gelerek ücretsiz ilk muayene hizmetimizden faydalanabilirsiniz.

Kaplama Sonrası Diş Bakımı

Diş kaplama sonrası dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Tedavinizi gerçekleştiren diş hekimi size bu konular hakkında bilgi verecektir. Bu uyarıları dikkate almanız tedavinizin uzun ömürlü olmasını sağlar.

İşte kaplama sonrası diş bakımında dikkat edilmesi gerekenler:

 1. Günlük olarak 2 kere dişlerinizi dikkatli şekilde fırçalamalısınız.
 2. Dişlerinizi yumuşak bir diş fırçasıyla ve nazik hareketlerle fırçalamalısınız.
 3. Dişlerinizin arasını diş ipi ile temizlemelisiniz.
 4. Tırnak yemek, diş sıkmak ve dişlerinizle kabuklu yiyecekler kırmak gibi eylemlerden kaçınmalısınız.
 5. Düzenli olarak (en az altı ayda bir) diş hekimini ziyaret etmelisiniz.

Bu gibi önlemler tedavi sonrası kaplamayı uzun süreli kullanmanızı sağlar.