Ortodonti nedir? Ortodonti, diş hekimliğinin bir dalıdır. Dişlerin ve çene yapısının iyileştirilmesi ve uyumlu bir şekilde hizalanması ile ilgilenen bir uzmanlık alanıdır. Çene ve diş problemlerinin tespit edilip tedavi edilmesinin yanı sıra ortodonti, yüzde oluşan bozuklukları da tedavi etmektedir.

Ortodontide tedaviye başlanan yaş oldukça önemlidir. Dişlerdeki çapraşıklık ve/ya dişler arası ayrıklık gibi problemler her yaşta tedavi edilebilirken; kişinin iskelet yapısında oluşan ya da oluşabilecek sorunlar için erken yaşta tedaviye başlanması gerekmektedir.

Ortodonti Nedir?

Ortodonti ne demek? Ortodonti, yanlış hizalanmış dişlerin düzeltilmesine, dişler arasındaki ayrıklığın kapatılmasına, kapanış bozukluğunun giderilmesine ve yüz ve çenedeki sorunların ortadan kaldırılmasına olanak sağlayan bir diş hekimliği dalıdır. Ortodontik tedavi denildiğinde akla genellikle diş ile ilgili problemler gelse de, çene ve yüz bozukluklarının teşhisi ve tedavisi de bu alana girmektedir.

Ortodonti nedir öğrendiğimize göre konuya dair merak edilen diğer soruları da cevaplandırabiliriz.

Ortodontik Sorunlar Neden Oluşur?

ortodonti nedir
ortodonti nedir

Ortodontik problemler neden oluşur? Ortodonti nedir sorusuna ek olarak problemlerin hangi sebepler ile meydana geldiği de son derece önemlidir.

Günümüzde ortodontik problemlerin giderilmesi için pek çok farklı yöntem uygulanmaktadır. Ortodontik problemlerin neden meydana geldiği ya da geleceğini bilmek, ileride önlem alınması açısından gereklidir. Ortodontik sorunlar;

 • Parmak emme,
 • İskeletsel problemler,
 • Tırnak yeme,
 • Dil ile ön dişleri itme,
 • Çekilmiş diş boşlukları,
 • Alt ve üst çenenin boyutu,
 • Yüz ve ağız bölgesine gelen travmalar,
 • Çocukluk döneminde erken diş kaybetme, gibi çeşitli nedenlerden oluşabilmektedir.

Ortodonti Nasıl Tedavi Edilir?

Ortodonti nedir diye soranların bir diğer merak ettiği konu ise ortodontinin nasıl tedavi edildiğidir.

Ortodonti tedavileri sabit ya da hareketli olmak üzere iki gruba ayrılmaktadır. Hasta için hangi tedavinin uygun olduğuna doktor kontrolünden sonra karar verilmektedir. Uygulanacak tedavi, hastanın yaşı ve ağız-diş yapısı dikkate alındıktan sonra planlanmaktadır.

Sabit Ortodontik Tedavi

Sabit ortodontik aygıtlar ile uygulanacak tedaviler diş telleri yardımıyla tamamlanmaktadır. Diş telleri tek tip değildir. Hangi diş telinin tedavide kullanılacağına hastanın durumu ve istekleri göz önünde bulundurularak karar verilir.

 • Metal braket: En yaygın tercih edilen ve en az maliyetli diş telidir. Dişler üzerine metal renkli braketler yapıştırılır. Ardından braketlerin arasına teller yerleştirilir. Bu teller dişleri hareket ettirir; çapraşıklık ve ayrık diş gibi problemleri tedavi eder.
 • Şeffaf braket: Metal görüntüden memnun olmayan hastalar için alternatif diş telleridir. Rengi şeffaf olduğu için tedavi sırasında hastayı rahatsız edecek bir görüntüye neden olmaz. Metal braketler ile aynı şekilde çalışır.
 • Lingual braket: Dişlerin dış yüzeyine değil içine yerleştirilen metal renkli braketlerdir. Kişinin diş teli tedavisi gördüğü dışardan bakıldığında belli olmaz. Tedavi süresi daha uzun sürer. Bu nedenle daha maliyetli olabilir.

Okuyabilirsiniz: Arayüz Diş Fırçası Nasıl Kullanılır?

Hareketli Aygıtlar İle Ortodontik Tedavi

ortodonti nedir
ortodonti nedir

Hareketli ortodontik tedavi, tedavi sırasında hastanın daha rahat hareket edebilmesine olanak sağlamaktadır. Ağız içerisine yerleştirilen aygıtlar kolaylıkla takılıp çıkarılabilir. Bu sayede hasta, gündelik yaşantısına daha rahat devam edebilir, daha rahat yemek yiyebilir ve dişlerini fırçalayabilir.

Hareketli aygıtlar ile ortodontik tedaviler çoğunlukla çocuklar için tercih edilse de yetişkinler de hareketli tedavilerden faydalanabilmektedir.

 • Akrilik plaklar: Genellikle çocuk hastaların tedavilerinde kullanılan akrilik plaklar çenenin genişletilmesine ve/ya iskelet bozukluklarının giderilmesine yardımcı olurlar. Küçük yaşta tedaviye başlayan çocuklarda ortodontik sorunlar hem önlenebilir hem de tedavi edilebilir. Akrilik plak tedavisinde plaklar kolaylıkla takılıp çıkarılabilir. Bu nedenle çocuklar tedavi sürecinde daha az rahatsız hisseder. Burada önemli olan, plakların hekim talimatlarına uyarak düzenli bir şekilde kullanılmasıdır. Aksi takdirde tedavi, beklendiği gibi sonuçlanmayacaktır.
 • Şeffaf plaklar: Çoğunlukla yetişkinlerde tercih edilen şeffaf plaklar özellikle diş çapraşıklığını düzeltmek ve dişler arasındaki boşluğu gidermek amacıyla, diş telini tercih etmeyen hastalara uygulanmaktadır.

Ortodonti Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Ortodonti nedir detaylandırmaya devam ediyoruz. Ortodonti tedavilerinin süresi hastadan hastaya değişiklik göstermektedir. Ortodontik tedaviler, hastanın diş ve çene yapısındaki bozukluklar ileri seviyede değilse birkaç ay içinde tamamlanabilir. Ancak, oluşan problemler ileri seviyede ise tedavi süresi 1.5 sene ile 3 sene arasında değişebilmektedir.

Ortodonti tedavisi fiyatları için: Diş Teli Fiyatları

Ortodonti Tedavisi Yapılmazsa Ne Olur?

ortodonti nedir
ortodonti nedir

Ortodontik problemler tedavi edilmediklerinde çeşitli sorunlara yol açabilir. O sorunlardan bazıları şunlardır;

 • Estetik Problemler: Dişlerin çapraşık ve/ya aralıklı olması estetik görüntü açısından sorun oluşturabilir. Bu durum, kişinin kendine olan güvenini de olumsuz yönde etkileyebilir.
 • Diş ve Çene Ağrısı: Çapraşık dişler, diş ve çene ağrısına neden olabilmektedir.
 • Çiğneme Problemleri: Dişler düzgün hizalanmadığında çiğneme fonksiyonu da bu durumdan olumsuz etkilenmektedir. Çiğneme zorluğundan kaynaklı sindirim sorunları ortaya çıkabilir.
 • Dişlerde Aşınma ve Hasar Oluşumu: Dişlerin birbirleri ile uyumsuz pozisyonlarda olması, aşınma ve hasara neden olabilmektedir. Buna bağlı olarak dişlerin ömrü kısalır ve dişlerin ileri derecede hasara uğraması durumunda restoratif diş tedavileri gerekebilir.
 • Periodontal Problemler: Çapraşık dişler ve çene bozuklukları diş eti hastalıkları riskini artırmaktadır. Buna bağlı olarak diş eti iltihabı ve diş kaybı yaşanabilir.

Ortodonti nedir sizler için cevaplandırdık. Konuya dair daha geniş bilgi sahibi olmak ve tedavi planlaması yapabilmek için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Ortodontist kimdir?

Ortodontist, diş hekimliğinin bir dalı olan ortodonti uzmanına denmektedir. Ortodontistler; diş, çene ve yüzde oluşan problemleri ortadan kaldırmak için çeşitli tedavi yöntemi uygularlar. Dişlerin ve çenenin uyumlu bir şekilde çalışabilmesi için teşhis, tedavi planlama ve tedaviyi uygulama konusunda uzmanlaşırlar. 5 yıllık diş hekimliğini tamamlayanlar sonrasında 4 yıl ortodonti uzmanlığı eğitimi almaktadır.

Ortodonti ne yapar?

Ortodonti, dişlerin çenenin düzeltilmesi ve hizalanması ile ilgilenen bir diş hekimliği dalıdır. Ortodonti, diş çapraşıklıkları, dişler arasındaki boşluk, kapanış sorunları gibi problemleri çeşitli tedavi yöntemleri ile ortadan kaldırır.

Ortodontiste ne zaman gidilmelidir?

Çocuklarda daimi dişlerin oluşmaya başladığı 6-7 yaş aralığında ortodontiste gitmek ortodontik sorunların önlenmesine ve daha hızlı bir şekilde tedavi edilmesine olanak sağlamaktadır. Dişlerde oluşan problemler ileri yaşlarda da tedavi edilebilse de, çene problemleri için tedaviye erken yaşlarda başlanması son derece önemlidir.

Ortodonti, hangi hastalıklara bakar?

Ortodontinin tedavi ettiği diş ve çene problemleri şunlardır;
Dişler arasındaki ayrıklık
Çapraşık dişler
Kapanış problemleri (çenenin önde ya da geride olması)
Çenedeki yapısal bozukluklar

Ortodonti kaç yaşa bakar?

Ortodonti tedavisine 6-7. yaştan itibaren başlanabilmektedir.

Ortodonti tedavisi ne kadar sürer?

Hastanın durumuna ve hekime bağlı olarak ortodonti tedavileri 1.5 sene ile 3 sene arasında sürebilir.