Diş kırılması veya diş çürümesi nedeniyle diş kaybı yaşayan kişiler, protez diş tedavisinin fiyatlandırma sistemini merak etmektedir. Protez dişler, kaybedilen bir veya daha fazla dişin oluşturduğu sıkıntıyı hızlı bir şekilde yok edebilmektedir. Protez diş fiyatları ise TDB tarafından belirlenir.

Bu içerikte diş protezi nedir sorusuna da yanıt bulabileceksiniz. Ayrıca protez diş nasıl yapılır, sizler için açıkladık. Diş protez fiyatları, bu rahatsızlığı yaşayan ve tedavi olmak isteyen kişiler için önem arz ediyor.

Protez diş ücretleri; çoğu kişi için, merak edilen bir konu olarak karşımıza çıkıyor. 2024 yılı takma diş fiyatları, enflasyon oranlarından büyük ölçüde etkilenmektedir. En güncel fiyatları tablomuzdan inceleyebilirsiniz.

Protez Diş Fiyatları 2024 - GÜNCEL TDB FİYAT LİSTESİ!

Protez Diş Fiyatları
Protez Diş Fiyatları

Diş protez fiyatları 2024 yılında Türk Dişhekimleri Birliği tarafından açıklanmıştır. Diş tedavilerinde tüm fiyatlar TDB tarafından belirlenmektedir.

Protez diş fiyatları 2024 yılında aşağıdaki gibi belirlenmiştir:

Protez Türü%10 KDV DAHİL FİYATLAR
Tam Protez (Akrilik – Tek Çene):14.845,00 TL
Bölümlü Protez (Akrilik – Tek Çene)14.390,00 TL
Tam Protez (Döküm Metal ile Güçlendirilmiş – Tek Çene)19.190,00 TL
Bölümlü Protez (Döküm Metal ile Güçlendirilmiş – Tek Çene)18.910,00 TL
Hassas Tutuculu Protez Diş Fiyatları(Tek Çene)20.080,00 TL
İmplant Destekli Hareketli Protezler18.440,00 TL
Geçici Protez (Akrilik – Tek Çene)11.975,00 TL
Diş İlavesi (Tek Diş):2.180,00 TL
Tamir2.420,00 TL
Protez Diş Fiyatları

Takma diş modelleri ve fiyatları ile ilgili olarak şu yorumları yapabiliriz:

 • En iyi takma diş hangisi diye soruyorsanız, fiyatlara göre bir karar verebilirsiniz.
 • Genel olarak kaliteli protezler için daha yüksek ücretler talep edilmektedir. Fiyatları daha yakından inceleyelim.

Öneri içerik: Diş Protezi Nedir? Nasıl uygulanır? Tüm detayları öğrenmek için okuyun.

Protez Diş Tedavisi Pahalı Mıdır?

Diş Protezi Fiyatları
Diş Protezi Fiyatları

Protez diş tedavisinin fiyatları, bu tedaviye ihtiyaç duyan kişiler için merak konusu haline gelmektedir. Protez dişe ihtiyaç duyan kişiler, bu tedaviyi uygulayan uzman doktorlardan yardım almaya çalışmaktadırlar. Diş kaybı veya diş eksikliği; kişilerin yaşam kalitesini büyük oranda düşüren bir sağlık problemidir.

Protez diş fiyatları, bazı kişiler tarafından pahalı olarak nitelendirilmektedir. Ücretlendirme sitemi, doktorun kullandığı protez malzemesinin kalitesine göre değişkenlik göstermektedir. Protez dişin yapımında kullanılan malzemelerin türü de, fiyatlandırma sistemi üzerinde oldukça etkili olmaktadır.

Protez diş tedavisinin pahalı olup olmaması, kişilerin gelir düzeyine göre değişkenlik göstermektedir. Ancak protez diş yaptırmak her kesimden kişinin ihtiyaç duyduğu tedavilerden biridir. Bu nedenle protez diş tedavisine ihtiyaç duyan kişiler, hızlı bir şekilde tedavi olmaya özen göstermektedir.

Takma Diş Yaptırmanın Ücreti Nedir?

Takma Diş Fiyatları
Takma Diş Fiyatları

Takma diş yani protez diş tedavisi, farklı koşullara göre şekil alan bir fiyatlandırma sistemine sahiptir. Tüm dişlerin protez dişle kaplanması, tek diş kaplamalarına nazaran daha pahalıdır.

İşlevini yitiren veya çürüyen dişlerin kırılmaması için, porselen kaplama tedavisi uygulamak gerekmektedir. Bu tedavide kullanılacak olan porselen malzemesinin kalitesi, protez diş fiyatları üzerinde oldukça etkili olmaktadır.

Tüm ağız için yapılan takma dişler, kullanılan malzemenin kalitesine göre ücretlendirilmektedir. Daha kaliteli takma dişlere sahip olmak isteyen kişiler, çoğunlukla döküm metal ile güçlendirilmiş protezleri tercih etmektedir.

Döküm metal ile güçlendirilen diş protezleri, akrilik protezlere nazaran daha pahalı olmaktadır.

İlginizi çekebilir: Kanal Tedavisi Fiyatları

Protez Diş Fiyatlarını Etkileyen Faktörler

Protez diş fiyatları belirlenirken aşağıdaki faktörler esas alınır:

 • Diş protez fiyatları üzerinde etkili olan en önemli faktör; uygulanacak tedavinin hangi özelliklere sahip olduğu olarak gösterilmektedir.
 • Doktorun uzmanlığı, kullanılan malzeme gibi faktörler söz konusu.
 • Bununla beraber, tedavinin özel hastanede veya devlet hastanesinde uygulanma durumu da; fiyatlandırma sistemi üzerinde etkili olmaktadır.

Diş Protezi Nedir?

Protez diş fiyatları bu şekildeydi. Peki, diş protezi nedir? Konuyla ilgili şu açıklamaları yapabiliriz.

Protez diş, halk arasında takma diş olarak da bilinmektedir. Kaybedilen dişlerin yerine protez uygulamalarıyla yeni diş çözümleri üretilebilir. Protez diş, kişinin kaybetmiş olduğu dişi geri kazandırmak amacıyla kişiye özel olarak üretilen dişleri ifade etmektedir.

En az 1 diş kaybı, bu tedavinin uygulanması için yeterlidir. Ancak uygulamada daha çok birden fazla diş kaybı olması durumunda protez diş tedavisi yöntemine başvurulduğu görülmektedir. Protez diş fiyatları ise klinikten kliniğe göre değişiklik göstermektedir.

Protez Diş Nasıl Yapılır?

Protez dişler, hastanın mevcut durumu ve kişisel ihtiyaçlarına göre özel olarak tasarlanır ve hazırlanır. Eksik dişin yapısı, olması gerekenler ve ihtiyaçlar gözetilerek üretim yapılır. Kullanımın kolay olması esas alınır. Bu nedenle protez diş hazırlığı yapılırken hastanın kemik rengi de dikkate alınır.

Diş protezi yaptırmadan önce hekim muayenesi şarttır. Sonrasında ağız ölçüsü, diş ölçüsü vb. durumların tespiti yapılır. En iyi tasarım oluşturularak üretim aşamasına geçilir. Sonraki aşamalarda ise protezin eksik diş kısımlarına yerleştirilmesi sağlanır.

HATIRLATMA: Protez diş fiyatları, eksik diş sayısı ile de alakalıdır. Eksik dişiniz ne kadar fazla ise ödeyeceğiniz ücret daha yüksek olacaktır.

Protez Diş Çeşitleri Nelerdir?

Protez diş türleri, malzemenin cinsi ve tasarım gibi özelliklere göre belirlenmektedir. Uygulamada birçok protez diş çeşidi bulunsa da en çok kullanılan protez diş çeşitleri aşağıdaki gibidir:

 • Sabit Diş Protezleri
  • Zirkonyum
  • Laminate
 • Hareketli Diş Protezleri
  • Total Protezler
  • Parsiyel Protezler
  • İmmediat Protezler
  • İmplant Üstü Protezler

Protez diş fiyatları bakımından bu çeşitler oldukça önemlidir. Her bir çeşit için belirlenecek ücret farklılık gösterecektir.

Öneri içerik: Diş Dolgu Fiyatları

En İyi Takma Diş Hangisi?

Protez diş yaptırmak isteyen birçok kişinin aklında tek bir soru bulunuyor: En iyi takma diş hangisi? Biz de bu konuda bildiklerimizi aktaralım...

 • Öncelikle takma dişlerin kalitesi belirlenirken malzeme kalitesi ve tedavi esas alınır.
 • Bu nedenle en iyi takma diş belirlenirken direkt olarak malzeme kalitesine odaklanmak gerekir.
 • Günümüzde birçok protez diş çeşidi bulunsa da implant protez uygulamaları daha başarılı sonuç vermektedir.
 • Bu nedenle implant üstü protez dişler diğer çeşitlere göre daha kalitelidir diyebiliriz.

Protez Diş Tedavisinin Ağız Sağlığı Üzerindeki Etkileri

Protez Diş Fiyatları
Protez Diş Fiyatları

Ağız sağlığının düzenli bir şekilde takip edilmesi, kişilerin genel sağlığı üzerinde de olumlu etkiler göstermektedir. Beslenme alışkanlıkları, sindirim sistemi ve ruh sağlığı; ağız bakımı ve ağız sağlığının korunma düzeyinden büyük ölçüde etkilenmektedir. 

Ağız sağlığı, çürüme ve benzeri diş problemleri nedeniyle zarar görebilmektedir. Çürüme ve kırılma gibi durumlar, diş kayıplarının yaşanmasına neden olmaktadır. Herhangi bir nedenden dolayı diş kaybı yaşayan kişilerin, yaşam kalitesi ciddi düzeyde düşmektedir.

Protez diş tedavisi, diş kaybı yaşayan kişilere uygulanan tıbbi bir süreç olarak tanımlanmaktadır. Protez dişler sayesinde, kaybedilen dişlerin işlevlerini yeniden yerine getirmesi mümkün hale gelmektedir. Protez diş tedavisi alan kişiler, beslenme düzenlerini yeniden kazanmakta ve bu doğrultuda yaşam kalitelerini arttırabilmektedirler. 

Protez diş fiyatlarının diğer tedavi ücretlerine göre biraz daha yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Peki, protez diş yaptırmanın avantajları var mı? Varsa nelerdir? İnceleyelim...

Protez Diş Yaptırmanın Avantajları

Takma Diş Fiyatı
Takma Diş Fiyatı

Protez diş yaptırmanın, hastaların yaşam kalitesini arttıran birçok avantajı bulunmaktadır. Bu avantajların niteliği, uygulanan tedavinin kalite düzeyine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Protez diş yaptırmanın genel avantajları şunlardır:

 • Diş eksikliği kaynaklı beslenme problemleri ortadan kalkmaktadır.
 • Eksik dişlerin oluşturduğu sıkıntı hissi giderilmektedir.
 • Estetik görünüş sayesinde kişilerin özgüven kazanması sağlanmaktadır.
 • Diş protezleri ile en güzel gülüşler mümkün hale gelmektedir.
 • Protez diş tedavisi sayesinde, eksik dişlerin olduğu bölgelerde oluşabilecek yanak çökmesi gibi olumsuz durumlar engellenmektedir.

Öneri içerik: Lamine Diş Fiyatları

Sıkça Sorulan Sorular

Protez diş fiyatları 2024 listesiyle ilgili olarak bize sıkça sorulan soruların yanıtları şu şekildedir:

2024 yılında protez diş kaç TL?

Protez diş fiyatı 2024 yılında 2.000 TL ile 15.500 TL arasında değişmektedir. Fiyatlar, tek çene uygulamaları için geçerlidir.

Protez dişin ömrü ne kadardır?

Protez diş ömrü, normal dişlere göre biraz daha kısa olsa da genel olarak bakım işlemleri düzenli olarak yapıldığında uzunca süreler kullanılabilmektedir.