Şeffaf plak tedavisi; ortodontik tedaviler arasında yer alan, dişlerdeki yamuklukların düzeltilmesini sağlayan bir çeşit uygulamadır. Klasik teller kullanılmadan kişiye özel hazırlanan şeffaf plaklar sayesinde tedavi gerçekleştirilir. Birçok farklı diş dizilim bozukluğunda kullanılabilir. Diğer tedavi yöntemlerine oranla daha yeni bir yöntem olduğu için bu konu hakkında merak edilen birçok şey vardır.

Şeffaf plak tedavisi invisaling tedavisi olarak da adlandırılır. Diş telleri ile aynı amaçla kullanılan bu yöntem 12 13 yaşından büyük her birey için uygulanabilir. Özellikle ayrık diş gibi kişide estetik kaygı yaratan problemler için özel olarak tedavi süreci planlanır. Düzenli periyotlarla plaklar değiştirilerek dişler istenen konum ve pozisyona getirilir.

Şeffaf plak tedavisi ne kadar sürer, kimlere uygulanır ve süreç nasıl ilerler merak ediyorsanız yazımızda tüm sürece ve merak edilen konulara değinilmiştir. Aklınıza takılan ekstra sorular için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Şeffaf Plak Tedavisi Nedir?

şeffaf plak tedavisi

Dişlerin dizilimindeki bozukluklar çapraşıklık, boşluklu dişler, yanlış kapanış, çenenin geride olması diye basitçe sıralanabilir. Genelde bu sorunların tedavisinde uzun süreli diş teli tedavileri kullanılır. Diş teli tedavisinde görüntü olarak çok belli olması, ağrı, batma yapma gibi bazı dezavantajlar vardır. Şeffaf plak tedavisi de diş teline nazaran yeni bir tedavi yöntemidir. Peki şeffaf plak tedavisi nedir?

Şeffaf plak tedavisi hastanın dişlerindeki dizilimsel bozukluklarda kullanılan bir tedavi yöntemidir. Bu tedavide hastanın ağzından ölçüler alınarak dijital ortama aktarılır. Dişlerin nasıl yönlendirilmesi isteniyorsa ona göre şeffaf plaklar üretilir. Her plakta amaç dişleri istenen görüntüye bir adım daha yaklaştırmaktır. Her plağın belli bir süresi vardır ve sonrasında yeni plağa geçilir.

Şeffaf plak tedavisi neden bu kadar tercih edilir ve avantajları nelerdir?

  • Bu plakların en önemli özelliği şeffaf yani görünmez olmasıdır. Bu sayede dişlerin görünümünde herhangi bir değişikliğe sebep olmaz.
  • Ağız içerisinde tel tedavisi ile kıyaslandığında daha konforlu bir kullanım sunar. Ağrı, batma yapmaz.
  • Bu plakları gün içerisinde istediğiniz zaman çıkarıp takabilirsiniz. Bu özelliği sayesinde diş hijyenini sağlamak da daha kolaydır. Tedavinin sağlıklı bir şekilde devam edebilmesi için düzenli takılması önerilir.

Öneri İçerik: Ayrık Diş Nedir?

Şeffaf Plak Tedavisi Ne Kadar Sürer?

şeffaf plak tedavisi

Şeffaf plak tedavisi uygulamasını aşama aşama anlatacak olursak:

Aşama 1: İlk Muayene

Diş hekimi ilk muayene ile bir uzmana yönlendirilir. Ortodonti uzmanı dişleri, çene yapısını inceler. Bu inceleme sonucu şeffaf plak tedavisi uygulanabilir mi tespit edilir.

Aşama 2: Ağız Ölçülerinin Alınması

Şeffaf plakların kişinin ağzına uygun hazırlanması gerekir. Bu nedenle kişinin ağız ve diş ölçüleri alınır.

Aşama 3: Tedavi Planlaması ve Plakların üretimi

Diş ölçüleri alındıktan sonra dijital ortamda plakların ölçüleri ayarlanır. Sonrasında da plaklar üretilir.

Aşama 4: Plakların Kullanımı

Tedavinin bu aşamasında plaklar hastanın ağzına takılır ve süreç bitene kadar hasta düzenli olarak kullanır.

Aşama 5: Plakların Düzenli Olarak değiştirilmesi

Plaklar dişlerin istenen şekile getirilmesi için iki üç haftalık periyotlarda yenilenir. Her seferinde hastanın ağız ölçülerinin tekrar alınması gerekir. Buna göre plaklar üretilir ve tedavi bu şekilde devam eder. Dişler istenen konuma getirildiğinde tedavi sonlandırılır.

Peki şeffaf plak tedavisi kaç ay sürer? Şeffaf plak tedavisinin süresi kişinin ağız ve diş yapısına, tedavi sürecine ne kadar dikkat ettiğine göre değişebilir. Ortalama bir süre verilirse 4 ay ile 1.5 yıl arasında tedavi sürebilir. Genel olarak kişiye özel planlanan bu tedavide net bir zaman vermek zordur.

Diş hekimiyle birebir görüşme ve muayene sonucu tedavinin ne kadar süreceğini net bir şekilde öğrenebilirsiniz. Kendi dişlerinizdeki problemi öğrenmek, tedavi sürecinizi net bir şekilde planlamak için bizimle iletişime geçebilir, uzman hekimlerimizden ücretsiz muayene hizmeti alabilirsiniz.

Öneri İçerik: Ortodonti Nedir? Tedavi Nasıl Uygulanır?

Şeffaf Plak Tedavisi Yorumları

şeffaf plak tedavisi

Şeffaf plak tedavisi yorumları incelendiğinde pek çok kişinin bu tedaviden oldukça memnun kaldığını görebilirsiniz. Kullananların tavsiyesine bakıldığında; plakları düzenli kullanma, sık sık çıkarmamanın tedaviyi hızlandırdığı söylenir. Hastalar süreç boyunca herhangi bir ağrı veya rahatsızlık hissetmediğini rahat ve konforlu bir tedavi süreci geçirdiğini de belirtmiştir.

Şeffaf plak tedavisi dişlerde oluşan ortodontik problemler için oldukça konforlu bir tedavi yöntemidir. Bu problemler tedavi edilmediği sürece dişlerin dizilimi zamanla daha da bozulur. Bu nedenle hızlı ve doğru müdahele önemlidir. Sizin de dişlerinizde rahatsız olduğunuz herhangi bir probleminiz varsa bizimle iletişime geçebilir ücretsiz muayene hizmetimizden faydalanabilirsiniz.