İnsanlar sıkça diş sorunları yaşarlar. Bu diş sorunlarından biriside diş eksikliğidir. Diş eksikliğini diş implantı yaptırarak gidermeniz mümkündür.

Farklı ham maddeler ile implantlar yapılabilir. Biz de bu yazımızda titanyum ve seramik implant nedir sorusunu detaylıca ele aldık.

Gelin birlikte bu implant çeşitlerini inceleyelim. Keyifli okumalar!

Titanyum ve Seramik İmplant Nedir ve Aralarındaki Farklar

titanyum ve seramik implant

Diş implantı yaptırmak isteyen insanların merak ettiği bir konu da titanyum ve seramik implant farkı nedir?

Titanyum ve seramik implant çeşitleri işlevleri açısından birbiriyle benzerlik gösterirler. Diş implantlarının asıl amacı eksik ya da hasarlı olan dişi onarmaktır. Ancak yapım şekillerinde farklılıklar bulunur. Bu iki implantın da ham madde ve yapımında farklılıklar bulunur.

İşte titanyum ve seramik implant arasındaki farklar:

TitanyumSeramik
Titanyum implantlar biyouyumlu metal olarak bilinir.Seramik implantlar metal içermez.
Titanyum gri tondadır ve metaldir. Seramik implantlar beyaz renkte olduğu için diş rengine benzer ve daha estetik bir görünüm sağlar.
Titanyum implant biyouyumlu metal olduğu için nadirde olsa alerji yapma ihtimali vardır. Seramik implantta herhangi bir alerji durumu söz konusu değildir.
Titanyum implantlar sıcağa duyarlıdır.Seramik implantlar sıcaklığa duyarlı değildir. 

Titanyum ve seramik implant arasındaki farkları bu şekilde sıralayabiliriz. Diş implant yaptırmak için seçiminizi yapmadan önce diş hekiminize başvurarak sizin için en doğru olanı seçmeniz önemlidir. 

Titanyum İmplant Nedir?

titanyum ve seramik implant

Diş implantı yaptırmak isteyen insanlar merak ettiği diş implantının bir çeşidi olan titanyum implant nedir sorusunu detaylı bir şekilde inceleyelim.

Diş implantlarının çeşidi olan titanyum implant yapay diş kökleri olarak da bilinir. Diş eksikliği durumunda eksik dişin yerine yerleştirilir. Titanyum, vücut ile uyumlu bir malzeme olarak kabul edilen biyouyumlu bir metaldir.

Bu metal 1960’lı yıllardan itibaren yaygın olarak kullanılır. Dayanıklılığını arttırmak için zirkonyum, alüminyum gibi farklı elementler ilave edilerek sağlamlaştırılmıştır. 

Titanyum implant vida ve abutment olarak iki bileşenden oluşur. İmplant vidası olan kısım doğal diş kökünün yaptığı işlevi görür. Abutment ise üstte olan kaplamayı vidaya sabitler.

Titanyum implantlar, diş eti altına yerleştirildikten sonra kemik dokusu ile kaynaştığı için doğal diş kökü gibi hissettirir. Hastanın çene ve diş şekline göre farklı boyutlarda implant diş çeşitleri üretilebilir. 

Titanyum ve seramik implant tedavisi; diş çürüğü, enfeksiyon nedeniyle oluşan diş kaybı, kaza sonucunda dişte oluşan hasarlar gibi sorunlarda tedavi amaçlı tercih edilir. 

Titanyum diş implant tedavisinin aşamaları vardır. Bunlar; 

  • Diş hekimi ilk önce implant yapacağı bölgeyi anestezi yardımıyla uyuşturarak implant vidasını çene kemiğine yerleştirir.
  • İmplantın iyileşme süreci tamamlanınca abutment adı verilen dayanak parçaları vidaya takılır. Abutmentin üzerine takılan kaplama vidaya sabitlenir. 
  • Abutment üzerine bir taç yerleştirilir. Kuron, doğal taş gibi görünür. 

İmplant tedavisinin aşamalarını merak ediyorsanız "İmplant Nasıl Yapılıyor? 5 Aşamada Süreç Detayları" adlı yazımıza da göz atabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: "İmplant Nasıl Yapılıyor? 5 Aşamada Süreç Detayları"

Bazı kişilerde implant tedavisi sonrasında ağrı olabilir. Hekiminizin önerdiği ağrı kesiciyle bu ağrıyı kısa sürede çözebilirsiniz. İmplantlarınızın bakımı için diş hekiminizin verdiği talimatları uygulamak da oldukça önemlidir.

Bazı durumlarda titanyum implantlarda nadirde olsa yan etki görülür. Metale bağlı olarak alerji görülebilir. Öncelikli olarak diş hekimine başvurmanız gerekir. Titanyuma karşı bir alerji durumu varsa materyal seçimi alerji testi sonrasında yapılır.

İmplant iyileşme durumunda kemik enfeksiyonuna ve erimesine sebep olan titanyum toksitesi olabilir. Alkol kullanımı, şeker hastalığı ve sigara kullanımı da implant iyileşme sürecini etkileyebilir. 

İmplant çeşitleri neler ve özellikleri nasıl merak ediyorsanız "Diş İmplant Çeşitleri ve Özellikleri" başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: "Diş İmplant Çeşitleri ve Özellikleri"

Seramik İmplant Nedir?

titanyum ve seramik implant

Bir diş implant çeşidi olan seramik implant nedir sorusu da sıkça merak edilen bir sorudur. Seramik implant diş eksikliği durumunda yapılır. Doğal ve estetik bir görünüm sağlar.

Titanyum implantlarında oluşabilecek metal alerjisine karşı son dönemlerde seramik implant daha çok tercih edilir. Biyouyumlu bir malzemedir. Seramik implant, diş eti altına yerleştirilen vida, seramikten yapılmış abutment ve porselen diş protezinden oluşmaktadır.

Korozyona dirençli olması sebebiyle de daha yaygın olmaya başlamıştır. Metal içermediği için vücutta herhangi bir sorun oluşturmaz. Diş renginde olması sebebiyle daha estetik bir görünüm sağlar. Seramik implant iki çeşit yapılabilir.

Bunlar; 

  • Tek parça seramik implant: Tek parça üretildiği için diğer implantlara göre tedavi süreci daha hızlıdır. Titanyum implantlara göre doku uyumu olarak daha iyidir. Estetik bir görünüm sağlar. 
  • Titanyum üstü seramik implantlar: Titanyum implantların üzerine seramik kaplama yapılarak oluşturulur. Doğal dişlere en yakın sonuç elde edilir. Hem estetik bir görünüm sağlar hem de uzun ömürlüdür. 

Titanyum ve seramik implant konusu hakkında detaylı bilgilerde bulunduk. Diş implantı yaptırmak isteyen kişiler için seramik implant fiyatları ne kadardır sorusunu da araştırdık.

Diş implant fiyatları dişin boyutu ve yapılacak işleme göre farklılık gösterebilir. Genel olarak 3.000 ile 15.000 TL arasındadır. Yapılacak olan işlem, yapılan hastane, şehir gibi durumlarda fiyat farkı olabilir. 

Detaylı fiyat bilgisi almak, aklınıza takılan soruları sormak için bizimle iletişime geçebilir; kliniğimize gelerek ücretsiz muayene hizmetimizden faydalanabilirsiniz.

İmplant hizmetimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için "Hizmetler" sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.