Yer tutucu diş kayıpları sonrasında kullanılır. Kullanım amacı ise diş kaybı sonrası oradaki boşluğu korumaktır.

Bazen düşen süt dişleri bazen de diğer sebeplerden dolayı kaybedilen dişler için kullanılır.

Peki bu apareylerin çeşitleri neler, fiyatları ne kadar ve ne kadar süre kullanılmalı? Hepsi yazımızda!

Yer Tutucu Nedir?

Bu diş kayıpları sonrası kullanılan bir apareydir. Sıklıkla çocuklarda süt dişi düşmesi sonrasında kullanılır.

Diş kayıpları sonrası o kısmın boş kalması probleme neden olabilir. Diğer dişlerde boşluğa doğru kayma, dişlerin diziliminde bozulmalar yaşanabilir.

Tutucu apareyler bu durumu önlemek için kullanılır.

Yer Tutucu Fiyatları

İlk olarak sıkça merak edilen çocuk yer tutucu fiyatlarına bakalım!

Aparey ÇeşidiFiyatlandırma (KDV Dahil Değil)
Hareketli Aparey4.213,64
Sabit Aparey3.618,18

Fiyatlar TDB verilerinden alınmıştır. Klinikten kliniğe göre fiyatlandırmalarda değişiklikler görülebilir.

Yer Tutucu Kullanımında Nelere Dikkat Edilmeli?

Yer tutucu kullanırken diş hekimin önerilerini dikkate almalısınız. Hareketli ve sabit olan apareylere göre farklı bakım önerileri verilecektir.

Dişi fırçalarken sabit apareylerin etrafını dikkatli bir şekilde temizlemeye özen göstermelisiniz. Hareketli olanlarda ise yemek yerken çıkarıp takma sürecinde hijyene dikkat etmelisiniz.

Süt dişleri için yapılan apareylerde çocuklarınızın kullanımına ebeveynlerin ekstra özen göstermesi gerekir. Kalıcı dişlerin düzgün bir şekilde çıkması için çocukların bu aparey ile oynamamaları gerekir.

yer tutucu

Süt dişleri çıkarma ve düşürme süreci hem ebeveynler hem de çocuklar için oldukça zor bir süreç olabilir. Bu süreç ile ilgili merak ettikleriniz varsa 21 soru 21 cevap yazımızı okuyabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: “Süt Dişleri Hakkında Merak Edilenler: 21 Soru 21 Cevap!

Yer Tutucu Kullananlar

Yer tutucu kullananların büyük bir çoğunluğunu çocuklar oluşturur. Çocuklarda bu apareyin kullanımı zor olabilir ancak düzenli kullanımı önemlidir.

Diş hekiminin önerisine göre sabit veya hareketli olan seçenekler değerlendirilebilir. Kullanım sırasında apareyin kırılması veya yerinden oynama durumlarında hızlı bir şekilde hekiminizle görüşmelisiniz.

Gelin aparey çeşitlerine daha detaylı bakalım!

Yer Tutucu Çeşitleri

Yer tutucu çeşitleri genel olarak ikiye ayrılır. Sabit ve hareketli olmak üzere farklı uygulamaları vardır.

Diş hekimi detaylı muayene sonrası hasta için hangisinin daha uygun olacağına karar verir. Uygulama sonrası düzenli bakım ve kontrol oldukça önemlidir.

Bu apareyin uygulaması yapıldıktan sonra kişinin ağız ve diş sağlığına daha çok dikkat etmesi gerekir. Özellikle hareketli olanlarda yemek öncesi çıkarılıp yemek sonrası takılmalıdır. Tekrar takılmadan önce de dişlerin dikkatli bir şekilde temizlenmesi gerekir.

Yer Tutucu Sabit

Yer tutucu sabit bir şekilde uygulandığında dişlere yapıştırılır. Bu durumda hastanın apareye herhangi bir şekilde müdahale etmesi mümkün değildir.

Genelde yer tutucu için birkaç kez hekimi ziyaret etmek yeterlidir. İlk muayenede hastanın diş ölçüleri alınır. İkinci seansta ise aparey hazırlanmış olur ve hasta kullanmaya başlar.

Yer Tutucu Hareketli

Yer tutucu hareketli olduğunda ise hasta tarafından takılıp çıkarılabilir. Genellikle diş çekimlerinde hareketli olanlar tercih edilir.

Kişi yeme içme gibi durumlarda apareyi çıkarıp takabilir. Bu sayede beslenme süresinde herhangi bir rahatsızlık hissetmez.

Ayrıca boşluk apareyle tutulurken o kısma yapay diş de eklenebilir. Hasta yeme içme sırasında herhangi bir rahatsızlık hissetmez.

Yer Tutucu Çocuklarda Gerekli midir?

yer tutucu

Yer tutucu çocuklarda sıklıkla kullanılır. Özellikle süt dişleri gereğinden önce düştüyse ve kalıcı diş çıkmıyorsa bu yöntem kullanılabilir.

Boş kalan alana tutucu yerleştirilir ve bu sayede diğer dişlerin o boşluğa doğru kayması engellenir. Peki her süt diş kaybında bu aparey kullanılmalı mıdır?

Genelde süt dişinin düşmesinden az bir zaman sonra kalıcı diş çıkmaya başlar. Bu durumda yer tutucuya gerek duyulmaz.

Yer Tutucu Zararları Var mı?

Yer tutucunun ağız ve diş sağlığına herhangi bir zararı bulunmaz. Yalnızca kullanım sırasında dikkatli bir şekilde kullanmak gerekir.

Apareyde herhangi bir yamulma, kırılma olduğunda hızlı bir şekilde diş hekimine başvurmanız gerekir.

Yer Tutucu Takılmazsa Ne Olur?

Yer tutucu takılmazsa düşen diş yerine kalan boşluk diğer dişler için zararlı olabilir. Diğer dişler bu boşluğa doğru kayar ve bunun sonunda dişlerin diziliminde problemler oluşur.

Yer Tutucu Kaç Yaşında Takılır?

Bu apareyler için herhangi bir yaş sınırı yoktur. Süt dişlerinin düşmeye başladığı dönemlerde çocuklar için kullanılır. 6-8 yaşlarında genellikle ihtiyaç duyulabilir.

Yer Tutucu Neden Takılır?

Tutucu aparey düşen diş sonrası boş kalan alan için kullanılır. Eğer bu alan uzun süre boş kalırsa diğer dişler bu alana doğru kayabilir. Bu kayma sonucunda da dişlerin diziliminde çeşitli bozukluklar meydana gelir.

Bu apareyler de oradaki boşluğu korur. Çocuklarda yeni gelecek olan kalıcı dişin daha sağlıklı bir şekilde çıkmasını sağlar.

Diş Yer Tutucu Devlet Karşılıyor mu?

Diş yer tutucu SGK tarafından karşılanır. Devlet hastanelerine giderek bu kapsamda apareyi alabilirsiniz.

Özel diş hastanelerinde ise kendi fiyatlandırma politikaları vardır.

Diş Yer Tutucu Ne Zaman Çıkarılır?

Çocuklarda kalıcı dişler çıktığında ağız içindeki boşluklar da dolacaktır. Bundan sonrasında apareyçıkarılabilir.

Apareyin çıkarılma sürecinin diş hekiminin kontrolünde gerçekleştirilmesi oldukça önemlidir. Kendiniz bu apareyi çıkarmaya çalışmayınız!

Yer tutucu hakkında detaylı bilgi verdik ve soruları cevaplandırdık. Diş sağlığınız hakkında merak ettikleriniz için blog sayfamıza göz atın!

Bizimle İletişime Geçin!

yer tutucu

Kliniğimizde uzman kadromuz ile pek çok diş problemleri için tedavi hizmetleri sunuyoruz. Dişleriniz ile ilgili herhangi bir sorun yaşıyorsanız kliniğimize gelerek ücretsiz ilk muayene fırsatından yararlanabilirsiniz.

Hizmetlerimizle ilgili detaylı bilgi almak için:

TIKLAYIN: "Hizmetlerimiz"