Zirkonyum diş kaplama, zirkonyumdan elde edilen bir porselenle diş kaplanması yöntemidir. İçeriğinde metal bulunmamakta tamamen zirkonya seramiğinden oluşmaktadır. Bu seramik, zirkonyumun özel fırınlarda oksijen ile birleştirilmesi ile elde edilmektedir.

Sağladığı pek çok avantaj bulunmakta ve giderek rağbet gören bir yöntem haline gelmektedir. Zirkonyum diş yaptıranların yorumlarına da değindik. Zirkonyum diş modelleri nelerdir? Bu içerikte detaylı olarak öğrenebilirsiniz. O halde zirkonyum diş kaplama bilgilerine başlayabilriz...

Zirkonyum Diş Kaplama Nedir?

Zirkonyum Diş Kaplama Nedir?
Zirkonyum Diş Kaplama Nedir?

Diş kaplamaları içeriğinde metal bulunduranlar ve içeriğinde metal bulundurmayanlar olarak ikiye ayrılmaktadır. Zirkonyum diş kaplama yönteminde metal içerik bulunmamakta tamamen porselenden oluşmaktadır. Bu sayede metal destekli kaplamalara göre hem daha doğal hem de daha estetik bir görünüm sunmaktadır.

Zirkonyum kaplama diş nasıl yapılır? İşte detaylar...

Zirkonyum Diş Kaplama Nasıl Yapılır?

Zirkonyum Diş Kaplama Nasıl Yapılır?
Zirkonyum Diş Kaplama Nasıl Yapılır?

Diş hekimleri tarafından uygulanan bu yöntemde ilk olarak dişteki sorun tespit edilmektedir. İşlem öncesinde uygulama yapılacak alanlara bölgesel anestezi uygulanmakta bu sayede acı hissinin ve hassasiyetin önüne geçilmektedir. İşlem görecek dişler uygun görülen boyutta küçültülmekte ve ölçü alınmaktadır. Sonrasında hasta ile renk skalası üzerinden bir seçim yapılmaktadır.

Zirkonyum diş kaplama yaklaşık olarak 4-5 gün içerisinde hazırlanmaktadır. Bu süreçte hem hassasiyet oluşmaması hem de estetik görünümün bozulmaması için küçültülen dişler üzerine geçici bir diş yapıştırılmaktadır.

Kaplama hazır olduktan sonra geçici dişler çıkarılmakta ve özel yapıştırıcılar yardımıyla kaplama sabitlenmektedir. İşlem sonrasında hasta yarım saat boyunca hiçbir şey yememeli ve içmemelidir. Hekimin önerdiği aralıklarla da kontrol yapılmalıdır.

Öneri içerik: Bruksizm Nedir? Neden Olur?

Zirkonyum Diş Kaplama Özellikleri

 • Doğal görünmekte ve yapay bir görünüm oluşturmamaktadır,
 • Özel fırınlama işlemleri uygulandığı için çok sağlamdır,
 • Kırılması, aşınması ve çatlaması çok zordur,
 • Korozyona ve oksitlenmeye karşı dirençlidir,
 • Metal içerik bulundurmaz ve uzun ömürlüdür,
 • Işığı geçiren yarı saydam bir yapıya sahiptir ve ana dişlere uyum sağlar,
 • Pürüzsüzdür ve renk değiştirmez, yiyeceklerden etkilenmez,
 • Kaygan yapılıdır ve plak birikimi görülmez,
 • Metal yapı içermediği için ağızda tat değişimine neden olmaz,

Zirkonyum Diş Kaplama Süreci

Zirkonyum Diş Kaplama Süreci
Zirkonyum Diş Kaplama Süreci

Kaplama sürecinin başında ilk olarak diş küçültülmekte, ölçü alınmakta ve hazırlık süresinde sıkıntı yaşanmaması için geçici diş takılmaktadır. Bu sırada da asıl kaplama hazırlanmakta ve 4-5 gün içerisinde hazır hale gelmektedir. Son olarak geçici dişler çıkarılıp asıl kaplama yapıştırılmaktadır. Uygulama bu şekilde son bulmaktadır.

Diş eti sorunları görülen hastalarda ilk olarak diş eti tedavisi uygulanmakta bu işlem sonrasında asıl uygulamaya geçiş yapılmaktadır. Böyle bir durumda süreç bir haftanın üzerine çıkabilmektedir. Zirkonyum diş kaplama sürecinde süreler, hekiminizin tedavi programına göre değişiklik gösterecektir.

Uygulama esnasında lokal anestezi yapıldığı için ağrı hissedilmemekte geçici kaplama da hassasiyet ve sızıların önüne geçmektedir. Asıl kaplama uygulandıktan sonra da ağrı ve hassasiyet hissi oluşmamaktadır. Yapı malzemesi diş etiyle uyumlu olduğundan diş etinde de herhangi bir renk değişimi ve diş eti hastalığı görülmemektedir. Hekimin uygun gördüğü aralıklarda düzenli olarak kontrole gidildiği takdirde uzun yıllar güvenle kullanılmaktadır.

Şunu da okuyabilirsiniz: Diş Taşı Neden Olur?

Zirkonyum Diş Kaplama Ömrü

Zirkonyum diş kaplamanın ömrü kişiden kişiye farlılık göstermektedir. Bazı kişilerde 5-10 yıl süreyle kullanılırken bazılarında ise ömür boyu kullanılmaktadır. Uzun yıllar boyunca sağlıklı bir şekilde kullanmak için belirli aralıklarla hekim muayenesi yapılmalı, diş ve diş eti bakımına özen gösterilmelidir. Sadece diş fırçalamayla yetinmeyip diş ipi kullanılmalı ayrıca antiseptik ağız gargaraları da yapılmalıdır.

Merdiven altı diye tabir edilen klinik olmayan ortamlarda yapılan diş kaplamalarının hem ömrü kısa olmakta hem de ağız ve diş sağlığına ciddi boyutlarda olumsuz etkileri olduğu görülmektedir. Klinik ortamda yapılan ve işlem sonrasında düzenli bakım uygulanan kaplamalar ömür boyu kullanılabilmektedir.

Zirkonyum Diş Kaplamanın Diğer Kaplamalardan Farkı

Zirkonyum diş kaplama
Zirkonyum diş kaplama

Diş kaplama modeli, hastaların istek ve ihtiyaçlarına yönelik olarak seçilmektedir. Farklı maddelerin alt yapısıyla oluşan üzeri porselen ve seramik yapılı pek çok model vardır.

Zirkonyum diş kaplama ile lamine kaplama arasındaki fark uygulandıkları yüzeyin farklı olmasıdır. Lamine kaplama dişlerin sadece ön yüzüne uygulanırken zirkonyum kaplama tüm dişi sarmaktadır. Ayrıca lamine kaplamada her dişe ayrı işlem yapılmaktadır.

Zirkonyumun metal kaplama ile arasındaki fark ise alt yapı malzemesinin farklılığından kaynaklanmaktadır. Metal kaplamalar ışığı geçirmemekte bu da mat bir görünüme sebep olmaktadır.

Metal kaplamalarda; metalden kaynaklı olarak alerjik reaksiyonlar görülmekte, diş etlerine uyum sağlamadığı için morarmaya neden olmakta ve ağız kokusu oluşabilmektedir. Zirkonyum kaplamalarda bunların hiçbiri görülmemektedir.

Lamine Diş Nedir? Detaylarıyla öğrenmek için bu yazıyı okuyabilirsiniz.

Zirkonyum Diş Kaplama Kimlere Yapılır?

Zirkonyum Diş Kaplama Fiyatları
Zirkonyum Diş Kaplama Fiyatları

Taç kron olarak da bilinen uygulama genellikle çürümüş dişlerin tedavisi ve yenilenmesi için yapılmaktadır. Ayrıca estetik bir görünüm sağlamak için ön dişlere, sağlamlık için de arka dişlere uygulanabilmekte ve bütünlük oluşturmaktadır.

Diş aralarında bulunan ayrıkların tedavisinde ve kırık, renk değişikliğine uğramış, çarpık, kuron ve köprü uygulanmış, beyazlatma işleminin fayda etmediği, estetik görünmeyen dişlerin tedavisinde zirkonyum diş kaplama yapılabilir.

Zirkonyum Kaplama Yaş Sınırı

Dişlerinin daha güzel bir görünüme sahip olmasını isteyen herkes bu işlemi yaptırabilmektedir. Ancak 18 yaşını doldurmamış bireylerde çene gelişimi henüz tamamlanmadığı için uygulamanın yapılması doğru görülmemekte ve çene gelişiminin tamamlanması beklenilmektedir.

İlginizi çekebilir: Köprü Diş Fiyatları

Zirkonyum Diş Kaplama Hakkında Merak Edilenler

Zirkonyum Diş Kaplama
Zirkonyum Diş Kaplama

Kaplama yapıldıktan sonra en çok merak edilenler arasında hangi yiyecekleri tüketmemeliyiz ya da yiyecekler sararma yapar mı gibi sorular bulunmaktadır. Kaplama yaptıran bireyler istedikleri yiyeceği yiyebilirler ancak doğal dişlerde olduğu gibi sert kabuklu ve asitli yiyeceklere dikkat etmek gerekmektedir. Diş bakımı düzenli yapıldığı takdirde herhangi bir sararma da görülmemekte sararma oluşursa da klinik ortamda beyazlatma işlemi yapılabilmektedir.

Kaplama sırasında ve sonrasında ağrı hissi oluşup oluşmadığı da merak edilenler arasındadır. Uygulama esnasında anestezi uygulandığı için ağrı oluşmamakta ve sonrasında da hassasiyet ve ağrı görülmemektedir.

Merak edilenler arasında kaplama düşer mi ya da çıkarılması durumunda alttaki diş zarar görür mü sorusu da yer almaktadır. Özel yapışkanlar kullanılan kaplama yerinden oynamamakta ve düşmesi mümkün olmamaktadır. Kaplama klinik ortamda çıkarılırken kesildiği için alttaki doğal diş zarar görmemektedir.

Zirkonyum Diş Yaptıranların Yorumları

Zirkonyum Diş Kaplama
Zirkonyum Diş Kaplama

Zirkonyum kaplama diş ile ilgili bilgilere yer verdik. Peki, bu kaplama uygulamasını yaptıran kişiler bu işlemlerden memnun mu? Bunu ancak zirkonyum diş yaptıranların yorumları ile anlayabiliriz. İşte o yorumları şu şekilde özetleyebiliriz:

 • Zirkonyum kaplama diş yaptıranların yorumları genel olarak iyi düzeydedir.
 • Hastalar, çoğunlukla bu kaplama uygulamasından memnundur ve hiçbir şekilde şikâyet etmezler.
 • Diş teli taktırmak yerine zirkonyum diş yaptıranların sayısı daha fazladır. Bu da memnuniyetin ne boyutta olduğunu gösterir.
 • Kaplama sonrasında gülüş estetiği sağlanmış olacağından dolayı kişinin özgüveni artacaktır. Bu da kişilerin olumlu yorum yapmasını sağlıyor.

İlginizi çekebilir: 20'lik Diş Çekimi Hakkında Bilgiler

Sıkça Sorulan Sorular

Zirkonyum diş kaplama hakkında sıkça sorulan sorular şu şekilde:

1 adet zirkonyum diş ne kadar?

1 adet zirkonyum diş fiyatı ortalama olarak 5.000 TL civarındadır.

Zirkonyum diş kimlere yapılmaz?

Zirkonyum diş uygulamaları 18 - 20 yaş aralığını tamamlayan herkese yapılabilir. Bu yaşlardan önce zirkonyum diş tedavisi olabilmek mümkün değildir.

Zirkonyum diş çürür mü?

Hayır. Zirkonyum kaplama hiçbir şekilde çürümez. Ancak yeteri kadar bakım yapılmadığında kaplamanın altındaki diş çürüyebilmektedir.