Diş eti beyazlaması nedir, tedavisi nasıl yapılır sorusu merak edilen konulardan birisidir.

Bu durum, diş eti depigmentasyonu adı ile de bilinir. Bazı kişilerin diş etleri doğal pembe olan rengini kaybeder ve beyazlama sorunu meydana gelir.

Diş eti hastalıklarından birisi olan diş eti beyazlaması nedir ve bu duruma sebep olan nedenler nelerdir sorularını alt başlıklarımızda anlattık. Gelin detaylıca inceleyelim...

Diş Eti Beyazlamasının En Belirgin Özellikleri Nelerdir? 

Diş Eti Beyazlaması

Diş eti beyazlaması, kişilerde sıklıkla karşılaşılabilen durumlar arasında yer alır. İnsanlar diş eti beyazlamasının en belirgin özellikleri nelerdir sorusunu merak ederler.  Diş eti hastalığı olarak da bilinen bu hastalığın yaygın olan özellikleri vardır.

Bunlar: 

 • Diş etinde oluşan çekilme 
 • Diş etinde meydana gelen şişme ve kızarıklık gibi durumlar 
 • Ağız kokusu 
 • Dişler fırçalanırken ya da diş ipi kullanılırken diş etlerinde oluşan ağrı ve kanama durumu 

Diş Eti Beyazlaması Neden olur? 

Diş Eti Beyazlaması

Diş eti beyazlaması genel olarak diş etlerinde sorun olan kişilerde meydana gelir. Diş eti sağlıklı olduğu durumlarda pembe rengindedir. Diş eti sorunu yaşayan kişilerde ise beyaz renkte olabilir. Peki diş eti beyazlaması neden olur gelin bu soruyu cevaplandıralım. 

 Diş etinde beyazlama durumu birçok nedene bağlı olabilir. Bu nedenler: 

 1. Diş Eti İltihabı
 2. Lökoplaki
 3. Sigara
 4. Lezyonlar ve Ülserler
 5. Anemi
 6. Oral Liken Planus
 7. Diş Çekimi
 8. Ağız Kanseri

Bu nedenler dışında da pek çok neden dişlerde beyazlama poblemine sebep olabilir. Gelin şimdi bu nedenleri daha yakından inceleyelim.

Diş Eti İltihabı

 Bu iltihap türü oldukça yaygın olan bir iltihaptır. Diş iltihabı sorunu yaşayan kişilerde, diş etlerinde kızarıklık, kanama, diş eti şişmesi ve diş etinde beyazlama durumu meydana gelir. Bu durumların sebebi ise diş hijyeninin düzgün olarak yapılmamasıdır. 

Lökoplaki

Diş etlerinin bazı yerlerinin beyazlaşmasına lökoplaki denir. Bu durumun sebebinin neden olduğu tam olarak bilinmemektedir. Ancak sigara ve alkol kullanımının lökaplaki oluşumuna neden olan zararlar arasında olduğu düşünülmektedir. 

Sigara

Diş eti sorunlarının başında gelen problemlerden birisi de sigaradır. Sigara sadece vücut sağlığı için değil diş sağlığı içinde oldukça zararlıdır. Sigarayı çok fazla tüketen kişilerde de diş eti beyazlaması görülür. 

Lezyonlar ve Ülserler

Bazı insanlarda enfeksiyon ve yaralanma gibi durumlar sonucunda diş etlerinde beyaz lezyon ve ülserler meydana gelebilir. Bu durumun düzelmesi için yaraların iyileşmesi ve enfeksiyonlarında tedavi edilmesi gerekir.

Anemi

 Anemi problemi vücutta sağlıklı kan hücreleri olmadığı zaman ortaya çıkar. Aneminin birçok belirtisi vardır yaygın nedenlerinden bazıları; B12 ve demir eksikliği, çölyak hastalığı, baş dönmesi, zayıflık, soğuk eller ve ayaklar, diş etleri ve ciltlerinin soluk olmasıdır. 

Oral Liken Planus

Oral liken planus, diş eti ve ağızda beyaz lekelerin oluşmasına sebep olur. Genel olarak ağrı, kanama ve iltihap gibi semptomlara neden olur. Oral liken planusun nedenlerinden bazıları yetersiz beslenme, ağız enfeksiyonudur. 

Diş Çekimi

 Diş çekiminden sonra diş etinin beyazlaması genel olarak o sırada kişide oluşan stres sebebiyle meydana gelir. Diş etleri diş çekiminden birkaç gün sonra normale döner. 

Ağız Kanseri

Beyaz diş etlerinin en önemli belirtilerinden birisidir. Kişilerde görülen belirtilerin bazıları, ağızda kanama, gevşek dişler, boğaz ağrısı, çiğneme ve yutma zorluğu, dil ve çene ağrısıdır. Bu gibi durumlar ağız kanserinin belirtilerindendir. 

Diş eti beyazlaması ve ağrı sorunları yaşayan kişilerin öncelikli olarak diş hekiminden randevu alıp muayene olmaları önemlidir. Diş hekiminizin önerdiği tedavi türüne başlanması diş sağlığınız için oldukça önem taşır.  

İmplant Sonrası Diş Eti Beyazlamasının Sebebi Nedir?  

Diş Eti Beyazlaması

Diş eti beyazlaması, diş eti hastalıklarından birisi olarak bilinir. Bunun birçok nedeni vardır. Bu nedenlerden birisi de implant sonrası oluşan diş eti beyazlamasıdır.

Peki implant sonrası diş eti beyazlamasının sebebi nedir gelin açıklayalım. 

İmplant yapıldıktan sonra implant çevresindeki dokular bakterilere karşı dayanıksız olduğu için bazı sorunlar meydana gelebilir. İmplant diş sonrasında ağız hijyenini düzgün olarak yapmayan kişilerin diş etinde bakteri oluşumu meydana gelir. 

Diş etinde oluşan bu bakteri oluşumu gibi durumlarda kızarıklık, şişme ve diş eti beyazlaması olur. Bu durumları engelleyebilmek için ağız sağlığına özen gösterilmelidir. Diş etinde oluşan bakteri üretimine engel olunması için ağız temizliğinin günde iki kez yapılması gerekir. 

Diş Eti Beyazlamasının Tedavi Yöntemleri Nelerdir? 

Diş Eti Beyazlaması

Diş eti sorunları arasında yer alan diş eti beyazlamasının nedenlerinden üst başlıklarımızda bahsettik. Peki diş eti beyazlamasının tedavi yöntemleri nelerdir nasıl önlemler alınmalıdır gelin anlatalım. 

Bu durumu önlemek için birçok tedavi yöntemleri vardır. Bu tedavi yöntemlerini alt başlıklar halinde sizler için derledik. 

Ağız ve Diş Hijyenini Sağlamak

 Diş eti beyazlamasında sık karşılaşılan sorunlardan birisi de sağlıksız diş problemleridir. Dişlerinizi düzenli olarak günde iki kere fırçalamanız ve diş ipi ile ağız gargarası kullanmanız gereklidir. Ağız hijyeni iyileştirildiği durumda diş etleriniz daha sağlıklı bir yapıya sahip olurlar. 

Mantar Enfeksiyonları İçin Uygulanan Antifungal Tedavisi

 Pamukcuk ve mantar enfeksiyonu olarak bilinen durumlarda diş eti beyazlaması oluşur. Bu durumlarda beyazlamanın geçmesi için antifungal ilaçlar ile tedavi uygulanır. 

Gingivitis Tedavisi

Diş eti iltihabı oluşumları sonrasında da diş etlerinde beyazlama görülür. Bu durumlarda diş hekimi tarafından diş temizliği uygulanıp bakteri ve iltihapları azaltmak için ağız gargarası ve diş eti için antibiyotik verilir. 

Diş Temizliği

Diş hekimi ya da diş hijyen uzmanı olan kişi tarafından profesyonel diş temizliği yapılarak plak, bakteri ve iltihap oluşumu önlenir. 

Diş eti beyazlaması gibi diş eti sorunu yaşayan kişilerin günlük ağız hijyenlerine dikkat etmeleri gerekir. Bazı durumlarda da daha etkili tedavilerin uygulanması gerektiği için öncelikli olarak diş hekimine muayene olmaları önemlidir. Diş hekimi tarafından önerilen tedavinin uygulanması kişinin ağız sağlığı için oldukça önem taşır. 

Bu yazımızda diş eti hastalığı nedir, belirtileri nelerdir ve nasıl bir tedavi yöntemi uygulanmalıdır konularını sizler için anlattık.

Dişler eti tedavileri ile ilgili daha detaylı bilgi almak için;

TIKLAYIN: "Diş Eti Tedavisi: 6 Önemli Tedavi!"

Dişleriniz veya diş eti hastalıkları ile ilgili bir sorun yaşıyorsanız kliniğimize gelerek ücretsiz muayene hizmetinden yararlanabilirsiniz. Dişleriniz ile ilgili merak ettiğiniz sorularınız için de bizimle iletişime geçip sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. 

Hizmetlerimizle ilgili detaylı bilgi almak için;

TIKLAYIN: "Hizmetlerimiz"