İnsanlar diş sorunları ile sıklıkla karşılaşırlar. Bu diş sorunlarını çözmek ve diş sağlığını korumak için diş hekimlerine muayene olmaları gerekir.

Birçok farklı diş tedavi yöntemi vardır ve gingivektomi de bunlardan biridir. Diş ve diş eti ile ilgili alanda bir tedavi yöntemi olan gingivektomi nedir konusunu alt başlıklarda detaylıca ele aldık.

Gingivektomi Nedir?

gingivektomi nedir

Diş ile ilgili sağlık sorunlarında kullanılan tedavi yöntemlerinden birisi de gingivektomi tedavisidir. Hastaların merak ettiği bir tedavi yöntemi olan gingivektomi nedir sorusunu detaylıca anlatalım.

Bazı insanlar bir ortamda konuşurken ya da gülerken de diş etlerinin şekil ve yapısından dolayı rahatsız olurlar. Bazı insanların diş etleri dişlerine oranla daha fazla gözükür. Diş eti büyümesi gibi doku sorunlarını gidermek için gingivektomi tedavisi yaptırmak isterler. 

Gingivektomi, diş etlerini daha sağlıklı hâle getirmek için kullanılan bir tedavi yöntemidir. Cerrahi bir müdahale ile yapılarak diş eti dokusunun çıkarılması sağlanır. Halk arasında gingivektomi tedavisi diş boyu uzatma ya da diş eti kısaltma olarak da adlandırılır.  

Gingivektomi nedir ve amacı nedir diye baktığımızda diş eti hastalıklarını tedavi etmek amacıyla yapılır. Dişin etrafında bulunan diş eti dokularının da şekillendirilmesi sağlanır.  Estetik açıdan da daha güzel bir diş görünümü elde edilir.

Gingivektomi Nasıl Yapılır? 

Gingivektomi tedavisinde merak edilen bir konu da gingivektomi nasıl yapılır sorusudur.

  Gingivektomi nedir ve tedavisi nasıl yapılır maddeler halinde sıralayalım:

 • Öncelikle bu işleme başlamadan önce diş hekiminiz tarafından bir muayene gerçekleştirilir.  
 • Diş hekimi tedaviye başlamadan önce lokal anestezi verir. 
 • Diş boyu uzatma işlemi yapılıyorsa öncelikli olarak dişlerde oluşmuş olan diş taşı temizliği sağlanır. Bu aşama sağlıklı diş ve diş etleri için önemlidir. 
 • Bazı hastalarda dişlerde oluşan soruna göre kök yüzeyi düzleştirme işlemi de yapılır. 
 • Gingivektomi tedavisine başlanarak diş etlerine özel tıbbi aletler kullanılarak müdahale edilir. 
 • Hastanın diş yapısına göre koter ya da lazer cihazı kullanılabilir. 
 • İşlemin ardından diş etlerine bandaj yerleştirilir. Bandaj müdahale edilen bölgeyi koruyarak daha hızlı ve sorunsuz bir şekilde iyileşmesini sağlar. 
 • Yerleştirilmiş olan bandaj bir hafta ve 10 gün arasında takılı olarak kalmalıdır. 
 • İyileşmenin tamamlanma süresi genel olarak 3-4 hafta arası olabilir. Ancak bazı hastalarda 3 ay kadar da sürebilir.
 • Gingivektomi işleminin yapılması süresi kaç adet diş boyu uzatılacağına ve hangi diş olduğuna bağlıdır. Bu sebeple de işlemin bitme süresi 15 dakika ya da 1 saat sürebilir. 

İlginizi Çekebilir: "Bonding Nedir?"

Gingivektomi Acıtır mı?

Gingivektomi nedir sorusunu üst başlıklarımızda detaylıca anlattık. Diş eti yapılarından rahatsız olan insanlar bu tedavi yöntemini yaptırarak estetik ve sağlıklı bir görünüm elde etmek isterler. Ancak çoğu insan gingivektomi acıtır mı ya da riski zararı var mıdır diye merak etmektedir.  

Bir diş tedavi yöntemi olan gingivektomi tedavisi uzun süredir insanlara uygulanan bir tedavi yöntemidir. Doğru bir şekilde diş hekimi tarafından uygulandığında güvenilir bir müdahale yöntemidir. Büyük riskler taşımaz. 

Kanama ve enfeksiyon gibi bazı riskler bulunur ama bu sorunları önlemek için gerekli olan önlemler tedavi esnasında sağlanır. Bu tedavi hastaya uygulanırken diş hekimi tarafından hastaya lokal anestezi uygulanır.  Bu durumda da hasta acı hissetmez.

Tedavi sonrasında diş sağlığına ve temizliğine dikkat ettiğiniz durumda da enfeksiyon gibi bir durumla karşılaşılmaz. Gerekli durumda doktorunuz tarafından antibiyotik ilaç verilerek diş eti enfeksiyonu önlenir. 

Gingivektomi Fiyat 

Gingivektomi nedir sorusunu cevaplandırarak diş sorusunu yaşayan insanlarla bilgilerimizi paylaştık. Peki bu tedaviyi olmak isteyen insanlar ne kadar fiyata bu tedaviyi yaptırabilir? 

Gingivektomi fiyat olarak her diş için KDV hariç 870,37 KDV ile 940,00 dır.  Genel olarak uygulanacak işlem ve yapılacak işlemin seans sayısına göre fiyatlarda değişim olur. 

Gingivektomi Yaptıranlar 

Gingivektomi nedir sorusu ile ele aldığımız bu konunun detayına inelim. Bu tedaviyi yaptıranların yaptıkları yorumlara bakalım. 

Maddeler halinde sıralayalım.

 • Bu tedavi yapıldıktan sonra iyileşmesi için hastalıklı diş eti bölgesine bandaj konur. Yemek yerken sert besinler tüketmemeye dikkat edilmelidir. 
 • Bandaj olması sebebiyle dişler fırçalanamaz ama diş bakımına yine de dikkat edilmelidir. Diş bakımına dikkat edilmediği sürece enfeksiyon oluşma riski vardır.
 • Diş hekiminin önerdiği gargara ve diş ipi kullanılarak kısa sürede iyileşmek mümkündür. 

Siz de uzman hekimlerimiz tarafından bu tedaviyi olmak istiyorsanız bizi arayabilir, hizmet detaylarımız için aşağıdaki sayfadan bize ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: "Hizmetlerimiz"

Gingivektomi - Gingivoslapti Farkı 

Gingivektomi nedir sorusunu ele alarak diş eti sorunları için kullanılan bu tedavi yöntemi hakkında incelemelerde bulunduk. Diş eti sağlığında kullanılan yöntemlerden olan gingivektomi gingivoslapti farkı nedir şimdi de bunu inceleyelim. Bu iki tedavi yönteminin amacı diş etlerinin sağlığını iyileştirmedir. 

Gingivektomi tedavisinde hastalıklı olan diş eti dokusu çıkarılarak yeniden şekillendirilir. Diş eti fazlalığı varsa benzer prosedür kullanılarak fazlalık olan kısım alınır. 

Gingivoplasti tedavisinde ise herhangi bir doku çıkarma işlemi uygulanmaz. Doku çıkarma işlemi yapılmadan diş etlerinin görünümü iyileştirmeye yönelik bir tedavi yöntemidir.  

Genel olarak gingivektomi tedavisi ve gingivoplasti tedavisindeki fark prosedürlerle alakalıdır.  Bir hastaya hangi tedavinin uygulanacağı diş hekimi tarafından yapılan muayeneden sonra belirlenir. 

Gingivektomi nedir ve nasıl yapılır sorusu hakkında daha detaylı bilgi almak ve dişleriniz hakkındaki tüm sorularınız için bizimle iletişime geçebilir kliniğimize gelerek ücretsiz muayene hizmetimizden faydalanabilirsiniz.