Evde diş taşı temizliği dişlerde oluşan tartarlar için bulunan çözüm yöntemleridir. Bu yöntemler halk arasında bilinir ve bilimsel olarak kanıtlanmış değildir. Bu yöntemlerin faydası da kişiden kişiye değişebilir.

Tartar oluşumu sonrası bazı kişiler diş hekimine giderken bazı kişilerde evde yapılabilecek çözüm yolları arar.

Gelin şimdi birlikte evde diş taşı temizliği için bilinen yöntemler neler onları sıralayalım.

Dişlerde Tartar

evde diş taşı temizliği

Ağız hijyeni ihmal edildiğinde dişler üzerinde kalan yiyecek artıkları bakterilerin artmasına sebep olur. Zamanla temizlenmeyen tabakalar birikir ve sertleşir. Sonuç olarak da diş taşı diğer bir adıyla tartar oluşur.

Tartar hem görünüm açısından hem de ağız sağlığı açısından kişiyi olumsuz etkiler.

Evde Diş Taşı Temizliği

Evde diş taşı temizliği denildiğinde iki konu akla gelir. Birincisi diş taşı oluşumunu önlemek ikincisi de oluşan diş taşını temizlemek.

Diş taşını önlemek oluşan diş taşını temizlemekten daha kolaydır. Diş taşlarının bir kısmı için mutlaka diş hekimi müdahelesi gerekir.

Dişlerinizdeki her türlü problem için diş hekimine danışmak en sağlıklı olanıdır.

İşte merak edenler için evde diş taşı temizliği yöntemleri:

  1. Sirke ile Diş Taşı Temizlemek
  2. Karbonat ile Diş taşı Temizlemek
  3. Ceviz Kabuğu ile Diş Taşı Temizlemek
  4. Yağ Çekme
  5. Aloe Vera Kullanmak

Bu tarz yöntemler ile diş taşlarını azaltabilirsiniz. Ancak evde yapılan uygulamalar ile diş taşlarından tamamen kurtulmak mümkün değildir. Bu nedenle diş hekimine danışmanız önerilir.

Şimdi gelin evde diş taşı temizliği için kullanılan yöntemleri sırayla açıklayalım…

1-Sirke ile Diş Taşı Temizlemek

Evde Diş Taşı Temizleme
Evde Diş Taşı Temizleme

Yarım bardak suya sirke katarak karıştırın. Bu karışım ile gargara yapın. Bu uygulamayı sık sık yapmamaya özen gösterin. Sirkenin antibakteriyel özelliği tartarların giderilmesine yardımcı olabilir.

2-Karbonat ile Diş Taşı Temizleme

Evde Diş Taşı Temizleme
Evde Diş Taşı Temizleme

Karbonat normal diş macunlarında da bulunun bir maddedir. Temizleyici ve beyazlatıcı etkisi ile bilinir. Evde diş taşı temizliği için de karbonat kullanılır.

Diş fırçanızı ıslatarak karbonata batırıp dişlerinizi fırçalayabilirsiniz. Sonrasında da bol suyla durulamanız gerekir.

3-Ceviz Kabuğu ile Diş Taşı Temizleme

5 adet ceviz kabuğu kaynatılır ve soğutulur. Sonrasında bu suya diş fırçası batırılır ve 5-10 dakika bekletilir. Sonrasında dişler bu fırça ile fırçalanır.

Bu işlemi günde 3 4 kere tekrarlamanız sonucunda diş taşlarının azaldığı söylenir. Bunun yanı sıra bu suyla gargara da yapabilirsiniz.

4-Yağ Çekme

Evde Diş Taşı Temizleme

Hindistancevizi yağı veya zeytinyağı dişler için oldukça sağlıdır. Bu yağları ağzınızda çalkalamanızın dişlerinize birçok faydası vardır.

Antibakteriyel özellikleri sayesinde ağız içerisindeki mikropları da öldürürler.

5-Aloe Vera

Evde Diş Taşı Temizleme

Aloe Vera jeli ile dişleri fırçalamanın diş beyazlatmasına ve diş taşlarının azaltılmasına olumlu etkisi olduğu söylenir. Fırçalama sonrası ağzınızı çalkalayarak jelden arındırmanız tavsiye edilir.

Tüm bu yöntemler halk arasında bilinen doğruluğu kanıtlanmamış yöntemlerdir. Diş taşı ağız sağlığını tehdit eden önemli bir sorun olduğu için böyle bir durumda direkt olarak diş hekimine muayene olmanız tavsiye edilir.

Diş Taşı Neden Olur?

Diş taşı plaklaşma şeklinde kendini gösteren bir problemdir. Diş yüzeyinde yemek yedikçe, bir şeyler içtikçe zamanla tortular oluşur. Bunlar temizlenmezse katman haline gelir ve zamanla sertleşir. Dişlerin arkasında ve alt dişlerde daha sık oluşur.

Diş taşları zamanla kanama, diş eti çekilmesi ve hatta ilerleyen durumlarda diş kaybına yol açabilir. Düzenli olarak temizlenmesi önemlidir. 6 ayda bir doktor kontrolüne gitmek önerilir. Evde diş taşı temizliği bazı yöntemler ile mümkün olsa da geçici bir çözüm sunar.

Klinikte diş taşı temizliği hakkında daha fazla bilgi almak ve fiyatlandırma hakkında bilgilenmek için "Diş Taşı Temizliği Fiyat 2024 – Diş Temizliği Nasıl Yapılır?" adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

Öneri İçerik: Diş Taşı Temizliği Fiyat 2024 – Diş Temizliği Nasıl Yapılır?

Diş Taşı Oluşumu Nasıl Önlenebilir?

evde diş taşı temizliği

Diş taşı sıklıkla karşılaşılan bir problemdir. Bu problem çözülmezse daha büyük problemlere sebep olabilir. Diş taşı oluşumunu önlemek için bazı yöntemler vardır.

İşte diş taşı oluşumunu önlemenin 5 yolu:

  1. Dişleri düzenli olarak günde 2 kere doğru bir şekilde fırçalamak.
  2. Florür içeren bir diş macunu kullanmak.
  3. Diş ipi ile dişlerin aralarını iyi bir şekilde temizlemek.
  4. Beslenme alışkanlıklarını iyileştirmek. Sebze ve meyve yemeye özen göstermek.
  5. Gargara ile tam ağız temizliğini sağlamak.

Bu 5 maddeye dikkat ederek diş taşı oluşumunun önüne geçebilirsiniz. Yine de bazı problemler sonucu diş taşı sorunu ile karşılaşabilirsiniz. Düzenli doktor kontrolü ile bu sorunu en aza indirebilirsiniz.

Klinikte Diş Taşı Temizliği

evde diş taşı temizliği

Evde diş taşı temizliği yöntemleri bazen fayda sağlasa da en sağlıklı olanı bir diş hekimine başvurmaktır. Diş taşları diş etlerinde çekilmeler, diş çürümeleri ve ağız kokusu gibi birçok probleme sebep olabilir.

Diş hekimleri tarafından diş taşları iyi bir şekilde temizlenir. Siz de diş taşlarından şikayetçiyseniz bizimle iletişime geçebilir ve ücretsiz muayene hizmetinden faydalanabilirsiniz.

Hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak için ise "Hizmetlerimiz" sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.