Çene ağrısı, en yaygın görülen rahatsızlıklardan bir tanesidir. Yüzün farklı yerlerine yayılabilen ve kişiyi endişelendiren bu ağrılar, diş sıkma ya da baş ağrısı gibi pek çok farklı sebepten oluşabilmektedir. Çene ağrılarını doğru ve etkili bir şekilde tedavi edebilmek için öncelikle ağrıya neden olan etkeni saptamak gerekmektedir. Çünkü teşhis ne kadar doğru yapılırsa tedavinin başarı ile sonuçlanması da o oranda artacaktır.

Günümüzde kişiler çene ağrılarını önemseme eğiliminde değildir. Yine de, şiddetli çene ağrısı durumunda derhal bir doktora başvurmak tedaviye erken başlama açısından büyük önem taşımaktadır. Kaygı verici olabilen çene ağrılarının tedavi edilmesinde çeşitli yöntemlere başvurulur.

Çene Ağrısı Nedir?

Çene ağrısı, çene kemiğinde ve/ya kulak bölgesinde hissedilen bir rahatsızlık veya acıdır. Temporomandibular eklemleri (TME), yüzün sol ve sağ tarafında, kulakların hemen altında yer alır. TME sayesinde çene öne-arkaya ve sağa-sola hareket edebilmektedir. Bu bölgede oluşan şiddetli ağrılar sonucu bireylerin günlük yaşamları olumsuz etkilenmektedir.

Çene eklem ağrısı sorunları çoğunlukla TME ile ilgili olsa da bununla sınırlı değildir. Diş ağrısı, sinüzit, diş eti hastalıkları gibi farklı pek çok etken çene kemiği ağrısına neden olabilmektedir.

Öneri içerik: Diş Ağrısı İçin Ağrı Kesici İlaç

Çene Ağrısı Neden Olur?

çene ağrısı
çene eklem ağrısı

Çene ağrıları çeşitli pek çok sebepten oluşabilmektedir. Her bir sebep, kişinin farklı türden bir ağrı hissetmesine neden olabilmektedir. Sağ çene ağrısı ya da sol çene ağrısı tedavilerinde hangi yolun izlenmesi gerektiğine karar verilebilmesi adına ağrıya neden olan faktörü saptamak önemlidir.

Çene kemiği ağrısı nedenlerini şu şekilde sıralamak mümkündür;

 • TME: Çene ağrıları denildiğinde ilk olarak akla TME kaynaklı rahatsızlıklar gelmektedir. Çünkü TME hastalıklarına bireyler arasında sıklıkla rastlanmaktadır. TME hastalıkları iltihaplanma, travma, diş sıkma (gıcırdatma) gibi çeşitli nedenlerden meydana gelebilir. Bunun sonucunda kulak ve çene ağrısı oluşabilir, ağız açma-kapama yapılırken eklemden ses gelebilir, baş dönebilir, kulaklar çınlayabilir ya da çene kitlenebilir.
 • Diş ve Diş Eti Hastalıkları: Diş ve diş eti problemleri de çene ağrılarına neden olabilmektedir. Bu problemlerden kaynaklı ağrılar çoğunlukla tek bir yönde kendini hissettirir. Problemli taraf çenenin sol tarafındaysa yalnızca sol çene ağrısı oluşabilir. Çene ağrılarına neden olabilecek diş ve diş eti problemlerinden bazıları şunlardır;
  -Diş eti hastalıkları
  -Diş çürüğü
  -Bruksizm (diş sıkma/gıcırdatma)
  -Kötü ağız hijyeni
  -20'lik diş çıkması
 • Travma: Travma sonrasında oluşan çıkık ya da kırıklar şiddetli çene kemiği ağrılarına neden olabilir. Üst çene ağrısı ya da alt çene ağrısı oluşabilir.
 • Stres ve/ya Anksiyete: Stres ve anksiyete, çene kaslarının gerginleşmesine yol açabilir. Bunun sonucunda çene ağrıları oluşabilir. Stres kaynaklı bireyler dişlerini sıkmaya başladığında çene kaslarındaki gerginleşme daha da artabilir ve bu durum daha şiddetli ağrılara neden olabilir.
 • Sinüzit: Sinüsler, çene kemikleri ile yakından ilişkilidir. Burun ve burun kenarlarındaki boşluklar (sinüsler) çeşitli nedenler ile iltihaplanabilir. Sinüs iltihaplanması (sinüzit) durumunda, çene bölgesinde ağrı oluşabilmektedir.
 • Tümör ya da Kist: Yüz, çene kemiği ve ağızda oluşabilen kist ya da tümörle çene kemiği ağrılarına neden olabilmektedir.
 • Osteoartrit (Kireçlenme): Osteoartrit, eklem kıkırdağının yıpranmasına, incelmesine ve bozulmasına neden olabilir. Çene kemiği de kireçlenmeden etkilenme özelliğine sahiptir. Bunun sonucunda bölgede ağrı hissedilebilir.
 • Kalp Krizi: Sol çene ağrısı neden olur sorusuna verilebilecek bir cevap kalp krizi olabilir. Çünkü kalp krizi esnasında, kalbe yakın sinirlerde ağrı oluşur. Bu ağrılar, sanki vücudun başka bir yerinde meydana geliyormuş gibi hissedilebilir. Bundan kaynaklı kişi sol çenede ağrı hissedebilir.
 • Baş Ağrısı: Aniden gelen şiddetli baş ağrıları sonucunda gözlerde, boyunda ve çenede ağrı oluşabilir.
 • Trigeminal Nevralji: Trigeminal sinir, baş ve yüz bölgesinin duyusal ve motor işlevlerinden sorumlu olan sinirlerden bir tanesidir. Kan damarları, bu sinirlere baskı uyguladığında çenede ağrı oluşabilir. Multipl skleroz (MS) rahatsızlığı da Trigeminal siniri etkileyebilir ve ağrıya neden olabilir.

Detaylı bilgi sahibi olmak için okuyabilirsiniz: Çene Kemiğ Erimesi

Çene Ağrısı Semptomları Nelerdir?

çene ağrısı nasıl geçer
çene ağrısı nasıl geçer

Çene ağrısı yaşayan kişilerde çoğunlukla bazı semptomlar görülmektedir. Bu semptomlar, ağrıya neden olan etkene göre değişebilir.

Çene ağrılarından kaynaklı bireylerde görülebilen bazı yaygın semptomlar şunlardır;

 • Baş dönmesi
 • Baş ağrısı
 • Yutkunma zorluğu
 • Çeneden ses gelmesi
 • Yüzde şişlik/ağrı/ateş
 • Kulaklarda ağrı ve/ya çınlama
 • Acıya duyarlılığın artması
 • Çene hareketlerinde kısıtlılık
 • Diş ağrısı
 • Apse oluşumu

Çene Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

Çene ağrısı nasıl geçer? Çene ağrılarının nasıl tedavi edileceği, ağrıya neden olan faktörün saptanmasına bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

 • TME hastalığının tedavisinde hastaya çene eklemini güçlendirecek egzersizler verilir ya da ilaç tedavisi uygulanır.
 • Diş ve diş eti hastalıklarından kaynaklı çene ağrısı tedavilerinde hastanın ağrıya neden olan dişi çekilebilir ya da dişe kanal tedavisi uygulanabilir.
 • Stres ya da anksiyeteden kaynaklı bruksizm rahatsızlığı olan hastalara gece plağı verilebilir. Bu sayede diş sıkma en aza indirilir ve ağrı oluşumu önlenir.
 • Sinüzitten kaynaklı çene eklem ağrısı tedavilerinde hastanın durumuna göre çeşitli ilaç tedavilerine başlanabilir.
 • Hastanın tümörü ya da kisti var ise cerrahi operasyon ile bölge temizlenir ve kişinin hissettiği ağrı ortadan kaldırılır.
 • Trigeminal nevralji tedavisi için de hastanın durumu göz önünde bulundurularak çeşitli ilaç tedavilerine başlanır.

NOT: Çene ağrılarının giderilmesi için öncelikle hastanın muayene olması gerekmektedir. Bunun sonucunda doğru bir tedavi planı oluşturulur ve uygulanır. Çene ağrılarından şikayetçi iseniz ve tedavi arıyorsanız bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Çene Ağrısı Nasıl Hafifletilir?

Çene ağrılarını ev ortamında tamamen dindirmek çoğu zaman mümkün olmasa da diş hekimine muayene olana kadar çene ağrılarınızı hafifletebilirsiniz;

 • Çiğnemesi zor yiyeceklerden kaçının. Çorba, balık, patates, yoğurt gibi çiğnemesi ve yutulması kolay yiyecekler tüketin.
 • Kendinizi zorlamadan çene egzersizleri yapın. Çenenizi yavaşça açıp kapayın, sağa sola hareket ettirin.
 • Sakız çiğnemeyin. Çenenizi zorlamayın.
 • Çene kaslarına yavaşça masaj yapın.
 • Travmalara karşı kendinizi koruyun.

Çene ağrılarınız için muayene olmayı geciktirmeyin. Erken başlanan tedavi, ileride karşılaşacağınız pek çok problemi ortadan kaldıracaktır. Çene eklem ağrıları için muayene olmak ve tedavi görmek istiyorsanız kliniğimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Çene ağrısı teşhisi nasıl yapılır?

Çene ağrısı teşhisi, bir dizi değerlendirme ve muayene yöntemine başvurularak yapılır. Semptomlar değerlendirilir, çene eklem hareketleri, çene kemiği ve kasları incelenir, bazı durumlarda kan testi yapılır ya da MR ile eklem içi görüntülenir ve kemiğin durumu değerlendirilir.

Çene ağrısına hangi bölüm bakar?

Çene eklem ağrısı ile doğrudan ilgilenen ana tıp branşı "Ağız ve Diş Sağlığı" veya "Çene Cerrahisi"dir. Bu nedenle çene kemiği ağrısı için bir uzmana danışmak istiyorsanız adresiniz diş hekiminizdir.

Çene ağrısı kulağa vurur mu?

Çene eklemleri kulakların hemen alt kısmında bulunmaktadır. Bu nedenle çenesinde ağrı hisseden bir kişinin kulakları da ağrıyabilir.

Çene ağrısı kendi kendine geçer mi?

Çene ağrılarının kendi kendilerine geçtikleri nadir olarak görülse de uzun süre devam eden şiddetli çene ağrılarında bir diş hekimine başvurmak önemlidir.