Periodontoloji nedir? Bu alan hangi diş problemleri ile ilgilenir? Periodontoloji tedavisi ne kadar sürer? Tüm bu soruları ve daha fazlasını yazımızda cevaplayalım!

Periodontoloji, diş eti sağlığını ve diş eti problemlerini inceleyen diş hekimliği dalıdır. Periodontolojide yalnızca diş etleri değil aynı zamanda dişleri çevreleyen diğer dokular da incelenir.

Özellikle diş eti iltihabı, diş ve çene kemiği ilişkisindeki problemler ve diğer diş hastalıkları periodontistler tarafından dikkatlice incelenir.

Periodontoloji Nedir?

Periodontoloji Nedir?
Periodontoloji Nedir?

Periodontoloji nedir sorusuyla bu konuya temelden giriş yapalım…

Periodontium olarak adlandırılan ve farklı dokular içeren yapılar; dişlerin konumunu, canlılığını korur. Bu yapılar diş etleri, lifler ve diş kökünü çene kemiğine bağlayan sementlerdir.

Periodontoloji ise diş etlerinin ve dişleri destekleyen dokuların sağlığına odaklanan diş hekimliğinin bir dalıdır. Periodontoloji alanında çalışan diş hekimlerine de periodontist denir.

Periodontistler diş hekimliğinin yanı sıra bu alanda uzmanlaşmak için 3 yıllık eğitim alırlar.

Periodontoloji nedir kısaca cevaplandırdıktan sonra bu uzmanlık alanında neler incelenir, hangi tedaviler yapılır onlara da bakalım.

Periodontoloji Neye Bakar?

Periodontoloji Nedir?
Periodontoloji Nedir?

Periodontoloji ne yapar? Periodontoloji neye bakar? Periodontoloji nedir? Bu sorular sıkça sorulur.

Periodontoloji genel olarak şunları inceler:

 • Diş etleri,
 • Diş kökünü çene kemiğine bağlayan sementler,
 • Dişlerin çene kemikleri içerisindeki yerin etrafındaki alveol kemiği,
 • Bağ dokusu lifleri,

Bu alanda yapılan tedavilerde bakteri plakları, sistemik diş eti hastalıkları ve travma kaynaklı diş eti hastalıkları incelenir. Tedaviler ise; diş taşı temizliği, diş köklerini düzeltme, diş etine cerrahi müdahale olmak üzere sıralanabilir.

Tedavi sürecinin başında detaylı bir muayene yapılır. Hastanın dişleri ve diş etleri yapılan tetkikler ile dikkatli bir şekilde incelenir. Bunun sonucunda hekim tarafından tedavi planlanır.

Gelin şimdi de periodontoloji diş tedavisi nedir, nasıl yapılır onları inceleyelim.

İlginizi Çekebilir: "Diş Eti İltihabı Nedir?| Diş Eti İltihabı 9 Belirtisi!"

Periodontoloji Diş Tedavisi Nedir?

Periodontoloji diş tedavisi nedir, neleri içerir ve nasıl yapılır? Tüm bu sorulara sırasıyla bakalım.

Periodontist ilk olarak kişinin ağız içerisindeki durumunun inceler. Detaylı inceleme sonucunda da ilaçla ve cerrahi müdahalelerle problem ortadan kaldırılmaya çalışılır.

Tedavi süreci sonunda da diş eti problemlerinin tekrarlanmaması için hastanın bazı önlemler alması ve düzenli doktor kontrolüne gitmesi gerekir.

Diş muayenesinde diş etleri ve dişler arasındaki ceplerin derinliği prop adı verilen küçük bir cetvelle ölçülür. Eğer cep derinlikleri normal aralıktan daha fazlaysa tedavi edilir. Cep derinliklerinin fazla olması nedeniyle buralarda daha fazla bakteri birikimi olabilir.

Periodontoloji diş tedavileri;

 1. Periodontal bakım,
 2. Periodontal temizlik,
 3. Periodontal cerrahi,
 4. Diş implantları olmak üzere dörde ayrılır.

Periodontoloji nedir inceledikten sonra şimdi de tüm bu başlıkları ayrıntılı olarak inceleyelim.

1-Periodontal Bakım

Periodontal bakım kısaca diş temizliği olarak ifade edilebilir. Diş etlerinde olan bazı problemler üç dört aylık periyotlarla periodontal bakım gerektiebilir. Bu bakımlar sayesinde genel ağız hijyeni sağlanır.

Özellikle sık karşılaşılan gingivitis ve periodontitis gibi diş etlerinin iltihaplanma durumları düzenli bakımlar ve diş hekimi kontrolleri ile önlenebilir.

2-Periodontal Temizlik

Periodontal temizlik ise diş etlerinin uyuşturulmasını gerektiren derin bir temizlik işlemidir. Bu uygulama sayesinde ağızdaki zararlı bakterilerin temizlenmesi hedeflenir.

Diş eti cepleri bakterilerin birikimine açıktır ve çeşitli enfeksiyonlara sebep olabilir. Bu ceplerind detaylı temizliği enfeksiyonun yayılımını önler.

3-Periodontal Cerrahi

Diş eti çekilmeleri gibi hem estetik hem de diş sağlığı açısından oldukça problem oluşturan durumlarda periodontal cerrahi gerekir. Bu gibi durumlar öncelikle diş hekimleri tarafından tespit edilir ve

4-Diş İmplantları

Periodontistler aynı zamanda diş implantlarının uygulamasını da yaparlar. Özellikle ağız içerisindeki yumuşak ve sert doku üzerine çalışmalar yapan periodontistler, doğala en yakın diş implantlarını hastalara sunarlar.

Diş etlerinizde herhangi bir problem varsa hızlı bir şekilde doktorunuzdan randevu almalı ve tedaviye başlamalısınız. Diş etlerindeki problemler ciddi ağız ve diş problemine sebep olabilir.

İlginizi Çekebilir: "Flap Operasyonu (Diş Eti Ameliyatı) Nedir, Nasıl Yapılır?"

Periodontoloji Alanları ve Kavramları

Periodontoloji nedir ve hangi tedavileri içerir genel olarak inceledik. Şimdi de periodontolojisinin ilgilendiği alanları 3 farklı başlıkta açıklayalım.

Periodontoloji Alanları

 1. Diş Etinin Sağlığı ve İşlevselliği
 2. Diş Etlerinin Çene Kemiğiyle Bağlantısı
 3. Periodontal Ligamentler

Periodontolojinin alanlarını bu şekilde sıralayabiliriz. Şimdi de bu alt alanları daha detaylı inceleyelim.

1-Diş Eti Sağlığı ve Fonksiyonu

Periodontolojinin temel odak noktası diş etidir. Sağlıklı diş etleri sağlıklı dişlere sahip olmanızı da sağlar. Aynı zamanda çiğneme işlevleri için de destek sağlar.

2-Diş Etlerinin Çene Kemiğiyle Bağlantısı

Diş etlerinin çene kemiğiyle bağlantısı periodontoloji tarafından incelenir. Sağlam ve sağlıklı diş etleriyle çene kemiği dişlerin dengeli ve iyi bir şekilde konumlanmasını sağlar. Aynı zamanda çiğneme fonksiyonu için de diş etlerinin çene kemiğiyle bağlantısı önemlidir.

3-Periodontal Ligamentler

Periodontolojinin bir diğer temel unsurları da periodontal ligamentlerdir. Bu dokular diş kökünü çene kemiğine bağlar. Dişlerin hareketini sağlar ve çiğnemeyle oluşabilecek baskıları dengeler. Bu ligamentler sayesinde dişler sağlıklı bir şekilde konumlanabilir.

Sonuç olarak periodontolojinin ilgi alanları olan yumuşak dokular; dişleri destekleme, konumlandırma, çiğneme fonksiyonu sağlama gibi görevlere sahiptir. Bunların sağlıklı ve iyi bir şekilde çalışması için diş etlerine özen göstermeniz gerekir.

Periodontal Hastalıklar için Nasıl Önlem Alınabilir?

Periodontal hastalıklar genetik, çevresel etkenler ve kullanılan ilaçlardan kaynaklı olabilir. Bu tarz hastalıklardan korunmak için bazı önlemler alabilirsiniz. Bu önlemler neler gelin maddeleyerek inceleyelim.

Sağlıklı Diş Etleri için Öneriler:

Periodontoloji Nedir?
Periodontoloji Nedir?
 1. Dişlerinizi günde iki kere yumuşak diş fırçasıyla, süpürme tekniği ile fırçalayın.
 2. Diş fırçanızı en az 3 ayda bir yenileyin.
 3. Plak ve diş taşı gibi problemleriniz varsa elektrikli diş fırçalarından kullanın.
 4. Her gün mutlaka diş ipi kullanın.
 5. Diş ipi kullanırken doğru şekilde yapmaya özen gösterin, diş etlerinizi zedelemekten kaçının.
 6. Sigara ve tütün ürünlerinden kaçının.
 7. Düzenli olarak diş hekimine gidin ve profesyonel diş temizliği işlemlerinizi vaktinde yaptırın.

Periodontoloji Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Periodontoloji nedir? Periodontoloji tedavisi ne kadar sürer? soruları diş etlerinde problem yaşayan birçok kişi tarafından merak edilir. Bu soru için net bir cevap vermek oldukça zordur. Tedavi hastanın problemine, tedavi sürecine ve hastanın gösterdiği özene göre değişir.

Genelleme yapılacak olursa periodontoloji tedavileri birkaç hafta sürebildiği gibi birkaç ay da sürebilir. Örneğin hafif derecede bir iltihap evde ilaç kullanımı ile geçerekn ileri derecede bir diş eti problemi daha uzun sürecektir.

Periodontoloji nedir ve hangi diş tedavileri ile ilgilenir açıkladık. Bu tedaviler hakkında detaylı bilgi almak isteyenler için bloğumuzdan ilgili yazılarımızı da linkledik. Onlara da göz atabilirsiniz!

Periodontoloji Randevu

Ağız ve diş sağlığı; insanın hayat kalitesini, estetik olarak görünümünü etkileyen, tedavi edilmediğinde hızla büyüyen problemlerdir. Bu nedenle ağız ve diş sağlığınızla ilgili problemleri ihmal etmemeli ve uzman hekime danışmalısınız.

Proestetik güvencesiyle uzman kadromuzdan profesyonel hizmet almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ücretsiz ilk muayene hizmetinden faydalanmak için kliniğimizi ziyaret edebilirsiniz!

Hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için;

TIKLAYIN: “Hizmetlerimiz”