Retiner teli pekiştirme teli olarak da bilinir. Bu ürün ortodonti tedavilerinden sonra pekiştirme tedavisi için kullanılır.

Retainer teli ile amaçlanan hastanın ortodontik tedavisi sonrasında diş diziliminin bozulmamasıdır. Bir çeşit sabitleme işlemidir.

Gelin bu teli yazımızda daha detaylı inceleyelim!

Retainer Telinin Önemi

Retainer Teli
Retainer Teli

Ortodonti tedavisi sonrası retainer tel kullanılır. Bu teller dişin tedavi sonrasında da sabit kalmasını sağlar. Bu sayede dişlerin kayması, diziliminin bozulması önlenebilir.

Genellikle ortodontik tedaviler sonrasında dişler ve dişi çevreleyen diğer dokular hareket edebilir. Zamanla dişlerde kayma, şekil bozuklukları olabilir. Bunun önlenmesi için de pekiştirme tedavileri uygulanır.

Ortodonti tedavisi sonrasında braketleriniz çıkarıldığında bu teli kullanmaya devam etmeniz önemlidir. Bu şekilde tedavi süreciniz bittiğinde dişleriniz eski haline dönmez. Tedaviniz uzun süreli olur.

Telin kullanım şekli, süreci ve yapısı hekiminiz tarafından belirlenir. Hekiminizin tavsiyelerini ne kadar dikkatli uygularsanız dişleriniz o kadar sağlıklı olacaktır.

Retainer Tel Uygulama Aşaması

Ortodonti tedavisi bittikten sonra uzman doktorlar tarafından kişiye özel pekiştirme tedavisi yapılır.

Pekiştirme tedavisinde hastaya uygun retainer teller hazırlanır. Bunun için ilk olarak hastadan ağız ölçüsü alır. Laboratuvar ortamına gönderilen ölçülerden sonra retainer tel üretimi yapılır.

Dişlerin son yapısı retainer tel için önemlidir. Doktorlar hastanın dişlerinin son haline uygun olacak şekilde telleri hazırlarlar. Bu tel genellikle hastanın alt ve üst çene arkalarına yerleştirilir. Özel yapıştırma malzemeleri ile de sabitlemesi yapılır.

Bazı tel türleri ise sabit değil çıkarılabilir şekildedir. Hasta yemek yerken, diş temizliğini yaparken teli çıkarabilir. Tedavinin ilerleyen sürecinde diş hekimi uygun görürse hasta teli sadece geceleri takmaya devam eder.

Retainer Tel Çeşitleri

Retainer Teli
Retainer Teli

Ortodonti tedavi sonrasında dişlerin pozisyonunu sabitlemek için birbirinden farklı teller kullanılır. Gelin bu tel çeşitlerine birlikte bakalım!

İşte Retainer Tel Çeşitleri:

  1. Sabit Retainer Teli
  2. Essix Retainer
  3. Hareketli Retainer Teli

Sabit Retainer Tel

Sabit retainer teli dişin tam arka kısmına uygulanır. İki köpek dişinin arasına konumlandırılır. Dişlerin arka kısmına yapıldığı için herhangi bir şekilde dışardan görünmez. Estetik kaygıya sebep olmaz.

Pasif halde bulunan retainer teli dişler üzerine herhangi bir şekilde baskı yapmaz. Yalnızca dişlerin kaymasını, diziliminin bozulmasını önler.

Herhangi bir şekilde yemek yeme, ağız ve diş bakımı yapma veya konuşma durumlarında kişiyi engellemez.

Sabit retainer tel kullananların sert bir şey ısırırken dikkatli olması önerilir! Aşırı zorlama, baskı tellere veya dişe zarar verebilir.

Essix Retainer Tel

Pekiştirme tedavilerinde sıkça tercih edilen tellerden biri de essix retainer teldir. Şeffaf plak olarak da adlandırılabilir. Özellikle estetik olarak tel görüntüsünden rahatsız olan hastalar için oldukça mantıklı bir seçim olabilir.

Şeffaf plaklar hakkında daha detaylı bilgi almak istiyorsanız,

İlginizi Çekebilir: "Şeffaf Plak Tedavisi Hakkında Tüm Merak Edilenler!"

Ortodontik tedavi bitiminde hastadan tekrar bir ağız ölçüsü alınır. Sonrasında hastaya özel şeffaf plak üretilir. Genelde 6 ay boyunca 24 saat bu plağın takılması önemlidir.

6 ay tamamlandıktan sonra ise hastalar bu plağı birkaç yıl geceleri takarak tedavilerini tamamlayabilir. Süreç devamında da hastanın bu plağı kullanıp kullanmayacağına hekimi karar verecektir.

Genellikle tedavi süreci bu şekilde ilerlese de hastadan hastaya süreç farklılık gösterebilir. Yazdıklarımız genel bilgilendirme amaçlı olup hekiminizin önerdiği şekilde plağı kullanmanız gereklidir.

Hareketli Retainer Tel

Hareketli retainer tel de yine pekiştirme tedavilerinde kullanılan önemli bir tel çeşididir. Bu tel halk arasında damaklık diye de geçer.

Damaklıklar orta kısmı çelikten yapılmış tellerdir. Hastalar istedikleri zaman takıp çıkarabilirler. Bu da kişilere oldukça kolaylık sağlar.

Bazı kişilerde damaklıkların günün belli saatlerinde kullanılması da yeterli olur. Detaylı bilgi için diş hekimine danışılması önerilir.

Diş Teli Tedavisi Sonrasında Hangi Durumlar Dişlerde Bozulmaya Sebep Olabilir?

Retainer Teli
Retainer Teli

Ortodontik tedaviler oldukça uzun süren, zaman, para ve emek isteyen tedavilerdir. Bu nedenlerden dolayı tedavi sonrasında bazı şeylere dikkat etmek önemlidir.

Tedavi sonrası yeteri özeni göstermeyen hastalarda tekrar problemler meydana gelebilir.

Peki ortodonti tedavisi sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

  1. Dişlerinizi dilinizle ittirme sorununuz varsa bu alışkanlığı bırakmalısınız.
  2. Yutkunma şekliniz hatalıysa, diliniz yutkunurken alt ve üst çenedeki dişleri ittiriyorsa bu alışkanlığı da düzeltmelisiniz.
  3. Peltek konuşma gibi problemleriniz varsa ekstra dikkatli olmalısınız.
  4. Tedavi sonrası retainer teli kullanımına özen göstermelisiniz.
  5. Ağız ve diş hijyeninize ekstra özen göstermelisiniz.

Ortodonti tedavilerinden sonra retainer teli kullanımı hakkında ve tel çeşitleri hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için;

TIKLAYIN: "HİZMETLERİMİZ"

Dişlerinizle ilgili her türlü problem için bizimle iletişime geçebilir, ücretsiz ilk muayene hizmetimizden faydalanabilirsiniz!