Diş ağrısı neden olur diye pek çok kişi araştırma yapıyor. Diş ağrısı nedenleri, kişinin durumuna bağlı olarak değişebilir. Diş ağrısı problemleri hemen herkesin gündelik hayatta yaşadığı problemlerden bir tanesidir.

Bireyler genellikle diş hekimine danışmadan diş ağrılarına çözüm üretmeye çalışır. Evde yapılabilecek kimi uygulamalar diş ağrısını kısa bir süreliğine giderse de bunlar kesin çözümler değildir.

Bireyin kullanmakta sorun görmediği kimi kimyasallar da dişe ve diş etlerine büyük zarar verebilir. Bu nedenle hasta, ağrı hissettiği durumda direkt olarak diş hekimine danışmalı ve ağrının neden kaynaklandığı öğrenmelidir.

Diş Ağrısı Nedir?

Diş ağrısı neden olur sorusundan önce bu sorunu tanımlayalım.

Diş ağrısı, dişin içinde ya da çevresinde oluşan ağrılardır. Bu ağrılar kimi zaman az sancılı kimi zaman ise oldukça şiddetlidir.

Hastalar, ağrı şiddetlenmeden kendi ürettikleri çözümler ile diş ağrısını gidermeye çalışsa da en doğru yol bir diş hekimine danışmaktır.

Dişin içerisinde bulunan sinir, kan damarları ve dokular ile dolu bir yapı vardır: Pulpa. Pulpada bulunan sinirler, insan vücudundaki en hassas sinirlerden biridir. Bu sinirlere zarar geldiği zaman hasta diş ağrısı hissetmeye başlar. Dişte oluşan ağrı, ateşe, yüzde şişmeye ya da kulak ağrısına sebep olabilir.

Öneri içerik: Diş Ağrısına İyi Gelen İlaçlar

Diş Ağrısı Neden Olur?

Diş Ağrısı Neden Olur
Diş Ağrısı Neden Olur

Diş ağrısının psikolojik ve fiziksel pek çok farklı sebebi olabilir. Hastalar arasında en sık görülen sebeplerinden biri ise diş çürükleridir.

Bu çürükler kısa süre içerisinde tedavi edilmez ise çok daha şiddetli ağrılara neden olabilir. Aşağıdaki listede bulunan başlıca diş ağrısı sebeplerini inceleyebilirsiniz.

Diş ağrısı neden olur sorusunun olası yanıtları şu şekildedir:

 • Diş çürükleri: Çürük dişlerin diş ağrısına yol açmasının nedeni, yemek artıklarının bu çürük bölgede birikmesi ardından bakteri oluşturmasıdır. Biriken bakteriler bir süre sonra, az önce bahsettiğimiz dişin pulpa adı verilen bölgesine ulaşır ve hastaya rahatsızlık hissi verir. Bakteriler artık dişin sinirine ulaştığı için hasta gece ve gündüz çok şiddetli ağrılar yaşar. Özellikle tatlı tükettiğinizde dişleriniz kısa bir süreliğine ağrıyor ve sonra bu ağrı geçiyor ise yüksek ihtimal dişlerinizde çürük vardır.
 • Diş eti hastalıkları: Diş ağrıları kimi zaman diş eti kaynaklı da olabilmektedir. Özellikle diş eti kanaması ve diş apsesi oluşumunda hasta dişlerinde şiddetli ağrı hisseder. Bölgede apse oluşmasından kaynaklı dişler baskılanır. Bu baskı sonucunda diş ağrısı oluşur.
 • 20'lik Dişler: Ağız içerisindeki 20'lik diş büyümeye başladıkça diş etleri yarılır, kökler zorlanır ve çene kemiği bu yeni çıkan dişe yer açmak için genişler. Bunun sonucu hasta şiddetli diş ağrıları hisseder.
 • Diş dolgusunda hasar: Diş dolguları, dişte bulunan çürüklerin temizlenmesi sonucu oluşan boşlukları doldurmak amacıyla yapılan işlemdir. Dişlerinizdeki çürük temizlendikten sonra doğru bir dolgu işlemi yapılmamışsa dişlerinizde ağrı hissedebilirsiniz.
 • Diş sıkma (bruksizm): Stres, öfke, anksiyete, yanlış ısırma alışkanlığı ya da kullanılan bazı ilaçlardan dolayı kişi özellikle gece uykusunda dişlerini sıkar. Bu şiddetli diş sıkmaları sonucunda hasta sabahları dişlerinde ağrı hisseder. Bu nedenle bir an önce diş sıkma tedavisine başlanmalıdır.

İlginizi çekebilir: Bruksizm Nedir?

Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Diş Ağrısı Nasıl Geçer
Diş Ağrısı Nasıl Geçer

Diş ağrısı çeken her birey diş ağrısına ne iyi gelir diye araştırmaktadır. Öncelikle belirtmek gerekir ki, diş ağrısı hissettiğiniz an diş hekiminize muayene olmalısınız.

Diş hekiminizin önerisi dışında bir ilaç kullandığınız takdirde geçici çözümler üretmiş olursunuz. Kendi başınıza kullandığınız kolonya ya da alkolün diş etiyle temas ettiğinde diş etiniz ve ağız içerisindeki yumuşak dokular ciddi zarar görebilir.

Diş ağrısı tedavileri, ağrının neden oluştuğuna göre farklılıklar göstermektedir. Örneğin, dişlerinizdeki çürükten dolayı ağrılarınız varsa öncelikle çürükler temizlenmeli ardından diş dolgusu yapılmalıdır. Diş ağrısı neden olur sorusuna verilecek yanıt, tedavinin şeklini de belirleyecektir.

Dişlerinizdeki ağrının sebebi diş sinirlerindeki enfeksiyon ise kanal tedavisine ihtiyaç duyabilirsiniz.

Diş ağrısını ilk hissettiğinizde bölgeyi yumuşak bir diş fırçasıyla temizlemeye başlamalı, arından diş ipi kullanarak temizliği bitirmelisiniz. Fırçalama ve diş ipi kullanımının yanı sıra tuzlu su ile gargara yaparak diş bölgesini temizleyebilirsiniz.

Bu yöntemlerin yanı sıra evde dişlerinize zarar vermeden diş ağrısını hafifletmenin bir diğer yolu ise ağrıyan bölgeye buz uygulamaktır. Doktorunuza muayene olana dek bu yöntemi deneyerek ağrılarınızı hafifletebilirsiniz.

Bir diş sarımsağı ezerek macun kıvamına getirebilir ve ağrıyan bölgeye sürebilirsiniz. Sarımsak, dişteki bakterilerin ölmesine yardımcı olmasının yanı sıra ağrı kesici özelliği sayesinde hastayı bir süre rahatlatabilir. Sarımsak ezmek istemiyorsanız bir diş sarımsağı ağrıyan diş bölgesine götürerek çiğneyebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Diş İpi Kullanımı

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diş ağrısı neden olur sorusunun en temel yanıtını diş çürükleri, dolgular, yaralanmalar ve diş apseleri olduğunu belirtmiştik. Diş ağrısına ne iyi gelir sorusunun yanıtı da bu nedenlere bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

 • Diş ağrısına iyi gelen alternatif öneriler şu şekildedir:
 • Tuzlu su ile gargara yapmak.
 • Diş ipi kullanmak.
 • Karanfil yağı, sarımsak ezmesi ya da vanilya özü sürmek.
 • Buz kompresi uygulaması.
 • Ağrı kesici kullanmak.

Bunlar geçici rahatlama yöntemleridir. Asıl diş ağrısı tedavisi için mutlaka hekim kontrolünden geçmeniz gerekmektedir.

Diş Ağrısı Neden Kulağa Vurur?

Diş Ağrısı Neden Olur?
Diş Ağrısı Neden Olur?

Diş ağrısının kulağa vurması, hastalarda sıklıkla görülen bir durumdur. Ancak en doğru tanı yöntemini ve buna bağlı olarak gelişen nedenleri hekiminiz tespit edebilecektir.

Diş ağrısının doğrudan kulak ile alakalı olması söz konusu olmasa da, altında yatan nedenlerin bulunması için uzman hekim kontrolü şarttır. Diş ağrısı neden olur konusunda açıklamalara devam edelim...

Diş Ağrısı Neden Göze Vurur?

Göze vuran diş ağrıları, genelde üst köpek dişleri ile alakalı bir durumdur. Bu dişlerde yoğun bir apse varsa, diş ağrısının göze vurması söz konusu olacaktır.

Kafa ve yüz bölgesinde sinir sistemi oldukça karmaşıktır. Bu nedenle hangi dişin yarattığı bir ağrının ne şekilde gözünüzü etkilediği, uzman hekim tarafından tespit edilmelidir. Aksi halde yanlış uygulamalar sonucunda riskli durumlar ortaya çıkabilecektir.

Öneri içerik: Diş Eti Neden Çekilir?

Sıkça Sorulan Sorular

Diş ağrısı neden olur sorusuna bağlı olarak sıkça sorulan diğer sorular şu şekilde:

Diş ağrısı belirtileri nelerdir?

Diş ağrısının en yaygın belirtisi zonklamaya benzer ağrılardır. Bunun yanı sıra çenede, kulakta ve başta oluşan ağrı da diş ağrısından kaynaklanabilmektedir.

Diş ağrısı nasıl önlenir?

Dişte ağrı oluşmasının en büyük sebebi çürüklerdir. Çürükler de düzensiz beslenmeden ya da ağız hijyeninin yeteri kadar sağlanamamasından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle yapılacak ilk iş dişleri düzenli olarak fırçalamak ve diş ipi kullanmaktır. Bunların yanı sıra düzenli olarak diş hekiminize muayene olduğunuzda da diş ağrısına sebebiyet verebilecek sorunları önlemiş olursunuz.

Diş ağrısı neden gece artar?

Gece vakitleri hormonal değişikliklerden dolayı damar içlerindeki basınç artar. Bu nedenle geceleri daha fazla ağrı hissedilmektedir.