Diş gece plağı, diş sağlığının korunması için yaygın olarak kullanılan araçlardan bir tanesidir. Gece uyku süresi boyunca takılan bu plağın asıl amacı bruksizm (diş sıkma) ve gıcırdatma gibi rahatsızlıklardan dişleri korumaktır.

Diş sıkma ve gıcırdatma kişilerde yaygın olarak görülen rahatsızlıklardan bir tanesidir. Diş gece plağı, bu gibi dişlere zarar verebilen alışkanlıkların neden olduğu etkileri en aza indirerek dişlerin zarar görmesine engel olur.

Gece Plağı Nedir?

Gece plağı, gece boyunca diş sıkma ya da gıcırdatma gibi istemsiz hareketleri önlemek ve/ya hafifletmek amacı ile diş hekimleri tarafından özel olarak hazırlanan bir ağız apareyidir. Stres, kaygı ya da uykusuzluk gibi çeşitli problemlerden dolayı bireyler geceleri dişlerini sıkar. Bu durum, zaman içerisinde diş sağlığına zarar verir.

Gece plakları genellikle şeffaf veya hafif renkte, hasta için özel olarak kalıplanmış plastikten üretilir. Bu plağın asıl işlevi, gece boyunca diş sıkmadan kaynaklı birbirlerine şiddetle temas eden dişler arasındaki teması azaltmaktır. Bu sayede dişlerin kırılması, aşınması ya da çene eklemi problemlerinin ortaya çıkması önlenir.

Gece plağının kullanımı diş hekimi yönlendirmesine uygun olarak gerçekleşir. Gece boyunca ağızda takılı kalan plak sabah çıkarılır. Plağın temiz kalması için düzenli olarak temizlenmesi de son derece önemlidir.

Kimler Gece Plağı Kullanmalıdır?

gece plağı

Gece plağı kullanımını gereklı kılan rahatsızlıkları şu şekilde özetleyebiliriz;

 • Bruxism: Bruksizm, geceleri diş sıkma veya diş gıcırdatma rahatsızlığıdır. Bu rahatsızlığa sahip olan kişilerin geceleri plak kullanması gerekir. Çünkü bu alışkanlık zaman içerisinde dişlerin aşınmasına ve zarar görmesine neden olur. Plak sayesinde dişlerin zarar görme olasılığı minimize edilir.
 • Çene ve Baş Ağrısı: Bruksizm sonucu çenede kas gerilimi oluşur. Bundan dolayı bireylerde baş ve çene ağrısı şikayetleri başlar. Diş gece plakları, bu ağrıların hafifletilmesine yardımcı olur.
 • Stres ve Anksiyete: Stres veya anksiyete, diş sıkmayı artırabilir. Plak sayesinde stres ve anksiyete kaynaklı diş sıkmaları azaltılabilir.
 • Uyku Bozuklukları: Uyku bozukluklarından kaynaklı da kişiler dişlerini sıkıyor olabilir. Bu nedenle geceleri uyumada zorluk çeken kişilerin plak kullanması önerilir.
 • Diş Aşınması: Diş aşınma problemi olan kişilerin büyük bir çoğunluğunda bruksizm görülmektedir. Dişlerin korunması ve aşınmanın önlenmesi için plak kullanımı önemlidir.

Gece plağı, diş sıkma ve gıcırdatma probleminden kaynaklı diş yapısının bozulmasını, çene eklem problemlerinin ortaya çıkmasını ve ağrı oluşumunu önlemek amacı ile hekim kontrolünde hazırlanmalı ve kullanılmalıdır. Yukarıda belirtilen rahatsızlıklara sahip olan kişilerin en kısa sürede plağı kullanmaya başlamaları gerekmektedir. Kliniğimiz ile iletişime geçerek gece plağı kullanımı hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Detaylı bilgi için okuyabilirsiniz: Bruksizm Nedir

Gece Plağı Faydaları Nelerdir?

Kişiler, gece plağı ne işe yarar şeklinde soruları sıklıkla sormaktadır. Hastanın diş ölçüleri alınarak kişiye özel olarak üretilen diş geçe plaklarının faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Dişler korunur: Bruksizmden kaynaklı diş aşınmaları, çatlamaları ve kırılmaları gece plakları sayesinde önlenebilir. Plak sayesinde dişlerin birbirlerine doğrudan temas etmeleri engellenir.
 • Uyku kalitesi artar: Diş sıkmadan kaynaklı bozulan uyku kalitesi diş gece plağı sayesinde iyileştirilir.
 • Çene, eklem ve baş ağrılar azalır: Diş sıkmadan kaynaklı gerilen çene kasları, çeşitli bölgelerde ağrılara neden olabilir. Plak sayesinde bu ağrılar en az seviyeye indirilir.
 • Diş aşınmaları önlenir: Birbirlerine baskı yapan dişler, zaman içerisinde aşınır. Plak sayesinde diş aşınmaları önlenir.
 • Diş estetiği korunur: Bruksizmden kaynaklı aşınma ve kırılmalar, plak yardımı sayesinde ortadan kaldırılır. Bunun sonucunda diş estetiği korunabilir.

Okuyabilirsiniz: Çene Ağrısı

Gece Plağı Nasıl Kullanılır?

gece plağı

Gece plağı çoğunlukla uyku sırasında bilinçsizce diş sıkma ve gıcırdatmayı engellemek amacı ile kullanılır. Kişi stres ya da anksiyete gibi çeşit nedenlerden dolayı gün içerisinde dişlerini sıkıyorsa plak gündüzleri de kullanım için uygundur. Hastanın diş ölçüleri alındıktan sonra laboratuvarda özel olarak hazırlanan bu plaklar duruma göre üst ya da alt çeneye takılabilir.

Gece yatmadan önce plağı kullanacak kişiler öncelikle dişlerini fırçalamalıdır. Gece plağının günde 12 saatten fazla kullanımı önerilmemektedir. Kişi için en uygun kullanım süresi hekim kontrolünden sonra kararlaştırılır.

Sıcak yiyecek ve içecek tüketilmeden önce plaklar, şekillerinin bozulmaması için çıkartılmalıdır. Gece plağını her kullanımdan sonra su ve sabun yardımı ya da yumuşak diş fırçası ile temizlemek son derece önemlidir. Düzenli olarak kullanılan gece plakları ağız ve diş sağlığını iyileştirir.

Okuyabilirsiniz: Şeffaf Diş Plağı Tedavisi

Gece Plağı Nasıl Hazırlanır?

Gece plakları kişinin diş ve ağız yapısına uygun olarak hazırlanır. Plağın hazırlanma aşaması şu şekildedir;

 • Diş hekimi kontrolü ve muayene: Diş sıkmadan kaynaklı koruyucu bir plağa ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız öncelikle bir diş hekimine danışmanız gerekir. Bu kontrolde genel durumunuz değerlendirilir ve eğer uygunsanız tedavi sürecinin başlamasına karar verilir.
 • Ölçü alımı: Muayeneden sonra hastanın alt ya da üst dişlerinin ölçüsü alınır. Bu uygulamanın amacı plağın hastanın dişlerine tam bir uyum içinde oturmasını sağlamaktır.
 • Plak yapımı: Plak, laboratuvar ortamında bu ölçüye uygun olarak şeffaf ya da esnek plastikten üretilir.
 • Plağın ayarlanması: Üretilen plağın dişlere uygunluğu kontrol edilir.
 • Kullanım talimatlarının açıklanması: Plak hastanın dişleri için doğru yapıda ise tedavi tamamlanır ve plağın kullanım talimatları açıklanır. Kişinin plağı ne zaman kullanması ve nasıl temizlemesi gerektiği konusunda kişi bilgilendirilir.

NOT: Her bireyin diş ve çene yapısı farklıdır. Her bireyin plak hazırlanma süreci ve plağı kullanım talimatları birbirinden farklı olabilir. Bu nedenle plak yapımı öncesinde bir diş hekimi rehberliğine ihtiyaç duyulur.

Gece plağı tedavisi ve fiyatlandırması için kliniğimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Gece plağı işe yarıyor mu?

Gece plakları bruksizmden kaynaklı diş aşınmalarını, çatlamalarını ve kırılmalarını önlemektedir. Bunun yanı sıra diş sıkması sonucu çene, baş ve boyunda oluşan ağrılar da gece plakları sayesinde hafifletilir.

Gece plağı ne kadar süre kullanılır?

Gece plaklarının kullanım süresi kişiye bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Genel olarak plak, 6 ay ile 3 sene arasında kullanılır.

Gece plağı diş sıkmayı engeller mi?

Evet. Gece plakları, hem gece uyurken hem de gündüzleri istemsizce gerçekleştirilen diş sıkma probleminin önüne geçmektedir. Bu sayede kişi daha rahat uyuyabilir, baş ve çene ağrılarından kurtulabilir.

Gece plağı yıkanır mı?

Gece plakları, su ve sabun yardımı ile temizlenir. Bunun yanı sıra plağın zarar görmesini önlemek açısından yumuşak diş fırçası ve diş macunu ile de diş plaklarını temizlemek mümkündür.