Diş eti dokusunda pek çok farklı sebepten kaynaklı renk değişimleri meydana gelebilir. Enfeksiyon, yanlış ağız bakımı bu problemin başlıca sebeplerindendir. Diş etindeki renk değişimlerini gidermek için de diş eti peelingi yapılır.

Diş eti peelingi bir diğer adıyla diş eti pembeleştirme işlemi sayesinde diş etleri sağlıklı rengini alır. Diş etlerinin sağlıklı olması hem ağız sağlığınız için hem de estetik görünüş açısından oldukça önemlidir.

Diş eti peelingi nedir, nasıl yapılır ve kimlere yapılır gelin daha detaylı inceleyelim…

Diş Eti Peelingi Nedir?

dis-eti-peelingi

Diş eti peelingi dişlerdeki istenmeyen lekelenmeleri gidermek ve diş etlerine sağlıklı bir görünüm vermek için uygulanan bir tedavi yöntemidir. Diş lekelenmeleri pek çok sebepten meydana gelebilir ve muayene sonucu doktorunuz teşhise göre tedavi planı oluşturur.

Diş eti peelingi cerrahi olarak veya dental lazer ile yapılabilir. Burada amaç renk değişimi olan bölgeyi kaldırarak diş etinin iyileşmesini sağlamaktır. Bunun sonucunda diş eti sağlıklı bir renk alır.

İşlem kısa süreli olup tek seansta yapılabilir. İyileşme süreci de hastadan hastaya değişmekle birlikte birkaç hafta arasındadır. Peeling yapılacak alanın boyutu, hastanın diş eti yapısı hem tedavi hem de iyileşme sürecini etkiler.

Diş Etlerinde Renk Değişimleri Neden Olur?

Diş eti epitel dokusundaki melanin pigmenti diş etine rengini verir. Bu nedenle farklı kişilerdeki ten renginin farklı olması gibi diş etlerinin renginin de farklı olması oldukça doğaldır.

Bazı kişilerde diş etlerinde normalin dışında morarmalar veya koyulaşmalar görülebilir. Bunlar travma kaynaklı kısa süreli olabildiği gibi uzun süreli bir problem de olabilir. Diş etlerinde oluşan herhangi bir sağlıksız durum ve genetik etkenler renk değişimlerine yol açar.

Renk değişimleri genetik olabilmekle birlikte hastanın ağız hijyenine yeterli özeni göstermediği durumlarda da ortaya çıkar. Sigara kullanımı ve bazı ilaçlar da diş etlerinde renk değişimlerine yol açabilir.

İlginizi Çekebilir: "Diş Eti Morarması Ne Anlama Gelir? Nasıl Düzelir?"

Diş Eti Peelingi Nasıl Yapılır?

dis-eti-peelingi

Diş eti peelingi nedir, kimlere yapılır gibi detaylara değindikten sonra şimdi de sürecin aşamalarını listeleyelim.

Diş Eti Peeling Aşamaları

  1. İlk olarak diş hekimi hastayı muayene eder. Bazı testler sayesinde de kapsamlı olarak hastanın ağız ve diş yapısı incelenir. Diş etlerinde problem saptanır.
  2. Problem saptandıktan sonra diş hekimi hastaya özel bir tedavi planı oluşturur.
  3. Dental lazer ile veya cerrahi yöntemlerle diş etinde soyma işlemi yapılır. Bunun sonrasında ise diş etine peeling işlemi yapılır.

Peeling işlemi iki farklı şekilde yapılabilir; cerrahi diş eti peelingi, lazerle diş eti peelingi.

Cerrahi Diş Eti Peelingi: Diş etinde istenmeyen renkteki bölgeye lokal anestezi yapılır. Sonrasında renklenme olan bölge kaldırılır. Genellikle iyileşme birkaç hafta sürer ve sonrasında diş etleri sağlıklı rengini alır.

Lazerle Diş Eti Peelingi:Bu uygulamada dental lazer kullanılır. Herhangi bir doku kaybı gözlemlenmez. Titiz bir çalışma sonucunda lekelenmeler giderilir.

İlginizi Çekebilir: "Flap Operasyonu (Diş Eti Ameliyatı) Nedir, Nasıl Yapılır?"

Diş Eti Peelingi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Diş eti peelingi sonrasında tuzlu gargara yapmak iyileşmeye yardımcı olabilir. Bunun dışında ağız ve diş sağlığınıza ekstra özen göstermeniz gerekir. Bu süreçte dişlerinizi yumuşak bir fırça yardımıyla fırçalamanız hassas olan diş etiniz için daha iyi olabilir.

İşlem sonrasında doktoruzun önerilerine ne kadar dikkat ederseniz iyileşme süreciniz o kadar hızlı olacaktır.

Diş Eti Lekelenmelerini Önlemek için Neler Yapabiliriz?

Diş eti lekelenmeleri genetik olabildiği gibi kişilerin yanlış ağız bakımı yapması nedeniyle veya tüketilen bazı yiyecek ve içecekler sebebiyle meydana gelebilir. Zaman içerisinde lekelenmeler daha da büyüyebilir.

Bu nedenle kendinizde bu problemi fark ettiğinizde direkt olarak diş hekimine başvurmanız önerilir. Bu sayede diş etlerinizdeki problem belirlenir ve ona uygun bir tedavi yöntemi izlenir.

Diş Eti Lekelenmelerini Önlemek için Neler Yapılır?

  1. Ağız hijyenine ekstra özen göstermek diş etleriniz için de oldukça faydalıdır. Günde iki kez yumuşak kıllı bir diş fırçasıyla dişleri fırçalamak, ağız gargarası kullanmak ve diş ipi kullanımını ihmal etmemek önemlidir.
  2. Diş etlerinizdeki problem için diş doktorunuz size antibiyotik  tedavisi uygulayabilir. Genellikle bu tedavi enfeksiyonu veya iltihabı temizler.
  3. Diş eti problemlerinin ilerleyen aşamalarında cerrahi müdahaleler yapılır.

Ağız ve diş sağlığı ile ilgili her türlü problem için biziml iletişime geçebilir, uzman kadromuz tarafından verilen ücretsiz muayene hizmetinden faydalanabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: "Hizmetlerimiz"