Stres kişilerde pek çok farklı sağlık sorununa sebep olabilir. Bu sağlık sorunlarından birisi de diş gıcırdatmasıdır. Bu yazımızda diş gıcırdatma nedenlerini ve tedavi yöntemlerini detaylı şekilde inceleyelim.

Diş gıcırdatma, genel olarak uyku esnasında bilinçsizce yapılan bir çene hareketidir. Bunun nedenlerini; uyku sorunları, stres, genetik faktörler olarak sıralayabiliriz.

Gelin bu nedenlere daha yakından bakalım!

Diş Gıcırdatma Nedenleri 

Diş gıcırdatmanın ne olduğuna üst başlığımızda anlattık. Peki diş gıcırdatma nedenleri nelerdir? 

Günümüzde diş gıcırdatmak, diş sıkmak olarak bilinen sağlık sorunu kişilerin hayat kalitesini düşürür. Diş gıcırdatma uyurken daha çok karşılaşılan bir durumdur. İnsanlar uyku halinde dişlerini sıkarlar bu da gıcırdama şeklinde bir sese sebep olur.

Diş gıcırdatma nedenleri aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • Stres,
 • Kaygı ve endişe,
 • Psikolojik sıkıntıların artması,
 • Aileden gelen genetik sorunlar,
 • Uyku bozuklukları,
 • Uyku apsesi,
 • Huzursuz bacak sendromu,
 • Kullanılan ilaçlar,
 • Dişlerde oluşan problemler,
 • Yanlış beslenme alışkanlıkları,
 • Hatalı bir çiğneme şekli ya da yanlış yapılmış olan dolgu,

Diş gıcırdatma ve sıkması genellikle kişilerin çevresindekiler tarafından fark edilir. Bunun yanı sıra bu problem çene ve baş ağrısı olarak kendini belli eder. Bu durumu fark ettiğinizde hızlı bir şekilde diş hekimine muayene olmanız önerilir.

diş gıcırdatma nedenleri

Diş gıcırdatma küçük çocuklarda da meydana gelebilir. Ancak çocuklar bu durumu anlayamaz bu nedenle de ebeveynleri tarafından gece kontrol edilmeleri gerekir. Herhangi bir sorun fark edildiğinde onların da diş hekimine muayeneye götürülmesi önemlidir.  

Diş gıcırdatma ve sıkma alışkanlığı seneler içinde artar. Bunun sonucunda da çene yapısı bozulur, dişlerde hasar meydana gelir ve zamanla katlanılmaz ağrılara sebep olur.

Diş gıcırdatma nedenleri bu şekilde sıralanabilir. Peki diş gıcırdatma tedavisi nasıl yapılır?

Diş Gıcırdatma Tedavi Yöntemleri 

diş gıcırdatma nedenleri

Diş gıcırdatma nedenlerini bilmek bu sorunun çözümü için oldukça önemlidir. Bu nedenleri hayatınızdan çıkararak problemi çözebilirsiniz. Bunun yanı sıra farklı tedavi yöntemleri de vardır.

İşte en sık uygulanan diş gıcırdatma tedavi yöntemleri:

 1. Gündelik Hayatta Ufak Değişiklikler Yapmak 
 2. Mandibular Cihazı kullanmak 
 3. Diş plağı 
 4. Botoks uygulaması

Bu maddeleri daha detaylı olarak inceleyelim!

1. Gündelik Hayatta Ufak Değişiklikler Yapmak

Diş gıcırdatma sonucunda meydana gelmiş olan bu zararları önlemek için öncelikle diş doktorundan randevu olup tedavi olmak önemlidir. Daha sonrasında hayatınızda olan kötü alışkanlıklardan uzak durmanız gerekir. 

Stresi azaltmak, alkol, kafein gibi ürünlerden uzak durmak bu problemin şiddetini azaltabilir.

2. Mandibular Cihazı Kullanmak

Diş gıcırdatma sorunu için farklı tedavi türleri vardır bunlardan birisi de mandibular ilerletme cihazıdır. Bu cihaz sayesinde uyku sırasında alt çenenin birkaç milimetre öne doğru getirilmesi sağlanır. Hava yolunu ve dilin arkasını serbest bırakarak daha rahat nefes alması ve dişlerini sıkmaması amaçlanır. 

Çenesinde böyle bir sorun yaşayan insanlar bu cihazı kullanabilir. Aynı zamanda bu cihaz horlama ve uyku apnesi durumunda da kullanılabilir. 

3. Diş Plağı Kullanmak

Diş plağı da bu sorunu önlemek için kullanılan bir diğer tedavi yöntemidir. Gece koruyucusu olarakta bilinir. Gece boyunca ağızda durması gerekir. Bu sayede dişlere sıkma nedeniyle verilen zarar önlenebilir.

4.Diş Gıcırdatma Botoks Tedavisi 

Diş sıkma durumunda botoks tedavisi çenedeki kasların hem çok sıkılması hem de gelişip sertleşmesi durumunda yapılır. Botoks, kas kasılmasından sorumlu nörotransmitter olan asetilkolinin nöromüsküler kavşakta salınımını engeller. Belirli kaslara enjekte edilerek o kasları geçici olarak gevşetir. 

Yapılan botoks sayesinde kas hacminde azalma olarak çenede oluşan kare görünüm azaltılır. Kasların gevşetilmesiyle ağrılar azalır. Diş sıkma durumu azaldığı için dişte oluşan aşınmalar da azalır. 

Diş Gıcırdatma Zararları 

diş gıcırdatma nedenleri

Stres, sıkıntı ve bazı diş problemlerinin de etkisiyle diş sıkmak ciddi bir baş ağrısı meydana getirir. Diş gıcırdatma nedenleri neler bunların farkına varıp önlemek oldukça önemlidir.

Diş gıcırdatma nedenleri; stres, ağız yapısında bozukluk ve uyku problemleridir. Bu nedenlerden dolayı uyurken çeneye bilinçsiz bir kuvvet uygulanarak sıkılan dişler çene ağrısı yapar. Çok fazla diş sıkma durumunda dişlere ciddi zararlar verilebilir. 

Diş gıcırdatmanın zararlarını maddeler halinde sıralayalım:

 • Diş minesi ve diş etinde sıkma sonucunda oluşan hassasiyet,
 • Dişlerde bulunan implant gibi diş tedavilerinde meydana gelen çatlama ve kırılma durumu,
 • Çene kaslarının çok fazla sıkılması durumunda sertleşme ve yüzde oluşan ağrı,
 • Bazı durumlarda migren atakları meydana getirmesi,
 • Diş gıcırdatma sonucunda meydana gelen çene kilitlenmesi,

Diş sıkması hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için "Bruksizm Nedir? Diş Sıkma Nasıl Tedavi Edilir?" başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.

İlgili İçerik: "Bruksizm Nedir? Diş Sıkma Nasıl Tedavi Edilir?"

Verilen bilgiler yalnızca kişileri ilgili konuda bilgilendirmek içindir. Detaylı teşhis ve tedavi için doktora başvurmanız gerekir. Aklınıza takılan tüm sorular için bizimle iletişime geçebilir, ücretsiz ilk muayene hizmetimizden faydalanabilirsiniz.