Florür nedir? Florür, doğal bir mineraldir. Çeşitli bileşiklerde bulunabilen florür, özellikle ağız ve diş sağlığı için diş macunlarının içerisinde yaygın olarak bulunmaktadır. Diş çürüğü oluşumunu önlemek ya da azaltmak ve ağız sağlığını korumak için içme sularının içerisinde dahi florür mevcuttur. Florür mineraline maruz kalışımızın insan sağlığını nasıl etkilediği uzun yıllardır tartışılan bir konudur.

Gündelik yaşantımızda tükettiğimiz yumurta, ıspanak, et, balık, çay, yulaf ve pirinç gibi pek çok besinde flor bulunmaktadır. Florür ihtiyacı, çeşitli yiyecek ve içecekler dahil olmak üzere ek gıdalardan da alınabilir. Florür iyonu, insan metabolizmasına faydalıdır ve çeşitli hastalıkların oluşumunu engellemesi açısından da önemli bir mineraldir.

Florür Nedir?

florür nedir
florür nedir

Florür nedir sorusu özellikle diş sağlığı konusu açıldığında en çok sorulan soruların başında gelmektedir.

Flor, doğal su kaynaklarında, toprakta, diş macunlarında, yiyecek ve içeceklerde bulunabilmektedir. Florür, nötr halindeki flor atomunun iyon haline geçmiş durumuna denmektedir. Florür, insan metabolizması, diş ve kemik sağlığı için önemli bir mineraldir.

Dengesiz ve aşırı florür tüketimi, çeşitli sağlık problemlerine neden olacağı için kullanımı dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Bu nedenle diş sağlığını korumak, diş çürüklerini önlemek ve azaltmak amacıyla kullanılan florürlü diş macunlarını hekim talimatı ile doğru dozlarda kullanmak son derece önemlidir.

Okuyunuz: Doğru Diş Fırçalama Tekniği

İdeal Düzeyde Alınan Florür Faydaları Nelerdir?

Florür nedir merak edenlerin en sık araştırma yaptığı bir diğer konu ise florürün faydalarıdır. Florürün aşırı ve yanlış kullanımı sağlık için bir tehdit oluşturduğundan, diş hekimi kontrolünde kullanılan florürlü diş macunları ağız ve diş sağlığı için çok daha faydalıdır.

En çok diş macunlarından tanıdığımız florürün çeşitli yiyecek ve içeceklerde de bulunduğundan bahsetmiştik.

Florür faydaları şu şekilde özetlenebilir;

  • Diş çürüklerini önlemeye yardımcı olur: Florür diş minesini güçlendirir ve bu sayede diş çürüklerinin oluşumu engeller. Diş minesini korur, asitlere ve bakterilere karşı diş minesinin daha dayanıklı olmasını sağlar.
  • Diş eti sağlığına iyi gelir: Florür, diş minesini güçlendirdiği için diş eti hastalıklarının oluşumunu da engellemektedir.
  • Çocukların diş gelişimi için faydalıdır: Çocukların erken yaşta ve yeterli miktarlarda aldığı florür, dişlerin daha sağlıklı ve sağlam gelişmesine yardımcı olmaktadır. Yalnızca diş macunu değil, yiyecek ve içeceklerden de alınan florür diş minesinin daha sağlam olmasını ve bu sayede çürük oluşumunun önlenmesini sağlamaktadır.
  • Diş yüzeyine uygulandığında doğrudan etki eder: Florür tedavisinde diş yüzeyine direkt olarak uygulanan florür iyonları, diş minesinin güçlenmese yardımcı olur.

NOT: Yukarıda bahsedilen florür faydaları, mineralin aşırı ve bilinçsiz kullanımında ortadan kalkmaktadır. Florürden en yüksek seviyede faydanın sağlanması için bir hekime danışınız.

Florür Zararları Nelerdir?

florür nedir
florür nedir

Florürün faydalarını öğrenmek kadar zararlarının da farkında olmak, florünün kullanımında kişileri daha bilinçli olmaya yönlendirmektedir.

Fazla miktarda alınan florürün vücuda zararlı şu şekilde özetlenebilir;

  • Aşırı kullanılan florür beyin fonksiyonlarına zarar verir, özellikle çocukların zihinsel gelişimini olumsuz yönde etkiler,
  • Dişlerde leke oluşmasına nede olur,
  • Hem çocuklarda hem de yetişkinlerde hormonal dengeyi bozar,
  • Kemik erimesi riskini artırır,
  • Kemiklerin sertliğini ve esnekliğini olumsuz yönde etkiler,
  • Karın ağrısı, mide bulantısı ve kusma gibi sinirim problemlerine yol açar.

Florür nedir, florür faydaları ve zararları nelerdir açıkladık. Florür kullanımı ve florür tedavisi için kliniğimiz ile hızlı bir şekilde iletişim kurabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Diş macununda florür zararlı mı?

Az miktarlarda kullanıldığı takdirde diş macunlarında bulunan florür zararlı değildir.

Florür ne demek?

Florür, nört haldeki flor atomunun iyonlaşmış haline denmektedir.

Florür nerelerde var?

Florür içeren besinler tahmin edildiğinden çok daha fazladır. İçerisinde florür bulunan besinler şunlardır;
-çay
-elma
-ıspanak
-yumurta
-hazır çorbalar
-asitli içecekler
-et
-deniz ürünleri
-balık

Florür tedavisi nedir?

Florür tedavisi, diş minesini güçlendirmek ve diş çürüklerini önlemek için diş üzerine direkt olarak florür uygulamasıdır. Bu tedavi, diş hekimleri tarafından uygulanan topikal (yerel) bir tedavidir.

Florür dişe zararlı mı?

Diş hekimi tavsiyesi ile alınan florür diş sağlığı için zararlı değildir.

Florür ne işe yarar?

Yeteri miktarlarda vücuda alınan florür insan metabolizmasına, diş çürüklerine, ağız ve diş sağlığına iyi gelmektedir. Florür, diş minesini güçlendirir ve diş eti sağlığına iyi gelir. Bu sayede diş ve diş etinin daha uzun süre sağlıklı kalmasına yardımcı olur.