Diş eksikliği ya da diş hasarı yaşayan hastalara farklı diş implantları uygulanır. Bu diş sorunlarını yaşayan kişiler kendileri için en iyi diş implantını seçmek isterler. İmplant çeşitlerinden biri de lazer diş implantıdır.

 Tıp alanında 1960’lı yıllardan itibaren lazer kullanılmıştır. Son yıllarda dental lazer alanında teknolojik gelişmeler hızlanmıştır. Diş eksikliği sorununda da lazer diş implantı kullanılır.

Gelin bu yazımızda lazer diş implantı nedir, nasıl uygulanır ve avantajları neler inceleyelim!

Lazer Diş İmplantı Tedavisi

lazer diş implantı

Diş implantı alanında merak edilen bir soru da lazer destekli implant tedavisi nedir sorusudur. Diş implantları, diş eksikliği ve diş hasarı yaşayan hastalara yapılır.

Son dönemlerde dental alanda gelişmiş olan teknoloji ile lazer destekli implant tedavisi yaygınlaşmıştır. Diğer diş implantlarına göre lazer kullanılarak yapılan diş implantları minimal invaziv yöntem olarak bilinir.

Lazerle diş implantı yapılabilmesi için hastanın ağızında yeterli kemik hacmi olmalıdır. Lazer destekli implant tedavisi sadece işlem uygulanacak diş ve diş eti bölgesine yapılır.

Lazerle implant dikişsiz implant tedavisi olarak da bilinir. Dikişsiz implant yaptıranlar son dönemlerde artış göstermiştir. Dikişsiz implant, yapay diş kökleri yerleştirilirken işlem uygulanan kısma kesik atmadan yapılır.

Diş implantının yerleştirileceği bölgeye lazer aracılığıyla dairesel bir bölge oluşturulur. Kesik atılmaya gerek duyulmadan diş kemiğine implant yerleştirilir. Bu sayede hem daha hızlı hem de daha az acılı bir tedavi gerçekleştirilir. İyileşme süreci de daha kısa sürer.

Lazer Diş İmplantı Tedavisi: Sürecin Tüm Aşamalarını Öğrenin

lazer diş implantı

Lazer destekli implantın ne olduğunu detaylıca anlattık. İnsanların merak ettiği bir diğer soru ise lazer diş implantı tedavisi nasıl yapılır sorusudur. Bu soruyu maddeler halinde cevaplandıralım. 

 • Öncelikli olarak diş hekimi implant tedavisine başlamadan hastanın üç boyutlu diş tomografisini alır. Kemik dokusu incelendikten sonra yeterli olması durumunda lazer diş implantı tedavisi yapılır. 
 • Diş implantına lokal anestezi verilerek başlanır. Diş implantı uygulanacak olan kısma Diode, Erbium, Nd -yag, Co2 gibi lazerlerden birisini kullanarak diş etinin açılması sağlanır.
 • Kemik dokusuna ulaşılarak en sert kemik tabakası olan kompakt kısmının lazer ile belli bir genişlik ve derinlik sağlandıktan sonra kullanılacak olan implant boyutunda frezle yuvası açılır ve implant uygulanır. 
 • Diş implantı yerleştirildikten sonra diode ya da nd-yag adlı lazerlerden biri seçilerek biostimulasyon uygulaması yapılır. Bu uygulama sayesinde hastanın ameliyat sonrasında ağrı çekmesi engellenmiş olur. 

Lazer diş implantı yapımını bu şekilde özetleyebiliriz. İmplant yapım süreci hakkında daha detaylı bilgi almak istiyorsanız "İmplant Nasıl Yapılıyor? 5 Aşamada Süreç Detayları" başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: "İmplant Nasıl Yapılıyor? 5 Aşamada Süreç Detayları"

Lazer Diş İmplantı Avantajları Nelerdir?

lazer diş implantı

Lazer destekli implant tedavisi son zamanlarda hastaların sıklıkla tercih etmesiyle beraber insanlarda merak uyandırmıştır. Lazer destekli implant avantajları nelerdir sorusu merak edilen bir diğer konudur.

Dikişsiz implant olarak bildiğimiz bu tedavi yöntemi hem doktor için hem de hasta için pratik bir implant tedavisidir.

Diğer implantlardan farklı olarak bazı avantajlar sağlar. Bu avantajlar şunlardır;

 • Diğer diş implantlarına oranla dikişsiz olarak kesilmeden yapıldığı için iyileşme süreci daha hızlıdır.
 • İmplant tedavisinde, şeker hastaları, böbrek ve karaciğer sorunu olan hastalarda, enfeksiyona yatkın olan zayıf bir bünyeye sahip olan insanlarda lazer implant tedavisi kullanımı dikiş kullanılmadığı için daha uygundur ve başarı oranı da yüksektir.
 • Enfeksiyon riski oldukça azdır. 
 • Lazer diş implantı tedavisi sırasında sadece implant yapılacak diş etine ve çene kemiğinde ufak bir alana lazerle işlem uygulanır. Bu nedenle de lazer destekli implant yaptıran hastaların iyileşme süreci daha hızlı olur. Kısa bir zamanda gündelik hayatlarına dönebilirler. 
 • Lazer destekli implant yapılırken lazerlerde bulunan hidrokinetik kesme tekniği ile kemik dokusunda bozulma olmaz ve hasar oluşmaz.
 • Diş implantı tek dişe yapılıyorsa işlem belli bir bölgeye uygulandığı için uygun kemik bulunması durumunda hemen implant uygulanır.   
 •  Lazer destekli implant tedavisi, diş eksikliği sorunu yaşayan hastalar için hem pratik olmasıyla hem de kısa sürede iyileşmesiyle avantaj sağlar. 

Sizde lazer diş implantı hizmetimiz hakkında daha fazla bilgi almak için "Hizmetlerimiz" sayfasını ziyaret edebilir veya site içerisinden bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca kliniğimize gererek ücretsiz muayene hizmetimizden de faydalanabilirsiniz.