Diş temizletmek zararlı mı, diş üzerinde ne gibi yan etkileri olabilir ve temizletme işleminde nelere dikkat etmelisiniz gelin birlikte inceleyelim.

Diş yüzeylerinde plakların birikmesi ve diş taşı oluşumu pek çok kişide gözlemlenir. Diş taşları ve plaklar profesyonel bir şekilde temizlenmezse diş kayıplarına neden olur.

Temizleme işlemi uzman bir hekim tarafından dikkatli bir şekilde yapılmalıdır.

Diş Temizletmek Zararlı mı?

Bakteri plakları temizlenmediğinde zamanla diş taşlarına dönüşür. Bu taşlar ağız kokusu, diş eti problemleri ve diş kayıpları gibi pek çok probleme sebep olur.

Diş taşları kesinlikle bir uzman tarafından temizlenmelidir. Diş hekimi dişlerdeki bu oluşumları ultrasonik titreşimli cihazlarla temizler.

Peki diş temizletmek zararlı mıdır?

Diş plağı temizletmek diş için zararlı değil faydalı bir uygulamadır. Dişlerdeki kötü renkleri, hastalıklı yapıyı ve ağız kokusunu giderir.

Ancak bu işlem dikkatli bir şekilde yapılmazsa dişlere zarar verebilir. Bu nedenle uzman bir doktor tarafından dikkatle yapılmalıdır.

Diş Lekeleri Temizletme

Diş temizletmek zararlı mı

Diş temizletmek zararlı mı konusunu inceledikten sonra şimdi bu işlemi daha detaylı inceleyelim.

Diş hekimleri temizleme işleminde dişteki artıkları, plakları ve taşları temizler. Bu işlem sırasında diş etleri, diş boşlukları ve diş yüzeyleri detaylı bir şekilde incelenir. Bu bölgeler pisliklerden arındırılır.

Bu temizleme işleminde özel bir temizleme cihazıyla su veya hava püskürtülür. Bu sayede diş zararlı oluşumlardan arındırılır.

Diş taşlarının ve plaklarının düzenli olarak temizletilmesi önemlidir. Diş hekimleri 6 ay aralıklarla dişlerin temizlenmesini önerir. Bu süreci daha kısa tutmak dişler için zararlı olabilir.

Diş lekeleri temizletme ile geçebilir. Bunların tekrar etmemesi için düzenli diş fırçalama, diş ipi kullanımı ve aşırı kafein, şekerli yiyecek içeceklerden kaçınılması önerilir.

Diş taşları hakkında daha fazla bilgi almak için yazımıza göz atın: "Diş Taşı Neden Olur?"

Diş Temizletmenin Yan Etkileri

Diş temizletmek zararlı mı pek çok kişinin kafasında soru işaretleri olabilir. Diş temizleme işlemi doğru bir şekilde yapıldığında herhangi bir yan etkisi yoktur. Ancak yanlış yapılan diş temizleme işlemleri dişe zararlı olabilir.

Temizleme işlemi sonrası dişlerde kısa süreli hassasiyetler meydana gelebilir. Bu süreçte aşırı sıcak ve soğuk yiyecek içeceklerden, dişlere fazla baskı uygulamaktan kaçınılması önerilir. Bunun yanı sıra hassasiyet giderici macunlar da kullanılabilir.

Diş temizleme işlemi doğru bir şekilde yapıldıysa bir süre sonra hassasiyet kendiliğinden geçer. Yanlış uygulamalar sonucunda diş minesinde aşınmalar meydana gelebilir. Bu da dişlerde hassasiyet ve ağrı şeklinde yan etki gösterir.

Diş Taşlarının Yan Etkileri Nelerdir?

Diş Temizletmek Zararlı mı

Diş temizletme işlemi yanlış uygulamalar nedeniyle zaman zaman hastanın dişlerine zarar verebilir. Ancak dişleri temizlemenin ve diş taşlarının yan etkileri çok daha fazladır.

İşte Diş Taşlarının Yan Etkileri:

 • Ağızda koku,
 • Dişlerde çürüme,
 • Dişlerde renk değişimi,
 • Diş etlerinde hassasiyet, şişlik ve kanama,
 • Diş eti çekilmesi,
 • Dişlerde sallanma,
 • Diş kayıpları,

Diş Temizletme İşleminde Nelere Dikkat Etmeliyim?

Diş temizletme işlemi bir uzman tarafından dikkatli bir şekilde yapıldığında genel ağız ve diş sağlığı için oldukça faydalı bir işlemdir. Özellikle yetişkinlerde diş taşları ve plaklar diş eti hastalıklarına diş hastalıkları da diş kayıplarına sebep olabilir. Bu nedenle dişteki plak ve tartarların temizlenmesi oldukça önemlidir.

Ancak diş temizleme işlemi evde farklı kimyasalları karıştırarak denendiğinde dişlere ve diş etine zarar verebilirsiniz. Bu nedenle bu işlemin uzman hekimlerce yapılması gerekir.

Diş Temizletme İşleminde Dikkat Etmeniz Gerekenler:

 1. Diş temizleme işlemleri 6 ayda bir yapılmalıdır. Bu süreçten daha sık yapılması dişlerde hassasiyete sebep olabilir.
 2. Diş temizleme işlemi uzman bir hekim tarafından cihazlar yardımıyla yapılır. Bunun dışında evde diş taşı temizleme işlemleri dişlerinize zarar verebilir.

Diş taşı temizletme ile ilgili yazımızı okumak için

Tıklayınız: "Diş Taşı Nasıl Temizlenir? Uygulama Süreci ve Sonrası!"

Diş Taşlarını Temizletmezsem Ne Olur?

Diş taşları temizlenmediğinde bu oluşumların pek çok zararlı etkisi olabilir. Bu etkiler hem estetik açıdan rahatsız edicidir hem de dişin sağlıklı yapısını bozar.

Diş taşları temizletilmediğinde;

 • Ağızda koku,
 • Dişlerde lekelenmeler,
 • Diş etlerinde rahatsızlık,
 • Diş eti çekilmesi,
 • Çürükler,
 • Diş kayıpları olmak üzere pek çok probleme sebebiyet verebilir.

Dişlerinizin sağlığı için düzenli temizlik yaptırmanız ve rutin kontrolleri aksatmamanız oldukça önemlidir.

Dişlerinizle ilgili her türlü problem için bizimle iletişime geçebilir, ücretsiz ilk muayene fırsatımızdan yararlanabilirsiniz.

Hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İlginenler için: “Hizmetlerimiz”