Üst çenede diş kaybı yaşayan bir hasta zamanında implant ameliyatı olmadığı zaman bölgede kemik erimesi oluşumu başlar ve içi hava ile dolu sinüsler aşağıya doğru çekilir. Bunun sonucunda, çeneye implant yerleştirebilmek için yeterli kemik bulunmaz ve ameliyatı yapmak imkansızlaşır. Bu nedenle, lokal anestezi altında ve çene cerrahı yardımıyla sinüs lifting operasyonu (sinüs kaldırma) gerçekleştirilir. Böylece implant operasyonu için yeterli kemik alanı yaratılmış olur.

diş sinüs ameliyatı
diş sinüs ameliyatı

Sinüs Lifting Nedir?

Burnun iki yanında, azı ve küçük azı dişlerinin üzerinde, sinüs adı verilen içi hava dolu boşluklar bulunur. Bu boşluklar kafa ağırlığımızı azaltmaya ve seslerin doğru çıkmasını sağlamaya yarar. Sinüsler, üst çene (maksilla) bölgesine yapılacak olan implant tedavilerini büyük ölçüde etkiler.

Eksik dişin yerini en sağlıklı şekilde doldurabilmek için implant tedavisine ihtiyaç duyulmaktadır. İmplant tedavisi geciktiğinde ise üst çenede kemik erimesi görülebilir. Bunun sonucunda sinüsler çeneye doğru inmeye başlar, implantı yerleştirecek alan daralır ve ameliyatı yapmak zorlaşır. Sinüs lifting (sinüf kaldırma) ise, çeneye doğru inen sinüslerin uzman cerrah yardımıyla kaldırılması işlemidir. Bu işlem sonucunda çeneye implant yerleştirilir ve diş eksikliği ortadan kaldırılır.

Sinüs Lifting Operasyonu Nasıl Yapılır?

Sinüs lifting operasyonu lokal anestezi altında çene cerrahı tarafından gerçekleştirilir. Operasyona başlamadan önce tomografi çektirmeniz istenir. Böylece mevcut kemik yüksekliği ve genişliği ölçülür. Bunun yanı sıra sinüslerinizin de değerlendirmesi yapılır ve en doğru tedavi yöntemine karar verilir.

Operasyon sırasında sinüs kaldırma işleminin uygulanacağı bölgede diş eti boyunca bir kesi atılır ve kemiğe ulaşılır. Ardından, sinüs bölgesini ortaya çıkarabilmek için çene kemiğinde küçük bir ''pencere'' açılır. Sinüs içini kaplayan sinüs membranı (zarı) yükseltilir ve bu işlem sonucu oluşan boşluğa kemik tozu ekleme (greftleme) işlemi yapılır. Son olarak diş eti dokusu dikiş ile kapatılır.

All On 4 Nedir? yazımızı okuyabilirsiniz.

Kaç Çeşit Sinüs Lifting (Sinüs Kaldırma) Ameliyatı Vardır?

Sinüs kaldırma operasyonu için başvurulabilecek 2 farklı yöntem vardır:

 • Açık Sinüs Lifting Tekniği: Diş hekimlerinin en sık başvurduğu sinüs kaldırma tekniğidir. Lokal anestezi altında 30-45 dakikada gerçekleştirilen bu operasyonda sinüs lifting yapılacak bölgeye kesik atılır ve ortaya çıkan kemiğe bir pencere açılır. Sinüs içini dolduran sinüs membranı yükseltilir ve oluşan boşluğa kemik tozu eklemesi yapılır. Ardından bölgeye dikiş atılır. Bu operasyon tekniği, 3-4mm ya da altında kemik yüksekliği olan hastalara uygulanır.
 • Kapalı Sinüs Lifting Tekniği: 5 mm ya da daha fazla kemik yüksekliği bulunan hastalara kapalı sinüs kaldırma ameliyatı yapılabilmektedir. Sinüs zarına zarar vermeyecek şekilde özel aletler kullanılarak sinüs yükseltilir ve boşluğa kemik tozu doldurulur. Bu ameliyatın asıl amacı implantı en zararsız ve hızlı bir şekilde çeneye yerleştirmektir. Operasyonun travması açık sinüs ameliyatında olduğu kadar fazla olmadığı için yüzde morarma ve şişlik oluşmaz.

Sinüs Lifting Ameliyatı Sonrası

sinüs lifting
sinüs lifting

Sinüs kaldırma ameliyatı zor olmasa da sonrasında dikkatli olmayı gerektiren bir operasyondur. Aşağıda belirtilenleri operasyon sonrası uygulamak hızlı ve kolay iyileşme sürecini de beraberinde getirecektir;

 • Ameliyat sonrası ağız içinde kanamalar meydana gelebilir. İşlem sonrası hekiminizin size verdiği tamponu 30 dakika boyunca ısırmaya devam edin. Tampon, kanamayı en kısa sürede durduracaktır.
 • İşlem sonrası en az 2 saat bir şey yiyip içmemeye özen gösterin. Lokal anesteziden dolayı dudak ve yanaklarınızı ısırabilirsiniz.
 • Üst çeneye belirli aralıklarla buz uygulayarak oluşabilecek şişlik ve morlukları en aza indirebilirsiniz.
 • Hekiminizin sizlere verdiği ağrı kesici ve antibiyotiği düzenli olarak kullanın. Ameliyat bölgesinde enfeksiyon oluşumu önlemek için antibiyotik tedavisi son derece önemlidir.
 • Operasyon sonrası burnunuzu şiddetle sümkürmeyin, hapşırmayın, tükürmeyin, ağız çalkalaması yapmayın.
 • İlk 2 gün sıcak yiyecek-içecek tüketmeyin. Bir şey içerken pipet kullanmayın. Ağızdaki basıncı artıracağı için tekrardan kanamaya neden olabilir.
 • Operasyon sonrası ilk gün duş almayın.
 • Asla sigara içmeyin.
 • Ameliyat sonrası ilk 1 hafta yüzmeyin, dalış yapmayın, spor yapmayın ve uçakla seyahat etmeyin. Vücutta basınca neden olan aktivitelerden kaçının.
 • Hareketli proteziniz varsa ameliyattan sonra en az 2 hafta kullanmamaya özen gösterin.

Sinüs lifting operasyon sonrası dikişler 10. günde alınır. Bu süre zarfında hekiminizin verdiği talimatlara harfiyen uyunuz.

Alman İmplant Markalarına göz atabilirsiniz.

Sinüs Lifting Kimlere Uygulanmaz?

Her cerrahi işlemde olduğu gibi sinüs kaldırma ameliyatı da her hasta için uygun bir işlem değildir.

 • Kanser
 • Akut sinüzit
 • Alerjik rinit
 • Sistemik hastalıklar
 • Otoimmün hastalıklar durumlarında sinüs lifting ameliyatı uygulanmamaktadır.

Sinüs Lifting Komplikasyonları Nelerdir?

sinüs kaldırma ameliyatı
sinüs kaldırma ameliyatı

Cerrahi operasynlarda, işlemi yapacak doktorun beceri ve tecrübesi son derece önemlidir. Sinüs kaldırma ameliyatı riskleri, deneyimli bir cerrah tarafından uygun teknik seçilerek yapıldığında büyük ölçüde azalır.

Sinüs kaldırma operasyonu sırasında en sık rastlanan komplikasyonlar söyledir;

 • En olası komplikasyon membranın delinmesi ya da yırtılmasıdır. Bu durumda cerrah, sinüs yırtığını onarmaya çalışır. Membran onarımının başarısız olduğu durumda ise operasyon iptal edilir. Bölgenin iyileşmesi için en az 1.5 ay süreye ihtiyaç duyulur. Bu süreden sonra tekrardan operasyon yapılabilir.
 • Sinüs kaldırma ameliyatı sonrası rastlanan bir diğer yaygın komplikasyon ise iltihaplanmadır. Bu nedenle hekiminizin verdiği ilaçları düzenli bir şekilde kullanmalısınız.

Sıkça Sorulan Sorular

Sinüs lifting ameliyatına neden yapılır?

Sinüs lifting ameliyatları, üst çenede yeteri kadar kemik yüksekliği yoksa ya da burun kenarlarında bulunan içi hava dolu sinüsler implantın yerleştirilmesini engelleyecek şekilde çene kemiğine çok yakın konumdaysa uygulanır.

Sinüs lifting sonrası implant takılır mı?

Evet. Çenede yeteri kadar kemik varsa sinüs kaldırma operasyonu sonrası implant yerleştirilebilir. Ancak, implant üstü kaplama yapılabilmesi için öncelikle bölgenin iyileşmesi gerekir. Bunun için ise en az 3 ay süreye ihtiyaç duyulur.
İmplant yapabilmek için yeteri kadar kemik yoksa implant kemikte sabit durmaz. Bu nedenle sinüs lifting operasyonu sonrası hemen değil en az 6 ay sonra implant takılabilir.

Sinüs lifting sonrası şişlik ne kadar sürer?

Sinüs kaldırma işlemi sırasında bölgede travma sonucu şişlik ve morluk görülebilir. Bu durum olağandır ve 2 ile 3 gün arasında geçmektedir.

Sinüs lifting riskli mi?

Uzman bir hekime danıştığınız müddetçe sinüs lifting operasyonu riskli değildir. Hekiminiz, sizi muayene ettikten sonra en uygun tedavi yöntemine karar verecek ve sizi bilgilendirecektir.