Bu içerikte diş beyazlatma nedir sorusunu yanıtladık. Sağlıklı görünen beyaz dişlere sahip olmayı herkes istiyor. Ancak gerek genetik faktörler gerekse tükettiğimiz gıdalar bu durumu bozabilmekte evde uygulanan yöntemler de dişlerdeki sararmayı giderme konusunda yetersiz kalabilmektedir.

Bunun için diş beyazlatma işlemi uygulanır. Siz de bleaching diş beyazlatma nasıl yapılır? Merak ediyorsanız, detaylarını bu içerikten okuyabilirsiniz.

Son yıllarda diş estetiği oldukça popüler bir hale gelmekte, diş beyazlatma işlemi (bleaching) de diş hekimleri tarafından en çok uygulanan işlemler arasında başı çekmektedir. Bu yöntem, dişlerin yüzeyindeki gözenekli mine yapısında oluşan renkli maddelerin diş beyazlatma jelleri ile giderilmesinden oluşmaktadır.

Kalıcı Diş Beyazlatma Nedir?

Diş Beyazlatma Nedir?
Diş Beyazlatma Nedir?

Diş beyazlatma nedir? Diş beyazlatma, dişlerin doğal renginden daha beyaz bir renge sahip olması için yapılan bir kozmetik işlemdir. Dişler çeşitli faktörlere bağlı olarak zamanla sararabilir veya lekeler oluşabilir.

Diş beyazlatma işlemi, dişlerin yüzeyindeki lekeleri ve renk değişimini azaltmak veya gidermek için kullanılan bir dizi teknik ve ürünleri içerir. Diş beyazlatma işlemi, diş hekimleri tarafından uygulanır.

Öneri içerik: Diş Beyazlatma Ücreti ise Türk Dişhekimleri birliği tarafından belirlenir ancak fiyatlar çeşitli faktörlere göre farklılık gösterebilir.

Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır?

Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır?
Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır?

Yeri gelmişken hemen şu soruyu da yanıtlayalım: Diş beyazlatma nasıl yapılır? Diş beyazlatma yöntemleri oldukça fazla olsa da en iyi sonucu hekiminiz yardımıyla alabilirsiniz. Diş beyazlatma işlemi şu adımlarla gerçekleştirilir:

 • Birinci aşamada diş hekiminiz ağzınızın açık kalması için plastik koruyucu yerleştirecektir.
 • Sonraki aşamada ağartma jelleri diş etiniz ile dişin birleştiği yere uygulanır.
 • Koruyucu tabaka oluştuktan sonraki aşamada beyazlatma jeli hekim tarafından dikkatli bir şekilde dişinize uygulanır.
 • Sonrasında jeli etkinleştirmek ve verimliliği yükseltmek için kaleme benzeyen bir lazer kullanılır.
 • Jel, lazer kullandıktan sonra köpürerek diş üzerindeki lekeleri çıkaracaktır.
 • Bu jel, birkaç dakika süresince dişinizde kalmaya devam eder. Sonra hekim tarafından küçük bir vakum aracılığıyla jel dişlerinizden temizlenir.
 • Son aşamada ağzınızın çalkalanması istenecektir.

Diş beyazlatma nedir, nasıl yapılır sorusuna bu şekilde yanıt verilebilir.

Dişler Beyazlığını Neden Kaybeder?

Dişler Beyazlığını Neden Kaybeder?
Dişler Beyazlığını Neden Kaybeder?

Diş beyazlatma nedir? Sorusunu yanıtladıktan sonra gelelim bu problemin nedenine... Çocukken dişlerde meydana gelen bozulmalar, bebeklik döneminde ya da anne karnında maruz kalınan antibiyotikler, günlük hayatta tüketilen yiyecek ve içecekler ve içilen sulardaki flor oranı dişlerde renklenmeye sebep olmaktadır.

Dişlerde iki tür renklenme meydana gelmektedir. İlki iç renklenmedir. Dişin içine nüfuz etmiş ve fırçalamayla giderilemeyen boyuttadır. Diş oluşumu sırasında oluşmuş bozukluklara ya da ilaçlara ve suyun flor oranına bağlı olarak gelişmektedir. Beyazlatma işlemi bu durumlarda genel olarak yüksek başarı sağlamaktadır.

İkinci renklenme türü ise dış renklenmedir. Dişin yüzeyinde yiyecek ve içeceklerden ya da sigaradan kaynaklanarak oluşmaktadır. Çay, kahve ya da kola gibi boyayıcı maddelerden diş yüzeyine yapışmaktadır. Bu renklenmeden diş taşı temizliği ile kurtulmak da mümkündür.

Diş beyazlatma nedir sorusuyla alakalı konu başlıklarıyla devam edelim...

Benzer içerik: Diş Taşı Neden Olur?

Diş Beyazlatmaya Neden İhtiyaç Duyulur?

Diş Beyazlatmaya Nedir
Diş Beyazlatmaya Nedir

Diş beyazlatma nedir? Neden ihtiyaç duyulur? Dişlerin görünümü pek çok kişi için çok önemlidir. Rengi sararmış ve şekli bozulmuş dişlerin tedavisinde pek çok yöntem uygulanmaktadır. Evde yapılabilecek doğal yöntemlerin yanı sıra diş hekimliğinde estetik ve restoratif yöntemler de geliştirilmiştir.

Evde karbonatla diş beyazlatma, özel beyazlatıcı diş macunları kullanma ve beyazlatma kalemleri kullanma gibi pek çok yöntem denenmektedir. Bunların yanı sıra diş hekimleri tarafından medikal diş beyazlatma tedavileri de uygulanmaktadır.

Diş Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir?

Diş Beyazlatma Yöntemleri
Diş Beyazlatma Yöntemleri

İki tür diş beyazlatma tekniği vardır. Diş beyazlatma nedir? Diye araştıranların en çok merak ettiği konulardan birisi de bu. Bunlardan ilki power bleaching yani ofis ortamında beyazlatma yöntemidir. Birkaç saat içinde uygulanmakta ve diş rengini 3-4 ton açabilmektedir. Beyazlatıcı jel ve ışık kullanarak uygulanan işlem; hızlı, güvenilir ve etkilidir.

İkinci teknik ise home bleaching yani ev ortamında beyazlatma işlemidir. Ortalama 5-7 gün sürmekte ve günde 4-8 saat uygulama yapılması gerekmektedir. Ağızdan bir ölçü alınarak kişiye özel plastik bir ağızlık üretilir. Bu ağızlığın içine jel konularak beyazlatma işlemi yapılır. Konulan jele ve beyazlığa bağlı olarak işlemin süresi değişebilmektedir.

Diş beyazlatma nedir, öğrendiğimize göre bu işlemi kimlerin yaptırabileceğine bakalım.

Öneri içerik: İmplant Nedir?

Diş Beyazlatma İşlemini Kimler Yaptırabilir?

Diş ve diş etlerinde işlemin yapılmasına engel teşkil edecek özel bir durum bulunmayan herkes bu işlemi rahatlıkla yaptırmaktadır. İşlemden önce diş hekimine muayene olunmakta, diş etlerinde bir hastalık ya da dişlerde ileri bir çürüme veya başka bir hassasiyet varsa tespit edilmektedir.

Böyle bir durum varsa ilk olarak sıkıntılı durumlar tedavi edilmekte sonrasında diş beyazlatma işlemi uygulanmaktadır. Bunlar dışında gelişimini tamamlamamış bireylere, hamilelere ve emziren kadınlara beyazlatma işlemi önerilmemektedir.

Diş beyazlatma nedir konusunda bu işlemin hangi durumlarda yapılıp yapılamayacağını bilmek de önemlidir. İşte detaylar...

Diş Beyazlatma Hangi Durumlarda Yapılmaz?

Diş Beyazlatma Hangi Durumlarda Yapılmaz?
Diş Beyazlatma Hangi Durumlarda Yapılmaz?

Diş beyazlatma nedir? Sorusundan sonra diğer alakalı ve önemli konuları da bilmek gerek. Kalıcı diş beyazlatma işleminin yapılmasının uygun olmadığı bazı durumlar vardır. Bunlar:

 • Geniş pulpalı dişlerde,
 • Aşırı aşınmış dişlerde,
 • Porselen kuron uygulaması olan dişlerde,
 • Diş hassasiyeti yoğun olan kimselerde,
 • Dişlerinde ileri çürük olan kimselerde,
 • Hamilelik ve emzirme döneminde olan kadınlarda,

Diş beyazlatma işleminin yapılması uygun görülmemektedir.

Öneri içerik: Diş Teli Fiyatları 2023

Diş Beyazlatma Zararlı mı?

Diş beyazlatma işleminin, dişlere zarar verdiğini gösteren hiçbir çalışma yoktur. Uygulama dişlerde yapısal bir değişikliğe ya da kalıcı bir hasara neden olmamaktadır. İşlem yapılırken farklı yoğunlukta ve konsantrasyonda ilaçlar hazırlanmaktadır. Bu ilaçların yoğunluğuna da diş hekimi karar vermektedir.

Diş beyazlatma nedir sorusu kadar önemli bir konu daha bulunuyor: Diş beyazlatma işlemi herkeste aynı sonucu mu verir?

Diş Beyazlatma İşlemi Herkeste Aynı Sonucu Verir Mi?

İşlem herkeste aynı sonucu vermemektedir. Rengin ne kadar açılacağı dişin yapısı ve dişin kendi rengiyle ilgilidir.

Diş Beyazlatmanın Yan Etkileri Nelerdir?

Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır?
Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır?

Diş beyazlatmanın en belirgin yan etkisi hassasiyet oluşumudur. İşlem sırasında kullanılan beyazlatma jeli hassasiyete sebebiyet vermekte, sıcak ve soğuk içeceklere ve havaya karşı oluşan bu hassasiyet hastayı rahatsızlık edebilmektedir. Bu yan etkinin 24 ila 48 saat arasında geçmesi beklenilmektedir. Geçmez ise beyazlatıcı jel kullanımının kesilmesi gerekebilmektedir.

Ayrıca hassasiyet durumlarında diş hekimi florür uygulamaktadır. Aynı zamanda hekimin önerdiği diş macunu ve kremler kullanılmaktadır. Bunlar bir miktar fayda sağlamaktadır. İşlemin belirgin olarak başka bir yan etkisi bulunmamaktadır.

Diş beyazlatma nedir, ne kadar kalıcıdır? İnceleyelim...

İlginizi çekebilir: Diş Taşı Temizliği Fiyat

Diş Beyazlatma Ne Kadar Kalıcıdır?

Diş Beyazlatma Ömrü
Diş Beyazlatma Ömrü

Diş beyazlatma işlemi yaptırmak isteyenler, bu işlemin belli bir süre kalıcı olduğunu bilmelidirler. Diş beyazlatma ne kadar kalıcıdır?

Beyazlatma işleminden alınan sonuç ve işlemin ömrü kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Kişilerin kendi diş renkleri ve diş yapıları bu değişiklerin temel sebebi olmakla birlikte işlem sonrası diş bakımı da oldukça önemlidir.

Beyazlatma sırasında ve sonrasında en az iki hafta boyunca boyayıcı gıdalardan uzak durulmalıdır. Ağız ve diş temizliğine de dikkat edildiği ve doğru yapıldığı takdirde işlemin ömrü 2 yıla kadar uzamaktadır. İşlemin ömrü genel olarak 6 ay ila 2 yıl arasındadır.

Son olarak diş beyazlatma nedir sorusuyla bağlantılı diğer soruları yanıtlayalım...

Diş Beyazlatma Fiyatları İzmir'de Ne Kadar?

Diş beyazlatma fiyatları da diğer diş tedavileri gibi TDB tarafından belirlenmektedir. TDB fiyat listesi ise tüm Türkiye'de taban ücret olarak aynıdır. Fiyat farklılıkları, kliniklerin fiyat politikalarından kaynaklanmaktadır.

Diş beyazlatma fiyatları İzmir'de şu şekildedir:

 • Vital Diş Beyazlatma (En Çok 4 Diş) Malzeme Ücreti Hariç: 505,00 TL
 • Devital Tek Diş Beyazlatma Seans Başına: 635,00 TL
 • Tek Çene Diş Beyazlatma Fiyatı: 3.010,00 TL

İlginizi çekebilir: Diş Dolgu Fiyatları Ne Kadar?

Sık Sorulan Sorular

Diş beyazlatma nedir konusuyla alakalı sıkça sorulan sorular:

Diş beyazlatmak sağlıklı mıdır?

Diş hekiminizin kontrolünde yapılacak diş beyazlatma işleminin sağlık yönünden herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Ancak operasyon öncesinde doğru işlemlerle muayene edilmeniz şarttır.

Diş beyazlatma acı verir mi?

Diş beyazlatma yöntemlerinin birçoğunda acı hissedilmez. Ancak detaylı işlem gerektiren diş yapılarında acı duyulabilmektedir.